| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Хармония 20 като Hi-Fi?  (Прочетена 7650 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен bxd

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 275
  • Населено място: София
Хармония 20 като Hi-Fi?
« -: 15 Август, 2014, 17:44:56 »
Здравейте,
Имам една Хармония 20 и ми е жал да я хвърля, затова реших да я направя колкото се може по-вярно звучаща и да я сложа в хола. Още повече, че обемът й е голям, а и говорителите май имат потенциал. Обаче във фабричния вид звучи доста зле - пробвах я на няколко широколентови говорителя и е пълна скръб - басът се разбумтява (особено ако е повече омове, напр 8 ), има един ужасен пик около 6-7 кХц и т.н.
Чудя се дали се дължи на изходния траф, дали на лошо сметнатия тонкоректор или има и друго (пентодното свързване например, вместо ултралинейно)? ПО принцип мисля след време да й махна оригиналния УНЧ и да сложа 2 стъпала SE, но това ще стане по-нататък.
Та засега някакви идеи?
*** Търся: Telefunken 664WK *** Реставрирани: Хармония 20; Концерт; Симфония; Tesla 606 A; VEF Radio; Ригонда Моно-> Стерео; Мелодия 11; Романс; Мелодия 14 стерео *** Чакащи за реставрация: Loewe Opta 2367W *** Чакащи реставрация: <<няма>> :( ***

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1526
  • Населено място: Варна
Re: Хармония 20 като Hi-Fi?
« Отговор #1 -: 15 Август, 2014, 18:23:59 »
Скромничко ми се вижда НЧУто на тази Хармония, РМШ-60 изглежда доста по-добре, както и Симфония.

Неактивен rkounev

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 542
  • Населено място: София
Re: Хармония 20 като Hi-Fi?
« Отговор #2 -: 15 Август, 2014, 18:49:43 »
В хола свири Симфония 10- нямам забележки относно звучането.Меко и приятно,с много дълбок бас.

Неактивен ONZI

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1034
  • Населено място: Севлиево
  • Митко Матев 0886739549
Re: Хармония 20 като Hi-Fi?
« Отговор #3 -: 15 Август, 2014, 19:57:41 »
Потърси в крайното стъпало фалшиви кондензатори.
Това като за начало, ако пак не е добре ще търсим друга причина.
 А и спокойно можеш да махнеш 'р-с' групата която е в паралел на изходният траф-между двата анода.

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Хармония 20 като Hi-Fi?
« Отговор #4 -: 15 Август, 2014, 21:00:02 »
Няколко неща забелязвам: 

Няма дросел анодното, сложи му.

Всчико що е кондензатор в крайното стъпало слагай нов WIMA за неполярен и ФУджикон за електролит, + нови електролити на захранавне. 

Мисля  греца е селенов, бих препоръчал минаване на грец от HER108+10nano na wima  ЗА ШУНТ НА ВСЕКИ ДИОД  и гасящо съпротивление да орежеш покаченото анодно, като тука имаш по голямо напрешение за НЧУ и може да изгасиш самом за анодното на приемника, пък НЧУ да го пренастроиш ел84 свури супер на 300в... Всякакви варианти

есс83 + ЕЛ84 дава доволно бас и бумтене... може да пробваш с друга предусилвателна лампа ецц88 примерно.

Вместо да минаваш на 2 сиггъл енд канала, Събери още една платка Пуш-пул със същото стъпало и ли с каквато решиш схема, поне ще имаш повече мощност...+ ест отделно захранване за втория канал.  И нови платки от някакъв готин на цвят текстолит, да прави кеф като го отвориш а не ютиена технология.

ПП. Дай снимка на Говорителите които са в шкафа, щото трабва да са готини


Ако си някъде около мене  може да го помъчиме с кондерчета  итн, че ми се рови по шкафове нещо  :D
« Последна редакция: 15 Август, 2014, 21:11:19 от Pichaga933 »
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен bxd

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 275
  • Населено място: София
Re: Хармония 20 като Hi-Fi?
« Отговор #5 -: 16 Август, 2014, 14:50:42 »
Здравейте, значи наистина май има проблем с някой кондензатор, защото при много внимателно нагласяване на тонкоректора нещата се пооправят. Обаче при високи на макс (оркестър) се получава това гадно цшъшкане. Или кондензаторите са си изменили параметрите или по начало не са сметнати добре.

Потърси в крайното стъпало фалшиви кондензатори.
Това като за начало, ако пак не е добре ще търсим друга причина.
 А и спокойно можеш да махнеш 'р-с' групата която е в паралел на изходният траф-между двата анода.
А как да го постигна това? С обикновен омметър не става - доказано дефектен кондензатор показва > 2МОм.  Може би трябва да пусна постоянен ток през високоомово съпротивление и да видя дали ще тече ток??? Но ми се струва че е голяма хамалогия?

Относно WIMA-та - гадното е, че е с къси крачка и много грозно ще изглежда. Ще взема да поръчам от Фарнел аксиални.
Филтровите кондензатори мисля са добре, Брум няма никакъв :)
*** Търся: Telefunken 664WK *** Реставрирани: Хармония 20; Концерт; Симфония; Tesla 606 A; VEF Radio; Ригонда Моно-> Стерео; Мелодия 11; Романс; Мелодия 14 стерео *** Чакащи за реставрация: Loewe Opta 2367W *** Чакащи реставрация: <<няма>> :( ***

Неактивен ONZI

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1034
  • Населено място: Севлиево
  • Митко Матев 0886739549
Re: Хармония 20 като Hi-Fi?
« Отговор #6 -: 16 Август, 2014, 16:59:49 »
Смени 100-те мф. в катода на крайното стъпало,и всички по 22нф. по пътя на звука.
В катода електролита  даже може да е по-голяма стойност.

Неактивен bxd

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 275
  • Населено място: София
Re: Хармония 20 като Hi-Fi?
« Отговор #7 -: 18 Август, 2014, 13:49:33 »
Ето снимки на говорителите:
17152-0
*** Търся: Telefunken 664WK *** Реставрирани: Хармония 20; Концерт; Симфония; Tesla 606 A; VEF Radio; Ригонда Моно-> Стерео; Мелодия 11; Романс; Мелодия 14 стерео *** Чакащи за реставрация: Loewe Opta 2367W *** Чакащи реставрация: <<няма>> :( ***

Неактивен bxd

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 275
  • Населено място: София
Re: Хармония 20 като Hi-Fi?
« Отговор #8 -: 23 Август, 2014, 23:52:27 »
Смених всички кондензатори по пътя с "VISHAY" Такива бях взел от фарнел, защото са аксиални и добре седят на платката.
Резултат почти нулев.
Чак когато махнах R-C групата, паралелна на изх траф (10х ONZI :) ), имаше значително подобрение  8)  8) !!! Пробвах с друг кондензатор - 1.5 нФ вместо 2.2 нФ - същата работа - високите осезаемо изчезват.
Но все още не ми харесваше звука - някак си неестествено звучеше и при малко по-силен бас почваше да криви. Открих лека разлика м/у схемата на Симфония 10 и моята на Хармония 20:  2-3 кондензатора и един резистор в повече. Минах на по-модерната схема - пак имаше някаква разлика, но пак не беше както трява. Досега тествах с един широколентов говорител - уж много добър - Fostex Fe126 en. Реших да пробвам все пак и с оригиналните БГ говорители и... нещата си дойдоха на мястото :) Не мога да си обясня защо така - явно Фостекса бидейки и 8 омов има твърде висок импеданс за ламповото крайно стъпало както и вероятно по-големи пикове в импедансната х-ка.

ЕДИТ: провах и с други електролити (чисто нови, LOW ESR от комет) - нямаше никаква разлика. Явно българските не са толкова лоши :)
*** Търся: Telefunken 664WK *** Реставрирани: Хармония 20; Концерт; Симфония; Tesla 606 A; VEF Radio; Ригонда Моно-> Стерео; Мелодия 11; Романс; Мелодия 14 стерео *** Чакащи за реставрация: Loewe Opta 2367W *** Чакащи реставрация: <<няма>> :( ***

Неактивен bxd

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 275
  • Населено място: София
Re: Хармония 20 като Hi-Fi?
« Отговор #9 -: 24 Август, 2014, 13:34:53 »
Прикачам и схемата с модификации + измерени напрежения.
*** Търся: Telefunken 664WK *** Реставрирани: Хармония 20; Концерт; Симфония; Tesla 606 A; VEF Radio; Ригонда Моно-> Стерео; Мелодия 11; Романс; Мелодия 14 стерео *** Чакащи за реставрация: Loewe Opta 2367W *** Чакащи реставрация: <<няма>> :( ***

Неактивен ONZI

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1034
  • Населено място: Севлиево
  • Митко Матев 0886739549
Re: Хармония 20 като Hi-Fi?
« Отговор #10 -: 24 Август, 2014, 14:58:27 »
Много е малка снимката не се виждат добре промените.
Ако не си махнал кондензатора в анода на първият триод го махни за проба
Според мен забива вч на маса.

Неактивен bxd

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 275
  • Населено място: София
Re: Хармония 20 като Hi-Fi?
« Отговор #11 -: 09 Септември, 2014, 11:50:23 »
Малко развитие по темата:
1. пробвах с изходен траф от Ригонда 102 - имаше малко подобрение на звука. Най-инресното е, че с ригондовия траф няма значение дали е с R-C групата или без - звукът е един и същ. Явно с оригиналния траф е имало някакво самовъзбуждане?
2. Махнах всички честотнозависими вериги м/у двата триода - завукът стана доста по-естествен. Хем бях проверил/сменил всички кондензатори по веригата. Просто при високи на макс пак сякаш имаше леко претоварване/самовъзбуждане
3. Поиграх си с режимите на изходните лампи - следейки напрежението на катодния резистор - от 7.5 В до 8.7 В не усетих особена разлика.

Сега мисля да пробвам триодно свързване, както и ултралинейно с трафа на Ригондата. Да видим как ще се отрази...
ЕДИТ: ето малко по-добро  изображение на схемата.
« Последна редакция: 09 Септември, 2014, 11:55:41 от bxd »
*** Търся: Telefunken 664WK *** Реставрирани: Хармония 20; Концерт; Симфония; Tesla 606 A; VEF Radio; Ригонда Моно-> Стерео; Мелодия 11; Романс; Мелодия 14 стерео *** Чакащи за реставрация: Loewe Opta 2367W *** Чакащи реставрация: <<няма>> :( ***

Неактивен ONZI

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1034
  • Населено място: Севлиево
  • Митко Матев 0886739549
Re: Хармония 20 като Hi-Fi?
« Отговор #12 -: 09 Септември, 2014, 12:31:55 »
Малко развитие по темата:
1. пробвах с изходен траф от Ригонда 102 - имаше малко подобрение на звука. Най-инресното е, че с ригондовия траф няма значение дали е с R-C групата или без - звукът е един и същ. Явно с оригиналния траф е имало някакво самовъзбуждане?
2. Махнах всички честотнозависими вериги м/у двата триода - завукът стана доста по-естествен. Хем бях проверил/сменил всички кондензатори по веригата. Просто при високи на макс пак сякаш имаше леко претоварване/самовъзбуждане
3. Поиграх си с режимите на изходните лампи - следейки напрежението на катодния резистор - от 7.5 В до 8.7 В не усетих особена разлика.
Сега мисля да пробвам триодно свързване, както и ултралинейно с трафа на Ригондата. Да видим как ще се отрази...
ЕДИТ: ето малко по-добро  изображение на схемата.

По-добре пробвай ултралинейно.
Ако не се получи по-добър звук ще трябва да преправиш повече схемата на преедусилвателя.
Аз съм правил по тази схема. Обратната връзка много помага за качеството на звука но намалява малко усилването.

Това е като примерен вариянт.Ако искаш включи обратната връзка както е направена тук.Тази схема свири мн. добре.

Неактивен bxd

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 275
  • Населено място: София
Re: Хармония 20 като Hi-Fi?
« Отговор #13 -: 22 Октомври, 2014, 22:56:52 »
Вече сглобих шасито, като цяло съм доволен от качествата му, особено от чувствителността. Това е най-чувствителният лампов приемник който съм имал. На ДВ без особени проблеми хваща Брашов и през деня и нощем, а хоризонт на 261 КХц се чува брилянтно. Хваща и радио Анкара. Укв-то също е много добро, без да е пренастройвано и лови по огледален канал превъзходно.
Относно УНЧ-то, вече звучи задоволително. Направих си едни преходници, така че да свържа пентодите в триоден режим без да човъркам по платката. Звукът се подобрява, но много почват да греят ламбетата, затова засега ще си го слушам в оригиналния му вариант, в който пак си звучи прилично. В крайна сметка, най-голяма промяна в звученето се получи от махането на RC групата, паралелна на изходния траф, както и от презапояването на отоплителната намотка - единият край беше вързан директно за шасито, вместо за предназначената писта на платката.
*** Търся: Telefunken 664WK *** Реставрирани: Хармония 20; Концерт; Симфония; Tesla 606 A; VEF Radio; Ригонда Моно-> Стерео; Мелодия 11; Романс; Мелодия 14 стерео *** Чакащи за реставрация: Loewe Opta 2367W *** Чакащи реставрация: <<няма>> :( ***

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Хармония 20 като Hi-Fi?
« Отговор #14 -: 22 Октомври, 2014, 23:51:43 »
За 2-та края на отоплението закачи по 150 ома резистори в обща точка към маса и ще получиш още по слаб брум, ако изобщо го чуваш...

Ако Изходния траф на това радио има 2/3 намотка за U/L  за ултра линейно свързване. Само си настрой, анодния ток, да не е над 50ма, чрез промяна в катодния резистор на ЕЛ84.  Аз я правя тази настройка като закача мултимер в анода за мерене на тока а в катода слагам потенциометърче 2к и въртя  докато ми хареса най-много звука , но съм под 50ма ток по уреда. После заместваш със съответната стойност резистор.

Иначе има и Калкулатори да го смяташ , да не се претоварва по мощност.

6п14п е мног по-издръжлива от Ел84 , а 6п14п-ЕВ е направо идиото устойчива , от гледна  точка претоварване, Но звучат малко по-мъгляво в сравнение с оригинала. За с-ка на това издържат на зверски претоварвания и по напрежение и по ток.

Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |