| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Отделяне на сигнал 50-60Хц. от смущения  (Прочетена 2809 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 890
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Отделяне на сигнал 50-60Хц. от смущения
« -: 04 Декември, 2016, 18:45:50 »
Може ли няко да ми каже как да филтрирам полезен сигнал с мрежова честота и около 0,5 волта от високочестотни смущения без големи загуби?
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1526
  • Населено място: Варна
Re: Отделяне на сигнал 50-60Хц. от смущения
« Отговор #1 -: 04 Декември, 2016, 18:56:04 »
62677-0
Важно е входното съпротивление на стъпалото след филтъра...

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Отделяне на сигнал 50-60Хц. от смущения
« Отговор #2 -: 04 Декември, 2016, 19:48:18 »
Кажи за какво ще се ползва, попринцип ако е за измерване на мрежова честота е най-добре да се филтрира с RC филтър и после да се прекара през компаратор с хистерезис или през един усилвател и след това компаратор за да се формират правоъгълни импулси.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 890
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Re: Отделяне на сигнал 50-60Хц. от смущения
« Отговор #3 -: 04 Декември, 2016, 22:37:54 »
Има една джаджа дето, като се включи един мотор на една машина включва друга машина. Като спре мотора спира и другата. Та направено е с токов трансформатор, закачен на едната фаза и платчица с лм324. Като се дигне консумацията над 1кват. платчицата включва. Но в къщи на котлона като я пробвам работи. На машината винаги седи включена. Явно компютърното управление пуска бози по мрежата и лмката е винаги сработила. Та се чудя какъв филтър да сложа на токовия трансформатор. Той е от евтини амперклещи и дава миливолти.
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Отделяне на сигнал 50-60Хц. от смущения
« Отговор #4 -: 05 Декември, 2016, 00:40:48 »
Токовия трансформатор (ако е истински такъв) дава толкова колкото ти трябва - изходната намотка се явява като източник на ток, точно и затова не трябва да се оставят ненатоварени защото възникват опасно високи напрежения и често самия траф пробива. Така че 1. промени натоварването на вторичната и ще ти се вдигне напрежението. 2. ако компютърното управление се захранва през същия токов траф и захранването му е с прост изправител с капацитивен филтър без корекция на фактора на мощността, то консумира доста сериозни токови импулси във върха на синусоидата и вероятно това кара да ти сработва схемата. Вариантите са да вдигнеш прага, или да захраниш управлението преди токовия трансформатор.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен pansim

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 611
  • Населено място: Сандански
Re: Отделяне на сигнал 50-60Хц. от смущения
« Отговор #5 -: 05 Декември, 2016, 10:01:43 »
Но в къщи на котлона като я пробвам работи. На машината винаги седи включена. Явно компютърното управление пуска бози по мрежата и лмката е винаги сработила. Та се чудя какъв филтър да сложа на токовия трансформатор. Той е от евтини амперклещи и дава миливолти.

За каква машина става дума? Котлона е активен товар, а другото???
http://iza99.com/
Българска заваръчна техника с 5 години гаранция
Ремонт на заваръчно оборудване - 0887607722

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 890
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Re: Отделяне на сигнал 50-60Хц. от смущения
« Отговор #6 -: 05 Декември, 2016, 21:13:12 »
Трансформатора е шунтиран с 1Ком. Машината не е при мен и трябва да гадая по обясненията какво става. Умен циркуляр, голям и не вя
рвам да няма компенсиращ блок за косинус фи на мрежата. Но е напълно възможно, да не е добре филтриран захранващия блок на процесорното управление. Когато правих електрониката я пробва в къщи на котлона и съм направил да сработва над 1Кват., а под да не се включва. Помолил съм да измерят първо с ампер клещи, да не би да има още нещо закачено на фазата на която е датчика. Чакам отговор, но най-вероятно няма да е от това, а от някакви бози дето смущават. Та дайте някоя схема на филтър да се пробва какво ще стане. Мислех си за готов мрежов филтър дето се слагат по кабелите и захранващите куплунзи дали ще стане.
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Отделяне на сигнал 50-60Хц. от смущения
« Отговор #7 -: 05 Декември, 2016, 21:21:15 »
Увеличи това шунтово съпротивление от 1к на колкото трябва за да получиш примерно 2-3 волта при максимален товар. Така автоматично ще увеличиш шумоустойчивостта на цялата система. Няма да навреди ако постнеш схемата по която реализираш праговото управление със сигнала от токовия траф. Тогава мога да ти дам съвет точно къде какъв филтър да пробваш как се отразява. Мога да предложа съответно и модификации на схемата. Така че постни я, а ако е някаква тайна не знам, там трябва ти сам да се оправяш.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1526
  • Населено място: Варна
Re: Отделяне на сигнал 50-60Хц. от смущения
« Отговор #8 -: 05 Декември, 2016, 21:32:15 »
Здравейте! Правил съм ОВ по ток с ТТ на колекторна машина (ъглошлайф) с тиристорно управление. Стойността на резистора е относителна и зависи от параметрите на ТТ (токовия тр-ор). Въпреки това след изправяне и филтриране, трябва да няма проблем.

Неактивен Любо Божков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1618
  • Населено място: с. Ресен общ. В.Търново
Re: Отделяне на сигнал 50-60Хц. от смущения
« Отговор #9 -: 05 Декември, 2016, 21:37:36 »
Не можах да разбера дали електродвигателят, чиито ток се следи има някакво честотно управление. Ако има, по добре е датчика за ток да е преди регулатора. Cos F в случая не оказва никакво влияние. При сложна форма на тока може да се ползва и стандартно токово реле, свързано към стандартен токов трансформатор - същото се използва масово в по старите релейни защити.

Неактивен pansim

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 611
  • Населено място: Сандански
Re: Отделяне на сигнал 50-60Хц. от смущения
« Отговор #10 -: 06 Декември, 2016, 08:13:40 »
Увеличи това шунтово съпротивление от 1к на колкото трябва за да получиш примерно 2-3 волта при максимален товар.

Грешка - трябва да се намали шунтовия резистор.
Най-простия начин - подбиране на шунтовия резистор на място.
http://iza99.com/
Българска заваръчна техника с 5 години гаранция
Ремонт на заваръчно оборудване - 0887607722

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 890
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Re: Отделяне на сигнал 50-60Хц. от смущения
« Отговор #11 -: 06 Декември, 2016, 09:29:07 »
Благодаря, да сега разбирам някои неща. Главния проблем е, че аз правих устройството в къщи лятото и го пратих. Машината е в Унгария и нямах възможност като го настройвах и тествах да съм при машината. А сега съм в горния край на Германия в Любек Травемунде на Остзее. Ако можех да съм при машината отдавна да съм решил проблема. Но за пояснение. Датчкика ползвах от най евтините ампер-клещи от 17лв. за да не чакам месец от ибей да дойде нещо. Използвах готов кит от елимекс термореле с LM324. Промених схемата така, че да ми пасне. Схема на оригиналната платка само, на модификацията нямам. Но, използвах единия елемент като усилвател с обратна връзка 47Ком. На него подавам от датчика и от него през диод изправям и не помня дали сложих някакъв кондензатор шунтов. От диода отива на компаратора. Другото си е както по схемата. Махнах само захранването към датчика тй като в оригиналната схема се ползва терморезистор. Също май размених местата на входовете на компаратора. При едното положение релето беше постоянно включено и изключваше когато трябваше да сработи схемата, а при другото обратно. И това е, схемата е елементарна захранвах я от батерията 9 волта за пробата а сега с 12В адаптер. Датчика е сложен в елтаблото на една от фазите захранваща машината.
62737-0
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен BatKoce

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 495
  • Населено място: Ракитово
    • velevel
Re: Отделяне на сигнал 50-60Хц. от смущения
« Отговор #12 -: 06 Декември, 2016, 09:33:32 »
Аз бих пробвал със схемата от по-долу. Стойностите на елементите зависят от параметрите на токовия траф и консумацията на машината.

Неактивен BatKoce

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 495
  • Населено място: Ракитово
    • velevel
Re: Отделяне на сигнал 50-60Хц. от смущения
« Отговор #13 -: 06 Декември, 2016, 09:46:42 »
Датчик от амперклещи може би не е най-доброто решение. Не е ли възможно да се замини с друг?


Струва ми се, че ако компараторът има малък хистерезис, това би намалило влиянието на смущенията.
« Последна редакция: 06 Декември, 2016, 10:02:19 от BatKoce »

Неактивен veso74

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 339
  • Населено място: Силистра
  • LZ2WSG
Re: Отделяне на сигнал 50-60Хц. от смущения
« Отговор #14 -: 06 Декември, 2016, 11:47:55 »
Преди добавяне на филтър бих опитал: схема с диференциален вход (трябва изменение на схемата) и/или електростатичен екран между двете намотки на токовия трансформатор. Прилагам идеята от един "друг тип устройства" :), но идеята е същата.

Лесен вариант за изпълнение е  филтър от първи ред с блокиране ООВ на ОУ с кондензатор, но личо се съмнявам в ефективността му.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |