| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: 12V/24V от две компютърни захранвания  (Прочетена 7061 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен pansim

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 616
  • Населено място: Сандански
Re: 12V/24V от две компютърни захранвания
« Отговор #15 -: 01 Октомври, 2014, 09:09:20 »
Е, така може...сподели като се получи крайния резултат.
Успех!
http://iza99.com/
Българска заваръчна техника с 5 години гаранция
Ремонт на заваръчно оборудване - 0887607722

Неактивен PDM

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 388
  • Населено място: Велико Търново
  • LZ2PDM
Re: 12V/24V от две компютърни захранвания
« Отговор #16 -: 01 Октомври, 2014, 10:09:43 »
Захранването, което замислям, е за съветски танкови радиостанции.  Най-голямата консумация е на една Р-112, което е 23 ампера. Другите са по 10-12 А. Р-112 е за обхвата 2,8-5,00 МХц и предполагам, че е чувствителна към смущения от ИЗ. Струва ми се, че едно соц. класическо зарядно за акумулатори с един киловатов траф ще свърши идеално работа след някои доработки. Доработките се налагат, понеже едната станция ползва едновременно с 24В/5А и 12В/6А. Догодина това ще е основният ми работен проект.

Неактивен Ангел Симеонов

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 818
  • Населено място: Русе
Re: 12V/24V от две компютърни захранвания
« Отговор #17 -: 01 Октомври, 2014, 11:28:30 »
Доколкото съм "запознат" радиостанциите мобилен вариант се захранват с умформери затворени в алуминиеви кутии.Можеш според мен да направиш разделяне на необходимите напрежения и да не използваш умформерите.Мисля,че отопленията на лампите са индиректни и допускат захранване с променливо напрежение.Ако е така правиш трансформатор който да дава необходимите напрежения като с това избягваш изправяне и стабилизиране на големи токове.Ако имаш на някоя лампа добавъчно съпротивление в отоплението го премахваш и захранваш отоплението  с необходимото за конкретната лампа отопление.Така ще избегнеш безсмислено разсейване на топлина и мощност.За анодните вериги ще направиш необходимите по брой и напрежения изправители на отделен траф който ще пускаш след извесно време след подгряването на отопленията.Умформерите са много апетитни с малко кпд.Друг е въпроса,че са достатъчно надеждни колкото и странно да изглежда.Трафовете можеш да сложиш в кутиите на умформерите за по-голяма пригледност.Не съм сигурен имаше релета за превключвания за които ще е необходимо изправено напрежение.

Неактивен PDM

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 388
  • Населено място: Велико Търново
  • LZ2PDM
Re: 12V/24V от две компютърни захранвания
« Отговор #18 -: 01 Октомври, 2014, 11:54:12 »
Напълно съм съгласен с колегата Ангел Симеонов, ако ставаше въпрос просто да се пусне станцията. НО! Искам да пусна станцията в оригиналната комплектация, а мисълта да унищожа БЗ с унформер, за да направя съвременен захранващ блок я намирам за кощунствена. Друг е въпроса, че имам кутия от умформерите на Р-113, която вече е обезкостена от някой преди мен и е подходяща за поставяне на ново захранване, но както вече казах, целта е друга. Поне за мен предизвикателството да се съберат всички оригинални компоненти на една станция и тя да заработи е доста по-интересно, отколкото просто да заработи. Разбира се, ако не може да се намери оригинално захранване, направата на ново винаги е опция.

Неактивен pansim

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 616
  • Населено място: Сандански
Re: 12V/24V от две компютърни захранвания
« Отговор #19 -: 01 Октомври, 2014, 12:48:06 »
Какви са тез радиостанции?
Каква мощност излъчват и с какво КПД?
Бил съм в казармата, ама друга специалност - ПВО и РЛС,  та радиостанциите не са ми познати.
http://iza99.com/
Българска заваръчна техника с 5 години гаранция
Ремонт на заваръчно оборудване - 0887607722

Неактивен PDM

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 388
  • Населено място: Велико Търново
  • LZ2PDM
Re: 12V/24V от две компютърни захранвания
« Отговор #20 -: 01 Октомври, 2014, 13:52:09 »
Какви са тез радиостанции?
Каква мощност излъчват и с какво КПД?
Бил съм в казармата, ама друга специалност - ПВО и РЛС,  та радиостанциите не са ми познати.
Имам една малка колекция от танкови станции - съветските 9РС, 10РТ, Р-112, Р-113, Р-123, американската ВС-683 . Р-112 е най-мощната - цели 50Вата на къси вълни телеграфия с 4бр. ГУ-50 и най-лакомата - 23 ампера на 24 волта. Другите са почти наполовина по консумация. Данните ги има в интернет.

Неактивен didov

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 592
  • Населено място: Попово
Re: 12V/24V от две компютърни захранвания
« Отговор #21 -: 01 Октомври, 2014, 14:08:28 »
Какви са тез радиостанции?
Р-112, това е класна чисто танкова  радиостанция, с класическа анодно-екранна модулация, работната честота на станцията е  2.800-4.990 MHz.10 kHz стъпка AМ/CW. Изходна мощност - 50W в антената. Руснаците я дават около 90-100W. В комплекта влизат два блока умформери. Един за приемника - 250V, и за предавателя високоволтов УТК-250.
http://www.rv3bc.narod.ru/Stat/r112.htm

Неактивен Ангел Симеонов

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 818
  • Населено място: Русе
Re: 12V/24V от две компютърни захранвания
« Отговор #22 -: 01 Октомври, 2014, 14:35:40 »
Да не забравяме пусковия ток на умформерите който сигурно многократно превишава тези ампери освен ако максималния а не номиналния ток да е 23 ампера.Станцията се захранва от два големи акумолатора и върти едновременно и генератораПрепоръчва се работа на радиостанцията при запален двигател за да предотврати изтощаване на акумолаторите.Така,че според мен изправителя трябва да допуска многократно претоварване по ток.Това е мое мнение.

Неактивен PDM

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 388
  • Населено място: Велико Търново
  • LZ2PDM
Re: 12V/24V от две компютърни захранвания
« Отговор #23 -: 01 Октомври, 2014, 14:47:22 »
Пусковият ток на умформерите може да достигне до 4 пъти номиналния работния ток, но това не е проблем за трансформаторен изправител с подходящи диоди и кондензатори. Един изправител на 24В./70А. ще е таман  :) :)
Не е ли по-добре да се направи нова тема за захранването на радиостанциите, като се раздели тази? Колегата започна с модификация на компютърни захранвания, а се отплеснахме в съвсем друга насока.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |