| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: монитор ВММ 3102, това дали се лекува ?  (Прочетена 8980 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен vladimirstanoev

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 109
  • Населено място: Sofia
Re: монитор ВММ 3102, това дали се лекува ?
« Отговор #120 -: 24 Септември, 2023, 17:43:42 »
За правилно отделяне на сихнроимпулса е важно амплитудата на средния импулс (от сервизното) да бъде с около 50 волта по-голяма от амплитудата на предния и задния фронт.
На втората картинка се вижда, че твоя импулс отговаря на това условие.
Нека Митко да си оправи автогола с яркостта и да качи една истинска осцилограма в КТ09 със същите волт и време/деление.
За да видим дали и неговия импулс отговаря на това условие?
Вече 99% съм сигурен, че проблемът със синхронизацията ще се окаже от ТВА920.
И че през цялото време сме били на черешата и сме търсили под вола теле  :drinks:
Молбата ми е, ако имаш възможност да снимаш и осцилограмата на импулса към 5кр. на  ТВА920 на твоя монитор?
« Последна редакция: 24 Септември, 2023, 17:50:08 от vladimirstanoev »

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1300
  • Населено място: София
Re: монитор ВММ 3102, това дали се лекува ?
« Отговор #121 -: 24 Септември, 2023, 18:32:14 »
...
Молбата ми е, ако имаш възможност да снимаш и осцилограмата на импулса към 5кр. на  ТВА920 на твоя монитор?

Аз изкарах на времето този чип на цокъл и го смених с нов TBA920S, така че е лесно:

Неактивен digi2577

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 238
  • Населено място: Бургас
  • Димитър А. Димитров
Re: монитор ВММ 3102, това дали се лекува ?
« Отговор #122 -: 24 Септември, 2023, 19:47:24 »
Проблемът с яркостта е решен - просто съм пропуснал да запоя краче 10 на ТХО-то. Сега пак си е наред:

171178-0

Ето и осцилограма на КТ09 (жълто), КТ08 (синьо) и пин 5 на TBA920 (виолетово):

171180-1

CVT, много по-различно изглежда от колкото при теб. Пробвах да въртя бобината на 5-та хармонична, но не доведе до някаква промяна. Единствената промяна във формата на импулса в КТ09 е когато въртя RP02.

Понеже имам нова TBA920 като остане пак време ще сложа един цангов цокъл и ще пробвам с новия чип.

Все още допускам и нещо в повишаващата бобина да не е наред, но това ще е следващото ако смяната на чипа не помогне.

Неактивен vladimirstanoev

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 109
  • Населено място: Sofia
Re: монитор ВММ 3102, това дали се лекува ?
« Отговор #123 -: 24 Септември, 2023, 20:17:04 »
Ами да, твоята осцилограма на 5кр. на TBA920 няма нищо общо с осцилограмата на CVT.
Сменяй смело ТВА920 щом я имаш и вече 100% съм сигурен, че проблемът със синхронизацията е от нея  :drinks:
« Последна редакция: 24 Септември, 2023, 20:24:17 от vladimirstanoev »

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1300
  • Населено място: София
Re: монитор ВММ 3102, това дали се лекува ?
« Отговор #124 -: 24 Септември, 2023, 20:31:37 »
Да, тази маджента синусоида на 3-ти канал поне на око е с честота около 75 kHz, което е 5-та хармонична на 15 kHz - доста близко до редовата честота а монитора. Какво обаче прави на 5-то краче при теб си нямам представа.

Неактивен digi2577

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 238
  • Населено място: Бургас
  • Димитър А. Димитров
Re: монитор ВММ 3102, това дали се лекува ?
« Отговор #125 -: 24 Септември, 2023, 21:27:09 »
Смеинх чипа и има съществена промяна в търсения резултат! :drinks: Има изкривявания в двата горни ъгъла, но предпоалгам, че причината е, че барниках потенциометрите още като започнах да го мъча.

171182-0

171184-1

Осцилограмата обаче изобщо не показва търсените криви :)

171186-2

Какви са вашите коментари?

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1300
  • Населено място: София
Re: монитор ВММ 3102, това дали се лекува ?
« Отговор #126 -: 24 Септември, 2023, 21:55:59 »
След като ще го бъде, аз бих те посъветвал да смениш електролитните кондензатори с нови, защото тези старите нямат капка електролит останал.
От ляво стар кондензатор от моя монитор, от дясно нов:

Неактивен digi2577

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 238
  • Населено място: Бургас
  • Димитър А. Димитров
Re: монитор ВММ 3102, това дали се лекува ?
« Отговор #127 -: 24 Септември, 2023, 22:07:00 »
След като ще го бъде, аз бих те посъветвал да смениш електролитните кондензатори с нови, защото тези старите нямат капка електролит останал.
От ляво стар кондензатор от моя монитор, от дясно нов:

Свалях и мерих съществена част от електролитните кондензатори и са си съвсем наред. Тези, които ме притесняват, са стирофлексните. Единият между базата и колектора на BU406D е нацепен, но точно 22uF колкото трябва да е. Другият стирофлексен е от пета хармонична и трябва да e 220uF, но се измерва 280uF.


Неактивен digi2577

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 238
  • Населено място: Бургас
  • Димитър А. Димитров
Re: монитор ВММ 3102, това дали се лекува ?
« Отговор #128 -: 24 Септември, 2023, 22:31:45 »
Помагайте за настройката! :flag_of_truce: Не мога да оправя това разтегляне в горните два ъгъла. И сякаш още малко трябва да се разтегли картината по хоризонтала. Гледам, че L03 е за линейност, но не виждам как се регулира. Има отвор отгоре, но не виждам нищо, което може да се върти.


Неактивен NHB

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 890
  • Населено място: Варна
Re: монитор ВММ 3102, това дали се лекува ?
« Отговор #129 -: 24 Септември, 2023, 23:15:28 »
Има нещо неясно в цялата тази работа.
Със сигурност на всичките осцилограми присъства насложена синусоида, която не би трябвало да е там или поне не с такава амплитуда. Чак се изкушавам да помоля да сложиш сондата на виолетовия канал първо на първи, а после и на 16ти крак на 920 за да видим какво ще се види там. Също, интересно е какво ще се види на 7ми крак на ТХО.
Още, какъв е токът, който консумира ХО? Той е всъщност основно нещо, по което може да се съди за нормална работа.
Ако изключим възможността да виждаме нещо, което на практика го няма или го има, но в много по-малка степен отколкото го виждаме на осцилограмите (именно за това те карам да покажеш крака 1 и 16), то е или много по-голям ток и съответно дял в общата картина на кръга за 5ти хармоник, или паразитен процес в повишаващата бобина.
Факт е, че с премахването на повишаващата бобина изчезна шизофренната форма на пика на обратния ход. Но с пемахването на повишаващата бобина със сигурност премахваш и кръга за 5ти хармоник, защото той е включен през допълнителна намотка в повишаващата. Та не съм напълно сигурен кое е причината за нормализирането на формата... Карах те да прекъснеш веригата на кръга за 5ти х., но някак не съм напълно убеден, че си го направил ефективно.
Има и такова нещо - много малка е вероятността при късо в повишаващата бобина да виждаш нормална картина, каквато виждаме сега. Във веригата има и един изправителен стълб TV18, който като отчаян опит за откриване на мистериозната причина за наличието на тази синусоида, може да бъде заменен, въпреки малката вероятност да му има нещо.
Много странно е наличието на синусоидата на 5ти крак, чак да се чуди човек дали тя идва от ТХО или от чипа. Бих прекъснал връзката към 5ти крак до самия чип, ако е на цокъл - бих огънал леко навън крачето за да не влезе и бих погледнал с осцилоскопа какво има на крака и какво - на мястото, на което той трябва да бъде...
Като въртиш керната на бобината за 5ти хармоник, не трябва да гледаш картината, а осцилограмата на колектора на транзистора и още показанията на уреда, с който мериш тока на ХО, който на схемата е означен 260 мА. Предполагам, че докато си разглобявал/сглобявал ТХО, кръгът се е поразбутал и за това е промяната на формата на осцилограмите към по-добро. Може и въздушната междина между половините на ярема да се е променила и това да е оказало влияние.

Неактивен NHB

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 890
  • Населено място: Варна
Re: монитор ВММ 3102, това дали се лекува ?
« Отговор #130 -: 24 Септември, 2023, 23:30:21 »
Помагайте за настройката! :flag_of_truce: Не мога да оправя това разтегляне в горните два ъгъла. И сякаш още малко трябва да се разтегли картината по хоризонтала. Гледам, че L03 е за линейност, но не виждам как се регулира. Има отвор отгоре, но не виждам нищо, което може да се върти.

Не виждам добре на снимката това разтегляне. Би трябвало да има магнитчета отстрани на ОС, те могат да се кривят и наместват. Бобината за линейност е тази с магнита, която на снимката има червена боя. Линейност значи ако пуснеш сигнал с равномерни вертикални ивици, те да бъдат на еднакво разстояние една от друга във всички части на картината . Това се отнася за цялата картина, а не за горните ъгли само. Примерно, ако картината е 'сбита' в лявата част на екрана и по-разтеглена в дясната, тогава може да има нужда да настройваш тази бобина. Тази другата, с многото изводи, е за хоризонтален размер и може да превключиш на тази секция, на която размерът ще ти хареса.

Неактивен vladimirstanoev

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 109
  • Населено място: Sofia
Re: монитор ВММ 3102, това дали се лекува ?
« Отговор #131 -: 25 Септември, 2023, 14:26:20 »
Помагайте за настройката! :flag_of_truce: Не мога да оправя това разтегляне в горните два ъгъла. И сякаш още малко трябва да се разтегли картината по хоризонтала.
Не бързай да развяваш бялото знаме, за синхронизацията изписахме 10 страници, а с тези настройки може да изпишем и повече  :drinks:
Пусни си отделна тема по правилата в Ремонти, (а не в Общи приказки) като за снимките използваш таблица с решетка или с квадрати.
Тази тема се изчерпа и няма смисъл да пишем за други технически проблеми в нея, защото е пусната в нарушение на чл.3 от правилата и модераторите може да я изтрият.
чл. 3
Старайте се да избирате правилния раздел за вашата тема. 
Заглавията на темите, разделите в които са публикувани, както и отговорите към тях следва да съответстват на тематиката.
От заглавието на темата трябва да става ясно за какво иде реч. Теми със заглавия подобни на  "Heeelp", "Спешнооооо", "Помощ", "Купувам", "Продавам", "Защо?", "Къде?", "Колко?" и подобни
(като "Това дали се лекува?") са меко казано - БЕЗСМИСЛЕНИ и ще бъдат изтривани без предупреждение,
« Последна редакция: 25 Септември, 2023, 14:34:37 от vladimirstanoev »

Неактивен digi2577

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 238
  • Населено място: Бургас
  • Димитър А. Димитров
Re: монитор ВММ 3102, това дали се лекува ?
« Отговор #132 -: 26 Септември, 2023, 13:50:14 »
Изобщо не се бях замислил, че темата е в грешна категория, но всъщност аз започнах да пиша тук понеже имах същия проблем като колегата help40. Сега ще започна нова тема в раздела за ремонти.

Неактивен NKK

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 279
  • Населено място: Пловдив
    • eshop-bg
Re: монитор ВММ 3102, това дали се лекува ?
« Отговор #133 -: 26 Септември, 2023, 17:51:38 »
Темата е много интересна и полезна преди всичко. Ако някой модератор с познания в тази област я "пообработи" и почисти от излишъците, би се получило чудесно пособие за ремонт и възстановяване на този тип монитори, дори и от профани (като мен) в "мониторостроенето".

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
1 Отговора
1790 Прегледи
Последна публикация 28 Ноември, 2016, 00:34:57
от Moss
4 Отговора
1179 Прегледи
Последна публикация 29 Ноември, 2018, 16:14:09
от asasas
2 Отговора
1010 Прегледи
Последна публикация 29 Юни, 2023, 11:40:51
от NKK
9 Отговора
1141 Прегледи
Последна публикация 14 Август, 2023, 10:23:02
от -JonnS-
2 Отговора
898 Прегледи
Последна публикация 14 Март, 2024, 09:32:23
от NKK

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |