| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: "Кристал"  (Прочетена 18345 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Bengata

  • Модератор
  • Квантов електрон
  • *****
  • Публикации: 312
  • Населено място: София
"Кристал"
« -: 17 Ноември, 2012, 14:41:32 »
Производство от 1989 до 94  съществуват няколко модела . Първите са с процесор на Hitachi и имат 39 канала на някои бройки е вграден теле текст . Другите са с процесор на ITT Nokia и са с 59 канала . Последните модели са с пластмасови кутии и със същият диагонал на кинескопа 29 " . Съществувал е модел не знам дали е само един които е бил с вграден аналогов сателитен приемник пак за изложение в Пловдив

Неактивен Shreek

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 3
  • Населено място: София
Re: "Кристал"
« Отговор #1 -: 18 Февруари, 2019, 01:46:41 »
И тук ще го напиша - 29 инча или 74 сантиметра кинескопи на Кристал са слагани само на първите бройки. След това се произвеждаха с немски кинескопи RFT 67 см. Не поддържам връзка с колеги от Ворошилов и от доста време нямам представа кои останахме живи, и кои си отидоха, но ако познаваш някой от сервиза или завода - питай ги.
Първите бройки с HDD процесора можеха да запаметят 39 програми а тунера броеше до 99-ти канал.
Първите няколкостотин бройки са с тунери на Нордменде модели 2004 и 2020. След това производството на тунери отново е в Перник. Тунер и МЧУ там са в един модул за HDD процесора.
Модификацията с другия процесор беше програмирана на 29 програми. Същият процесор SAA1293, в другото си програмиране може да запамети 55 програми. Тунер ИТК 4. Отделен модул МЧУ.
Вариант с пластмасова кутия няма. Талашит и пластмасова лицева рамка.
За сателитния приемник и аз съм чувал, но не съм ги виждал. Направени са 2 или 3 доколкото зная. В производство не са пуснати.

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: "Кристал"
« Отговор #2 -: 18 Февруари, 2019, 02:13:52 »
Тази тема е от преди 7 години, едва дали колегата е чакал за отговор толкоз много време  :rofl: ...
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен pansim

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 618
  • Населено място: Сандански
Re: "Кристал"
« Отговор #3 -: 19 Февруари, 2019, 09:04:11 »
Модификацията с другия процесор беше програмирана на 29 програми. Същият процесор SAA1293, в другото си програмиране може да запамети 55 програми. Тунер ИТК 4. Отделен модул МЧУ.

Темата е стара, но като я изрови колегата поне да се оплача.
Имахме такъв телевизор навремето. Още бях ученик.
По спомени с кинескоп Тошиба!
Обаче SAA1293 в нашенското изпълнение беше пълен провал!
Два пъти загуби паметта - добре че имах познати телевизионни техници та пригодиха нещо от Електрон май...същата памет с малки разлики в програмата.
Другото че в оригинал при донастройка на канала се получаваше картина ОК но в момента на отпускане на бутона на дистанционното се включваше някаква автоматична донастройка която "замазваше" здраво картината.
Справих се сам - премахнах въпросната "екстра" но започна "плаване" т.е. нестабилност на настройката. Налагаше се ръчно от време на време да се пипне някой бутон за финна донастройка...с една дума - недомислена работа.
И още...в стендбай режим, при пускане на луминисцентните лампи в хола се включваше сам и телевизора :D същото с прахусмукачката...
Това не успях да го преборя до последно.
Та...не са много за хвалене.
Последно го подарих на един циганин в работещо състояние

ПП Тунера ИТК 4 бе заменен още първите години с ALPS. Разлика голяма!!! за съжаление не в полза на ИТК4
« Последна редакция: 19 Февруари, 2019, 09:09:53 от pansim »
http://iza99.com/
Българска заваръчна техника с 5 години гаранция
Ремонт на заваръчно оборудване - 0887607722

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: "Кристал"
« Отговор #4 -: 19 Февруари, 2019, 14:27:16 »
Еми, това е пътят към успех, прави се нещо, поучаваш се от грешките, следващото е по-добро и така. Жалко че от 30 години зарязахме този път, с оправданието - защо да го правим, като може да го внесем...
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен chav_chav

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 595
Re: "Кристал"
« Отговор #5 -: 19 Февруари, 2019, 15:25:06 »
Цената им беше 2000лв бай Тошови пари.

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3900
Re: "Кристал"
« Отговор #6 -: 19 Февруари, 2019, 15:38:08 »
 Около 1000 лв. беше, "В. Търново 84", мисля, че струваше 950 лв. Ние си бяхме купили "Електрон Ц280Д" за 1050 лв., след две-три години му изгоря НЧУ-схемата "К174УН7",  заради изсъхнали електролити около нея, и я смених с "МВА810", и после сменях още няколко шепи с електролити  :D .

Неактивен pansim

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 618
  • Населено място: Сандански
Re: "Кристал"
« Отговор #7 -: 19 Февруари, 2019, 18:45:50 »
Еми, това е пътят към успех, прави се нещо, поучаваш се от грешките, следващото е по-добро и така.

Съгласен съм, с една забележка.
Не може да пуснеш лошо работещ продукт на пазара. И по-специално недостатъчно тестван.
Защото първите "Кристал" с ВЧ блок + управление от "Nordmende" нямаха такива дефекти и картината подлежеше на прецизна настройка, и не се пускаха произволно заедно с други домакински уреди.
Сестра ми имаха такъв, и година по-късно и ние си купихме, защото бяхме видели за какво иде реч. Но уви, късната партида няма нищо общо с първите модели.
Типично по нашенски. Правим нещо добро и после го "рационализираме" :D
http://iza99.com/
Българска заваръчна техника с 5 години гаранция
Ремонт на заваръчно оборудване - 0887607722

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 964
  • Населено място: София
Re: "Кристал"
« Отговор #8 -: 22 Февруари, 2019, 19:57:39 »
Ами то често правят така, Прави се читав утед и после го насират нарочо , за да се скапе по-бърже та да си купиш нов

Неактивен NHB

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 888
  • Населено място: Варна
Re: "Кристал"
« Отговор #9 -: 22 Февруари, 2019, 20:34:02 »
Темата е стара, но като я изрови колегата поне да се оплача.
Имахме такъв телевизор навремето. Още бях ученик.
По спомени с кинескоп Тошиба!
Обаче SAA1293 в нашенското изпълнение беше пълен провал!
Два пъти загуби паметта - добре че имах познати телевизионни техници та пригодиха нещо от Електрон май...същата памет с малки разлики в програмата.
Другото че в оригинал при донастройка на канала се получаваше картина ОК но в момента на отпускане на бутона на дистанционното се включваше някаква автоматична донастройка която "замазваше" здраво картината.
Справих се сам - премахнах въпросната "екстра" но започна "плаване" т.е. нестабилност на настройката. Налагаше се ръчно от време на време да се пипне някой бутон за финна донастройка...с една дума - недомислена работа.
И още...в стендбай режим, при пускане на луминисцентните лампи в хола се включваше сам и телевизора :D същото с прахусмукачката...
Това не успях да го преборя до последно.
Та...не са много за хвалене.
Последно го подарих на един циганин в работещо състояние

ПП Тунера ИТК 4 бе заменен още първите години с ALPS. Разлика голяма!!! за съжаление не в полза на ИТК4

Абе не бяха чак толкова зле. Било е някакъв лош късмет.  Това, че след вкючване на АДЧ се е разваляла настройката - трябвало е само да се настрои бобината на кръга за АДЧ в МЧУ. Иначе управлението с 1293 беше стандартно и не съм забелязал проблеми с него, ремонтирал съм няколко такива телевизора.

Неактивен pansim

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 618
  • Населено място: Сандански
Re: "Кристал"
« Отговор #10 -: 22 Февруари, 2019, 20:39:11 »
Случая е малко по-различен. Кристала се оказа яко "желязо" Като изключим гореописаните проблеми, нищо друго години наред не се е повреждало, чак до изтощаването на кинескопа. Избедняха цветовете и силно намяля контраста. Но това след много години вярна служба.


ПП сега се сетих, че проблема с изместването на настройката бе в не особено стабилното варикапно напрежение. Имаше един паралелен стабилизатор който бе с не особено висока стабилност. Та така...смених го и нищо...просто лош дизайн на ВЧ блок и управление.

И да добавя - никога не съм бил запален телевизионен техник. Не знам защо но тази техника винаги ми е била леко в страни от полезрението. Може би решението е било друго...не знам и вече няма значение. Просто споделям спомени :drinks:
http://iza99.com/
Българска заваръчна техника с 5 години гаранция
Ремонт на заваръчно оборудване - 0887607722

Неактивен lager

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 903
  • Населено място: село Обидим, обл Благоевград, общ. Банско
Re: "Кристал"
« Отговор #11 -: 22 Февруари, 2019, 20:40:47 »
В ония времена, в които и аз съм изживял доста голяма част от полагащото ми се имаше изделия в които се влагаха материали и части от първо и второ направление.Това се отнася с пълна сила и за телевизорите .Първите София се окомплектоваха с материали от Филипс и първоначално се продаваха само в Кореком.След като събраха каквато е възможна за събиране валута  пуснаха серия за целокупния народ ,естествено със заменки.Кристалите не са продавани срещу чужди пари, но и те са произвеждани и продавани по различен начин.Първите имаха кинескоп Видеоколор-не Тошиба-а точно Видеоколор.Тошибите и Хитачитата се слагаха на Електрон 380.Аз понеже не бях богопомазан случих на Кристал с кинескоп от РФТ,съседа, който уреди и двата телевизора имаше кинескоп Видеоколор.Моят го имам и до днес, макар че не го гледам, неговия съм ремонтирал многократно и затова пиша всичко от първо лице. Недостатък, който се прояви при мен -и в дистанционното,което беше сензорно, пловдивско производство и на блока на телевизора бутоните много скоропостижно приключиха работата си.Имам оригиналната схема , която върви с телевизора,нито на нея ,нито на друго място съм видял тунера и МЧУ-то как са направени.Според мен дизайна е взаимстван от Телефункен- имам един-два техни телевизори със същите тунери и МЧУ-та

Неактивен pansim

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 618
  • Населено място: Сандански
Re: "Кристал"
« Отговор #12 -: 22 Февруари, 2019, 20:50:57 »
lager - и при мен достанционното сдаде бързо.
Имаше едно руско за вграждане в Електрон "по спомен"
Един добър човек който вече не е между нас /може би и го знаеш Вальо, лека му пръст/ ми го даде и препрограмира паметта. Та се реши въпроса.
http://iza99.com/
Българска заваръчна техника с 5 години гаранция
Ремонт на заваръчно оборудване - 0887607722

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
1 Отговора
15976 Прегледи
Последна публикация 01 Февруари, 2013, 12:04:27
от Macfisto
2 Отговора
16825 Прегледи
Последна публикация 31 Март, 2013, 14:45:55
от alex_113
39 Отговора
18621 Прегледи
Последна публикация 11 Ноември, 2017, 21:02:02
от Валери
6 Отговора
5285 Прегледи
Последна публикация 25 Май, 2013, 19:02:00
от regreed
1 Отговора
1405 Прегледи
Последна публикация 27 Април, 2013, 09:04:10
от ludma

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |