| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Някой може ли да начертае електронна схема професионално?  (Прочетена 9542 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен bojitchko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 524
  • Населено място: София
Реставрирам жичен магнетофон, за който няма никакви данни. Схемата е залепена на капака, но е в ужасно състояние и не подлежи на оправяне. Все пак нещо се вижда и мога да я прерисувам. Знам, има програми за чертане на схеми, но никога не съм го правил и не ми се занимава да ги разучавам. Има ли желаещ да го направи?
Качвам и снимки за състоянието на апарата и схемата.


Неактивен Fisher

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 577
  • Населено място: Благоевград
божичко,преснимането на документи с високо  качество не е проста работа  , не става със светкавица директно, по скоро без светкавица  или с няколко светки разположени така ,че да не създават бликове, според мен избираш време по обед , схемата  трябва  да я поставиш  в  равномерно осветена /не до прозореца/  зона в стаята и да е перпендикулярна на  оста на снимане , на разстояние възможно за фокусиране върху цялата схема - 50-на см , не ти знам фотоапарата, но фотоапарата и схемата  да са неподвижни , фиксирани , вероятно експонацията ще ти  е около 1/5 до 1/2 сек при бленда 4-6-8, фиксираш фотоапарата с  ръка а с другата - снимаш, без светка, и ми пращаш снимката  в пълна резолюция-------
[email protected]

Неактивен bojitchko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 524
  • Населено място: София
Схемата е залепена на капака през 1946 година! Магнетофонът е държан при безобразни условия - личи от другата снимка и най-вече от вида на металните лампи. Жълтото по схемата не е цвят на хартията, а резултат от стареенето. Освен това, носих капака на професионални фотографи с въпрос дали могат да оправят чертежа. Отговориха категорично "не"! Все пак нещо се вижда и може да се направи рисунка на ръка.
За реставрацията, схемата не е толкова важна - обикновен усилвател, но след като хората я дават, защо да не я оправим и да придружава машината. И без това, в Интернет няма нищо за нея. В Радиомузеум има апарат от тази фирма, но е друг модел.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Предполагам че е добре който я чертае да си направи и схемните знаци на елементите така че схемата да излезе на 90% еднаква по вид и шрифт на надписите с тази оригиналната, защото за мен това е целта на една такава реставрация. И тъй като това е ужасно много труд, предполагам че само ти можеш да си го вложиш в името на реставрацията на тази машина. Вземи да си поиграеш със Splan прикачам версия с интерфейс на руски език в темата. МНОГО добра програма, аз с нея чертая всички схеми от доста време. Може да си допълваш библиотеките с твои елементи начертани от теб, е играчка си е но реставрацията го изисква, а после може да си ползваш елементите за други схеми ако искаш да са в този стил.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Схемката е сканируема.  Носиш го капака  на някой  Ксерокс. Слагате го отгоре , Сканираш. Казваш им да ти пратят копие от скана  на Електронна поща и го причкачваш тук.

Прерисуването после във фотошоп, както колегите правят скалите за радиоапаратите. Може да ти я драсна аз или някои друг ако на някой му се занимава. Просто трябва да качиш по описания начин четим оригинал.

ПП: Изгнилите лампи с метален балон загубили ли са вакуум или още се държат ?

Апарата определено е доста интересен.
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Абе те да не мислиш че имат само металния балон? Отдолу би трябвало да са си със стъклен балон като всички лампи. Поне аз не знам да има лампа само с метален балон но може и да греша.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3530
  • Населено място: Варна
Само метален балон.стъклени са само изолаторите през които излизат изводите на елементите от долу на балона.
« Последна редакция: 13 Декември, 2015, 15:14:15 от lz2xl »

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Ясно, не знаех че има такива. Интересно е как са осигурили херметичността на заварките и от къде е изтеглен въздуха изобщо.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Radko

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 353
  • Населено място: София
Все си мисля, че лампата под метала си е в стъклен балон

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Някои не са. Има и само с меални балони  Примерно 6L6 на RCA

https://www.tubeworld.com/6l6gc.htm
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Сигурен ли си за цитираната лампа? Това че пише метален балон не значи че е само той, ако си разглабял лично или си виждал снимки разглобена вече е друг въпрос.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3530
  • Населено място: Варна
Ясно, не знаех че има такива. Интересно е как са осигурили херметичността на заварките и от къде е изтеглен въздуха изобщо.

Там между изводите има една стъклена тръбичка която накрая е споена,от там изтеглят въздуха.Гетера го разполагат директно върху вътрешната част на металния балон.Стъклото явно се лепи добре с метал,това което съм показал е  6AC7/6Ж4.Пробвал съм да режа 6П9 - 6AG7 и да слагам вътре друга лампа,положението е същото.Цялата карантия на лампата е на стъклен диск изолатор и стъклена тръбичка за херметизация.Когато правих Парасет-а навремето си правих такива експерименти с различни лампи които напъхвах в металните балони.Ще се опитам да направя снимка отстрани,фотото обаче е на таблета и не е качествено.6L6 е изцяло метална,6L6G  има стъклен балон.Има една дефектна и ще се опитам да я изкормя внимателно.
Не можах да прочета на лампите от снимките и схемата какво пише,bojitchko ако ги прочете ще видим дали има някъде в запасите да го зарадваме.
« Последна редакция: 13 Декември, 2015, 17:04:39 от lz2xl »

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3530
  • Населено място: Варна
Може да е полезно,слагам снимките.
Сега се опитах да разгледам по подробно,стъклените вероятно са 6V6G или  6V6GT изходен пентод,генератор подмагнитване и 6X5GT кенотрон.Металните може да са 6AC7,6SJ7 или  подобен малошумящ пентод.
« Последна редакция: 13 Декември, 2015, 17:20:58 от lz2xl »

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Ясно! Наистина са само с метален балон, благодаря за снимките  :good:. Иначе относно схемата - този „магенотофон“ има ли променливотоково подмагнитнване? Не е ли изобретено след ерата със записа върху жица?
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3530
  • Населено място: Варна
Опитах се да я разгледам,има две лампи 6V6.Тази на горната част явно е крайно стъпало,под нея има втора 6V6 и вързан за нея прептящ кръг.На такова прилича.....генератор за подмагнитване.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |