| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Apple-1 реплика  (Прочетена 5772 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен digi2577

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 238
  • Населено място: Бургас
  • Димитър А. Димитров
Apple-1 реплика
« -: 26 Декември, 2021, 15:10:02 »
Колеги, започвам монтажа на реплика на Apple-1. Не знам колко време ще отнеме, но ще публикувам напредъка си от време на време. Събрал съм почти всички части и дано да няма неприятни изненади.

За сега смятам да захранвам платката директно с необходимите напрежения, а по-нататък ще намеря два подходящи трансформатора както е при оригинала, но ще търся такива с входно напрежение за 220V. По-важно е първо да тръгне самият компютър.

От един руснак купих преходник за PS/2 клавиатура. В eBay се намират "оригинални" клавиатури от Apple ][, но естествено цените са неприлично високи.

Поръчах и платки за Apple-1 Cassette Interface. Имам излишни четири броя, така че ако някой се интересува да ми пише на лично.


Неактивен digi2577

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 238
  • Населено място: Бургас
  • Димитър А. Димитров
Re: Apple-1 реплика
« Отговор #1 -: 29 Декември, 2021, 17:47:50 »
Намери се свободно време тези дни и до момента съм запоил всички дискретни елементи и цокли с изключение на регулатора за +5V. Регулаторът е наличен, но чакам радиатора за него.

Единственото затруднение до момента с монтажа се оказа 44 пиновият слот. Личеше си по пиновете, че е свалян отнякъде, но пък иначе има вид като на нов. Мъка беше да го наместя на мястото му и след монтажа има мъничък луфт от вътрешната страна - не е болка за умиране.

153039-0

Неактивен TheHungry

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 475
  • Населено място: Пловдив
Re: Apple-1 реплика
« Отговор #2 -: 29 Декември, 2021, 20:12:28 »
Трябваше да използваш от "старите" цокли така с тези цанговите му нарушаваш ретро стила :) . И диодите в греца май бяха стъклени .
"I really do like SOLDERING as my programming language."  Bob Pease

Неактивен digi2577

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 238
  • Населено място: Бургас
  • Димитър А. Димитров
Re: Apple-1 реплика
« Отговор #3 -: 29 Декември, 2021, 21:48:44 »
Очаквах първата критика да е за цоклите :) Да, съгласен съм, че е така. Но в момента, в който осъзнах, че ако искам да е съвсем като оригинала то ще трябва да се бръкна още много. И тогава реших, че мога да си позволя волността да сложа модерни цокли.

Диодите в греца, които трябва да са MR500 са почти невъзможни за намиране. Единствено има един лот в eBay за мисля 25 бройки, който ще излезе над $40 крайна цена. И затова днес взех от Елимекс 1N5400. За автентичен 6502 от периода да не говорим - беше обсъдено наскоро в една друга тема тук. Имаше един за $1000.

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1301
  • Населено място: София
Re: Apple-1 реплика
« Отговор #4 -: 29 Декември, 2021, 23:44:58 »
Цанговите цокли не са по-модерни от обикновените. Просто винаги са били по-скъпи, а през 70-те години тази разлика е била значителна. Не мисля че отнемат от автентичността.
« Последна редакция: 29 Декември, 2021, 23:50:03 от CVT »

Неактивен TheHungry

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 475
  • Населено място: Пловдив
Re: Apple-1 реплика
« Отговор #5 -: 30 Декември, 2021, 00:24:32 »
Цанговите цокли не са по-модерни от обикновените. Просто винаги са били по-скъпи, а през 70-те години тази разлика е била значителна. Не мисля че отнемат от автентичността.

Кажи го това на тези които плащат по $10+ за цокъл койо е същият използван в Apple I :) .

В един форум щяха да ме линчуват като им казах да окъсят един PCB jumper с капка калай ( той реално за това е направен ) , пък да не говорим за рязане на окъсен фабрично такъв :) .

Всеки си пътува в собственият си влак .
"I really do like SOLDERING as my programming language."  Bob Pease

Неактивен digi2577

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 238
  • Населено място: Бургас
  • Димитър А. Димитров
Re: Apple-1 реплика
« Отговор #6 -: 30 Януари, 2022, 07:46:53 »
И така, вчера най-накрая ми остана време да пусна Apple-1 и за съжаление нещата не изглеждат добре. Компютърът тръгна, но най-вероятно има дефектни чипове.

Захраних платката с Mean Well RQ-65B. Още не съм намерил трансформатори. Захранването дава и четирите нужни напрежения.

При пускане на Apple-1 тряба да се види тази картина (_ и @ като @ трябва да мигат):

153783-0

При мен обаче излиза това:

153785-1

Изкривяването на картината до колкото знам е известен проблем и има решение.

След като изчистя екрана и ресетна излиза промпта с @, но тръгна ли да пиша, някои символи нзлизат вместо избраните, а при други има редуване с избрания и някой друг, например 2R2R2R.

153787-2

При разменяне на някой от шифт регистрите 2504 се виждат различни символи, което навежда на мисълта, че сред тях има дефектни. Поне така твърдят тук: https://www.applefritter.com/content/horror-room-symptoms-bad-cis?fbclid=IwAR3qBdaDri7CTlTuj-_IUldweegmhHb_Nk-hMPNfIRbkuv7sxJQJC3liTQI.

Лошото е, че тези чипове са неприлично скъпи и стари и не е ясно какво може да получиш срещу парите си. На Unicorn сайта снощи видях, че ги има за по $18 бройката. Има алтернативи - 1404 и AM2804PC.


Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1301
  • Населено място: София
Re: Apple-1 реплика
« Отговор #7 -: 30 Януари, 2022, 08:09:41 »
Браво! Дай една снимка на наситеното дъно!  :bravo:

Аз бих го подкарал с алтернативните за сега, поне да се знае колко от тези 2504 са дефектни. Ако държиш на тях, все ще ти изпаднат на добра цена напред в бъдещето.

Какво е решението на изкривяването на картината когато се гледа на Тринитрон? Моя Правец 82 го прави в долната част на картината. Ако вдигна нивото на сигнала изкривяването намаля, но не изчезва напълно. Някакъв несъгласуван импеданс ли е? С черно-белите монитори няма проблем.

За трансформатора: ако искаш мога да ти изпратя трансформатора + изправителя от старото захранване от моя Правец 82 - виж тази тема: цък!

« Последна редакция: 30 Януари, 2022, 08:41:07 от CVT »

Неактивен digi2577

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 238
  • Населено място: Бургас
  • Димитър А. Димитров
Re: Apple-1 реплика
« Отговор #8 -: 30 Януари, 2022, 09:34:07 »
Браво! Дай една снимка на наситеното дъно!  :bravo:

Аз бих го подкарал с алтернативните за сега, поне да се знае колко от тези 2504 са дефектни. Ако държиш на тях, все ще ти изпаднат на добра цена напред в бъдещето.

Какво е решението на изкривяването на картината когато се гледа на Тринитрон? Моя Правец 82 го прави в долната част на картината. Ако вдигна нивото на сигнала изкривяването намаля, но не изчезва напълно. Някакъв несъгласуван импеданс ли е? С черно-белите монитори няма проблем.

За трансформатора: ако искаш мога да ти изпратя трансформатора + изправителя от старото захранване от моя Правец 82 - виж тази тема: цък!

Благодаря, CVT!

Ето снимка на платката, само регулатора за +5V още не съм монтирал:

153789-0

Решението за изкривената картина е това: https://www.applefritter.com/files/2021/12/08/A1_VIDEO_FIX.pdf. Още не съм го пробвал на монитор от Правец просто защото този телевизор ми е най-удобен в момента.

Благодаря за предложеното захранване от 82, но едва ли ще ми свърши работа. Тук се изискват два трансформатора и ще си поръчам скоро.

Най ми е свито сърцето заради 2504. Аз споделих във FB групата за проблема си и там ми потвърждават, че са тези чипове. Дали ще изпаднат на хубава цена - едва ли. От Unicorn няма да купувам - сегашните ми са от там. Смятам да купя 1404 или AM2804PC от Utsource - от тях до сега не съм имал скапан чип.

Неактивен digi2577

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 238
  • Населено място: Бургас
  • Димитър А. Димитров
Re: Apple-1 реплика
« Отговор #9 -: 30 Януари, 2022, 15:36:55 »
С правешкия монитор нещата изглеждат перфектно макар и на снимката да не си личи:

153793-0

Неактивен digi2577

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 238
  • Населено място: Бургас
  • Димитър А. Димитров
Re: Apple-1 реплика
« Отговор #10 -: 06 Март, 2022, 22:39:41 »
Тръгна! Тези дни получих нови шифт регистри и вече имам работеща реплика:

154847-0

Ето снинмка на платката вече наситена на 100%:

154849-1

Поръчах 7 боря 1404AN и 10 броя AM2804PC от Utsource. Излязоха златни, но пък кефът нямал цена  :drinks: Естествено не тръгна от раз с новите чипове. По метода на опита и грешката успях да отделя 7 работещи чипа AM2804PC. И тръгна като ги сложих. След това установих кои от всички останали са дефектни. От всеки тип - 2504, 1404 и 2804 - имам по два дефектни. Но пък останах с десет работещи.

Междувременно се снабдих и с два трансформатора, но за тях не знам кога ще остане време. В момента продължавам да захранвам с Mean Well RQ-65B, който би трябвало да върши работа и за Правец 8.

Приготвил съм и касетния интерфейс, но ще се тества когато има време.


Неактивен lz1tka

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 596
  • Населено място: Костинброд
Re: Apple-1 реплика
« Отговор #11 -: 07 Март, 2022, 02:13:51 »
Изглежда доста красиво!
По повод на репликата не съм съгласен. По мое мнение ако е пълно копие на дъното с всички оригинални части и надписи,можеш спокойно да го наречеш оригинал. Сигурен съм че качеството на сборката е по-добра от заводската такава.
В музеите е пълно с копия на картини които също представят за оригинали, обаче тях спокойно можете да наречете влошена реплика.
Всъщност по тази логика оригинала е само първото разработено и сглобено подобно дъно,всички произведени след него дъна са  реплика  :D.
73!

Неактивен digi2577

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 238
  • Населено място: Бургас
  • Димитър А. Димитров
Re: Apple-1 реплика
« Отговор #12 -: 07 Март, 2022, 08:28:21 »
Изглежда доста красиво!
По повод на репликата не съм съгласен. По мое мнение ако е пълно копие на дъното с всички оригинални части и надписи,можеш спокойно да го наречеш оригинал. Сигурен съм че качеството на сборката е по-добра от заводската такава.
В музеите е пълно с копия на картини които също представят за оригинали, обаче тях спокойно можете да наречете влошена реплика.
Всъщност по тази логика оригинала е само първото разработено и сглобено подобно дъно,всички произведени след него дъна са  реплика  :D.

Благодаря много, lz1tka!

Платката си е направо луксозна реплика. От един немец в eBay я купих. Всички TTL чипове са от 74xx серията каквито са имали тогава през 70-те. Една част са от седмедесетте, повечето са от осемдесетте. 74160 е с маркировка 7322 - по-стар е от мен :)

Набавянето на чипове преди 1977 не е невъзможно, но е много трудно и скъпо. В групата във FB има маниаци, които търсят всичко възможно да е от онази епоха, включително и цоклите. Един е решил до 2026 да направи 50 реплики и така да отбележи 50-ата годишнина на Apple-1.

Останаха ми някои части понеже от по-евтините съм поръчвал с резерва. До скоро мислех да направя още една реплика, но нито времето ми е достатъчно, нито ми се харчат още апри за части. Ако някой смята да прави реплика нека да ми пише и да му спестя главоболия по търсенето.

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1301
  • Населено място: София
Re: Apple-1 реплика
« Отговор #13 -: 07 Март, 2022, 09:08:59 »
Изглежда доста красиво!
По повод на репликата не съм съгласен. По мое мнение ако е пълно копие на дъното с всички оригинални части и надписи,можеш спокойно да го наречеш оригинал. Сигурен съм че качеството на сборката е по-добра от заводската такава.
В музеите е пълно с копия на картини които също представят за оригинали, обаче тях спокойно можете да наречете влошена реплика.
Всъщност по тази логика оригинала е само първото разработено и сглобено подобно дъно,всички произведени след него дъна са  реплика  :D.

Качеството на изработката е наистина много добро, но не препоръчвам на колегата да го нарече оригинал имайки предвид огромната стойност на съществуващите 60 - 80 оригинални машини. Това би го присъединило към съвсем друга категория "любители".  :D

Неактивен digi2577

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 238
  • Населено място: Бургас
  • Димитър А. Димитров
Re: Apple-1 реплика
« Отговор #14 -: 08 Март, 2022, 11:17:44 »
Днес следобяд и утре предиобяд ми се отваря свободно време и ще направя това - графична карта за Apple-1:

https://p-l4b.github.io/graphic/?fbclid=IwAR0x9khsECtnu_DHg0ZomWKcB-A6_DCpq-6w16AoOiaBU9tfaeWbYQPHkX8

Изглежда интересно и се надявам да го завърша успешно до утре по обяд.

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
Първият Apple

Започната от Yassen Колекции

11 Отговора
3857 Прегледи
Последна публикация 01 Ноември, 2021, 08:57:04
от Yassen
9 Отговора
9181 Прегледи
Последна публикация 02 Юни, 2013, 20:54:10
от Pichaga933
0 Отговора
2348 Прегледи
Последна публикация 23 Юни, 2014, 23:13:56
от jorsto
8 Отговора
5987 Прегледи
Последна публикация 16 Април, 2021, 01:43:11
от Gabo
1 Отговора
1511 Прегледи
Последна публикация 25 Април, 2018, 21:07:45
от Vaklin

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |