| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Най-първият UHER royal 784  (Прочетена 2287 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Най-първият UHER royal 784
« -: 16 Август, 2020, 16:23:38 »
Здравейте колеги!
 Наскоро ви занимавах в друга тема с един мой проблем - надрасканите и протрити лицеви панели на Ухер роял. Но понеже завърших занимавката си с него реших да ви покажа накратко за каква машина става въпрос.
Понеже сте разбрали, че събирам Ухери, проблема ми беше, че не можех да намеря приемлив екземпляр от "първите на първия" от серията роял, които според моите проучвания са правени може би около половин година, в края на 1962 и началото на 1963 г. Според мен, моят е произведен първите месеци на 63-та, не само поради серииния N811, а и поради някои от частите, които са датирани ноември и декември 62-ра?  Въобще този въпрос и немците не могат да си го изяснят (по-долу ще покажа едно от тълкованията на тази история).                                                             
 Това, което намерих миналата година (сега му дойде реда) отговаряше на очакванията ми, запазен, малко ползван, не "ровичкан", само лошо съхраняван, с много мухъл и с общото им заболяване - съсипаните панели поради една дребна глупост на фирмата, по-късно отстранена просто с поставянето на дистанционна шайба.
 Иначе, машината работеше, с изумително тиха механика! Не се наложи смяна не само на кондензатори, ами и на ремъци или фрикциони! Просто невероятно за тази възраст (освен ремъците да са сменяни по-късно)? Само се наложи, както разбрахте, да поръчам нови табели, колкото и да ми струваше. Независимо, последва разглобяване, почистване, промиване на безбройните контакти и смазване. Единствено не успях да се справя с това, че канал 2-3 (условно, долна писта) на позиция "стерео" на възпроизвеждане  изчезва?! На поз."синхро"работят и двата канала. Също и записва нормално поотделно и на двата. Въобще пълна мистерия? И като се има предвид, по всичко личеше, че машината не е ремонтирана. Може би има някаква подробност, която ми се губи, но не можах да намеря доскоро истинската му документация, а само на следващите модификации? Както и да е, преди седмица купих от ибей копие, уж точно на този "първи" и чакам да дойде. Пък тогава може би, ще ви търся за помощ?
 С няколко снимки показвам каква съм я вършил последните 15-20 дни:

0888981645, 072365106

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: Най-първият UHER royal 784
« Отговор #1 -: 16 Август, 2020, 16:26:28 »
И клипче:
0888981645, 072365106

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Най-първият UHER royal 784
« Отговор #2 -: 16 Август, 2020, 19:07:39 »
Поздравления! Машината е супер. Като цяло Ухер са доста добре направени машини особено от към механична гледна точка. Да видим кога ще се наканя най-сетне да завърша моя 724 Stereo.
Може ли само да ми кажеш, дали под капачетата на главите има кече за притискане на лентата към главата, или се разчита на опъна при лентоводене?
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Лъчо Минков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1124
  • Населено място: София
Re: Най-първият UHER royal 784
« Отговор #3 -: 16 Август, 2020, 19:25:02 »
Честито Слави! Да те радва много години!

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: Най-първият UHER royal 784
« Отговор #4 -: 16 Август, 2020, 21:35:07 »
Благодаря и на двамата!
 origo,прав си, механиката им е железна (е, много алуминии по-точно), но материал в онези години не е жален, просто всичко е изпипано перфектно, да не влизам в подробности. Относно 724 стерео (щото има и вариант не стерео) нещата са същите, нищо че е малко по-късен вариант, но няма кече, за разлика от първите рояли. Явно са се развивали, както доказват моите наблюдения и постепенно са започнали да разчитат на опъна на лентата. Не, че пречи, особено при малко износена глава?! Хрумва ми, предлагам сделка!? Да не си губиш времето, ако проблемите са с механиката, да ми го дадеш, пък аз да ти дам да се бориш с губещия се канал на рояла, като дойде сервизната му документация? Пък и имам чарколяци, вкл. глави.
 Любо, за кога бе? То 1/3 от живота ми мина :D! До кога ще чакам? Иначе, съм сигурен, че след още 50-60 години тази машина ще работи, особено като имам предвид, че отива на рафта (може би, вече на тавана)!
0888981645, 072365106

Неактивен радиото

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 754
  • Населено място: Лом
Re: Най-първият UHER royal 784
« Отговор #5 -: 16 Август, 2020, 21:44:54 »
Много добра машина !  Добра придобивка . Като си го доправиш , слушай музика на него - голям кеф , ще да е . Само не можах да разбера , кое точно не превключва ?

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: Най-първият UHER royal 784
« Отговор #6 -: 16 Август, 2020, 22:16:00 »
Наборе, то и сега мога да го слушам стерео в положение "синхро" (както е на клипа),но в положение "стерео" на десния превключвател , в случая писта 2-3 млъква. Иначе, в моно вариантите 1-4 и 2-3 поотделно работи при възпроизвеждане.
А до слушането, толкова сме ги събрали, че и по 24 часа на денонощие да ги въртим, още толкова години няма да ни стигнат?....
0888981645, 072365106

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: Най-първият UHER royal 784
« Отговор #7 -: 16 Август, 2020, 23:08:56 »
Оф, сега погледнах, писал съм Любо, а не Лъчо? А бе все е с Л, ама грешка, извинявам се! То не може да гледаш новините и да пишеш? Пак, извинявай колега!
0888981645, 072365106

Неактивен dragan

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1170
  • Населено място: Пловдив
Re: Най-първият UHER royal 784
« Отговор #8 -: 18 Август, 2020, 19:24:01 »
Браво Слави
Поздравления за куража ,който се  изисква за да се пристъпи към ремонт на тази техника

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: Най-първият UHER royal 784
« Отговор #9 -: 18 Август, 2020, 22:02:27 »
А бе Драгане, мерси, ама за какво поздравления?! То машината само дето я "разбишках" (по врачански), изкъпах, промих, смазах и тя тя продължи да си работи! Но ремонт да съм направил не приемам, щом не се справих с изчезващия канал, а ако стане, тогава? Дано като дойде сервизното се оправя, пък ако не мога, ще помагате?
Иначе, ремонта, според мен, е по-ниската степен в хобито? Следващата е профилактирането, както му казват някои на горнто, вкл. ремонт. Голямата работа е реставрацията, която не само ти, но и други колеги са показвали, както му казвам "от нищо-нещо". Поне така го разбирам?
0888981645, 072365106

Неактивен didov

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 592
  • Населено място: Попово
Re: Най-първият UHER royal 784
« Отговор #10 -: 19 Август, 2020, 00:07:03 »
Slavi, погледни това сервизно за ел. схемата дали ще ти свърши работа;

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: Най-първият UHER royal 784
« Отговор #11 -: 19 Август, 2020, 10:11:20 »
Колега didov, благодаря за отзоваването, но тази и аз намерих! Но това е вариант Е, който е 2 години след 784 (виж по-горе), а между тях се мъдри и вариант S, за който въобще не можах да разбера що за животно е? Явно немците през половин, една година са преработвали нещо докато са "изгладили" нещата с вариант Е и който е произвеждан по-дълго време?
Както и да е, нали писах, че намерих копие на оригиналното сервизно ръководство, но от Германия ще дойде за 15-20 дни. Пък дано то помогне?
0888981645, 072365106

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Най-първият UHER royal 784
« Отговор #12 -: 20 Август, 2020, 13:46:55 »
Аа, нямам ядове със 724 Stereo, то занимавката е самата цел. Останаха технически работи, то липсваше платката НЧУ, та съм проектирал нова и т.н. Губещата се писта остава в твоите ръце, сигурен съм, че ще се справиш, макар, че не е приятно.
Успех!
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: Най-първият UHER royal 784
« Отговор #13 -: 20 Август, 2020, 19:29:17 »
origo, съгласен съм само с това, че работата е неприятна! Такава джунгла е от кабелчета, особено към деветсекционния галетен превключвател, че ми е трудно да се оправя. Дано оригиналното сервизно, дето чакам, ми помогне (въпреки, че в онези години не са прецизни, пък следващите модификации имат разлики). Та, затова предложих, защото с чистата механика се оправям, но с електрониката ми е трудно?!
По принцип, имам чаркое (вкл.NOS), но за механиката.
0888981645, 072365106

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
6 Отговора
2113 Прегледи
Последна публикация 09 Май, 2016, 21:34:10
от slavi
4 Отговора
1241 Прегледи
Последна публикация 16 Октомври, 2016, 23:18:10
от slavi
1 Отговора
1053 Прегледи
Последна публикация 02 Декември, 2016, 19:30:43
от bogdanoff
12 Отговора
1819 Прегледи
Последна публикация 30 Юни, 2018, 16:04:47
от slavi
Uher 502 S

Започната от slavi « 1 2 » Колекции

16 Отговора
3844 Прегледи
Последна публикация 10 Октомври, 2017, 21:03:36
от slavi

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |