| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Съгласуване на говорител  (Прочетена 11313 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен bxd

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 275
  • Населено място: София
Re: Съгласуване на говорител
« Отговор #60 -: 27 Април, 2018, 19:03:52 »
ИНтересно, резисторите са с различни стойности. Значи вероятно и в първата схема средната точка от изх. траф може би не е средата на намотката? Каква ли е целта (освен защита на вторичната от липса на товар) ?
*** Търся: Telefunken 664WK *** Реставрирани: Хармония 20; Концерт; Симфония; Tesla 606 A; VEF Radio; Ригонда Моно-> Стерео; Мелодия 11; Романс; Мелодия 14 стерео *** Чакащи за реставрация: Loewe Opta 2367W *** Чакащи реставрация: <<няма>> :( ***

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3900
Re: Съгласуване на говорител
« Отговор #61 -: 28 Април, 2018, 23:40:10 »
Днес пренавих трафчето, направих си една импровизирана бобинарка, ръчна  8) . Използвах проводник с диаметър около 0.16-0.17 мм измерих с шублера, от една стара контакторна бобина. Навих 2 х 1200 навивки със средна точка, и още 70 навивки с 0.52 мм. Намотка за допълнителният говорител не навих, защото нямаше място. Иначе, си остана и бобината с 88 навивки с извод, който не е в средната точка. Т.е., разположението на бобините е така: вторична 88 нав. с извод, първична 1200+1200, вторична 70 навивки. Двете вторични са съединени паралелно в краищата. Това е, утре ще пробвам какво ще стане   :master2: .

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Съгласуване на говорител
« Отговор #62 -: 29 Април, 2018, 19:38:14 »
Надявам се нямаш свързана намотка 88 навивки в паралел с намотка 70 навивки. Просто обаче четейки нещо такова ми се струва, а съм сигурен че не е така.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен ONZI

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1035
  • Населено място: Севлиево
  • Митко Матев 0886739549
Re: Съгласуване на говорител
« Отговор #63 -: 29 Април, 2018, 19:54:03 »
Включи както са двете първични последователно в 220в. и провери дали са равни напреженията от 2-те вторични намотки.Трябва да са абсолютно еднакви.На 4 омовият извод трябва да имаш около 4-4,5в.

Неактивен bojitchko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 524
  • Населено място: София
Re: Съгласуване на говорител
« Отговор #64 -: 29 Април, 2018, 20:24:04 »
Трябва да са абсолютно еднакви.

Не стряскай човека. Не е фатално.  :)

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3900
Re: Съгласуване на говорител
« Отговор #65 -: 29 Април, 2018, 20:50:05 »
Надявам се нямаш свързана намотка 88 навивки в паралел с намотка 70 навивки. Просто обаче четейки нещо такова ми се струва, а съм сигурен че не е така.
Амии, имам 88 навивки в паралел със 70 навивки, просто не ми стигна мястото за още 18 навивки, фатално ли е?
Включвах двете навивки в 220 В. последователно, изкарват с около 1.1 волт разлика, съответно 6.4 и 7.5 в. Иначе, звучи много добре, но си грее трафчето.

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3520
  • Населено място: Варна
Re: Съгласуване на говорител
« Отговор #66 -: 29 Април, 2018, 20:58:27 »
Грее защото постоянния ток през него е голям.Провери ли режима на лампите,колко милиампера е тока на анодите на двете лампи поотделно.По справочник на 6П6С трябва да е около 45 ма на лампа.

Неактивен ONZI

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1035
  • Населено място: Севлиево
  • Митко Матев 0886739549
Re: Съгласуване на говорител
« Отговор #67 -: 29 Април, 2018, 21:01:48 »
Ами не ти остава друго освен да разделиш двете вторични и да използваш само тази която е с напрежение 6в.
Нямаш избор.
Може и за това да грее трафа има разлика между двете напрежения в паралел.Но може и друго да се случва.

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3900
Re: Съгласуване на говорител
« Отговор #68 -: 29 Април, 2018, 21:08:52 »
Не, не съм мерил колко мА има на анодите на 6П6С, не съм и сменял никакви елементи, има само един сменен прехвърлящ кондензатор на едната 6П6С, всичко друго си е оригинално. Все още си е с неговите електролити, може да са дали фира. Иначе, 6 волта ми дава на вторичната със 70 навивки, оригиналната 88 нав., дава над 7 в.

Неактивен NHB

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 888
  • Населено място: Варна
Re: Съгласуване на говорител
« Отговор #69 -: 29 Април, 2018, 21:17:17 »
Валери, не може да свържеш в паралел намотките, ако не са с абсолютно еднакъв брой навивки. Това е чисто късо съединение. Токът на лампите не бива според мен да е 45 мА. Токлова е подходящ ако е в клас А с една лампа. Мисля, че 10 мА в покой за това стъпало е достатъчен, може да се намалява докато се усети кривене...
Ти нали си развил трансформатора, средният извод на вторичните беше ли в средата?
Изпратих ти едни неща по еконт...

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3520
  • Населено място: Варна
Re: Съгласуване на говорител
« Отговор #70 -: 29 Април, 2018, 21:18:41 »
Валери,ти уби рибата.Това при изгорял трансформатор се проверява първо.Провери внимателно оградените елементи.
NHB,прав сте.45 ма за противотакт е множко.Там режима е AB и тока би трябвало да е около 20-25 ма.Валери ще сложи лампи,ще провери елементите в преднапрежението.Дефектните ще смени,ако има такива и нещата ще си дойдат на мястото.По добре и двете да беше навил на 70 навивки,трябва да са еднакви и тогава можеше да сложиш 8 омов високоговорител.Обърни внимание на електролита в преднапрежението на крайните лампи.

П.п. оправих грешките,сори за което :drinks:
« Последна редакция: 29 Април, 2018, 21:30:30 от lz2xl »

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Съгласуване на говорител
« Отговор #71 -: 29 Април, 2018, 21:22:19 »
Валери, ще се повторя ама май не си ме чул първия път.

Едната крайна лампа 6п6с и някой не полярен кондензатор около нея са дали фира и тока и е в тавана!!!

В тая схема, крайните лампи нищо не ги ограничава по ток,свирят на максимума си 45ма когато са изправни.

Разкачи от трансформатора кабела който идва от анода на лампата, която е била на изгорялата намотка и мери там  между трафа и проводника до анода- аноден ток - дай и малко време да загрее-  4-5 минути. КАто през това време подаваш на нчу 1кхз синусоида. за да не я слушаш синусоидата може вместо говорител да закачиш мощно съпротивление на вторичната примерно 10-20W  8ohm.

В момента електролитните кондензатори в захранването не те интересуват. 

В тая схема нямаш електролитни кондензатори в Крайното стъпало. Както и нямаш нищо което да ограничава тока на лампите в случай на дефект какъвто имаш наличен.

Залагам, че едната лампа е взела -дала заради пробил не полярен кондензатор има по 2 броя на лампа в това нчу .

Сдвояването на 70 и 88 намотки паралелно на вторичната не е хубава идея, махни 70-те просто ги разкачи, Предполагам че сечението е предостатъчно за напрежението на вторичната.
 
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3520
  • Населено място: Варна
Re: Съгласуване на говорител
« Отговор #72 -: 29 Април, 2018, 21:25:39 »
Има един там,C77 20 мкф.На критично място в преднапрежението.Като им знам качеството и на колко години е.

Неактивен ONZI

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1035
  • Населено място: Севлиево
  • Митко Матев 0886739549
Re: Съгласуване на говорител
« Отговор #73 -: 29 Април, 2018, 21:32:00 »
Провери и кондензаторите между анодите на крайните лампи.При пробив може да се опече трафа-затваря +
от средният извод през пробилият кондензатор  към маса и то по постоянен ток.
Провери имаш ли въобще анодно напрежение на анодите на лампите.
« Последна редакция: 29 Април, 2018, 21:40:57 от ONZI »

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Съгласуване на говорител
« Отговор #74 -: 29 Април, 2018, 21:33:59 »
Има един там,C77 20 мкф.На критично място в преднапрежението.Като им знам качеството и на колко години е.

Казах му го още на предишната страница от темата

Интересно тогава, защо е прекъснала тая намотка, Лампата към нея , що не и мернеш анодния ток да видиш как е и , неполярния кондензатор към анода дали е читав както и неполярния към 1вата и решетка, да не е издула тока на максимум и за това да е отишла намотката, резистора на 1ва решетка и електролита след него също са под съмнение?


Но, ако тоя електролит се скапе бибило логично и 2-те лампи да издухат, щото е общ. Все тая де, той ще си рещи..


ПП> Тоз огромен благоевградски Бас как се е събрал вътре? ТОй е само НЧ и малко среди ако имаш късмет...По-добре беше с другия заместител...
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |