| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Съгласуване на говорител  (Прочетена 11416 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Nic 59

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 70
  • Населено място: В Търново
Re: Съгласуване на говорител
« Отговор #90 -: 30 Април, 2018, 20:02:47 »
Наистина режима на крайните лампи се определя от R49 R50. Погледнете къде са вързани катодите и къде първите решетки към тези съпротивления. Направи ми впечатление че НЧУ е само 4 вата, което е признак за качество. Може би е клас АБ. Може да се наложи малка промяна на R50, в зависимост от емисията на лампите 6П6С. Рядко срещано схемно решение което не ми допада, трябват  мачнати 6П6С.
Добавянето на двете съпротивления вместо оригиналното решение само осакатява усилвателя. Реално крайното стъпало работи без катоден кондензатор и силна отрицателна обр. връзка. Анодния ток трябва да се мери потделно за всяка лампа и не е предвидена корекция за симетрия...
Извинявайте, допуснал съм грешка в поста. R49 определя работната точка на крайните лампи.

Активен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3900
Re: Съгласуване на говорител
« Отговор #91 -: 30 Април, 2018, 21:03:58 »
Иначе, като откачих паралелната вторична намотка, температурата на трафчето стои на 37-38 градуса. Свири доста силно, сигурно изкарва 7-8 вата, ламаринена кутия с части в нея, около радиото започва да свири и тя  :) .

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Съгласуване на говорител
« Отговор #92 -: 30 Април, 2018, 21:25:48 »
Извинявайте, допуснал съм грешка в поста. R49 определя работната точка на крайните лампи.

Интересно, тука напълно се разминават с отбелязаните по схемата елемнти, можете ли да пуснете скриииншот на Схемата, която гледате или ако гледате някоя от вече публикуваните схеми да отбележите по нея кои съпротивления точно имате предвид?
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Съгласуване на говорител
« Отговор #93 -: 30 Април, 2018, 21:38:29 »
Иначе, като откачих паралелната вторична намотка, температурата на трафчето стои на 37-38 градуса. Свири доста силно, сигурно изкарва 7-8 вата, ламаринена кутия с части в нея, около радиото започва да свири и тя  :) .

Като гледах снимки на навиването, май не си секционирал ами си намотал  първичната отдолу и вторичната отгоре?- Ше грее, не че е нещо фатално ако е от това.

Без да сложиш 2 та крокодила и да измериш анодните тоци на 2 те крайни лампи няма да разберем защо грее този траф ...


ПП> Направих си справка за тоя точно случай с един от изявените конструктори на ПП в BG  и по света...

Въпроса за проверка  на  Анодния ток веднага се постави. Постависе също и въпроса за разделителните кондензатори на 1вите решетки на крайно стъпало- дали са читави и дали Р51 на отрицателното преднапрежение не е с ПОВИШЕНА стойност-това бил типичен дефект.


Потвърдена е една от причините за горене на първичната- пускане без закачен говорител. В ПП конструкция това било голям проблем, е това не го знаех до сега.

Та ако искаш да го караш на надежда, вместо да проровериш 2та тока и разделителния кондензатор и резистора, има някаква вероятност да му се размине без повече ръчкане.... :D
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Активен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3900
Re: Съгласуване на говорител
« Отговор #94 -: 30 Април, 2018, 21:49:55 »
Тя така си беше навита оригинално бобината, 2-1-1-2-доп. ВГ, така я навих и аз. Прехвърлящите кондензатори са си оригиналните, и са си добре, няма никакво положително напрежение на 1-ва решетка и на двете 6П6С. Колко трябва да е приблизително отрицателното преднапрежение на R51?

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Съгласуване на говорител
« Отговор #95 -: 30 Април, 2018, 22:03:19 »
Тя така си беше навита оригинално бобината, 2-1-1-2-доп. ВГ, така я навих и аз. Прехвърлящите кондензатори са си оригиналните, и са си добре, няма никакво положително напрежение на 1-ва решетка и на двете 6П6С. Колко трябва да е приблизително отрицателното преднапрежение на R51?

Р51 виж дали е 47к ,ако е толко нямаш ядове.

6п6с яде до -12,5в  на 1ва решетка, тоест предполагам имаш там на 1вите решетки на 6п6 някъде -10в,  хаиде да кажем преди 100 омовите звънчеви резистори-тоест на единия край на р51.

Що не щеш да го измериш тоя аноден ток на лампите, какво те притеснява толкова?

Прекъсваш първичната  от анода на клемата на трафа, едната сонда я закачващ здраво за кабела другата за клемата на трафа, слагаш да мери до 100ма DC, бодеш в контакта?

ц77 20 микро ако е изпуснал/изсъхнал може малко да танцува отрицателното щото друг филтър за него няма. Ако пък е пробил ще е много под -10в, което не ми се вярва и радиото да свири толкоз силно...  :nea:



« Последна редакция: 30 Април, 2018, 22:10:49 от Pichaga933 »
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3528
  • Населено място: Варна
Re: Съгласуване на говорител
« Отговор #96 -: 30 Април, 2018, 22:19:07 »
Колко трябва да е приблизително отрицателното преднапрежение на R51?

Около минус 12-16 волта за пушпул с тия лампи.

Неактивен didov

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 597
  • Населено място: Попово
Re: Съгласуване на говорител
« Отговор #97 -: 30 Април, 2018, 22:28:56 »
За Пичагата. Изрязах излишните вериги и съм оставил само катодната. Ти я нарисува в зелено. Гледаме първо мрежовия трансформатор TR2, средната точка на вторичните намотки за кенотрона 5Ц4С, нарисувал съм я в червено. Тази верига отбелязана с 1 не се води маса или шаси. Масата или шасито се води отбелязана с 2. Там е и оригиналната маса. И сега, от средната точка на вторичните намотки на  TR2 се преминава през двата резистора R49, R50 и стигаме до реалната истинска маса-шаси. И двете схеми да гледаш, ги има тези резистори. Това ти написа и LZ2XL, че минуса на изправителя е повдигнат от шаси през тези резистори, и ти начерта схеми.

Неактивен NHB

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 890
  • Населено място: Варна
Re: Съгласуване на говорител
« Отговор #98 -: 30 Април, 2018, 22:35:50 »
@NHB, понеже ти си се постарал да се опиташ да ми обясниш нещо, така и аз се постарах и също ти направих рисунка:

(Връзка към прикаченият файл)

Хайде посочи ми токоограничаващия резистор на веригата анод катод на лампа 6п6с.

Ако успееш, ще получиш подарък от мен  :)

Гледай сега, нарисувах в зелено на твоята схема още един проводник - той свързва два от символите за маса. Масата също е проводник, общ проводник...
Ако приемем, че токът тече от плюс към минус, значи тръгва от изправителя по червения проводник, стига до трансформатора, от там към двата анода, от тях - към катодите. От катодите - по зеления проводник - към R50 , R49 и от там по синия проводник - към минуса на изправителя. По този контур тече ток, който е сбор от двата анодни тока на крайните лампи. Този ток неизбежно минава през R49 R50, (на кратко - токоограничаващ резистор), като върху тях се получава пад на напрежение. Според закона на Ом, този пад е пропорционален на тока... Този пад на напрежение има особеността, че предизвиква синия проводник да бъде по-отрицателен от масата, или зеления проводник!!! Отрицателното напрежение на синия проводник спрямо маса се прехвърля през R51 към първите решетки на лампите, като задава анодните им токове. Задава ги така: ако токът е малък, съответно отрицателното преднапрежение е малко, лампите се отпушват, токът нараства, преднапрежението нараства, лампите се запушват.  В края на краищата преднапрежението се установява колкото праговото напрежение на лампите, а сборът от анодните токове е това прагово напрежение, разделено на 150 Ом (R49+R50). Точно както в схемите с катоден резистор...
Надявам се, че сега ме разбра, но за всеки случай ще опитам и с онези моите схеми...Те са получени една от друга с копи-пейст, като се различават само по символа на масата. Можеш съвсем спокойно да изтриеш този символ, това няма нищо да промени. Масата е общ проводник, но за да има смисъл в една схема от маса, трябва да има в нея поне 2 такива символа, че да ги свързва. Схемите могат да се нарисуват и без маси, само с проводници. Та ако изтриеш символите за маса, ще видиш, че това си е една и съща схема, съответно работят по един и същ начин...
« Последна редакция: 30 Април, 2018, 22:52:43 от NHB »

Активен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3900
Re: Съгласуване на говорител
« Отговор #99 -: 30 Април, 2018, 22:54:43 »
Около минус 12-16 волта за пушпул с тия лампи.
Измерих -13.6 волта, значи е в норма  :) .

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3528
  • Населено място: Варна
Re: Съгласуване на говорител
« Отговор #100 -: 30 Април, 2018, 23:06:59 »
Добре е,желателно да пренавиеш трансформатора и да подредиш внимателно навивките за да влязат.Двете намотки в паралел трябва да са еднакви.За всеки случай смени 20 мкф след и провери внимателно всичко.Ще тръгне от раз при изправни елементи.Ако нямаш проводници за трафа мога да ти пратя.То така и така толкова много се изприказва тук.

Активен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3900
Re: Съгласуване на говорител
« Отговор #101 -: 30 Април, 2018, 23:22:56 »
Не знам вече, но радиото си работи, бих казал добре. Ще свържа основния говорител с намотката от 70 нав., а другата от 88 нав., ще я изведа за допълнителен говорител, и да се ползва за тонкорекции. Може и да помисля за пренавиване, тогава ще ти пиша за проводници  :) .

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3528
  • Населено място: Варна
Re: Съгласуване на говорител
« Отговор #102 -: 30 Април, 2018, 23:36:08 »
Поздравления за положения труд :drinks:

Неактивен Nic 59

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 70
  • Населено място: В Търново
Re: Съгласуване на говорител
« Отговор #103 -: 30 Април, 2018, 23:51:39 »
 
Анодните токове...неизвестни, основен фактор.
Симетрия ...много важна.
Ненатоварено стъпало....изкривявания.
Май в момента е без веригите на обр. връзка  .....
 
« Последна редакция: 30 Април, 2018, 23:59:24 от Nic 59 »

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3528
  • Населено място: Варна
Re: Съгласуване на говорител
« Отговор #104 -: 01 Май, 2018, 00:08:13 »
Валери прави каквото може.Добре направи че си коригира поста.Тук сме да си помагаме според силите си.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |