| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: РЗ-210 система за обучение на р/телеграфисти на базата на Правец 8Д  (Прочетена 22159 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Велин Панчев

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 39
  • Населено място: Асеновград


Това пулт РЗ-210 който е правен на базата на Правец 8Д и има софтуер само за обучение на Р/телеграфисти на Морз,имаше го навремето в ОСО. там като ученик се обучавах на морз.Проблема е че реших да му сменя 3-4 бутона от клавиатурата и след като го сглобих ,като натисна бутон няколко пъти  примерно К ,всеки път ми изписва различен символ , а не К, т.е. генерира различни символи. Търся правец 8Д (то най добре да намеря Този пулт РЗ-210 ,но ОСО отдавна я разбиха и няма как да се сдобия такъв). А повечето от тях сигурно вече отдавна са минали през пунктовете за вторични суровини .Търся такъв или части от правец 8Д, за да го накарам да работи нормално. На платката на клавиатурата има IC CMOS HEF4051BP, за която трябва ли да се препрограмира с програматор . Не съм сигурен дали точно тя е проблема, а може би и на дъното някоя също да не работи правилно. Ако е възможно да ми дадете някакви идеи как да се опитам да поправя този проблем.

Хубавото на този пулт е това ,че този пулт прави 4-ри отделни направления с които различните обучаеми могат да приемат отделно различни текстове и скорости на приемане и предаване ,а не да се изчакват един друг ,докато си изравнят уменията. Към него може да се включи и принтер ,примерно М88 или М80 за отпечатването на текста

Неактивен Gabo

  • Злодей
  • Администратор
  • Квантов генератор
  • *****
  • Публикации: 635
  • Населено място: Пазарджик
Някъде ми се намираше точно такава клавиатура, утре ще потърся и ще пиша.

Неактивен lager

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 903
  • Населено място: село Обидим, обл Благоевград, общ. Банско
Това е било за времето си добра идея и приложение на 8Д. Спомената интегрална схема не  е програмируема т.е. не памет и според мен не е причината за възникналия проблем Тук във форума има -поне според написаното в раздела за компютри - достатъчно компетентни колеги, те би трябвало да могат да решат проблема, но най- вероятно трябва да се предостави за  подробно запознаване . Най-вероятно проблема е софтуерен, но причината да взема отношение по темата е ,че имам напълно работоспособен 8Д, ако се наложи.

Неактивен TheHungry

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 475
  • Населено място: Пловдив
>>>>> GABO Някъде ми се намираше точно такава клавиатура.....

Аз пък имам 3 ( три ) 8Д  без клавиатури , та изчакай  малко :)  ( не че не съм си направил USB де ).

>>>>> Велин Панчев ....

Обясни по-подробно какво става като натиснеш примерно "К" кои символи изписва ( важно е ) и дали с другите клавиши прави същото , ако е така кои то точно ( има значение ) , за да може да те насочим къде е проблема.





"I really do like SOLDERING as my programming language."  Bob Pease

Неактивен Велин Панчев

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 39
  • Населено място: Асеновград
Първо благодаря за помоща на всички в този сайт. Менюто се управлява с числата -примерно 1-старт.2 -стоп и т.н . Проблема е следния когато натисна примерно 1 -изписва Ф,Р.5,К ./не са точно тези символи всеки път/ просто произволно генерира някакви символи с всяко натискане на бутона 1. Дадох го на един колега ,той се опита да го направи .и каза че е имало почти незабележимо късо съединение. Това което той постигна, е че сега в средата на клавиатурата числата се изписват правилно но в двата края ляв и десен проблема остава . Чак в вторник ще бъда на работа и ще мога да кажа точно с кои клавиши го прави .Взех други клавиатури ,разликата е че те нямаха мостчета,бяха от чист правец 8Д ,и проблема е същия . сигурно трябва настройка или някоя интеграла на дъното може да е за смяна .но като цяло софтуера си работи.

Неактивен iss

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 203
  • Населено място: SF
Интересна система и уникална - може би е единственото устройство на базата на 8Д.
Има ли възможност да свалите съдържанието на ROM-овете?

Неактивен Велин Панчев

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 39
  • Населено място: Асеновград
кажи как и на кои .защото не съм го правил до сега и ще опитам

Неактивен iss

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 203
  • Населено място: SF
ROM-овете са двата чипа с лепенка на тях. За да ги прочетете трябва EPROM програматор.
Е, не е фатално, но щеше да е ценно за колекционерите да се запази този софтуер.

Неактивен Велин Панчев

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 39
  • Населено място: Асеновград
като взема такъв програматор ще опитам да им сваля софтуера и да го кача тук

този програматор ще свърши ли работа  http://constructor.bg/shop/product_info.php?products_id=11260
« Последна редакция: 01 Февруари, 2014, 23:48:13 от Велин Панчев »

Неактивен iss

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 203
  • Населено място: SF
Предварителна благодарност за ROM-овете!
Иначе като гледам картинките, забелязах, че има включен лентов кабел към паралелния порт.
Предполагам, че си е стандартно за системата, но за проба на клавиатурата може да опиташ как се
държат клавишите при изключен лентов кабел от паралелния порт.
Идеята е, че при 8Д паралелния порт участва и в управлението на клавиатурата т.е. това дето е
включено може да е причината за проблема....

Неактивен Велин Панчев

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 39
  • Населено място: Асеновград
когато пробвах клавиатурата и подменях HEF4051BP ,при натискане на един клавиш /независимо кой/ изписваше по три символа произволни. след което след няколко натискания -5-6 ,започна по един да изписва също произволни. по някога от първия път изписва правилния ,а друг път може след 4 ,5 ,6 -то натискане да изпише правилния клавиш .тази платка която е в дясно .от нея  се пуска звука към работните места ,от там се избират едно от 4-те направления, усилване,тон и т.н. към нея беше и включен и кабел за принтера който отива на букса на задния панел/ на снимката долу вляво се вижда празното място на буксата/ . да ма пита някой що я махнах тогава да я използвам за да включа работните места на р/телеграфистите-тя беше 25-пинова .търсих схема как се прави кабел с такава букса и от другата страна -тя беше плоска правоъгълна ,която се включва към платката в дясно /на снимката долу в вляво/ или поне така си спомням

Неактивен Велин Панчев

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 39
  • Населено място: Асеновград
Първо-извинявам се за закъснението ,просто грипа ме хвана и още ме държи /ще разбете по гласа ми  :D  /

направих едно клипче за да видите как се държи клавиатурата .интегралата на платката е BCL4051BC a оригиналната беше HEF4051BP
http://vbox7.com/play:cf5846ba93

за ROM-вете не съм забравил ,просто не мога да намеря юсб програматор за ЕПРОМ ,ако някой знае от къде мога да взема нека да даде линк.
« Последна редакция: 12 Февруари, 2014, 00:18:34 от Велин Панчев »

Неактивен iss

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 203
  • Населено място: SF
Първо да кажа за линка с програматора по-горе: в случая няма да свърши работа - ако само за това ще се купува е излишно.
Изгледах клипа, но не мога да поставя диагноза, т.е могат да са виновни доста неща.
Иначе ето картинка за декодирането на клавишите:

Зависимостта, която се забеляза при натисканията са например извеждането на "тройките" - "LHI", "G0O" - клавишите от тройките се намират в една и съща колона.
Другото което се забелязва е, че платката на клавиатурата е с различни контури от оригиналната на 8Д - дали някой я е "резнал" да не е толкова правоъгълна или пък е "нова" разработка, което не ми се вярва много.
Тук някой е дал снимка на платката на клавиатурата на 8Д :

Неактивен Велин Панчев

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 39
  • Населено място: Асеновград
клавиатурата е рязана за да може да се помести вътре в кутията ,тъй като вътре има ЦК-ключета за комутация на звука/виж първите снимки/ това си е фабрично. другото което е че на определени места има мостчета -които са си скожени фабрично/в началото на клипа показвам едните. имам още две клавиатури като тази на снимката -оригинални на правец 8Д,но те нямат такива мосчета. и се държат по този начин с изписване на знаците .

може ли линк за такъв програматор.

П.С.:Снимките от първия  ми пост видях че ги няма .лаптопа е на ремонт ,сега съм сдруг.ще направя нови и ще ги постна отново
« Последна редакция: 12 Февруари, 2014, 06:14:43 от Велин Панчев »

Неактивен Велин Панчев

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 39
  • Населено място: Асеновград
Извинявам се за закъснението ,бях болен,после командировки .и най вече чаках програматора от китай . ето софтуера на ромовете от РЗ-210 ,за ценителите на тази техника мисля че ще бъде полезен
https://www.mediafire.com/?2s14lr7zb77nrry
във рар архива има два файла -наименовал съм ги с L -левия и R-за десния ROM
фаиловете са с разширение BIN
Моля да бъда информиран,ако някой има проблем с свалянето на файловете.Както ви е удобно-тук в темата,скайп-pancho_72 или на телефон-0894 622898 .или ще ви ги пращам по ел поща
« Последна редакция: 26 Март, 2014, 18:39:24 от Велин Панчев »

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |