| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Полярни неполярни кондензатори  (Прочетена 6753 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Fisher

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 577
  • Населено място: Благоевград
Re: Полярни неполярни кондензатори
« Отговор #30 -: 21 Ноември, 2018, 08:55:34 »
 "електронен филтър на вторичното захранване" - не намирам инфо темата  :unknown:
...................
иначе относно поставянето на полярни кондензатори с по голямо работно напрежение имам едни 15милифарада с номинално 100волта, ала се опасявам, че ако ги сложа в рамената на захранването ще има голям пик на тока  при  първоначално  включване, в тази връзка видях в предходните  коментари решение за начално зареждане с резистор плюс някакъв кондензатор и време реле, обаче не е ясно как се подбират като параметри :writer:

Неактивен Fisher

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 577
  • Населено място: Благоевград
Re: Полярни неполярни кондензатори
« Отговор #31 -: 21 Ноември, 2018, 09:04:48 »
pansim би ли обяснил  как работят предложените от теб  "термистори за ограничаване на тока на включване" нещо ме озадачава факта , че са със съпротивление 5 ома и евентуално през тях щет тече ток до 3 ампера при 65 волта - този термистор няма ли да се нагрее!?? :unknown:



иначе на моя траф има нещо като термистор , прилича на плоска,бутон батерия която е с два изводи в  зоната на изводите на първичната намотка, вероятно се връзва в веригата на  първичната намотка - прилагам снимки
« Последна редакция: 21 Ноември, 2018, 09:16:26 от Fisher »

Неактивен BatKoce

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 495
  • Населено място: Ракитово
    • velevel
Re: Полярни неполярни кондензатори
« Отговор #32 -: 21 Ноември, 2018, 09:21:47 »
BatKoce - относно мнението ти "При тази схема не е нужно кондензаторите да са неполярни. Съвсем обикновени електролитни кондезатори стават."
ами идеята е чрез последователно свързване да вдигна работното напрежение двойно


-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Разбира се, че чрез последователно и паралелно свързване можем да постигнем необходимите напрежение и капацитет, но не виждам какво общо има това с темата за неполярните кондензатори. На картинката по-долу давам пример как от четири от споменатите кондензатори можем да направим еквивалентен, със същия капацитет, но за 100 волта. Еквивалентният кондензатор си остава полярен, но той такъв и трябва да бъде. Ако приемем, че 100 волта и 5000 микрофарада са достатъчни, тогава за схемата на Fisher ще трябват осем кондензатора. Правилната полярност е на втората картинка.105795-0105797-1

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Полярни неполярни кондензатори
« Отговор #33 -: 21 Ноември, 2018, 11:47:04 »
Точно така! Макар, че сега той писа че има и 15 000 микрофарада на 100 волта. По един такъв на рамо следва да му свърши идеална работа. И без това за тази мощност стойността ми се струва подобаваща. Относно плавния старт и зареждането - действително за такива мощности не бих препоръчал термистор. Не че не става де! И да, ще се нагрее докато работи, и точно това е смисъла, нагрява се, съпротивлението му спада значително и постига баланс. Но не съм сигурен за тази мощност какво ще му трябва като термистор. Другия вариант е чрез резистор или RC група в първичната която да се шунтира. Оразмеряването не е критично, и изобщо не е проблем, но съдейки по желанието да слагаш неполярни кондензатори в изхода на прост изправител, ме навежда на съмнения дали ще се справиш и с тази схема.
И малко защита за кондензаторите Тесла. Това са може би едни от най-добрите електролити соц производство. Супер надеждни са и показват отлични параметри дори след 50+ години. Така, че след малко формоване за всеки случай са си отличен избор. Но в случая мисля той спомена, че има доста по-подходящи кондензатори за този проект.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Ангел Симеонов

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 818
  • Населено място: Русе
Re: Полярни неполярни кондензатори
« Отговор #34 -: 21 Ноември, 2018, 13:38:51 »
Започни от диаметъра на вторичната.Той ще ти даде какъв ток можеш да извадиш от трафа.Какво искаш ти е отделен въпрос.След това слагаш 1000 мкф на ампер и си готов.За практически цели това е достатъчно.

Неактивен Fisher

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 577
  • Населено място: Благоевград
Re: Полярни неполярни кондензатори
« Отговор #35 -: 21 Ноември, 2018, 13:42:43 »
origo относно  плавния старт и зареждането имам принципна идея да сложа в двете рамена по едно съпротивление , които да шунтирам при зареждане на  кондензаторите с реле - засега схемата е идейна и ще се радвам някой да помогне да я изпълня със стойности на елементите ... ако е удачна - релета имам  бол на 12 и 24 волта :hi:

Относно формоването - имам постановка за формаване, а и наскоро имаше тема за детайлите,... за качеството на Теслите - мисля че въпреки че са 30-годишни бият като показатели  /ESR и загуби%/ много от другите които имам.

Иначе ако се върна в началото на темата не получих яснота за плюсовете и  минусите при поставяне на неполярни/вместо полярни/ кондензатори в филтрирането на захранващ блок /при условие, че имаме място и налични кондензатори/

Неактивен Ангел Симеонов

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 818
  • Населено място: Русе
Re: Полярни неполярни кондензатори
« Отговор #36 -: 21 Ноември, 2018, 15:06:41 »
Това което е монтирано на твоя трансформатор е термопредпазител най-вероятно невъзстановим.Свързан е последователно на първичната и има термична механична изолирана връзка с първичната.На него обикновенно пише за каква температура и какъв ток е.При прегряване на първичната прекъсва.Сменя се с нов със същите параметри.Има близко до нула съпротивление което не се изменя в зависимост от тока и температурата.Има ги в много трансформатори дори и в адапторите по-добрите.

Неактивен pansim

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 618
  • Населено място: Сандански
Re: Полярни неполярни кондензатори
« Отговор #37 -: 21 Ноември, 2018, 15:24:52 »
pansim би ли обяснил  как работят предложените от теб  "термистори за ограничаване на тока на включване" нещо ме озадачава факта , че са със съпротивление 5 ома и евентуално през тях щет тече ток до 3 ампера при 65 волта - този термистор няма ли да се нагрее!??

Работи много просто - когато са студени, са със съпротивление 5 Ом, в конкретния случай. Има всякакви и като съпротивление и като максимален ток, даже на 40А съм виждал.
Като протече ток, се загрява и си намалява съпротивлението, съответно загубите върху него намаляват.
подобно решение съм виждал даже в електрожен на Кемпи, вярно с друг тип термистор, но и мощноста там е около 5кВт.
Никакви релета , закъснения и други подобни не са необходими.
http://iza99.com/
Българска заваръчна техника с 5 години гаранция
Ремонт на заваръчно оборудване - 0887607722

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Полярни неполярни кондензатори
« Отговор #38 -: 21 Ноември, 2018, 15:47:07 »
Вярно е! Освен това токоограничението ако се прави такова задължително в първичната. Да слагаш два пъти повече и доста пъти по-нискоомни елементи е пълен абсурд! Естествено се налага в случай че релетата ти не са оразмерени за висока потенциална разлика намотка-контакти.
Относно твоята мисъл за неполярни и полярни. Още в първото си мнение по темата ти казах ЧЕ Е ВСЕ ЕДНО в коя посока ще са обърнати електродите на кондензаторите когато правиш двойка симулираща неполярен кондензатор. Просто трябва да са с едноименни полюси един към друг. Освен това както аз, така и всички колеги във форума ти казахме че в тази схема в случая НЕ ТРЯБВА ДА СЕ ИЗПОЛЗВАТ неполярни кондензатори нито техни еквиваленти. Независимо дали имаш, нямаш или ти се иска. Поставянето на такива няма как да доведе до друго освен до ВРЕДА за работата на схемата следователно и да имаш кондензатори, прилагането на такъв похват е вредно и ненужно.
Виж ще ти отговоря как трябва да ги свържеш ако искаш от два кондензатора да получиш един с два пъти по-голямо пробивно напрежение и два пъти по-малък капацитет - както са ти го начертали и колегите - двата кондензатора последователно, с разноименни полюси един към друг и паралелно на всеки от тях изравняващ резистор, както казаха килоом на волт. За 100 волта 100к. Сега това правило килоом на волт може и да се занижи, ако се очакват по-големи утечки в кондензаторите. Това е всичко по тази тема според мен. И много внимавай като изпълняваш такива схеми, от познанията които демонстрираш започвам да се притеснявам, че в един момент ще включиш захранването с някой кондензатор свързан с грешна полярност. Имай предвид че тези големи електролити гърмят УЖАСНО СИЛНО и нанасят големи щети изхвърляйки металната си обвивка. Чувал съм страховити истории за тежки наранявания след взривен електролит, та внимавай! Живота и здравето са най-важни!
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Ивайло

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 144
  • Населено място: Троян
Re: Полярни неполярни кондензатори
« Отговор #39 -: 21 Ноември, 2018, 21:56:46 »
origo относно  плавния старт и зареждането имам принципна идея да сложа в двете рамена по едно съпротивление , които да шунтирам при зареждане на  кондензаторите с реле - засега схемата е идейна и ще се радвам някой да помогне да я изпълня със стойности на елементите ... ако е удачна - релета имам  бол на 12 и 24 волта :hi:

Направих каскада от последователно свързани термистори до стойност 60ом и работи добре . Мнго проста и страшно надежна схемка за отложен старт на 12v , долу на снимката. С увеличавнане на резистора или кондензатора се увеличва времето на задръжка. Започваш от 10к и 1000mf и дигаш до колкото време искаш . След всяка проба трябва да разредиш кондензатора . Транзистори и диоди каквито имаш все ще станат , даже и платка не е необходима. Плюса е горе , не на средата !!!
 
Маже ми телефона скапан !!!!

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |