| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Има ли смисъл от ремонт ?  (Прочетена 3866 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен maringodinov

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 44
  • Населено място: Дупница
Има ли смисъл от ремонт ?
« -: 25 Юли, 2014, 17:22:58 »
Здравеѝте колеги!Попадна ми компютър коѝто не работи,при огледа на дънната платка видях осем електролитни кондензатори,които са се подули.Та въпроса ми е, дали ако ги сменя тези кондензатори машината ще тръгне?Дали има смисъл да губя време?Някоѝ дали правил подобно нещо?Благодаря предварително!

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Има ли смисъл от ремонт ?
« Отговор #1 -: 25 Юли, 2014, 17:51:37 »
Сменяй ги, също всички електролити на изходните напрежения в захранването, заради тях подуват тия на дъното и е мноооого вероятно да тръгне и да работи коректно.

дай повечко инфо за компа, снимки итн...да стане интересно.
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен ONZI

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1034
  • Населено място: Севлиево
  • Митко Матев 0886739549
Re: Има ли смисъл от ремонт ?
« Отговор #2 -: 25 Юли, 2014, 19:26:18 »
Да правил съм го и аз и то не веднъж.
Номера  става но трябва да купиш  low esr задължително

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Има ли смисъл от ремонт ?
« Отговор #3 -: 25 Юли, 2014, 19:41:16 »
Не само Low-ESR, има едни с още по-ниско съпротивление EXR ли се водеха или нещо такова не се сещам в момента, та от тях трябва. Иначе пак ще греят и ще се подуят.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен maringodinov

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 44
  • Населено място: Дупница
Re: Има ли смисъл от ремонт ?
« Отговор #4 -: 25 Юли, 2014, 20:53:31 »
Благодаря колеги,това low-esr тип на електролитите ли е?Иначе дъното е ASUS P4V8X-X.Процесора е INTEL CELERON 2.26 GHz.За съжаление не мога да кача снимки.

Неактивен ONZI

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1034
  • Населено място: Севлиево
  • Митко Матев 0886739549

Неактивен de4i

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 1
  • Населено място: София
Re: Има ли смисъл от ремонт ?
« Отговор #6 -: 06 Август, 2014, 03:36:20 »
Аз също съм го правил успешно :hi:

Неактивен TheMechanic

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 216
  • Населено място: Асеновград
    • www.oldradio.cf
Re: Има ли смисъл от ремонт ?
« Отговор #7 -: 06 Август, 2014, 10:49:43 »
Дори и с обикновени кондензатори става, правил съм го. Само малко повече търпение  :) 

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Има ли смисъл от ремонт ?
« Отговор #8 -: 06 Август, 2014, 17:05:43 »
Какво търпение бе човек, ако не са с ниско вътрешно съпротивление ще се опекат съвсем бързо, ако говориш за търпение да се скапят повторно наистина, ама не е повечко ами по-малко търпение ти трябва!
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен TheMechanic

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 216
  • Населено място: Асеновград
    • www.oldradio.cf
Re: Има ли смисъл от ремонт ?
« Отговор #9 -: 07 Август, 2014, 14:45:47 »
Ами търпението е за самата смяна  :), а преди 10-12 години, когато за 1 път се сблъсках с този проблем/работих в компютърен сервиз/ ги сменяхме с напълно обикновени кондензатори от местния магазин за електроника, нито едно дъно не се е върнало, може би тогава дъната не са били толкова претенциозни или по случайност сме попадали на правилните кондензатори. Моето лично дъно /някакъв MSI/ работи още 2 години след смяната с напълно неизвестни кондензатори. Съжалявам ако звуча като лаик, всичко което казвате е вярно но това са фактите.

Неактивен vstoykov

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 37
  • Населено място: Варна
Re: Има ли смисъл от ремонт ?
« Отговор #10 -: 28 Май, 2015, 04:13:07 »
Има опасност платката да се повреди при разпояването (многослойните платки са по-претенциозни).

Затова има алтернативни начини за ремонт - кондензаторите да се "оскубят"  от дънната платка (без разпояване!) и новите да се запоят директно на старите крачета (при дърпане на кондензатора крачетата остават на дънната платка).

Може да се отрежат с резачка по средата и след това да се "оскуби" долната част (без крачетата - те ще останат на дънната платка):

30439-0


Снимката е от: http://www.focusembedded.com/blog/design-engineering-with-repaired-ebay-test-equipment/

Така се намалява риска дънната платка да се повреди от високите температурни разлики (или в резултат от прегряване заради нерегулиран поялник).

30441-1


Снимката е от тук: http://www.engadget.com/2007/04/18/how-to-make-an-xbox-360-laptop-part-1/

После кондензаторите може да се залепят с горещ силикон за дънната платка за да не се счупят спойките.

Още снимки: http://www.classicmac.net/reference/caps/

Намери си стари неработещи платки и се упражнявай на тях първо (ако нямаш опит).

Аз ползвам един китайски поялник от възможно най-евтините 40W, на който съм му махнал фабричната човка и сложих дебел меден проводник на нейно място.

Температурата му регулирам с един диод последователно (иначе става твърде горещ). От скоро махнах диода и сложих регулатор за осветление - регулира се по-добре.

Защитата му от ESD я направих като свързах корпуса на поялника (т.е. човката и металните части, с които контактува) към трети проводник, който завършва на крокодил (който може да се свърже към защитното зануляване на мрежата, а на който това не му стига - може да го свърже и към общия проводник [масата, корпуса] на платката, на която запоява, освен към защитното зануляване).

Не прави грешката да ползваш индукционен поялник. Може да повреди някои по-чувствителни елементи. И температурата му не се регулира...

Най-добре е да подгрееш платката преди да ползваш поялника (ако ще разпояваш кондензаторите вместо да ги "оскубеш" без да разпояваш крачетата). Може да ползваш сешоар за целта. Ако имаш възможност - станция с горещ въздух. Обаче е близо 200 лева.

Може да сложиш паралелно някой керамичен 100 nf (беше модерно преди години когато се правеше овърклокинг).

Слагал съм голям електролитен кондензатор, който не е маркетиран като "low ESR" (с по-високо пробивно напрежение от необходимото - те имат и по-малък ESR) и работеше.


Колега, според Правилата на форума,
10. Всички снимки публикувани във форума трябва да се прикачват към темата от предвидения за целта бутон под надписа [Прикачи:] Снимки пуснати като линкове от други сайтове са ЗАБРАНЕНИ и темите ще бъдат премахвани без предупреждение.
« Последна редакция: 28 Май, 2015, 09:49:46 от Gabo »

Неактивен ditronix

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 421
  • Населено място: Провадия
Re: Има ли смисъл от ремонт ?
« Отговор #11 -: 28 Май, 2015, 08:42:19 »
С по-ниско вътрешно съпротивление от LOW-ESR кондензаторите са ULTRA LOW-ESR.  Има такива в КОМЕТ. За индукционните поялници- никой уважаващ себе си майстор не би бръкнал с такова чудо в компютър. Иначе смяната си е играчка и много пъти не е успешна. Аз преди да дърпам кондензаторите от местата им внасям оловосъдържащ припой по техните спойки. Заради безоловните технологии разпояването на елементи от многослойни платки е твърде рискова операция. Внасянето на малко олово улеснява доста нещата.
DRL  модули за всички видове автомобили!

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |