| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Колекция от български телефонни апарати  (Прочетена 50189 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен lager

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 903
  • Населено място: село Обидим, обл Благоевград, общ. Банско
Re: Колекция от български телефонни апарати
« Отговор #195 -: 12 Февруари, 2022, 18:52:04 »
Сега вече никой не строи нови телефонни линии,във времето когато се използваха тези и други видове стационарни телефони връзките се осъществяваха чрез подземни кабели. Поне тук където съм аз.Иначе съм имал директно попадение  на гръмотевица върху мрежата.Електромера ми беше овъглен, три-четири телевизора леш, полуовъглен мостов кабел в една от стаите. Периодично правеше късо, след доста копане го открих. Имахме даже поразена ютия,единствения здрав уред кажи-речи беше телефонът.
PS Съпругата ми тайно била направила застраховка и след известно тичане за протокол получихме някаква компенсация.

Неактивен BatKoce

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 495
  • Населено място: Ракитово
    • velevel
Re: Колекция от български телефонни апарати
« Отговор #196 -: 12 Февруари, 2022, 20:17:27 »
Подземните кабели излизаха на десетчифтови кутии и от там по обани във въздуха до абоната. Мълниите нанасяха големи поражения на китайските телефони от сергиите и много малки поражения на марковите апарати. Това, което описах по-горе, съм го наблюдавал в продължение на шест години и съм ремонтирал вероятно стотици телефонни апарати. Не знам как е било в квартали с блокове. Там почти всичко е подземно. Мога само да допълня, че съвсем не е задължително мълнията да уцели някой кабел за да изгори апарат-менте. В къщи десетки години имаше включен телефонен апарат ТА620 и никога не се е повреждал. Веднъж падна гръм на 70-80 метра върху едно високо дърво. Тогава ми изгоря един западен телефонен апарат, доста солиден. Тогава имаше доста поражения из съседите. Предполагам, доста хора са работили в малки населени места като телефонни или телевизионни техници, и ще могат да споделят подобни наблюдения...

Неактивен argonavt

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 223
  • Населено място: Ботевград
Re: Колекция от български телефонни апарати
« Отговор #197 -: 12 Февруари, 2022, 20:48:12 »
И в момента си подържам стационарен телефон с подземна жична връзка до пощата . Никога няма да го деактивирам , щото " утре " да стане проблем с комуникациите от всякакво естество , всички мобилни технологии , които ни свързват и забавляват, ще изчезнат веднага !
0889 926 079 / 0723 66 447

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: Колекция от български телефонни апарати
« Отговор #198 -: 13 Февруари, 2022, 13:34:24 »
То и аз така мисля. Е, случва се на година, две да викам техниците. Най често поради остарелите линии в сградата, но сериозни повреди не е имало от 40 и повече години.
0888981645, 072365106

Неактивен vstealth

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 12
Re: Колекция от български телефонни апарати
« Отговор #199 -: 27 Февруари, 2022, 13:50:31 »
Никога няма да го деактивирам
Никога не казвай "никога", понеже вече в много населени места вече изобщо няма жична телефонна мрежа, деактивирана е. Вместо това раздават "стационарни телефони" със СИМ карта. Така че всичко зависи от решението на БТК  :)

Неактивен BatKoce

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 495
  • Населено място: Ракитово
    • velevel
Re: Колекция от български телефонни апарати
« Отговор #200 -: 27 Февруари, 2022, 14:03:50 »
...вече изобщо няма жична телефонна мрежа, деактивирана е. Вместо това раздават "стационарни телефони" със СИМ карта. :)

Дори и там, където има все още мрежа, като пропадне някой подземен кабел и дават такива "стационарни" телефони. На една съседка и връчиха такъв апарат, защото някакви строители орязаха проводниците а на техниците не им се занимава да строят 10-15 метра нов обан...

Неактивен vstealth

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 12
Re: Колекция от български телефонни апарати
« Отговор #201 -: 27 Февруари, 2022, 14:37:20 »
Имам пълна документация на Д8 , мога да пусна схемата или част от описанието
Би ли могло схемата да бъде качена така , че да се "вижда" ако е възможно или схема на друга подобна "малка" централа. Накъде беше добавен линк, но не е активен,Благодаря.

Неактивен BatKoce

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 495
  • Населено място: Ракитово
    • velevel
Re: Колекция от български телефонни апарати
« Отговор #202 -: 10 Март, 2022, 15:40:49 »
Още един български апарат от по-новото време.

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1897
  • Населено място: Пловдив
Re: Колекция от български телефонни апарати
« Отговор #203 -: 05 Май, 2022, 09:39:59 »
Този го видях на битака

Неактивен BatKoce

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 495
  • Населено място: Ракитово
    • velevel
Re: Колекция от български телефонни апарати
« Отговор #204 -: 05 Май, 2022, 12:07:14 »
Този го видях на битака
Не съм виждал такъв. По формата на слушалката прилича на български. Шайбата е българска, но може да е сменена.
Не погледна ли, какво пише отдолу? Има прилика с някои  руски апарати, пък и това "Э"...

Неактивен faraon4eto

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 147
  • Населено място: ВРАЦА
Re: Колекция от български телефонни апарати
« Отговор #205 -: 05 Май, 2022, 19:11:44 »
Български апарат военно полеви имам го чисто нов правен в Белоградчик

Неактивен BatKoce

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 495
  • Населено място: Ракитово
    • velevel
Re: Колекция от български телефонни апарати
« Отговор #206 -: 05 Май, 2022, 21:32:57 »
Може ли малко информация за него? Снимки, надписи...

Също така се интересувам дали може да се снабдя и аз с такъв.

Неактивен faraon4eto

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 147
  • Населено място: ВРАЦА
Re: Колекция от български телефонни апарати
« Отговор #207 -: 06 Май, 2022, 10:11:32 »
Разбира се че може да се снабдиш

Неактивен lager

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 903
  • Населено място: село Обидим, обл Благоевград, общ. Банско
Re: Колекция от български телефонни апарати
« Отговор #208 -: 06 Октомври, 2022, 21:48:09 »
Искам да покажа моят първи мобилен телефон. Естествено не е български.Случайно се сетих за него.От доста време събирам старите телефони -мои и на мои близки и познати.Събраха се доста- над 100 броя.Даже и при мен площите са ограничени,освен това са доста нови джаджи и не стават за колекция. Всъщност стават, но няма кой да ги гледа ,защото всеки е вторачен в собствения сителефон, т.е. фейсбук.Пуснах ги за скрап в продавалниците-един ми предложи по 50 ст. за брой, друг иска само един.Заинтересувах се защо иска точно него- моят първи телефон.Изрових го от кашона и ви го показвам:

Неактивен lager

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 903
  • Населено място: село Обидим, обл Благоевград, общ. Банско
Re: Колекция от български телефонни апарати
« Отговор #209 -: 06 Октомври, 2022, 21:52:17 »
Утре ще направя снимки на един от първите ми автомобилни радиоприемници.Може би ще бъде интересно за някой Колега.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |