| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Apple IIGS  (Прочетена 2478 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Активен digi2577

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 238
  • Населено място: Бургас
  • Димитър А. Димитров
Apple IIGS
« -: 08 Февруари, 2021, 16:03:37 »
Последната ми придобивка е един Apple IIGS, който работи, но не съвсем. След като го получих ми остана време да го пробвам едва теьзи дни. Пуснах му Karateka, но е прекалено бързо :) И реших да намаля скоростта от Control Panel. Обаче там ударих на камък. След като вляза в контрол панела и повече нищо не мога да направя, само да изляза с Ctrl+Reset.


Вече споделих проблема в групата за IIGS във FB, но явно това не е типичен проблем или поне там никой не беше категоричен.

От тестовете, които пуснах идентифицирах два проблема: Clock RAM failure и после пуснах self test и от него грешката е 06010000, която е R/W проблем при серийния интерфейс.

142981-0

Във форума сякаш не е говорено за IIGS и всяко мнения е добре дошло :)
« Последна редакция: 08 Февруари, 2021, 16:11:50 от digi2577 »

Неактивен TheHungry

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 475
  • Населено място: Пловдив
Re: Apple IIGS
« Отговор #1 -: 09 Февруари, 2021, 22:47:21 »
Ще ти се стори странно но провери ли му батерията , за по сигурно му я смени защото  си е проблемна и изтича .

В RAM-а на часовника си пази всичките настройки и ако батерията е паднала си ги губи и се държи много странно .

Друго засега не се сещам , имаше нямамви диагностични програми но трябва да заредиш OS-a през дискета май не ставаше .
"I really do like SOLDERING as my programming language."  Bob Pease

Активен digi2577

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 238
  • Населено място: Бургас
  • Димитър А. Димитров
Re: Apple IIGS
« Отговор #2 -: 12 Февруари, 2021, 09:12:05 »
Проверих батерията и в компютъра показва 3.57V. Сложих за всеки случай една нова, но нямаше промяна. Пуснах тестове на паметта, но там не се намери проблем.

GEOS не може да се зареди. Излиза екрана с прогрес бара, но до там. Най-вероятно прави достъп до Clock RAM-а и увисва там.

Имам чувството, че наистина има проблем с достъпа до паметта на RTC чипа. Ако махна и върна батерията и пусна компютъра и вляза в Control Panel тогава датата е 1/1/04 и часът е малко след полунощ, т.е. часовникът се рестартира. При всяко следващо влизане часовникът показва очакваното напредване във времето. С други думи часовникът работи. Явно обаче има проблем с достъпа до паметта в чипа.

Гледам принципната схема и виждам, че RTC се свързва с VSC чипа и до колкото разбирам данните се предават по сериен протокол. Като цяло не изглежда нещо сложно. Така и не намерих къде отиват TP99 и TP100, но те се свързват само към веригата подаваща +5V. Не ми е останало време да замеря дали всички връзки между двата чипа са на лице.

Мислех си да подменя кондензаторите на платката, но май по-добре да не избързвам с това.


Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 964
  • Населено място: София
Re: Apple IIGS
« Отговор #3 -: 12 Февруари, 2021, 14:57:34 »
Абе да ти кажа правилно мислиш, по-добре ги виж тия кондензатори...
Особенно ако са от скапаните and SMD дето се разричат  :master2:

Активен digi2577

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 238
  • Населено място: Бургас
  • Димитър А. Димитров
Re: Apple IIGS
« Отговор #4 -: 12 Февруари, 2021, 15:04:19 »
Обикновени радиални електролитни кондензатори са и няма никакви следи от разтичане.Дъното изглежда много добре съхранявано.

Междувременно намерих един сайт, който предлага чиповете на Apple използвани от онези години ама как да тръгна да разпоявам и запоявам наред :) Това ще ми е последният вариант.

Неактивен joro

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 148
  • Населено място: Пловдив
Re: Apple IIGS
« Отговор #5 -: 12 Февруари, 2021, 19:52:49 »
Преди да правиш нещо по платката провери захранването,
трябва да има минимални пулсации  на 5V. - не повече от 5-10mv .
При ремонт на техника изградена с TTL с това се започва,
и останалите V се  проверяват

Активен digi2577

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 238
  • Населено място: Бургас
  • Димитър А. Димитров
Re: Apple IIGS
« Отговор #6 -: 12 Февруари, 2021, 21:56:04 »
Преди да правиш нещо по платката провери захранването,
трябва да има минимални пулсации  на 5V. - не повече от 5-10mv .
При ремонт на техника изградена с TTL с това се започва,
и останалите V се  проверяват

Предполагам имаш предвид проверка с осцилоскоп :) Още нямам за съжаление :( Иначе проверих напреженията с товар с мултицета и не открих някакви сериозни отклонения.

Компютърът работи нормално с приложения за Apple II, това забравих да спомена.

Неактивен TheHungry

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 475
  • Населено място: Пловдив
Re: Apple IIGS
« Отговор #7 -: 13 Февруари, 2021, 23:41:52 »
Компютърът работи нормално с приложения за Apple II, това забравих да спомена.

 AppleII-то е на отделен чип затова работи .

" .....трябва да има минимални пулсации на 5V. - не повече от 5-10mv "

 По скоро 50-100mV , не мисля че съм виждал захранване от старите с 5-10mV  пулсации , че то новите имат повече :) .

Запазва ли си промените в Контрол панел-а ?



"I really do like SOLDERING as my programming language."  Bob Pease

Активен digi2577

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 238
  • Населено място: Бургас
  • Димитър А. Димитров
Re: Apple IIGS
« Отговор #8 -: 14 Февруари, 2021, 08:22:39 »
Запазва ли си промените в Контрол панел-а ?

Не мога да променя нищо в Контрол панела и няма как да разбера.

Неактивен Gabo

  • Злодей
  • Администратор
  • Квантов генератор
  • *****
  • Публикации: 635
  • Населено място: Пазарджик
Re: Apple IIGS
« Отговор #9 -: 14 Февруари, 2021, 12:29:23 »
Някъде споменават за джъмпер около слот 1, при версии на БИОС-а 3.0, с който се забранявало, ама не съм пипвал такава машинка (макар, че ми се ще много), та не мога да потвърдя, което не пречи, да погледнеш.

Активен digi2577

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 238
  • Населено място: Бургас
  • Димитър А. Димитров
Re: Apple IIGS
« Отговор #10 -: 14 Февруари, 2021, 14:06:14 »
Някъде споменават за джъмпер около слот 1, при версии на БИОС-а 3.0, с който се забранявало, ама не съм пипвал такава машинка (макар, че ми се ще много), та не мога да потвърдя, което не пречи, да погледнеш.

Да, има го това и то е за да се забрани достъпа до контрол панела. На времето когато този компютър е бил широко разпорстранен в американските училища са използвали този джъмпер, за да ограничат учениците да пипат в настройките.

При мен този джъмпер е отворен и аз влизам в контрол панела. Проблемът е, че веднага след като вляза всичко блокира. И понеже се вижда, че при всяко влизане часовникът показва следващ момент във времето аз си правя извод, че часовникът в чипа работи, но с паметта в този чип има проблеми - или в самия чип или при достъпа до него.

Активен digi2577

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 238
  • Населено място: Бургас
  • Димитър А. Димитров
Re: Apple IIGS
« Отговор #11 -: 19 Май, 2021, 08:37:11 »
Проблемите и на този компютър са решени! Тези дни получих доставката от https://utsource.net/ с 343-0042-B и Z0853004VSC. Но по реда си :)

Преди да махна RTC чипа с осцилоскопа установих, че на краче 1SEC чипът генерира импулси на всяка секунда, което обяснява, че часовникът работи. Когато махнах RTC чипа (343-0042-B) вече можех да влизам в контролния панел и да обикалям из менюто, но разбира се нищо не се запомняше в настройките и часовникът не работеше. Точно до RTC се намира кварц на 32768 MHz, който при замерване с осцилоскопа си показа синосуидата на посочената честота.

Когато свалях стария чип неволно бутнах кварца настрани. За щастие не му прекърших крачетата и го върнах в неговото положение. Това явно му направи нещо. Сложих цокъл и после чипа и вече можех да записвам настройки. Но селф тестът сега даде друга грешка, недокументирана. Намерих пост на един колега, че е оправил този проблем като е презапоил крачетата на кварца. Замерих го пак с осцилоскопа и хубавата синосуида вече я нямаше. И аз презапоих, но това не оправи нещата. Купих същия кварц от Елимекс и нещата заспаха. Селф тестът мина успешно! Сега мога да променям настройките, GEOS тръгва - изобщо много се радвам!

Всъщност забравих да напиша и за Z0853004VSC чипа. Той също беше сменен, защото селф тестът всъщност показваше грешка при него. Понеше нямам станция за горещ въздух отидох до кварталния тв техник, който го свали и ми запои цокъл - имаша да ми връща услуга и ми излезе безплатно :)

146919-0
146921-1
« Последна редакция: 19 Май, 2021, 08:44:23 от digi2577 »

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
Първият Apple

Започната от Yassen Колекции

11 Отговора
3808 Прегледи
Последна публикация 01 Ноември, 2021, 08:57:04
от Yassen
0 Отговора
1456 Прегледи
Последна публикация 12 Септември, 2013, 21:27:20
от Pichaga933
4 Отговора
2602 Прегледи
Последна публикация 22 Ноември, 2016, 20:41:39
от mano
7 Отговора
2680 Прегледи
Последна публикация 15 Април, 2021, 15:46:14
от CVT
1 Отговора
1037 Прегледи
Последна публикация 30 Август, 2023, 19:32:45
от digi2577

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |