| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Радиоприемник "Симфония" тип Р-РГ-60-проблем  (Прочетена 9192 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен bobi mw

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 577
  • Населено място: Плевен
Re: Радиоприемник "Симфония" тип Р-РГ-60-проблем
« Отговор #45 -: 06 Октомври, 2015, 18:28:51 »
Направих проба и УКВ тунера на Селената работи на Симфонията но звука е тих

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Радиоприемник "Симфония" тип Р-РГ-60-проблем
« Отговор #46 -: 06 Октомври, 2015, 19:04:03 »
Чува ли се бял шум между станциите? Може да се каже значи че проблема на твоята Симфония е в УКВ тунера, сега ако успееш да пренастроиш тунера на селената, така че да не приема по огледална честота и позавъртиш малко МЧ филтрите на симфонията, може да го присадиш и да покрива целия съвременен УКВ обхват симфонията със относително добро качество, пиши ми ще ти кажа подробно как да пренастроиш тунера на Селената. Ако искаш и ти се занимава може да ми го пратиш аз да ти го пренастроя да приема в обхвата 87.5 - 108 после ти само ще го присадиш на Симфонията и ще донастроиш нейния МЧУ.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3900
Re: Радиоприемник "Симфония" тип Р-РГ-60-проблем
« Отговор #47 -: 06 Октомври, 2015, 19:22:18 »
Но ти директно от УКВ тунера на Селената ли вземаш сигнала, там е много слаб. Трябва от колектора на Т15 да вземеш сигнала:
http://www.kn34pc.com/sch/sch_rx/rx_selena_b216.html

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Радиоприемник "Симфония" тип Р-РГ-60-проблем
« Отговор #48 -: 06 Октомври, 2015, 20:55:02 »
Не е вярно, той го подава на входа на ламповото МЧУ а не назад по стъпалата. Нормален си е сигнала на изхода на тунера, не е по-слаб от този на изхода на оригиналния лампов тунер на радиото. А и си мисля че може да се навие на феритен пръстен трансформатор за импедансно съгласуване, защото мисля че изхода на тунера е по-нискоомен а входа на ламповото МЧУ е високоомен та има мегдан да се вдигне малко амплитудата на сигнала. Но това по-нататък, то ако е необходимо може и да се сложи едно транзисторно МЧ стъпало преди ламповия МЧУ.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3900
Re: Радиоприемник "Симфония" тип Р-РГ-60-проблем
« Отговор #49 -: 06 Октомври, 2015, 21:00:58 »
Успех на Боби!

Неактивен bobi mw

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 577
  • Населено място: Плевен
Re: Радиоприемник "Симфония" тип Р-РГ-60-проблем
« Отговор #50 -: 07 Октомври, 2015, 15:50:47 »
За проба разглобих моята "Селена В207" и направих същия опит както снощи с модела В216.Сигнала също е слабичък.Въртях сърцевините в УКВ часта няма подобрения като започва да се самовъзбужда МЧУ.Истинско чудо е да видя работещо УКВ на български лампов радиоприемник.Благодаря на всички за оказаните съвети и кураж за ремонта.Тъй като аз съм аматьор не професионалист го сглобявам радиоприемника и го предавам на собственика му с дефекта.Още един път благодаря за съветите.
« Последна редакция: 07 Октомври, 2015, 16:09:58 от bobi mw »

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Радиоприемник "Симфония" тип Р-РГ-60-проблем
« Отговор #51 -: 07 Октомври, 2015, 17:49:24 »
Щом не се чувстваш готов за ремонта, това е най-правилното решение. Не е лесна тая работа без опит и познания, и поне някаква апаратура. Но пак няма да се съглася с теб че на българските лампови не им работело УКВ, работи си им, просто ти си случил на такива на които не работи. Особено на приемниците на печатен монтаж не мога да се оплача от УКВ-то много добре им работи.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен bxd

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 275
  • Населено място: София
Re: Радиоприемник "Симфония" тип Р-РГ-60-проблем
« Отговор #52 -: 08 Октомври, 2015, 13:07:51 »
Да споделя и аз малко скромен опит с УКВ на бг лампови апарати -
Много подходящ за тестове е респромския тунер Т202. Там си има директно изведени точки (КТ11 и КТ12 мисля че бяха) с джъмперче за изхода от УКВ блока и входа към МЧУ. Та аз понеже също имах лек проблем с един лампов тунер от Концерт, взех че го закачих на входа на МЧУ на респром Т202. Сигналът от ламповия тунер беше доста по-силен от транзисторния, дори при не добра настройка. Не знам как е на Селената, но при Т202 е така. След настройка по стълбицата за силата на сигнала на Т202 и последващо вграждане в Концерта, УКВ-то заспа. Обаче за да приема качествено УКВ бе необходино да запоя коасксиалния кабел към масата на първия МЧУ филтър, който се намира на УКВ блока! При по-късните модели това е направено, но не и при първите.
ПС: За мен пък е истинско чудо да видя неработещ укв блок от Концерт/Симфония- Какви ли не шасита съм взимал  ръждиви, криви и т.н. - винаги са ловяли поне по една станция по огледална честота... някак си.
*** Търся: Telefunken 664WK *** Реставрирани: Хармония 20; Концерт; Симфония; Tesla 606 A; VEF Radio; Ригонда Моно-> Стерео; Мелодия 11; Романс; Мелодия 14 стерео *** Чакащи за реставрация: Loewe Opta 2367W *** Чакащи реставрация: <<няма>> :( ***

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Радиоприемник "Симфония" тип Р-РГ-60-проблем
« Отговор #53 -: 08 Октомври, 2015, 23:47:13 »
Много е трудно да се прецени чий изходен сигнал е по-силен ако и двата тунера приемат по огледална честота защото селективността на ламповия тунер по огледална честота е много по-лоша и респективно ще приема по-силно станциите по огледална честота от колкото например един тунер от Селена който има по-добра селективност, или този на респрома да речем. Без генератор си е само разтягане на локуми.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен bobi mw

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 577
  • Населено място: Плевен
Re: Радиоприемник "Симфония" тип Р-РГ-60-проблем
« Отговор #54 -: 21 Октомври, 2015, 16:53:45 »

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Радиоприемник "Симфония" тип Р-РГ-60-проблем
« Отговор #55 -: 21 Октомври, 2015, 18:18:45 »
Супер! Радвам се че се е оправил проблема! Кажи какво имаш предвид под „променлива селективност“ в AM обхватите? Променя се във времето ли и при механични въздействия, или се променя в долния и горния край на скалата?
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен bobi mw

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 577
  • Населено място: Плевен
Re: Радиоприемник "Симфония" тип Р-РГ-60-проблем
« Отговор #56 -: 21 Октомври, 2015, 19:10:17 »
При второкласните български радиоприемници има една подвижна бобина която е свързана с корда и регулатора за високи честоти която разтройва кръга и се повдигат високите.При Концерт и Симфония е така,а при Симфония 10 е стъпално променлива селективност.Мисля че и радиоприемника Родина имаше такос.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Радиоприемник "Симфония" тип Р-РГ-60-проблем
« Отговор #57 -: 21 Октомври, 2015, 19:51:26 »
Ааааа прочел съм грешно, прочел съм че има променлива селективност и помислих че говориш за някакъв дефект в приемането, а ти си писал че липсва тази функция за разширяване на лентата на МЧУ, ясно!
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
3 Отговора
6909 Прегледи
Последна публикация 23 Март, 2020, 16:13:40
от sve
1 Отговора
4404 Прегледи
Последна публикация 03 Ноември, 2013, 11:49:45
от Gabo
0 Отговора
2317 Прегледи
Последна публикация 25 Февруари, 2014, 21:10:54
от lz2nk
29 Отговора
18193 Прегледи
Последна публикация 28 Септември, 2015, 21:39:39
от сашо
4 Отговора
2270 Прегледи
Последна публикация 30 Май, 2015, 13:10:53
от cmdj7

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |