| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Размишления на тема грамофон  (Прочетена 15110 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Размишления на тема грамофон
« Отговор #45 -: 01 Октомври, 2018, 15:44:28 »
Механиката отдолу е за грес ама по малко и на тънко. Тук идва избора дали да е бяла грес за пластмаса- ако има пластмасови детайли които се трият един в друг или да е обикновена литиева ако има метални детайли които се трият в метални или в пластмасови.

Оста на платера с тънко машинно масълце за синни механички-силиконово за предпочитане(ако имаш пълна синтетика автомобилна си в джаза)-същото важи и за лагерите на рамото.

Браво за DIY пиновете, не се бях сещал.

Смазката и греста се нанасят изключително на тънко и по малко, щото иначе събират прах и ефекта става обратен много бързо,
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3522
  • Населено място: Варна
Re: Размишления на тема грамофон
« Отговор #46 -: 01 Октомври, 2018, 18:42:31 »
От онзи ден гледам ей тая от снимката и май мисля 4 плоскости от шперплат да ги взема с фрезата, да ги слепя и с коларски болтове както е тук. После омасляване както с кутията на усилвателя. Пречертал съм и плинта на 12xx серия дуал. Имам го във векторен файл за cnc фреза, макар че и с ръчна ще стане. Ако на някой му трябва мога да го шерна и него.
Много интересна идея,това векторен файл не ми стана ясно.Ако ги имаш чертежите на шперплата и ги пуснеш ще съм ти благодарен :drinks:

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Размишления на тема грамофон
« Отговор #47 -: 01 Октомври, 2018, 18:46:37 »
Много интересна идея,това векторен файл не ми стана ясно.Ако ги имаш чертежите на шперплата и ги пуснеш ще съм ти благодарен :drinks:

Пуснал го е чертежа на плинта/кутията в няколко мнения по нагоре, не си го видял- обикновен PDF, разпечатваш и ползваш- може да пречертаеш на ръка, може и да разпечаташ в реален размер на А3 принтер  и директно да режеш по него, зависи от това колко са добри в копирния център,.

https://www.sandacite.com/forum/index.php?action=dlattach;topic=12517.0;attach=102723

-Темата почистена от излишните мнения, че вече не се, чете, ако някой не си вижда мнението, да не ме пита- махнал съм го и толкоз.
« Последна редакция: 01 Октомври, 2018, 19:03:47 от Pichaga933 »
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3522
  • Населено място: Варна
Re: Размишления на тема грамофон
« Отговор #48 -: 01 Октомври, 2018, 18:59:10 »
Не съм го видял,благодаря!

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Размишления на тема грамофон
« Отговор #49 -: 02 Октомври, 2018, 11:26:49 »
Ето и платката която обещах:
* RIAA PCB.rar (1204.82 kB - свалено 73 пъти.)
долната платка от двете. Тук съм ги пресмятал с други кондензатори и други резистори. Та е хубаво да се поставят адекватни фуутпринти за кондензаторите с които ще се прави.
Тук имам двуслоен вариант, отново долната платка:
* RIAA PREAMP PCB.rar (62.05 kB - свалено 52 пъти.)
Отново стойностите за резисторите да не се четат. Има добавени повече дупки за различни кондензатори, та следва да е по-подобаващ проекта. Може не много трудно да се конвертира в еднослойна платката.
Възможно е и изпълнение без печатна платка а монтаж тип „умряла буболечка“ на неецната платка, но е по-пипкаво. Успех!
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен bluelemon

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 315
  • Населено място: Пловдив
Re: Размишления на тема грамофон
« Отговор #50 -: 02 Октомври, 2018, 13:37:31 »
Не е ли горната двуслойната или се бъркам? Иначе изглежда супер. :) Ей такива много обичам да ги лепя. :) Обаче ако не мога да разчитам на китайския мултицет за измерване на кондензаторите, нямам друг. Толкова ли са критични стойностите на кондензаторите и толкова ли се разминават? Има ли смисъл да се прави по тази схема при положение че има готови по около 50-тина лева? Само чинчовете ако взема качествени ще са поне 15лв. Четох много добри отзиви във винил енджин и аудиокарма за ей този КИТ https://www.ebay.co.uk/itm/Electronics-Salon-Stereo-Phono-RIAA-Preamplifier-Module-Board-Preamp-MD-A310/302899234488?hash=item46863386b8:g:NRAAAOSwgKRbq5nm
За този също има много добри отзиви https://www.ebay.com/itm/Dynavox-TC-750-Phono-Pre-amplifier-Phono-Preamp-Black-TC750-Preamplifier/263832138176?epid=28012055211&hash=item3d6d9ef1c0:g:FwgAAOxy1klRa~Os
« Последна редакция: 02 Октомври, 2018, 13:44:55 от bluelemon »
Mithrandir

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Размишления на тема грамофон
« Отговор #51 -: 02 Октомври, 2018, 14:51:21 »
Не, долната от двете платки е за схемата която коментираме! Горната е за пасивна корекция, която също не е лоша но иска по-качествен операционник.
Не се разминават толкова стойностите на кондензаторите. Добре е да са подбрани колкото се може по-близо един с друг за двата канала. Т.е. китаеца ще ти свърши работа в това отношение, защото поне в даден момент от време може да ти измери две еднакви стойности като еднакви. Това, че може да даде отклонение спрямо номинала - от опит с един такъв китаец ми даде предусилвателя отклонение от идеалната RIAA крива с 0.3 децибела, при очаквани 0.1 но и в двата случая отклонението е нечуваемо. Така, че ако ти се занимава просто за кефа може да си го сглобиш ти. Кита изглежда добре, но без схема може само да се гадае как работи реално. Дават му точност на АЧХ около 1.5 децибела. Това е МНОГО зле принципно, и с най-долния китаец да подбираш стойностите ще имаш под 0.5 децибела отклонение.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен santera

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 18
  • Населено място: Rilci
Re: Размишления на тема грамофон
« Отговор #52 -: 02 Октомври, 2018, 15:19:28 »
следя темата с интерес и бих искал да попитам за мнение тези два варианта на  RIAA коректор дали са добри като избор :

1. платка с OPA2604 - цена около 10-на лв
1. платка с OPA134 - цена около 14-на лв

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Размишления на тема грамофон
« Отговор #53 -: 02 Октомври, 2018, 17:04:15 »
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Размишления на тема грамофон
« Отговор #54 -: 02 Октомври, 2018, 18:22:16 »
То в един RIAA предусилвател няма кой знае какво за объркване. Важно е да са вложени качествени кондензатори в коригиращите вериги (ако са си направили труд да ги подберат още по-добре) и платката да е проектирана добре с добра и къса маса. Остава другото - товарния капацитет на дозата. Напомням, че за магнитни дози Moving Magnet това е много важно за звученето, и за съжаление за различните дози оптималния капацитет е различен. Това за мен е недостатък на „кутийките“, че нямат предвиден избор на този капацитет. Ако я отвориш и си поставиш оптималния за твоята доза този проблем отпада.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен bluelemon

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 315
  • Населено място: Пловдив
Re: Размишления на тема грамофон
« Отговор #55 -: 02 Октомври, 2018, 19:07:41 »
Добре тогава. Ето вижте този преамп https://rover.ebay.com/rover/0/0/0?mpre=https%3A%2F%2Fwww.ebay.co.uk%2Fulk%2Fitm%2F152844875950 Гръцка фирма. Снимана е и платката. Има спецификации, които звучат добре спрямо това което казвате. Като гледам резисторите май са от точните. И най вече цената е добра и с безплатен шипинг. Имат още няколко модела.
Mithrandir

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Размишления на тема грамофон
« Отговор #56 -: 02 Октомври, 2018, 19:21:32 »
Добре тогава. Ето вижте този преамп https://rover.ebay.com/rover/0/0/0?mpre=https%3A%2F%2Fwww.ebay.co.uk%2Fulk%2Fitm%2F152844875950 Гръцка фирма. Снимана е и платката. Има спецификации, които звучат добре спрямо това което казвате. Като гледам резисторите май са от точните. И най вече цената е добра и с безплатен шипинг. Имат още няколко модела.

Изключително зле. Компонентите са хипер евтини и некачествени, цялата тая платка ако я продаваше някоя БГ фирма щеше да струва 4.99лв

 Неполярните кондензатори са - като видя такива някъде веднага ги сменям, даже не ги меря. Електролитите 85 градусово 2-ро качество от незнаен китаец. Керамични кондери от 80-те години.  Интегралата- доста ме съмнява да е истинска.

Такова нещо с читави компоненти може да си направиш на растерна платка, ще свири по добре- само си вземи елемнтите от Komet.
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен bluelemon

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 315
  • Населено място: Пловдив
Re: Размишления на тема грамофон
« Отговор #57 -: 02 Октомври, 2018, 19:26:38 »
Ами значи май ще лепя на адаша платката. Или ако ме домързи беринджъра. 🤘
Mithrandir

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Размишления на тема грамофон
« Отговор #58 -: 03 Октомври, 2018, 10:01:44 »
То имам една готва произведена в платкаджийница със солдер маска, бял печат и всичко, която мога да му предложа, за него остава само да я насити с елементите. Е, естествено ще трябва да си направи и линейно захранване със 7815 и 7915, но там е елементарно и растерна платка върши отлична работа според мен. Та ако искаш платката на цена 6лв ми пиши на лично да се разберем.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен bluelemon

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 315
  • Населено място: Пловдив
Re: Размишления на тема грамофон
« Отговор #59 -: 03 Октомври, 2018, 10:27:58 »
Благодаря! Ще помисля за платката че трябва и захранване и кутии да им търся. Да свирне грамофона и ще видя колко пауър ми е останал  :drinks:
Mithrandir

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |