| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: батериен тулан  (Прочетена 38049 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен сашо

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 140
  • Населено място: sofia
Re: батериен тулан
« Отговор #60 -: 13 Юли, 2014, 14:51:27 »
това което съм направил по схемата засега.

ако администраторите преценят, мога да пробвам да направя по качествена снимка и да я пратя на мейл.

« Последна редакция: 13 Юли, 2014, 15:06:51 от сашо »

Неактивен radiodb

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 18
Re: батериен тулан
« Отговор #61 -: 13 Юли, 2014, 20:26:49 »
Браво на теб!

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: батериен тулан
« Отговор #62 -: 13 Юли, 2014, 23:21:23 »
Чудесни схеми, Браво.  :good: :drinks:
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен PDM

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 387
  • Населено място: Велико Търново
  • LZ2PDM
Re: батериен тулан
« Отговор #63 -: 13 Юли, 2014, 23:58:25 »
Поздравления за положения труд! :drinks: Малка корекция - в оригиналната схема се използва DF21, DF22 е последваща замяна.

Неактивен сашо

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 140
  • Населено място: sofia
Re: батериен тулан
« Отговор #64 -: 14 Юли, 2014, 06:19:26 »
на капака на моето радио са посочени DK21,DF21,DBC21,DL 21, а реално лампите са DK21,DF22,DAC21,DL21. DF21 и 22 са с един и същи цокъл, разликите в параметрите са минимални, основните са че 22 има два пъти по голям подгревен ток и че иска отрицателно преднапрежение на първа решетка, каквато верига в схемата няма, дали е сменяна в последствие, или заводски е пльокната като заместител - божа работа. DBC21 и DAC21 се различават отново по отоплителен ток, и естествено по втория диод, който в случая не се ползва, така че могат да се ползват и двете. Под шасито няма следа от интервенции, та смея да мисля че схемата е достоверна. ще се опитам да попълня още от липсващите стойности на елементите, като ползвам огледалце и фенерче, без стойностите на кондензаторите, настройващи кръговете, те са от тип "цилиндър в цилиндър" без означения, и ще останат неизвестни. тия дни мисля да се опитам да събудя скенера, не съм го ползвал от 2008 :) и ако успея ще дам и по прегледна версия.
да сме живи и здрави да ми остане време, искам да начертая и монтажна схема.

продължавам да търся говорител :) с мембрана 17.5-18 см за донор на мембрана, набавих си един с 16 см, но мембраната е леко малка, става за зор-заман, ама засега няма да го унищожавам, ако изскочи от някъде по-подходящ.

кутията е общо взето напълно подлепена, импрегнирам я с разреден лазурен лак и я подготвям за черната боя. стана невероятно симпатична с махагонов оттенък, чак ми е жал да я боядисам, но какво да се прави :)

Неактивен PDM

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 387
  • Населено място: Велико Търново
  • LZ2PDM
Re: батериен тулан
« Отговор #65 -: 14 Юли, 2014, 21:58:46 »
Трябва да изровя схемата, която чертах навремето. Стигнах до бобинния блок и там се подвоумих, защото се натъкнах на разновидности и не можах да решя, кое е оригинала, а после се разсеях с други задачи. Помня, че там бях свалил и кондензаторите, без тези на МЧ филтрите.

Неактивен сашо

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 140
  • Населено място: sofia
Re: батериен тулан
« Отговор #66 -: 15 Юли, 2014, 07:18:44 »
може би няма само един "оригинал", модела се е произвеждал доста години и вероятно има разлики от серия до серия. моят е с пореден номер 4843 :)

Неактивен PDM

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 387
  • Населено място: Велико Търново
  • LZ2PDM
Re: батериен тулан
« Отговор #67 -: 15 Юли, 2014, 10:09:03 »
Единият от моите е с номер 4137, но той е преработен. Тези, които не са преработени пък нямат заден капак.

Неактивен PDM

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 387
  • Населено място: Велико Търново
  • LZ2PDM
Re: батериен тулан
« Отговор #68 -: 15 Юли, 2014, 14:24:59 »
Нанесох някои от стоиностите на кондензаторите. Някои от тях са в сантиметри. Имаше някаква таблица за съотношението между сантиметри и фаради, но сега не мога да я намеря. :writer: Някои от стойностите на съпротивленията леко се различават от посочените.

Неактивен bojitchko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 524
  • Населено място: София
Re: батериен тулан
« Отговор #69 -: 15 Юли, 2014, 20:59:09 »
Един сантиметър = 1.1126 пф.
1 фарад = 8.9875517873681764 х 10/11  :o :D

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3519
  • Населено място: Варна
Re: батериен тулан
« Отговор #70 -: 15 Юли, 2014, 21:05:25 »
Принципно се вземат цели стойности,1 см - 1 пф.За резистори има такава стойност 1 тон или 1 мегаом :) Това са стари означения.

Неактивен сашо

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 140
  • Населено място: sofia
Re: батериен тулан
« Отговор #71 -: 16 Юли, 2014, 07:30:14 »
в анодната верига на крайната лампа означеният от мен резистор не е резистор а 2000см кондензатор, това си е моя грешка нанесена корекция съвпада със ситуацията при мен :)
филтърния кондензатор на -Ба е 90000см, т.е. 100 нф според формулата ;) което също съвпада
двата входни на DАС и DL са по 0,025мкф, т.е. 25нф, и три еднакви по 80000см т.е. 90нф филтрират съответно АРУ сигнала, анодното на DF,  а третия е от +край на анодния резистор на DF към маса, не съм го означил на схемата.

Неактивен сашо

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 140
  • Населено място: sofia
Re: батериен тулан
« Отговор #72 -: 01 Август, 2014, 07:31:04 »
малко по-четливи версии

Неактивен сашо

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 140
  • Населено място: sofia
Re: батериен тулан
« Отговор #73 -: 01 Август, 2014, 07:34:08 »
сутринта за девети път импрегнирах кутията, шперплата явно добре е поизсъхнал за 70 години...
мисля че след още една ръка ще е готова за боя :)

Неактивен сашо

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 140
  • Населено място: sofia
Re: батериен тулан
« Отговор #74 -: 10 Ноември, 2014, 06:55:52 »
занимавам се с други неща и радиото е в застой, но идват студените дни и ще го започна пак, замислих се за кутия за батерии, има ли някой представа как е изглеждала? мислех си да си направя нещо като кутия за бижута, в която да седят, повтаряща формата на основата на радиото, ще е хубава, но няма да е автентична....

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |