| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Осцилоскоп Kabid STD501XY след 30 минути работа губи синхронизация  (Прочетена 6186 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 905
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Да, но нали ТХО-то в осцилоскопа служи само да изработи необходимите напрежения за тръбата да е в режим + яркост и фокус или се бъркам. А развивката си идва от това какво се подава на отклонителните пластини от крайните стъпала за ВО и ХО. Може и да греша.
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Активен ONZI

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1035
  • Населено място: Севлиево
  • Митко Матев 0886739549
Да, но нали ТХО-то в осцилоскопа служи само да изработи необходимите напрежения за тръбата да е в режим + яркост и фокус или се бъркам. А развивката си идва от това какво се подава на отклонителните пластини от крайните стъпала за ВО и ХО. Може и да греша.

Мисля че генерира необходимото напрежение за тръбата .

Неактивен Ангел Симеонов

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 818
  • Населено място: Русе
Ще ме извините ако греша НО:тхо то както му казвате според мен е инвертор за осигуряване само  на необходимите високи напрежения на тръбага и няма нищо общо с хоризонталната развивка.Честотата на хоризонталната развивка се получава от генератор със стъпково и плавно изменение на честотата.Честотата на инвертора е постоянна ,а това,че е изпълнен  на сърцевина на тхо е конструктивно решение.Въздушна междина е необходима и задължителна само при еднотактен инвертор,при противотактен се получава падаща характеристика.Виж и смени резонансния кондензатор паралелно на първичната.От опит знам когато правих инвертори за лампи,че тръбните кондензатори се държат най-добре .Пак се връщам да пиша след като прочетох заглавието.Синхронизацията няма нищо общо с инвертора освен захранването ....Фазата на генератора за хоризонтална развивка се синхронизира със сигнала по вертикала.Ще се окаже кондензатор изсъхнал.Вертикалния усилвател има връзка със задаващия генератор за хоризонтална развивка.Виж разгледай и там е проблема С в тези вериги.
« Последна редакция: 06 Ноември, 2015, 08:19:41 от Ангел Симеонов »

Неактивен Yassen

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 331
  • Населено място: София
имал съм подобен случай на руски скоп, оказа се точно това което Асен е казал:

Хм,тръба? катод-отопление?

като загрее се получава пробив катод-отопление и товари ТХО, ТХО-то товари и захранването съотвено лъча изчезва. Аз го излекувах с нова тръба.
Бъдещето принадлежи на онези, които вярват в красотата на мечтите си.

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 905
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Може и това да е. Просто трябва да се измери. Затова писах да измери тръбата преди и след ефекта.
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен Bengata

  • Модератор
  • Квантов електрон
  • *****
  • Публикации: 312
  • Населено място: София
Остана само едно единствено нещо което не съм направил и то е да развържа отоплението галванично . Много лошо е , че схема на този уред не намерих .

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3530
  • Населено място: Варна
Ако знаеш колко волта е отоплението на тръбата го подай отвън.

Неактивен Bengata

  • Модератор
  • Квантов електрон
  • *****
  • Публикации: 312
  • Населено място: София
Това е , че не знам но ще разбера . Трябва да го разглобя и да извадя тръбата от кожуха и по буквичките дано стане ясно .

Неактивен Ангел Симеонов

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 818
  • Населено място: Русе
Може без да разглобяваш кожуха екран на тръбата.Измерваш с мултицет на кои пинове е отоплението при изваден цокъл,измерваш на цокъла колко волта е отоплението и подаваш външно.Мисля,че отоплението е на отделна намотка което обезсмисля заниманието.Ако е на отделна намотка което обикновенно е така същото е да подадеш с външен трансформатор.Повечето е на 6.3 волта 0.6 ампера,рядко на 4 волта 1 ампер.

Неактивен Bengata

  • Модератор
  • Квантов електрон
  • *****
  • Публикации: 312
  • Населено място: София
Това ще се случи в петък . По спомен не е отделна намотка и не е от ТХО-то .

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Ако е на отделна намотка на импулсния трансформатор е безсмислено да подаваш външно. Също така ако се захранва от верига с различна честота от 50 херца и различна форма на сигнала от синусоидалната е напълно излишно да го мериш с мултицет, защото ще получиш всичко друго но не и ефективната стойност на отоплителното напрежение.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Bengata

  • Модератор
  • Квантов електрон
  • *****
  • Публикации: 312
  • Населено място: София
От импулсния траф се правят само високите напрежения на тръбата фокус , ускоряващо и високо напрежение . Другите напрежения се изработват от линейно захранване като те са 5 + 30 - 30 + 250 по спомен както казах тук с напреженията проблем няма . Ако наистина става залепване или пробив по време на работа то може да обясни не обичаното бръмчене от захранващия трансформатор , което бръмчене намалява с времето на работа до почти неговото изчезване . A намотката за отоплението е на този трансформатор , но дали е отделна не знам това ще го видя .

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Бръмченето вероятно е просто заради разпукан импрегниращ лак, който като се загрее трафа от топлинното разширение спира да бръмчи. Не мисля че има общо с проблема.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Bengata

  • Модератор
  • Квантов електрон
  • *****
  • Публикации: 312
  • Населено място: София
В петък ще стане ясно тогава ще има време за него . Ако не го направя отива за продажба .

Тук някакво решение с прегряването .

Което аз няма да направя .
« Последна редакция: 10 Ноември, 2015, 14:26:41 от Bengata »

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
4 Отговора
5500 Прегледи
Последна публикация 14 Декември, 2012, 19:20:40
от ONZI

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |