| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Реставрация на Tesla Talisman 308U  (Прочетена 18285 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен TheMechanic

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 216
  • Населено място: Асеновград
    • www.oldradio.cf
Реставрация на Tesla Talisman 308U
« -: 17 Март, 2015, 13:52:16 »
Това е новата ми придобивка, отдавна търсих такова талисманче, и смятам, че е добро попадение. След огледа състоянието е следното: няма липси, лампите са наред /поне със здрави отопления/, корпуса и задния капак са здрави, надписите по скалата са си там. Захранващия кабел е прекъснат и като го включа ще стане ясно останалото. Сега въпроса ми е как да процедирам с кутията? Решил съм да я пребоядисам със същия цвят като си поръчам флакон с боя /най-близкия по RAL/ но какво да правя със старата - да я песъкоструя или да я мина с "Терминатор" как според вас ще е най-бързо и ефикасно? На места боята се люпи сама но на други не мърда, отдолу това сивото на някакъв грунд прилича - не знам дали е грунд или си е цвета на бакелита ама пък той не трябва ли да е кафяв?
« Последна редакция: 17 Март, 2015, 13:58:51 от TheMechanic »

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3900
Re: Реставрация на Tesla Talisman 308U
« Отговор #1 -: 17 Март, 2015, 14:25:25 »
Пясъкоструйката да не свали и част от бакелита? Мисля си за коресилин, но не знам какво е качеството на бакелита, т.е. коресилина да не го разтвори и него. Опитай механично сваляне, с телчета за съдове  :unknown: !

Неактивен Ангел Симеонов

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 818
  • Населено място: Русе
Re: Реставрация на Tesla Talisman 308U
« Отговор #2 -: 17 Март, 2015, 14:27:48 »
Сода каустик.Използва се за варене на сапун.Пази очите и ръцете.

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Реставрация на Tesla Talisman 308U
« Отговор #3 -: 17 Март, 2015, 18:07:55 »
Хора, не четете. На сайта е постната даже технологията:

http://www.sandacite.com/%D0%B1%D1%8A%D0%B4%D0%B5%D1%89%D0%B5%D1%82%D0%BE-%D0%BD%D0%B0-%D0%B5%D0%B4%D0%B8%D0%BD-%D1%87%D0%B5%D1%80%D0%B2%D0%B5%D0%BD-%D0%BF%D0%B8%D0%BE%D0%BD%D0%B5%D1%80/


Цитат
Апарата или по точно апарата to be, ми е подарък от колегата lz2xl , които го е взел в това му състояние
Явно някой преди това се е учил на него да боядисва. Сега накисвам няколко парцала с корселин мятам ги върху него слагам го в един найлонов плик, завръзвам и утре боята трябва да падне на люспи…



Цитат
Завит в мокри кърпички, поляти с корселин, престоял в 2 найлонови плика около 12 часа…





Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен radio-hobi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1055
  • Населено място: София
Re: Реставрация на Tesla Talisman 308U
« Отговор #4 -: 17 Март, 2015, 18:31:43 »
Зависи от самата боя аз съм имал случаи с "Пионер" и "Комсомолец" на които какво ли не пробвах кореселин , терминатор , ВОДОстуйка и накрая механично с ножче .
А за цвета на бакелита виж отвътре какъв е .

Неактивен TheMechanic

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 216
  • Населено място: Асеновград
    • www.oldradio.cf
Re: Реставрация на Tesla Talisman 308U
« Отговор #5 -: 17 Март, 2015, 21:34:45 »
Отвътре е цвета на кутията е кафяв, за това реших, че това сивото е някакъв грунд, не искам да повредя кутията за това ще почна от по-щадящите методи - с Терминатор или кореселин, ако не стане - механично с пясък или телчета за съдове. А иначе радиото тръгна - поне бръмчи здраво  :) оказа, се че няма почти никакви проблеми - скъсан захранващ кабел, клеясали цокли на лампите и липсващи лампички за осветление на скалата, през които обаче минава цялото отопление  :) Нормално ли е силата на светене на лампите да се променя?

Неактивен Любо Божков

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1619
  • Населено място: с. Ресен общ. В.Търново
Re: Реставрация на Tesla Talisman 308U
« Отговор #6 -: 17 Март, 2015, 22:10:03 »
...Нормално ли е силата на светене на лампите да се променя?
Схемата на свързване на скалните крушки е аналогична на "Пионер"_а. Крушките са 6,3V/0,3A, свързани последователно на цялото захранване. Силата на светене се увеличава със "загряването" на приемника.

Неактивен TheMechanic

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 216
  • Населено място: Асеновград
    • www.oldradio.cf
Re: Реставрация на Tesla Talisman 308U
« Отговор #7 -: 17 Март, 2015, 22:23:43 »
Да, увеличава се, но след като приемника вече е "загрял" светлината се изменя видимо без причина, увеличава се и намалява плавно на неравни интервали. Нямам работещ "Пионер" или друго радио с подобна схема, за това се чудя, ако не е нормално на какво може да се дължи.

Неактивен Любо Божков

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1619
  • Населено място: с. Ресен общ. В.Търново
Re: Реставрация на Tesla Talisman 308U
« Отговор #8 -: 17 Март, 2015, 22:28:43 »
Това говори за промяна в консумацията. Според мен най вероятно е кондензатор(и) с утечка.

Неактивен PDM

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 388
  • Населено място: Велико Търново
  • LZ2PDM
Re: Реставрация на Tesla Talisman 308U
« Отговор #9 -: 18 Март, 2015, 00:01:27 »
Струвами се, че червената боя е оригинална. Виждал съм и зелени Талисмани.

Неактивен Ангел Симеонов

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 818
  • Населено място: Русе
Re: Реставрация на Tesla Talisman 308U
« Отговор #10 -: 18 Март, 2015, 09:00:42 »
Промяна в светенето на отоплението на лампите ли е проблема?Нормално в първоачания момент присветват отопленията и след това се нормализират.Ако се променя светенето при установен режим откачи извода за плюс от кенотрона,ако проблема остава може:
лоша връзка в гасящия резистор или ключа на потенциометъра
частично окасяване на отоплението или частичен пробив отопление катод
гасящия резистор да се е разбридал и да опира съпротивителната жичка една в друга намотките
Виж при увеличаване на светенето някоя от лампите намалява ли да свети.

Неактивен TheMechanic

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 216
  • Населено място: Асеновград
    • www.oldradio.cf
Re: Реставрация на Tesla Talisman 308U
« Отговор #11 -: 18 Март, 2015, 20:53:49 »
Май е това последното, намотките на големия жичен резистор са разхлабени доста и се допират. Как да го оправя, той не е залепен/залят като тези в които съм виждал в Комсомолец, Филипс..., проводника просто си е навит без нищо да го държи.
А иначе така изглежда кутията след 2 часа обработка/здраво цапотене/ с Терминатор и заглаждане с водна шкурка. Това сивото се оказа наистина грунд, отдолу прозира кафевия бакелит. Положих 2 ръце нов грунд и го оставих да съхне, утре ще го пръсна с червената боя и ще снимам резултата. Чудя се само дали после да го напръскам с матов лак, като гледам снимките в интернет оригинално боята не е била гланцова.

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3900
Re: Реставрация на Tesla Talisman 308U
« Отговор #12 -: 18 Март, 2015, 21:20:33 »
Това радио държи цена все около 100 лв., явно си е доста колекционерско. Иначе за лака не знам, аз съм лакирвал златното покритие на "Пионер" примерно, става по-добре, няма спор. Но на този "Талисман" не знам как е оригинално.

Неактивен Ангел Симеонов

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 818
  • Населено място: Русе
Re: Реставрация на Tesla Talisman 308U
« Отговор #13 -: 19 Март, 2015, 08:59:03 »
Трябва да пренавиеш съпротивлението.За това първо трябва да пренавиеш съротивителния проводник на макара НО ВНИМАВАЙ ДА НЕ НАПРАВИШ КОПЧЕ Нанизваш съпротивлението на шиш и някой трябва да оказва малко съпротивление като леко обхваща тялото с пръсти за да не щръкне проводника,бавно ВЪРТИШ А НЕ МОТАШ КАТО КЪЛБО МАКАРАТА ако имаш манивелка за пренавиване на трънсформатори е добре на нея .Началото на проводника не го откачваш но проверяваш за добър контакт с извода.Започва сега най-тънката част от операцията.Започваш да въртиш обратно съпротивлението като макарата с навития проводник се затиска от помагач за да не се омотае проводника.Паралелно с проводника навиваш и конец с подходящ диаметър.Конеца ти създава междината.Навиваш стегнато и резултата е редуване конец,проводник и тн.Застопоряваш края на проводника добре и внимателно развиваш конеца.Обмазваш леко на няколко места с шамотна пръс приготвена на каша но без сол по цялата дължина на съпротивлението,сушиш във фурната след като жена ти сготви яденето и изключи фурната и си готов.Да намериш оригинално съпротивление ми се  струва невъзможна мисия но трябва да знаеш,че ако окъси много съпротивлението ще прегори отопрението на някоя лампа и обикновенно това са крайната и изправителната.Допуска се и преработка на отоплителната верига но ще отпаднат веригите за  захранване на напрежение различно от 220 волта.Състава на радиото е същия както при Пионер.Свързваш както е по схема,намираш съпротивление от някое  безнадежно шаси и си готов.Обърни обаче внимание поредността на свързване на отопленията на лампите!!

Неактивен TheMechanic

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 216
  • Населено място: Асеновград
    • www.oldradio.cf
Re: Реставрация на Tesla Talisman 308U
« Отговор #14 -: 19 Март, 2015, 20:00:03 »
Това е готовата кутия, цвета не се получи каквото точно очаквах но според мен е добре, финиша е лак мат. До тук добре, сега остава основната грижа - жичното съпротивление. Не искам да се пробвам с оригиналното все още, имам такова от българско радио но то е 40 ом + 7 ом, с какво мога да го пренавия за да получа тези 700 ом, като ползвам керамичното тяло?

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
3 Отговора
1695 Прегледи
Последна публикация 14 Декември, 2017, 12:41:15
от rolling_heads
32 Отговора
4691 Прегледи
Последна публикация 01 Юни, 2023, 18:38:46
от Любо Божков
6 Отговора
1169 Прегледи
Последна публикация 08 Март, 2020, 00:02:12
от Валери
19 Отговора
2197 Прегледи
Последна публикация 29 Март, 2021, 14:18:02
от libertando
1 Отговора
586 Прегледи
Последна публикация 07 Юни, 2021, 10:35:42
от rolling_heads

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |