| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Ямаха ресивър, изключва на секундата - решение  (Прочетена 5108 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Петър Драганов

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 439
  • Населено място: Добрич
Здравейте. В събота купих един ресивър за доста пари , ужасно много ми хареса, в идеално външно състояние, но в момента в който го включа, няма и секунда се задейства защитата и изгася. Естествено дойде, момента на разглобяване, където видях и много зор. Отвратителна сглобка, няма място и отвертка да пъхнеш, няма място транзистор да измериш, а до преди това си мислих, че Денон авр1905 не може да го бие, никой от масовките по сглобка. Викам си отволу, ще махна капака за да меря, да ама няма капак..., започвам да си мисля, че умишлено са направени така, само и само да не ги поправя никой, защото наистина и за техници от бранша ще е зор. Усилвателя е направен в Малайзия, но е с японски части и много хубави електролити, единствено има 7 броя електролити чисти ментета. Започнах да го разглобявам в 22 и 30 часа и отиде до 4:40 сутринта. Гледам сервизното ръководство където пише:

1. Влизате в сервизен резим /по-точно Sleep Mode/, а там се влиза със задържане на бутона A/B/C/D/E+бутона Preset Tuning ->(десния) и задържане на Power Button.
2. Излиза меню с 12 подменюта
3. В сервизното пише да отидем на 12 подменю и да зануля всички настройки до заводски, обаче като дам ОК и ресивъра изключва
4. Нататък в сервизното става дума, че в подменютата имам опции, в които мога да видя дали DC-ми е наред /изписва се със стойности/ и дали PS /Power Supply/ е наред изписва се със стойности.
За DC нормалните стойности са от /1 до 13/, моите бяха 7, а за PS нормалните стойности бяха от /19 до 29/, моите бяха 18-20, като постоянно варираха. Това 18, като го видях веднага ми щракна да видя стабилизаторите, тъй като преди това погледнах платката на захранването, която бе наред и е разположена доста далеко от стабилизаторите.
Стабилизаторите са 6 на брой. Започнах да ги меря и каккто да гледам два от тях /7805 -2 броя/ от общо 3 броя 7805, нямат никакви стойности и са студени, за разлика от останалите. Подмених ги и всичко е наред.

Схемата не мога да я кача защото е около 30 мб. 

« Последна редакция: 05 Октомври, 2015, 20:33:17 от фревфяв »
JVC AX-1100 I love u

Неактивен Петър Драганов

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 439
  • Населено място: Добрич
Re: Ямаха ресивър, изключва на секундата - решение
« Отговор #1 -: 07 Октомври, 2015, 19:19:14 »
Здравейте. Имам питане. От два дни гледам сервизното, но не мога да разбера следното.
На какъв прицип работи вентилатора в усилвателя? Т.е. този вентилатор, непрекъснато ли трябва да работи или ако не, кога трябва да се включи? Слушам музика вече над 3 часа, усилвателят е доста горещ /68 градуса/, но няма въртене даже и на Low.
В сервизен режим като тествам вентилатора, работи изрядно и на трите степени.

Сервизното: http://dox.bg/files/dw?a=97ed844b51

JVC AX-1100 I love u

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Ямаха ресивър, изключва на секундата - решение
« Отговор #2 -: 07 Октомври, 2015, 19:24:38 »
Виж температурния датчик който разбира кога да го включи да не е дал фира.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Петър Драганов

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 439
  • Населено място: Добрич
Re: Ямаха ресивър, изключва на секундата - решение
« Отговор #3 -: 07 Октомври, 2015, 22:28:35 »
Именно и него не мога да видя на схемата къде е...
JVC AX-1100 I love u

Неактивен Radko

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 349
  • Населено място: София
Re: Ямаха ресивър, изключва на секундата - решение
« Отговор #4 -: 07 Октомври, 2015, 23:15:24 »
Доколкото видях по схемата, вентилаторът не се управлява с температурен датчик, а има стъпало, което следи тока през крайните транзистори на FRONT крайните стъпала, така че може би вентилаторът тръгва само при по-голяма мощност, повече volume.

Неактивен Петър Драганов

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 439
  • Населено място: Добрич
Re: Ямаха ресивър, изключва на секундата - решение
« Отговор #5 -: 07 Октомври, 2015, 23:23:07 »
Интересно. Защото още поровех схемата и достигнах до това, което признавам си незнам какво е:
http://images.vnsky.com/upfile/pdf/2013012206/96723499-e3ad-4b1c-b703-b953e2e87cd5.pdf

Има, логика и с усилване на волумето да се задейства, което изключително глупаво, поради простата причина, че той става, повече от топъл. Това е умишлено разработено, за да се скапват машините за 1 -2 години.
Утре ще пробвам да го усиля и даже ще му закажа 2х500вата колони и ще направя един кратък клип, че сега ще дигна квартала/.
JVC AX-1100 I love u

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Ямаха ресивър, изключва на секундата - решение
« Отговор #6 -: 07 Октомври, 2015, 23:37:11 »
Това е интегрална схема температурен датчик, не просто полупроводников диод ами си има и усилвател така че дава 10 миливолта на градус целзий изменение на изходното напрежение. Така или иначе най-вероятно с него е реализирано управлението на вентилатора предполагам.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Петър Драганов

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 439
  • Населено място: Добрич
Re: Ямаха ресивър, изключва на секундата - решение
« Отговор #7 -: 08 Октомври, 2015, 00:42:22 »
Двe са. Тъй като не съм запознат, има ли начин да се тестват дали са читави с мултимер или не? Предполагам може да стане и ако ги нагорещя с нещо принудително
JVC AX-1100 I love u

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Ямаха ресивър, изключва на секундата - решение
« Отговор #8 -: 08 Октомври, 2015, 09:42:20 »
Ами да, мериш с мултицет напрежението на извод out спрямо маса и гледаш според таблица 2 на втора страница на дейташийта дали е в тия граници напрежението и така, но не е задължително самия датчик да е проблема, може нещо друго да е. Къде въобще се намират тия датчици ако са на радиаторите то може проблема да е че се е отлепил от радиатора или му е изсъхнала термопастата не знам как е конструктивно оформено.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Петър Драганов

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 439
  • Населено място: Добрич
Re: Ямаха ресивър, изключва на секундата - решение
« Отговор #9 -: 08 Октомври, 2015, 12:14:04 »
Единия датчик е на единия радиатор, а другия датчик на втория радиатор. Проблемът е, че са на ужасно тегаво място, другия проблем е, че ги има само в Алиекспрес и ще трябва да почакам. Ако се загледате добре в снимката на Фронт колоните, се вижда ясно прясна паста на датчика..., което ме кара да мисля, че може би не е точно фабрично, но пък никъде няма следи от ремонт, или припой. Няма никакъв начин да се измерят, де да имаше капак отдолу.

До колкото разбирам английски език, в тази тема   / http://forums.audioholics.com/forums/threads/yamaha-rxv2500-receiver-fan-question.14198/ , много хора питат по този въпрос, даже са изпращали мейли на Ямаха, като единият потребител казва, че за да върти на максимални обороти перката трябвало 115 градуса, това е абсурдно за мен. Транзисторите по даташийт, че ги дават до 150 градуса добре, стабилизаторите до 125-130 градуса, но това означава ли че трябва да работи машината на лимита преди да думне. Почти винаги при правилна експлоатация на новите ресивари, първо заминават стабилизатора/рите. Това е от липса на алуминий. Слагат радиатори на стабилизаторите, колкото да избутат евентуално гаранцията. Хитро замислено от инженерите, тъй като може би ги притискат така да работят, но е повече от некоректно да дадеш 1200$ за ресивър и да замине за 2-3 години, при положение, че си го пазел. Сега ще направя теста с големите колони с повече волуме и ще пиша.
« Последна редакция: 08 Октомври, 2015, 12:49:31 от фревфяв »
JVC AX-1100 I love u

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Ямаха ресивър, изключва на секундата - решение
« Отговор #10 -: 08 Октомври, 2015, 14:36:27 »
Бе то без разглобяване и мерене няма да мине! Какво пък пречи да ги модифицираш и направиш вентилаторите да въртят на макс винаги примерно, освен ако не е много шумно. И да, аз затова не ползвам практически никаква фабрична аудиотехника особено усилватели.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Niakoi

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 29
  • Населено място: Пазарджик
Re: Ямаха ресивър, изключва на секундата - решение
« Отговор #11 -: 08 Октомври, 2015, 16:26:02 »
...другия проблем е, че ги има само в Алиекспрес и ще трябва да почакам.
http://bg.farnell.com/texas-instruments/lm61ciz-nopb/temperature-sensor--3deg-cel-to/dp/2383096 Могат да се поръчат през Комет и идват за около 3 дни.

Неактивен Петър Драганов

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 439
  • Населено място: Добрич
Re: Ямаха ресивър, изключва на секундата - решение
« Отговор #12 -: 08 Октомври, 2015, 19:23:59 »
В сервизен режим както споменах, работят и трите скорости на вентилатора, но и показва текущата температура на усилвателя, което ме кара да мисля, че сензора за температура функционира. Слушах около 3 часа отново, но доста по силно и достигнах 80 градуса по цензий, това е много висока температура. До колкото разбирам, от друг форум сега, максималните обороти на усилвателя според техниците на Ямаха, се включват при 120 градуса по фарадей = 46 градуса по цензий, което означава, че ниските нива на вентилатора трябва да са към 39 градуса можеби, ...макар че не ми се вярва максималните обороти да са на 46 градуса, прекалено малко е. Другото, което си мисля и не е описано никъде в сервизното, да не би в стерео режим, т.е когато работят общо 4 крайни транзистора, да се смята че няма нужда да вентилират радиаторите и да е изпълнена схемата по този начин...., нямам идея. Най-лесно е да купя 2 броя LC61 и ще го и направя, колкото и да не искам пак да го разглобявам. Усилвателят е много добър, повече от мощен и качествен и си струва труда.
JVC AX-1100 I love u

Неактивен ivailo03

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 7
  • Населено място: GB
    • [Prime Сasual Dating  Actual Girls]
Re: Ямаха ресивър, изключва на секундата - решение
« Отговор #13 -: 21 Септември, 2016, 09:22:34 »
Здравейте,
аз имам подобен проблем с ресивър RX-V1500.Не може да се стартира и не може да се влезне в сервизното меню.Единствено когато се остави включен в мрежовото захранване доста рядко светва синия бутон PURE DIRECT на лицевия панел и се включва за кратко вентилатора.Основните захранвания на stand by платката са налични.Ако някой е имал подобен проблем и може да съдейства ще съм благодарен.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |