| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Нов АМ предавател със малка мощност - BTa5510  (Прочетена 8073 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Radio208

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 510
  • Населено място: Пазарджик
Re: Нов АМ предавател със малка мощност - BTa5510
« Отговор #15 -: 27 Октомври, 2014, 12:30:09 »
Каква е тая параноя с гостите?
Тази параноя с гостите не е от сега и става банална, дори вредна !  :drinks:

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Нов АМ предавател със малка мощност - BTa5510
« Отговор #16 -: 27 Октомври, 2014, 12:38:13 »
Айде да не разводняваме темата, ама нека не подвеждаме млади колеги незапознати със закона, като по този начин могат да се вкарат в големи неприятности. Заплахата не е за пренебрегване.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Нов АМ предавател със малка мощност - BTa5510
« Отговор #17 -: 27 Октомври, 2014, 13:02:40 »
Писах за този предавател в ARF, там направо изперкаха!
"We generally don't allow discussion or promotion of anything that can be construed as an illegal activity, but obviously there is some leeway regarding theoretical approaches for a given application. "
Тези схеми биха предизвикали у мен редица интересни технически въпроси, бих участвал активно в обсъждане на толкова много аспекти на тези схемни решения. Но получих няколко сякаш автоматични отговора, че това не било легално за употреба в щатите. Никой дори не ме попита има ли начин за регулиране на изходната мощност, мерил ли съм спектър и т.н. Аз се сещам поне за 10 логични въпроса по схемите на ВТа7000 и ВТа5510. Но те дори не са готови да обсъждат схемата, направо се боят от собствените си сенки. Обясних им, че с тия мощности и с тия антени няма как да пречиш на който и да е, говорих за паразитните излъчвания. Се тая, повтарят като изкукали с промити мозъци едно и също. И въпреки това вече се строи третия ВТа7000 там, един построи два, сега друг прави третия. Но никой не пише открито в самите топици, освен един. Всичко минава на ЛС. Не забравяйте, че полицейщината там е на комунистическо ниво, те се притесняват с право за някои неща. Обаче на някои от тях отношението им е направо психотично.
Разбира се, че нямам никакво желание да преча на който и да е.
Никога не бих построил и пуснал ФМ предавател, защото ФМ означава много пари и интереси - лицензи, реклама, рушвети. Там на службите се плащат много пари, за да следят стриктното изпълнение. Да се забиеш на нечия честота и да спамиш с глупости върху скъпо платените канали на хората е хулиганщина. Да предаваш каквото ти скимне и както ти скимне на честоти, за които се плаща много скъпо, винаги е било и ще бъде тъпа идея. Да, някакви миливати за домашно ползване - ок. Да си пуснеш музика в колата като нямаш аудио вход - ок. Но да блъснеш 10-50-100 вата във сметната външна антена - не мерси.
На средни вълни обаче нещата са много по-различни. Различни са с това, че държавата е обърнала гръб на спектъра и спира наред предаватели с 70 годишна история. Обърнала е гръб на хората, за които радиото е единствената връзка със света, утеха и повод да се съберат на едно място. Твърдят, че ФМ покритието в страната било 90%, по голяма глупост няма. Цели региони са лишени от радиосигнал, възрастните хора имат по някой ВЕФ и това е. Обхватът не само че не се следи, освен по официална заявка към МВР от БНР например, но и редица местни предаватели у нас бяха давени с години от Турските станции и никой от нашите келеши не си мръдна пръста да отстои позициите ни пред международните организации. Най-вероятно бавно и у нас ще се случи това, което стана в Гърция - там държавата се отказа официално от контрол върху обхвата. И за 10 години любителите там са станали не по-малко сериозни, добре оборудвани и подготвени от всяко регионално радио. Поне повечето. Там има любители с 15кВт предаватели. Сигналите им отговарят изцяло на изискванията.
Е, разбира се има и черни овце. И аз не искам никой да е от тях. Всичките тези предавателчета са толкова маломощни и с толкова неадекватна антена, че мога да си позволя някои фриволности, като например да не използвам допълнителни филтри на изходите или да не правя сериозната подготовка на аудиосигналите преди модулатора. Но повярвайте ми, ако се вдигна дори до 10 вата бих сложил компресор, ограничител, филтри на аудиото до 4.5кХц, бих сметнал изхода в 50 ома и бих сложил многозвенни хармонични филтри, бих направил всичко никога да не модулирам над 100% в негативна посока, бих следил на осцилоскоп изходния сигнал, бих го детектирал на изхода и бих го подал на система ALC, за да мога да държа предавателя в зададени параметри, бих построил най-добрата антена, на която съм способен. Бих се отнесъл съвсем сериозно. Защото ако предавам на СВ вече не мога да бъда любител, само професионалист. Никой не ви спира да си дръпнете например Breakaway Broadcast Processor и да използвате компютрите си като аудио процесор. Няма да повярвате колко се подобрява качеството на сигнала и обхвата дори на ВТа4922.
Но ако ще си останем в сферата на радиоразпръскването за лични цели - моля стига паранои! В параноята проблясва повече неразбиране на техническата страна на нещата, от колкото рационално притеснение, че може да бъде нарушен закона. Има редица технически решения за подобряване на характеристиките на всеки от тези предаватели, но въпросът е дали е нужно. Ако някой смята, че е нужно да се адресира един или друг аспект - нека каже! С удоволствие бих обсъдил, бих предложил, бих се поучил от вас, бих експериментирал и бих споделил резултатите. Само спрете с тия гости...
 :hi:
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен Radio208

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 510
  • Населено място: Пазарджик
Re: Нов АМ предавател със малка мощност - BTa5510
« Отговор #18 -: 27 Октомври, 2014, 14:16:26 »
Браво ahedproductions !
Дано повече хора проумеят това, което си написал, вместо да гадничат с "приятелски" съвети !  :drinks:

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Нов АМ предавател със малка мощност - BTa5510
« Отговор #19 -: 27 Октомври, 2014, 17:12:41 »
Аз не искам да спамя, или да дразня някого, съжалявам ако съм го направил но предпазливостта никога не е излишна. Всеки прави каквото си иска на собствена отговорност. Аз също го правя. Ще кажа само едно - 1.5 вата НЕ Е мощност за лично ползване, просто да не остане някой в заблуда и да построи този предавател и да го хванат. Важно е да знае че е незаконно, че има служби които следят спектъра, които биха могли да хванат сигнала да локализират източника му и отговорния за излъчването му да понесе съответните наказателни последствия. Важно е всеки който прави предавател да е наясно с тези неща. Не съм казал да не се правят предаватели, а просто да се правят с разбиране и предпазливост и без излишни мощности. Този 1.5 вата е чудесен за експериментални цели и за учебна цел, но за да си слушаш музика на ламповия радиоприемник в съседната стая не ти трябва тази мощност, дори е вредна - претоварват се някои стъпала (най-вече смесителя) на радиоприемника и се получават ефекти с неблагоприятно влияние върху качеството на звука. 100mW са достатъчни за тази цел. Предварителната обработка на аудиосигнала е задължителна - не защото преча на някого иначе, а защото сигнала звучи неесествено когато е с широка честотна лента. Както сам си разбрал и обхвата се увеличава. Компресията на динамиката също не е прищявка, а подобрява качеството на приемане и субективното усещане за отношение сигнал - шум. Това е!
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Нов АМ предавател със малка мощност - BTa5510
« Отговор #20 -: 27 Октомври, 2014, 17:25:01 »
Вреден си. И го знаеш. И нарочно го правиш, и в други форуми си го правил. Много добре знаеш, че гугъл кролва форума всяка вечер, скринира текста за ключови думи и разпраща платени бюлетини. И с такива като теб ще ни се лепне някой много скоро. Правил си го и преди и с те гонили от друг форум. Не схвана ли съобщението? Не стига, че си нетактичен, нахален, некомпетентен, не разбираш нито от намек, нито от прав текст. Спри да повтаряш едни и същи думички като заклинание, пределно ми е ясно как функционираш. Колко хора трябва да ти направят забележка? Въобще не ти пука! Не се чуствай длъжен да коментираш темите ми. Пркалено много време игнорирам арогантността ти, нахалството ти, оставям те да се правиш за смях в темите и да пишеш пълни глупости, никога да не си признаваш грешките и да продължаваш да си дървен философ. Но тук вече правиш нещо, което може да ми навреди. И то не защото има смисъл, а защото такива като тебе ще ме окалят, все едно съм престъпник. Ти носиш в себе си онова в Българина, което ни прави държава от третия свят. Престани. Съвсем сериозно.
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Нов АМ предавател със малка мощност - BTa5510
« Отговор #21 -: 27 Октомври, 2014, 18:07:07 »
Отговарям на лично съобщение защото не искам да ти слизам на нивото да се дракаме в темата, но съм крайно обиден от твърденията ти за мен които си написал в последния си пост, чак не мога да повярвам че говориш за мен. Никога от никой форум не съм гонен, и нищо не съм правил нарочно, вероятно ме бъркаш с някого.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3525
  • Населено място: Варна
Re: Нов АМ предавател със малка мощност - BTa5510
« Отговор #22 -: 27 Октомври, 2014, 19:00:57 »
Хайде стига вече дразги :batt:

Неактивен gmateev

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 142
  • Населено място: Пловдив
Re: Нов АМ предавател със малка мощност - BTa5510
« Отговор #23 -: 28 Октомври, 2014, 12:18:54 »
Вреден си. И го знаеш. И нарочно го правиш, и в други форуми си го правил. Много добре знаеш, че гугъл кролва форума всяка вечер, скринира текста за ключови думи и разпраща платени бюлетини. И с такива като теб ще ни се лепне някой много скоро. Правил си го и преди и с те гонили от друг форум. Не схвана ли съобщението? Не стига, че си нетактичен, нахален, некомпетентен, не разбираш нито от намек, нито от прав текст. Спри да повтаряш едни и същи думички като заклинание, пределно ми е ясно как функционираш. Колко хора трябва да ти направят забележка? Въобще не ти пука! Не се чуствай длъжен да коментираш темите ми. Пркалено много време игнорирам арогантността ти, нахалството ти, оставям те да се правиш за смях в темите и да пишеш пълни глупости, никога да не си признаваш грешките и да продължаваш да си дървен философ. Но тук вече правиш нещо, което може да ми навреди. И то не защото има смисъл, а защото такива като тебе ще ме окалят, все едно съм престъпник. Ти носиш в себе си онова в Българина, което ни прави държава от третия свят. Престани. Съвсем сериозно.

Поздравления за написаното !!! Все някой трябваше да му го каже на младока, та да има едно на ум, когато се  реши да се оригне следващ път. Некомпентеността и незнанието му не могат да му бъдат оправдание.
« Последна редакция: 28 Октомври, 2014, 12:30:39 от gmateev »
Факта, че медузата е оцеляла 700 милиона години без мозък, дава надежда на много хора....

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Нов АМ предавател със малка мощност - BTa5510
« Отговор #24 -: 28 Октомври, 2014, 13:18:16 »
Абе вие продължавате ли да клеветите по мой адрес бе .... (отново без епитети(няма да ви слизам на нивото)). Когато пишете такива сериозни обвинения по мой адрес, и като ме обвинявате в некомпетентност и незнание, трябва да представите преки доказателства за това, поне тук е форум няма казано недочуто забравено, всичко стои в темите, намерете дайте линк и тогава характеризирайте. Къде съм се „оригвал“ и т.н. Не може така да клеветите и да ме дискредитирате пред колегите във форума с безпочвени обвинения, твърдения и т.н. Нито на уважаемия г-н Матеев съм направил нещо нито на Билян за да заслужа това отношение. Имайте предвид че клеветата е престъпление което може да се отнесе в съда. Това какво знам, и колко съм некомпетентен няма как да го твърдите без да ме познавате, ама то затова има поговорка Храни куче да те лае, и че в българския форум дълго време ти обясняват колко си тъп, нищо ново под слънцето. Мислех си че този форум тук прави изключение, че сме професионалисти и работим професионално, но очевидно не е така. Има една агитка на злобари и психопати, които непрекъснато ме обиждат и се чудят как да се заяждат с мен (интересно защо ли). Естествено е че на 25 години няма как да имам опита на инженер работил над 30 години по тази специалност. Но смея да твърдя че опитът ми не е малък за годините ми, а образованието ми е не по-малко от това на хората които хвърлят обиди по мой адрес. Така че от тук нататък приемам заяждането ви с мен като чиста проба завист, или просто озлобеност към целия свят и си го изкарвате във форума, върху човек който едва познавате, и едва ли имате дори най-малка представа какво представлява.  :negative: Позор за форума че го докарахте до тук. Това че съм написал няколко коментара в някои теми които противоречат на автора на темата, или звучат като заяждане - то е с цел да стимулирам дискусията по темата, и обсъждането на проблемите, а какво получавам в отговор  - обиди по мой адрес. Не мога да разбера кога и защо сте се наговорили срещу мен но ви съветвам да оставите тази работа. Безобразно е да получаваш такова отношение от колеги. Вие сте позор за професията инженер, до колкото изобщо сте такива. И това че съм дал ПРИЯТЕЛСКИ съвет на колегата да внимава с КРС се оказа че аз съм нагъл, арогантен, некомпетентен, нещастник, без образование, зелена дървена чутура, която умишлено дразни членовете на форума, опитва се да прикачи агенти на ДС да следят форума и тем подобни параноични истории, бил съм споменавал разни забранени думички. Еми споменавам ги КРС Комисия за Регулиране на Съобщенията, закон, незаконно, тва не знам защо ще са забранени думи и трябвало да разбирам от намеци, вие съвсем сте се чалнали, имате мания за преследване, идете се прегледайте и не се занимавайте с мен.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Gabo

  • Злодей
  • Администратор
  • Квантов генератор
  • *****
  • Публикации: 635
  • Населено място: Пазарджик
Re: Нов АМ предавател със малка мощност - BTa5510
« Отговор #25 -: 28 Октомври, 2014, 17:42:11 »
ПРИЯТЕЛИ !!!! Нека не правим от мухата слон и от минали дрязги - причина за конфликти.
===================================================================
Колегата ahedproductions пусна полезна тема. Тя е чисто ТЕОРЕТИЧНА.
Но както във форумите за ножове се разменят идеи за коване на такива уреди, както във форумите за оцелявани се споделят проекти за лъкове и арбалети - така и тук споделяме кой какво е направил или мисли да направи.
Да, някой неща са в нарушение на човешките закони, в нарушение са на НПК, в нарушение са на физиката и химията, но всеки е свободен да прави опити на своя глава. Още повече, че в правилата на форума пише "
"ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му."

Колегата origo се опитва не да спре бъдещи 'изобретения' базирани на горната постановка, а да предпази весели ентусиасти от посещение на навъсени хора  :batt: с измервателни уреди  :batt: :batt:.

И ако ви се струва параноя  това което колегата се опитва да ви каже, ще ви споделя нещо лично:
Познавам човек /добър познат ми е/ който беше осъден на 3 години условно + 3 000 лв глоба, за притежаване на незаконен софтуер - 3D Studio + FlexType /Windows-a си му беше законен с компа/.
Конфискуваха му и компютъра и лаптопа.
1 година дела. И това - при бърза процедура и признаване на вината.

Отделно задочно знам за сумати иззети компютри заради една програма или игра.



Та origo ако се е парил като моя приятел, напълно основателно се опитва да спаси други от HardSeX
20123-0
изпълнения.

Моля да се успокоите всички, пийте довечера по едно++ малко и да си говорим по същество от тук насетне.


Темата временно е заключена.


« Последна редакция: 28 Октомври, 2014, 18:04:43 от Gabo »

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |