| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Размишления на тема грамофон  (Прочетена 15110 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен bluelemon

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 315
  • Населено място: Пловдив
Re: Размишления на тема грамофон
« Отговор #30 -: 26 Септември, 2018, 14:18:28 »
Довечера че сега съм на работа малко :)  :---
Mithrandir

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Размишления на тема грамофон
« Отговор #31 -: 26 Септември, 2018, 17:33:56 »
Мисля, че е стандартен 1/2 инч, но ще видим!
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен bluelemon

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 315
  • Населено място: Пловдив
Re: Размишления на тема грамофон
« Отговор #32 -: 26 Септември, 2018, 21:26:35 »
Ето снимки и текста от сервизното. Detachable, suitable for all pickup cartridges with Dual catch mounting and 1/2 mounting and a deadweight of 4.5-10g. Само че наистина си иска някаква приставка, която е 50лв. (тия са откачени) и най вероятно ще се мисли нещо. Поръчвам Ortofon OM 5 E и като дойде ще го мисля.
Mithrandir

Неактивен bluelemon

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 315
  • Населено място: Пловдив
Re: Размишления на тема грамофон
« Отговор #33 -: 27 Септември, 2018, 11:59:26 »
Поръчах си ортофончето. И като гледам тоя шел от снимката как е монтирана, на моя трябва единствено да му пробия два отвора за винтовете. Няма дистанционери. Само не знам как се определя позицията на дозата спрямо шела. Четох че за всеки шел си има определено местоположение на иглата. С протрактор може ли да се нагласи и ако да кой да ползвам че гледам има всякакви бичими.  :reader:
Mithrandir

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Размишления на тема грамофон
« Отговор #34 -: 27 Септември, 2018, 12:40:35 »
Ами то не са дупки в шела ами са канали за болтовете  дълги, че да може да я местиш напред назад на всеки стандартен шел.

Тоя сега няма много смисъл да го режеш и дупчиш.  Вземи едно парче алумниева ламарина тънка  и си изрежи преходник от еденичния болт към 2 болта и го монтираш отдолу на шела, можеш и от твърда капачка за буркан да изрешеш- същата работа с ножици.  :D

Това ти е най- гето  адаптера , но и най малко ще си личи че изобщо има някакъв адаптер.

 Сходимостта на дозата не е към шела ами към позициите на протрактора

http://www.enjoythemusic.com/protractori.pdf

http://www.enjoythemusic.com/freestuff.htm

Разпечатваш протрактора квадратния- забождаш листа на грамофона и според точките външна и вътрешна на които трябва да ляга иглата наместваш дозата на шела- може да ползваш двойно залепващо тиксо за начало за дозата за да си наместиш точната позиция и после като я бележиш на шела или на преходника да я монтираш за постоянно
« Последна редакция: 28 Септември, 2018, 00:59:44 от Pichaga933 »
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен bluelemon

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 315
  • Населено място: Пловдив
Re: Размишления на тема грамофон
« Отговор #35 -: 27 Септември, 2018, 13:07:17 »
Ами да пристигне стоката и действаме.  :hi:
Mithrandir

Неактивен bluelemon

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 315
  • Населено място: Пловдив
Re: Размишления на тема грамофон
« Отговор #36 -: 27 Септември, 2018, 14:36:14 »
Намерих си оригинален чертеж на плинта на 12 серия дуалите и 3д модел на държача.  :drinks: По голям късмет от това накъде  :unknown:
Mithrandir

Неактивен bluelemon

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 315
  • Населено място: Пловдив
Re: Размишления на тема грамофон
« Отговор #37 -: 27 Септември, 2018, 15:33:10 »
Смятам да заобиколя контактните пластини. Кабелите излизат от рамото с щифтове и отиват директно на дозата. Приставката ще служи само за закрепване на дозата. Ето както е на снимката по долу (шела е друг, но идеята е ясна). И без това чета по форумите че много парчета правят тия  контактни пластинки.
« Последна редакция: 27 Септември, 2018, 15:53:47 от bluelemon »
Mithrandir

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Размишления на тема грамофон
« Отговор #38 -: 27 Септември, 2018, 18:27:40 »
За протрактор от своя опит ти препоръчвам този на Stevenson:
* ve_stevenson_protractor.pdf (168.93 kB - свалено 304 пъти.)
Преди правех центровката по Baerwald обаче както знаем изкривяванията в края на плочата са най-големи затова има смисъл да зададем точка с нулева геометрична грешка именно в края както е по Stevenson. Опита потвърди нещата - със Stevenson звучи по-чисто в края спрямо Baerwald. Но имай предвид, че центровката е тегава работа. Много е пипкаво, и има опасност в процеса ако не си внимателен да счупиш иглата на дозата, така че внимавай!
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен bluelemon

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 315
  • Населено място: Пловдив
Re: Размишления на тема грамофон
« Отговор #39 -: 30 Септември, 2018, 17:43:46 »
Супер, но трябваше малко по рано. :) Вече поръчах ортофона. Може би ще дойде идващата седмица. Ето снимки на приставката изработена на 3Д принтер. Има я отделно и монтирана на шела. Само трябва да взема от тия металните конектори за дозата и да ги запоя на проводниците. Снимал съм и шасито в шкафа. Влиза идеално. Още се чудя вътре ли да го монтирам или в отделна кутия. Та за сега е това.
Mithrandir

Неактивен bluelemon

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 315
  • Населено място: Пловдив
Re: Размишления на тема грамофон
« Отговор #40 -: 30 Септември, 2018, 19:55:52 »
Ето линка от където свалих модела. Евала на тоя пич дето го е моделирал. Без мостра няма как да стане. https://www.thingiverse.com/thing:559116/comments Той даже му е оставил канали за пиновете, но няма да ми се наложи да ги ползвам. Цената за 3д принта която платих е 4 лв. Пловдивска фирма. https://www.3dfill.bg/prices.php  Много добра комуникация, много коректно отношение. Платката с контактните пътеки и яко оксидирана. Не че не може да се почисти, но просто няма смисъл. Няма всеки ден да сменям дози я. Везна бижутерска имам. Наистина май ще мина на варианта на отделна кутия. От онзи ден гледам ей тая от снимката и май мисля 4 плоскости от шперплат да ги взема с фрезата, да ги слепя и с коларски болтове както е тук. После омасляване както с кутията на усилвателя. Пречертал съм и плинта на 12xx серия дуал. Имам го във векторен файл за cnc фреза, макар че и с ръчна ще стане. Ако на някой му трябва мога да го шерна и него.
« Последна редакция: 30 Септември, 2018, 20:14:18 от bluelemon »
Mithrandir

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Размишления на тема грамофон
« Отговор #41 -: 30 Септември, 2018, 20:21:03 »
Може даже само да ги слепиш листовете шперплат с Момент за дърво и стяги, каквото ползваше за Иглите и после от долната страна да пробиеш 4-6-8 дупки и да набиеш  по дълги дибли или стандартни дибли, но по 2 броя един върху друг. Така няма да стърчат метални болтове и ще си остане чисто дърво. Може и да заоблиш малко външните ъгли на плинта, че да копираш заоблянето на шасито с  лентов шлаиф или ръчна шкурка на държач.

Както и предполагах- най евтиния вариант е 3д принт-а.  :D Заданата част от преходника дето е вътре за пинодържача, може да я изрежеш с макетен нож,да не тежи излишно.

Супер ще е да споделиш и Чертежа на плинта за 12-та серия щом го имаш, не се и съмнявам, че някой ще повтори. Пича отгоре е ползвал бамбукова плоскост, но определено не е станало красиво, ако ползваш еднакъв шперплат за цялото ще стане много по-готино.
« Последна редакция: 30 Септември, 2018, 20:26:36 от Pichaga933 »
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен bluelemon

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 315
  • Населено място: Пловдив
Re: Размишления на тема грамофон
« Отговор #42 -: 30 Септември, 2018, 22:48:44 »
Ето го чертежа.
Mithrandir

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Размишления на тема грамофон
« Отговор #43 -: 01 Октомври, 2018, 10:40:40 »
Дано не се наложи преокабеляване на рамото, че е малко по-пипкаво. Ако все пак се наложи препоръчвам литцендрат, има го в някои магазини за стари части и електроника. Относно интерконекта към предусилвателя - наистина трябва да е хубав кабел с отлична оплетка. Но много важно е и да има нисък капацитет на метър, защото това е важно за магнитните дози. Също така бих препоръчал дължина до 1 метър не повече, че при тези нива на сигнала лесно влиза брум. Та трябва да се види колко е капацитета на този кабел за метър, хубаво е ако е под 100 пико фарада. Аз лично ползвам коаксиален RG-147 представя се добре.
Относно RIAA коректора - този на Behringer трябва да е добър. Лошото е че няма регулиране на товарния капацитет на дозата, а това е доста важно според личния ми опит. За ортофона лично съм установил че свири най-добре с капацитет 320 пико фарада изключвайки капацитета на кабела. Т.е. около 400 - 420 пико фарада общ товарен капацитет и 47 килоома. При по-малък капацитет започва да звучи с по-зле изразени среди.
За корекцията бих препоръчал тази схема фиг.3 на стр.4:
* AN-346.pdf (322.59 kB - свалено 112 пъти.)
Схемата работи успешно с NE5534. C0 може да не го слагаш. Не че не я слушах доста време с биполярен електролит, но в същност е по-лесно на негово място да има мост.
Резисторите от реда E96 лесно се заменят с паралелно съединение на резистори от реда E24, ето сметките:

499R= 510R || 24k

80.6k= 82k || 4.7M

8.45k= 9.1k || 120k

2.37k= 2.4k || 200k

54.9k= 56k || 2.7M

39nF= 33nF || 6.8nF

Корекцията работи отлично за моя вкус. Отклонението от стандартната RIAA характеристиката при подбрани кондензатори дори с китайски (но читаво мерещ) мултимер е около 0.1 децибела, което е повече от много добре.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен bluelemon

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 315
  • Населено място: Пловдив
Re: Размишления на тема грамофон
« Отговор #44 -: 01 Октомври, 2018, 15:24:00 »
Нещо не ми се влага много енергия тук. Да подкарам грамофона и ще реша дали ще си сглобявам РИАА или ще купувам готова. То като сложа кутия, конектори, части и т.н. и май ще дойде колкото да си купя. Ето малко DIY пинове за дозата :) https://www.vinylengine.com/diy-cartridge-clips.shtml Ще ги запоя директно към окабеляването на рамото. Аз го пуснах грамофона и си работи, но все пак трябва ли да смазвам някъде и с машинно масло става ли?
Mithrandir

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |