| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Ресивър Сони не се включва  (Прочетена 3924 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Петър Драганов

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 439
  • Населено място: Добрич
Ресивър Сони не се включва
« -: 01 Май, 2016, 20:02:26 »
Схема:  http://dox.bg/files/dw?a=4264a88c28
Здравейте. Ресивърът  не се включва въобще.

При пъхане на кабела в мрежата се чува да цъка реле RY901 (стр. 14 от сервизното) и на вадене на кабела от мрежата цъка още веднъж.

Първичната на големия трансформатор (Т901) е здрава (3.0 ома).
Вторичната на малкото трафче ми дава 8.8 волта, което мисля, че не е нормално, но не съм сигурен.
Напреженията на всички 4 регулатора (стр.7 от сервизното), които са на мейн борда са отлични
Обаче напреженията на NJM2103D (стр. 14 от сервизното), не са особено коректни.
При необходими:
1 крак - (1.5в искани, аз имам 2.8 в)     5крак - (12.6в искани, аз имам 12.4в)
2крак - (1.2в искани, аз имам 1.9в)       6крак - (2.5в искани. аз имам 1.5 в)
3крак - (6.3в искани, аз имам 3.2в)       7крак -(1.6 в искани, аз имам 2.5 в)
4крак - (маса - аз имам 4.4 в??)             8крак - (5.0в искани, аз имам 0.8в)

Мисля да подменя C901/C902, но ги нямам в момента налични. Може ли съвет как да продължа напред с процедурата.
JVC AX-1100 I love u

Неактивен Runtav69

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 133
  • Населено място: Sofiq
Re: Ресивър Сони не се включва
« Отговор #1 -: 01 Май, 2016, 22:59:27 »
Е обясни как на масата имаш 4 волта бре ти едната сонда не  я ли държиш там ?????????
Бат Сашо :)

Неактивен ftest

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 365
  • Населено място: София
Re: Ресивър Сони не се включва
« Отговор #2 -: 03 Май, 2016, 11:36:01 »
Освен да е прекъсната писта от 4-ти извод към маса.

Неактивен Петър Драганов

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 439
  • Населено място: Добрич
Re: Ресивър Сони не се включва
« Отговор #3 -: 03 Май, 2016, 14:29:51 »
D911 /от стр.14/ пуска 24 волта, в двете посоки. Тези 24 волта минават по B+ и достигат чак main борда.
В самото начало още минават и през Q903 и през други транзисторчета.
Всички резистори са здрави по стенд бай платката, всичко кондензатори до един съм подменил, Q903/Q901 също подмених, макар, че бяха здрави. Eдинствено не съм подменил интегралата NJM и Q902.


На Q902 имам 12.6 в, но останалите две напрежения ги нямам. Не мога да разбера, какво правят тези 24 волта на стенд бай платката, и от къде идват? Защо и този D911 ги пуска в двете посоки?
JVC AX-1100 I love u

Неактивен BatKoce

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 495
  • Населено място: Ракитово
    • velevel
Re: Ресивър Сони не се включва
« Отговор #4 -: 03 Май, 2016, 23:27:44 »
D911 не "пуска" 24 волта в двете посоки. Той е включен паралелно на намотката на реле RY902 в обратна посока и служи за защита от обратното напрежение генерирано от индуктивността на намотката в момент на изключване. Логично е и на двата крака на диода да има 24 волта, когато транзистор Q903 е запушен. Провери дали транзисторът се управлява и дали ключ S902 e затворен.

Неактивен Петър Драганов

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 439
  • Населено място: Добрич
Re: Ресивър Сони не се включва
« Отговор #5 -: 04 Май, 2016, 12:09:01 »
Ключът S902 е затворен. Q903 на колектора има 24 в, на база и емитер са коректни стойностите.
Подмених за всеки случай и транзистор Q902 /2SD2012/, но няма промяна.
JVC AX-1100 I love u

Неактивен BatKoce

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 495
  • Населено място: Ракитово
    • velevel
Re: Ресивър Сони не се включва
« Отговор #6 -: 04 Май, 2016, 14:54:59 »
Така както го описваш релето би трябвало да е задействано, а то не е. При това положение освен ключ S902 да не подава маса на емитера на транзистора за друго не се сещам. Провери дали няма прекъснала масова жица или писта. Струва ми се че в този уред има две различни маси (едната вероятно за сигналът а другата за управляващите вериги). Провери внимателно!

Неактивен Radko

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 349
  • Населено място: София
Re: Ресивър Сони не се включва
« Отговор #7 -: 04 Май, 2016, 16:46:17 »
Така, както е описано, транзисторът Q903  е запушен и релето естествено не е задействано. Този транзистор се управлява от ІС1201 (стр. 20 на схемата) - извод 99, там трябва да има близо 5 V. Ако ги има - виж връзките от мейнборда до базата на Q903, а ако ги няма - лошо! 
Може да окъсиш емитер - колектор на Q903, при което релето ще се задейства принудително, и да видиш какво се получава.
Но след като отчиташ някакво напрежение на извод маса - извод 4 на NJM.... , може да имаш някаква прекъсната връзка на масата. Тази NJM трябва да изработи дежурното напрежение 5,6V - на извод 6 на съединител CNP910. Ако то липсва, тогава копай в захранването.
« Последна редакция: 04 Май, 2016, 17:00:55 от Radko »

Неактивен Петър Драганов

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 439
  • Населено място: Добрич
Re: Ресивър Сони не се включва
« Отговор #8 -: 04 Май, 2016, 21:11:07 »
Реших да изкарам решето и да го отворя. Можете да видите от снимката крачетата, буквално бяха като заварени. Почистих ги и поставих релето. Като пъхнах кабела в мрежата изгоря бушона 3.15А /F901/, подмених го отново и пак изгоря, след което сложих 1.6А предпазител и спря да гори. Усилвателя отново не се включва, естествено нямам и коректните напрежения, но 3 лампички отпред на панела светят. Първо мигаха, а вече само сметят. Лампичките, които светят са ''Index'', ''EQ'', ''Surraund''.

Ще се насоча сега към мнението на Radko.
JVC AX-1100 I love u

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Ресивър Сони не се включва
« Отговор #9 -: 05 Май, 2016, 08:08:57 »
Намираш изгорял бушон, подменяш го и пускаш пак, пак гори и слагаш по-дебел?!  :crazy: Така ли се ремонтира техника с проблем? Имаш залепнало реле от свръхток, явно някъде имаш пробили елементи. Подменяйки бушона с по-голям нищо хубаво няма да се случи. Имаш схема, проследи пътя на тока, виж от къде трябва да мине. Някъде по тоя път има нещо, което провежда, а не трябва да провежда. Или поне не толкова много. Със смяната на бушона с по-дебел само можеш да доунищожиш каквото здраво е останало и потенциално да се нараниш.
Radko е проследил схемата, дава ти съвет, ти с теслата - смяна на бушони с мостове и пускане до откат. Нищо не се е оправило така. Чети внимателно, действай внимателно и мисли какви въпроси задаваш. Това не е "Вкусно" с Ути, всичко в казана и запява, изисква се мислене и разбиране. За това и за сервизно дело се взимат понякога до 80% от цената на продуктите днес.
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен BatKoce

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 495
  • Населено място: Ракитово
    • velevel
Re: Ресивър Сони не се включва
« Отговор #10 -: 05 Май, 2016, 10:52:45 »
  Като пъхнах кабела в мрежата изгоря бушона 3.15А /F901/, подмених го отново и пак изгоря, след което сложих 1.6А предпазител и спря да гори.

Доколкото разбрах от написаното, ти си сменил бушона с по-малък а не с по-голям. Това е малко по-безопасен вариант, но като изключим това напълно подкрепям казаното от ahedproductions. Освен да измерваш напреженията в дадени точки опитай се да проследяваш пътя, по който тече токът. Така много по-лесно би могъл да се ориентираш кои елементи биха могли да са пробили (или прекъснали). Опитай се да не сменяш елементи без нужда. Според мен да работиш с разбиране е много по-лесно и евтино отколкото да работиш с налучкване.

Неактивен Петър Драганов

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 439
  • Населено място: Добрич
Re: Ресивър Сони не се включва
« Отговор #11 -: 05 Май, 2016, 19:09:58 »
Да, по слаб предпазител бях поставил.
Да ви попитам, от регулатор 7805 пуснах кабелче към 8 крак на NJM2103, като прекъснах веригата, малко преди крачето. Усилвателят не светна отново. Идеята ми беше да видя, дали процесорът е жив. Това означава ли, че процесорът е повреден, или не го правя правилно. Ако съдя по ''заварените крачета на релето'', предполагам е вързван или към 110 волта или е имало токов удар. Проверих и масите, изглеждат читави. Да, наистина машината е с две отделни маси.
JVC AX-1100 I love u

Неактивен Runtav69

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 133
  • Населено място: Sofiq
Re: Ресивър Сони не се включва
« Отговор #12 -: 05 Май, 2016, 19:48:30 »
Колега врачки няма тука ние сме техници любители и професионалисти хвани измери всички напрежения по схемата и ги напиши . Друго да те съветвам няма . Като гледам може и да е оцелял процесора . Хвани измери крайното стъпало или ми изключи захранването !
Бат Сашо :)

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3519
  • Населено място: Варна
Re: Ресивър Сони не се включва
« Отговор #13 -: 05 Май, 2016, 20:39:10 »
Проца може да е жив и да не работи по хиляда причини,виж колко неща има по периферията.Там ремонта не става само с отверка и поялник.Бодни един осцилоскоп на извод 92.Там има контролна точка.Такива опити да се пуска заобикаляйки оригиналната схема имат лош край.

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Ресивър Сони не се включва
« Отговор #14 -: 05 Май, 2016, 20:57:36 »
Не приемаш съветите, правиш каквото си решиш, после питаш дали е правилно. Не е.
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |