| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Какъв е този диод?  (Прочетена 4301 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Петър Драганов

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 439
  • Населено място: Добрич
Какъв е този диод?
« -: 21 Септември, 2015, 16:07:46 »
Здравейте. Тъй като е почти невъзможно, да се обсъжда диод от картинка, интересува ме по-скоро, да опитам ли да го подменя с 1n4148 или не ? Самият диод е белязан само и единствено с буквата ''H ''. Както се вижда от платката не е и ценер.
В този случай диода е от стерео усилвател Тошиба / сб-м55/, в голяма близост до крайните. Безплатна схема няма никъде и това ме затруднява допълнително.
И все пак ще ми е интересно, ако някой е виждал или чувал за този диод какъв е.
JVC AX-1100 I love u

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Какъв е този диод?
« Отговор #1 -: 21 Септември, 2015, 16:15:30 »
Според един форум това са еквиваленти на 1N4148 произведени отдавна от Hughes Electronics. Гаранция няма, по-скоро намери схемата и виж каква работа върши, това ще подскаже повече.
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3520
  • Населено място: Варна
Re: Какъв е този диод?
« Отговор #2 -: 21 Септември, 2015, 17:14:53 »
Диод подобен на 1N4148.
« Последна редакция: 21 Септември, 2015, 17:31:26 от lz2xl »

Неактивен Петър Драганов

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 439
  • Населено място: Добрич
Re: Какъв е този диод?
« Отговор #3 -: 21 Септември, 2015, 18:20:26 »
Ами по скоро ще опитам с подмяна с 1n4148, отколкото със намирането на схемата /4 дни съм я търсил, няма я безплатно/. Благодаря. Ще напиша резултата след четвъртък, че магазините не работят сега.
JVC AX-1100 I love u

Неактивен cmdj7

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 77
  • Населено място: Плевен
Re: Какъв е този диод?
« Отговор #4 -: 21 Септември, 2015, 18:53:48 »
Диода според схемата на усилвателя с означение D7 е 1S2076A в TOSHIBA SB-M55 ( в SB-M33 е различен ) !
След малко ще дам линк с пълното сервизно за моделите !

1S2076A - http://www.eicsemi.com.cn/DataSheet/1S2076A.PDF

TOSHIBA SB-M33_M55 сервизно ръководство - http://www.eserviceinfo.com/download.php?fileid=67480

 :good:

Неактивен Петър Драганов

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 439
  • Населено място: Добрич
Re: Какъв е този диод?
« Отговор #5 -: 21 Септември, 2015, 23:02:49 »
Диода според схемата на усилвателя с означение D7 е 1S2076A в TOSHIBA SB-M55 ( в SB-M33 е различен ) !
След малко ще дам линк с пълното сервизно за моделите !

1S2076A - http://www.eicsemi.com.cn/DataSheet/1S2076A.PDF

TOSHIBA SB-M33_M55 сервизно ръководство - http://www.eserviceinfo.com/download.php?fileid=67480

 :good:
Е хора, вие тук в този форум сте супер. Отново срещам супер отношение. Тая схема я търсихме 3-ма души упорито без резултат. Много ти благодаря, жалко че не сме от един град, най-малкото е да почерпя. Уби ми мъките. :)))
JVC AX-1100 I love u

Неактивен Петър Драганов

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 439
  • Населено място: Добрич
Re: Какъв е този диод?
« Отговор #6 -: 26 Ноември, 2015, 23:28:19 »
С какво може да се замести STV-4H диод? Търсих го в доста магазини но не го намирам, нито заместител.:/
JVC AX-1100 I love u

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Какъв е този диод?
« Отговор #7 -: 26 Ноември, 2015, 23:35:56 »
Ако си ОК с английския - чети - http://www.audiokarma.org/forums/index.php?threads/replacing-the-stv-3h-and-4h-diodes.279530/
Ако не - UF1004 (3 броя UF1004 вместо STV-3H и четири UF1004 за STV-4H
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен Петър Драганов

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 439
  • Населено място: Добрич
Re: Какъв е този диод?
« Отговор #8 -: 27 Ноември, 2015, 00:26:18 »
Така ли да ги вържа?
Ако опитам  с 1N4148 за теста дали ще мина метър?
JVC AX-1100 I love u

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Какъв е този диод?
« Отговор #9 -: 27 Ноември, 2015, 10:54:53 »
А нямам идея! Просто ти пуснах това, което намерих в Гугъл за 3 минути по темата, а има писано много. Сега като попита и се загледах - до колкото разбирам това са три или четири диода последователно в корпус, предназначен да има добър термален контакт с крайни транзистори в усилвател. Това, което прочетох ме навежда на мисълта, че не, няма да ти свършат работа за постоянно, но за теста може и да тръгне. Проблемът ще дойде със загряването и неадекватната реакция на схемата на това. Просто работната ти точка няма да се движи по правилния начин. Освен това трябва да помислиш да ги залееш с нещо добре проводящо, което не само да обменя топлина между групата и радиатора/транзистора, но и между самите тях. Някаква смола, нека колегите кажат какво да се ползва, че не се сещам.
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен Yassen

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 327
  • Населено място: София
Re: Какъв е този диод?
« Отговор #10 -: 27 Ноември, 2015, 12:22:26 »
Според графиката от по-горния линк отговарят на пада на 4 броя 1N4148 последователно, направи го така и си готов. Не е нужно да ги заливаш с каквото и да било, просто им осигури надежден контакт с радиатора. Там топлинните процеси са линейни и бавни, не се изисква някава голяма прецизност, няма нищо страшно.
Бъдещето принадлежи на онези, които вярват в красотата на мечтите си.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Какъв е този диод?
« Отговор #11 -: 27 Ноември, 2015, 14:14:39 »
Абе малко непроводяща термопаста между корпусите на малките диодчета и радиатора няма да навреди че те процесите са бавни ама не винаги а и е добре да е ниско топлинното съпротивление между радиатора и диодите.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 893
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Re: Какъв е този диод?
« Отговор #12 -: 27 Ноември, 2015, 14:51:47 »
Те процесите са бавни ама стъклото и то е бавно. Оригинала гледам не е стъклен корпус.
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен Петър Драганов

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 439
  • Населено място: Добрич
Re: Какъв е този диод?
« Отговор #13 -: 28 Ноември, 2015, 18:29:11 »
Проблемът не е в посоченият диод, оказа се здрав. Опитах и за пробата с 3 броя 1n4148. За какво става дума. Хванах се преди 2 месеца да поправям усилвател Тошиба. Схемата я имам благодарение на cmdj7. Не мога да го подкарам и това е. Дойдоха ми частите от алиекспрес онзи ден.
Усилвателят имаше два крайни повредени, 4 резистора, един диод, и тримера за тока на покой направо беше стопен, двата му метални крака бяха чак изгорели. Всичко е подменено с нови компоненти.

На D1 /повредения канал/ имам и в двете посоки по 59 волта, на D2 /здравия канал/ 1.2 волта в едната и 0 волта в другата.
На uPC1237, на 6-ти крак имам 59.7 волта, а трябва да са 0.78, а на 7 ми крак имам 0 волта, а трябват 2.2 волта. Подмених uPC1237, положението е същото. Не мога да накарам това реле да цъкне /читаво е, почистих го за всеки случай/, изчерпаха ми се идеите на аматьор.
На изхода на неработещия канал имам 0 мв, а на здравия канал 2мв.
JVC AX-1100 I love u

Неактивен Yassen

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 327
  • Населено място: София
Re: Какъв е този диод?
« Отговор #14 -: 28 Ноември, 2015, 21:16:51 »
Сигурен ли си в напреженията които цитираш за изхода на каналите (мерени преди контактите на релето!). Тази интегрална схема е защита за високоговорителите, за да сработи релето офсета на двата канала трябва да е близък до нула. Измери на 2-ри и 4-ти крак на тази ИС какви напрежения има?
Бъдещето принадлежи на онези, които вярват в красотата на мечтите си.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |