| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Amstrad PPC 640  (Прочетена 6843 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен help40

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 253
  • Населено място: Варна
Amstrad PPC 640
« -: 10 Септември, 2021, 16:29:15 »
да се похваля ,взех си Amstrad PPC 640

смятам да го ъпгрейдвам и даже в последствие да му сменям екрана , но засега важното го подкарах и работи   

има и дръжка за носене ... и чанта има ,но е в доста лошо състояние чантата

работи от 12 волта ,  процесор v30



Внимание! Противникът подслушва!   
Как да контролираме Вселената, без да привличаме вниманието на санитарите

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1300
  • Населено място: София
Re: Amstrad PPC 640
« Отговор #1 -: 10 Септември, 2021, 16:37:47 »
Честито колега! Това е първия ми компютър (по-точно на баща ми) и с него за първи път се свързах към Интернет в текстов режим през 2400-бодовия му модем. Той още го пази. Не знам дали си забелязал, но има място и за батерии. Екраните им наистина са доста зле, но аз на времето го използвах с монохромен CGA монитор.

На каква цена го взе, ако не е тайна?
« Последна редакция: 10 Септември, 2021, 16:53:03 от CVT »

Неактивен help40

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 253
  • Населено място: Варна
Re: Amstrad PPC 640
« Отговор #2 -: 10 Септември, 2021, 16:57:04 »
излезе ми 226 лв с всичките доставки ... , не знам дали е много за такъв компютър или не ... но в момент на душевна слабост го купих,
Яд ме е само, че са счупили закопчалката на клавиатурата , която си беше там (даже на втората снимка се вижда ... тя е от продавача)  , една малка пластмаска .... таква кукичка стърчи , но куриерите са си "свършили" работата

смятам да му направя и сложа вътре ИСА разширител с ...XTIDE карта , звукова и/или мрежова карта .... , но поне xtide ще сложа
и цветен дисплей да му сложа с преобразовател от CGA на VGA ... 8" дисплей , като го направя ще дам снимка , живот и здраве.
а модема  сигурно ще го махна , не съм го отварял още , но там на негово място ще са новите платки
Внимание! Противникът подслушва!   
Как да контролираме Вселената, без да привличаме вниманието на санитарите

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1300
  • Населено място: София
Re: Amstrad PPC 640
« Отговор #3 -: 10 Септември, 2021, 17:26:45 »
Цената си е на място според мен.

Ако ще слагаш ISA слотове (този компютър няма такива, даже и вътре), най добре направо сложи някоя ISA 8 VGA карта. Там където са батериите има страшно много място. Иначе като се комбинират CGA -> VGA ъпскейлингa и 4-те гадни цвята на CGA-то ще изглежда много зле на какъвто и да е VGA дисплей.

Неактивен help40

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 253
  • Населено място: Варна
Re: Amstrad PPC 640
« Отговор #4 -: 10 Септември, 2021, 17:39:25 »
има в интернет  ИСА разшерителна платка с 3 слота  , която може да се слага от зад ... там има 2 конектора .... ДБ такива по колко пина са  не знам , но един чичко я напъха вътре пак в интернет видях ....
той и оригинално е имал като опция някакъв "външен бокс" който е с иса карти .... отзад да се слага

оригиналния монитор е много зле с тези течни кристали , така че и цга ще е добре , има видеота как се е получило при хората ...

тези снимки на долу вече не са на моя компютър
Внимание! Противникът подслушва!   
Как да контролираме Вселената, без да привличаме вниманието на санитарите

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1300
  • Населено място: София
Re: Amstrad PPC 640
« Отговор #5 -: 10 Септември, 2021, 18:30:20 »
Хмм, не е зле с изключение на 4-те цвята в графичен режим. В текстов режим CGA-то си има 16 цвята, така че не е проблем. Изглежда че CGA адаптера е доста силно интегриран и не може да се замени с ISA VGA карта и затова никой не го е направил. Всички в Тубата манипулират CGA сигнала на изхода.

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1300
  • Населено място: София
Re: Amstrad PPC 640
« Отговор #6 -: 16 Ноември, 2021, 08:54:43 »
...
и цветен дисплей да му сложа с преобразовател от CGA на VGA
...

Колега, пробвал ли си го със CGA -> SCART адаптер? Аз мисля тези дни да взема този на баща ми и да видя каква картина ще изкара на цветен телевизор Сони Тринитрон. Готов адаптер не можах да намеря, но гледам че из Нета се търкаля тази схема с един транзистор:
 

Неактивен help40

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 253
  • Населено място: Варна
Re: Amstrad PPC 640
« Отговор #7 -: 16 Ноември, 2021, 12:21:56 »
за съжаление нямам аз сега телевизор със SCART на който мога да си правя тестовете :( и много от проектите ми стоят така ... чакат своя момент

Внимание! Противникът подслушва!   
Как да контролираме Вселената, без да привличаме вниманието на санитарите

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 964
  • Населено място: София
Re: Amstrad PPC 640
« Отговор #8 -: 16 Ноември, 2021, 14:13:46 »
И аз все се каня да я пробвам тази схема. Ама нямам въпросният транзистор.
Обаче има грешка в схемата ето вижте.

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1300
  • Населено място: София
Re: Amstrad PPC 640
« Отговор #9 -: 16 Ноември, 2021, 15:13:10 »
Транзистора го поръчах от Комет: BS170

Да, CGA адаптера на този компютър не пуска +5V на пин 7, а май дава монохромно видео, което ще е супер ако може от него да се вземе сигнал за монохромен монитор от Правец 82:


Неактивен help40

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 253
  • Населено място: Варна
Re: Amstrad PPC 640
« Отговор #10 -: 16 Ноември, 2021, 16:03:34 »
на това видео горе , той точно на такъв компютър го пуска ... на ППЦ512 , който е същия като ППЦ640 само че с 512 памет

значи трябва да стане , имам такива транзистори аз, ще взема да го направя да го имам .... 
Внимание! Противникът подслушва!   
Как да контролираме Вселената, без да привличаме вниманието на санитарите

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1300
  • Населено място: София
Re: Amstrad PPC 640
« Отговор #11 -: 16 Ноември, 2021, 17:12:56 »
Трябва само да се вземе +5V от някъде. Аз мисля да го пусна на пин 2 на видео буксата отвътре през едно бушонче.

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1300
  • Населено място: София
Re: Amstrad PPC 640
« Отговор #12 -: 19 Ноември, 2021, 12:46:44 »
Реших да пусна +5V от шината на компютъра към пин 2 на буксата, който преди беше свързан на маса заедно с пин 1. Прекарах го през една 12-волтова 1W крушка от автомобилна букса за запалка. Тя на 5V дърпа под 50mA като светне, така че даже и да се върже CGA монитор който да даде пин 2 към маса не би трябвало нещо да изгори. Самата CGA букса е от отворен тип и има лесен достъп до пиновете на горния ред:

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1300
  • Населено място: София
Re: Amstrad PPC 640
« Отговор #13 -: 21 Ноември, 2021, 18:48:01 »
Адаптера е готов и работи отлично. Прикачвам коригираната схема. Успях да го събера в самата SCART букса. В чантичката на компютъра намерих останали само няколко дискети от които има само една програма с цвят, но картината която вади е идеална, въпреки че това трудно се вижда от снимките.

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1300
  • Населено място: София
Re: Amstrad PPC 640
« Отговор #14 -: 29 Ноември, 2021, 18:42:11 »
Като първи ъпгрейд му поръчах този Gotek флопи емулатор. Имаше един в OLX за 50 лева, но го изпуснах.

До колкото разбрах той емулира само 1.44MB, но може да се флашне с FlashFloppy за да поддържа и 720К, тъй като Амстрада поддържа единствено 720К флопи драйвове.

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
3 Отговора
1958 Прегледи
Последна публикация 01 Юни, 2021, 00:45:50
от didov
25 Отговора
2737 Прегледи
Последна публикация 06 Март, 2019, 19:44:07
от radocadcam
5 Отговора
1294 Прегледи
Последна публикация 26 Юни, 2019, 00:11:26
от Pichaga933
Amstrad PCW 9512

Започната от help40 Колекции

1 Отговора
928 Прегледи
Последна публикация 22 Февруари, 2022, 13:14:57
от CVT

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |