| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Как да изработим лицев панел в домашни условия?  (Прочетена 131336 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен LZ10

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 75
 Колеги, споделете опит как да изработим хубав лицев панел в домашни условия! Имам пред вид най-вече направата на надписи.
 Наскоро видях че се продават евтини машинки за гравиране. Дали биха могли да станат надписи с помощта на шаблон за чертане, където има букви и цифри на шаблона? През студентските ми години такива шаблони се продаваха в книжарниците, но сега не знам дали ги има.
 Помня, че се правеха надписи и със самозалепващи се букви (купувахме ги от Чешкия културен център). Но после буквите се лющеха, ако не се покрие със слой лак. Пък и залепването в една линия на буквите, си беше занимание за хора със здрави нерви. :)
 Ако някой има успешен опит в тази насока, нека сподели. Предполагам, че ще е интересно и за други. А ако има и приложени снимки, е най-добре!
CW forever!

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1526
  • Населено място: Варна
Здравейте, сега съм си поръчал горната плоча за усилвателя с 6С33 да ми я изрежат на лазер от 1,5мм неръждавейка, цената е 5лв на линеен метър. Режат всичко включително и надписи и според мен е доста красиво и става за преден панел. Ето нещо изрязано от 0,8 неръждавейка:

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1526
  • Населено място: Варна
Другото което ми идва на ум, ако не е нмого претенциозен панела може да се приложи "лазерно - ютиената" технология или печат върху самозалепващо се фолио???

Неактивен LZ10

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 75
Колега styrshel, тази цена 5 лв. на линеен метър, при каква широчина на заготовката е?
CW forever!

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1526
  • Населено място: Варна
Това е дължината която изминава резеца (лазера), а детайла може да е с размер до 1,5м. Но ти си провери за конкретното място където ще ги даваш.

Неактивен ditronix

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 421
  • Населено място: Провадия
Значи това с метъра е много йезуитско! Зависи и от дебелината на материала,потготовка и каквото им дойде на ум! Затова най-добре да се иде с проекта и да се иска точна цена. Аз замалко да се набутам с един лицев панел,добре че говорих по телефона! От 10-15-най-много двадесетина лева накрая нещата стигнаха до към 60! Много е важно и какъв е лазера. С такъв,който може да реже големи панели по-малките неща стават груби! Имайте го пред вид.
DRL  модули за всички видове автомобили!

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1526
  • Населено място: Варна
Разбира се че трябва да се говори конкретно, ама при тези които ходя аз до 1,5 мм цената е тази, за по-дебели неща става по- висока. освен това имат всичко като материали, неръжд. алуминий, пластмаси разни, режат и дърво.

Неактивен Албена

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 1
  • Населено място: Sofia
От къде си ги поръчал ако не е тайна?  :---
Здравейте, сега съм си поръчал горната плоча за усилвателя с 6С33 да ми я изрежат на лазер от 1,5мм неръждавейка, цената е 5лв на линеен метър. Режат всичко включително и надписи и според мен е доста красиво и става за преден панел. Ето нещо изрязано от 0,8 неръждавейка:

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1526
  • Населено място: Варна
Фирмата е "Арт Стил" гр. Варна. Горния панел и двете панелчета за уредите ми струваха 21лв. (изрязването +материала) Големия от 1,5 мм. двете малките от 0,8мм.
« Последна редакция: 30 Юни, 2014, 21:50:37 от styrshel »

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1526
  • Населено място: Варна
Ето ги:

Неактивен lager

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 903
  • Населено място: село Обидим, обл Благоевград, общ. Банско
Re: Как да изработим лицев панел в домашни условия?
« Отговор #10 -: 10 Януари, 2015, 18:24:39 »
Преди доста години когато нямаше принтери и скенери за по 20-30 лева изработването на панел с добро качество не беше лесна работа , но се намираха начини.Бърз, ефтин и с добро качество беше цинкографския метод-цинкографии имаше във всеки окръжен град. Оригинал се чертаеше на ръка върху паус (оризова хартия) с туш , надписите се пишеха с рапидограф или се използваше преводен шрифт . Друг вариант-оригинал, изработен по същия метод се използва за направа на сито  , след това се печата върху ламарина или пластмаса. Почти всеки слаботоков завод си имаше собствена фотолаборатория и печатна база. Третият вариант е директно използване на преводен шрифт за надписи и лакиране за предпазване от изтриване .

Неактивен LZ10

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 75
Re: Как да изработим лицев панел в домашни условия?
« Отговор #11 -: 11 Януари, 2015, 08:55:15 »
Някой виждал ли е такива шрифтове, като показаните в горния пост дали се продават някъде?
CW forever!

Неактивен ditronix

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 421
  • Населено място: Провадия
Re: Как да изработим лицев панел в домашни условия?
« Отговор #12 -: 11 Януари, 2015, 17:54:27 »
Ами виждал съм и съм купувал. Чехословашкия културно-информационен център в София. Освен шрифтове имаше и символи- падове и писти за компоновка на печатни платки. Имам една торба такива останали. Бъкви, цифри, символи-всичко. Много трудоемко и нетрайно. Ама ставаха нещата след много старание! Сега има една семпла програмка- Front designer 2.0 с която е песничка да се правят такива неща.
DRL  модули за всички видове автомобили!

Неактивен lager

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 903
  • Населено място: село Обидим, обл Благоевград, общ. Банско
Re: Как да изработим лицев панел в домашни условия?
« Отговор #13 -: 11 Януари, 2015, 22:36:17 »
Знам че доста години вече няма Чехословашка република, дали има чехски или словашки инфоцентър не знам. Не е вярно че е трудно да се работи с тези шрифтове и също че са нетрайни .Днес особено, когато един безцветен лак-спрей струва 4,50 лева. Тези снимки не са взети от мрежата- аз съм ги направил преди два дни, сниманите неща са направени преди поне 25 години, при това са били подхвърляни без никакво специално отношение. Изработени са от ученици като курсови задания . Знаковият генератор всъщност е EPROM-а на първия Правец плюс дешифратори и  индикация.

Неактивен ditronix

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 421
  • Населено място: Провадия
Re: Как да изработим лицев панел в домашни условия?
« Отговор #14 -: 12 Януари, 2015, 13:54:10 »
Ами който е работил с трансферните шрифтове е съвсем наясно коло е лесно това и колко са трайни надписите с тях. Преди 25 години май все още спрей-лаковете ги гледахме на картинка. Лакирането ставаше с пулверизатори или пистолети. От края на седемдесетте години  ползвах тия шрифтове- чешките купувах от София, немските (ГДР) ми ги носеше мой познат от там. Веднъж ми подариха и EDDING (мисля че така се пише), но се оказа случайна придобивка. Трудно хващаха на метал буквите и цифрите, не бяха предназначени за това, а за изготвяне на надписи върху хартия и фолио. Налагаше се предварително покриване на панела с лак, бе беше си изпитание.... Сега вече е друго. Всичко е по-лесно, само дето меракът отпреди време го няма.....
DRL  модули за всички видове автомобили!

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |