| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Питане за микроконтролер и програматор  (Прочетена 6758 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен kolev

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 307
Здравейте. Решил съм да понавлезна малко в темата микроконтролери. Мисля да взема някой чип от семейството PIC16..... и да се упражнявам с различни устройства (за начало мисля да направя часовник). Схеми из нета има бол и на устройства и на програматори. Притеснява ме обаче нещо и точно за това искам да попитам дали ще стане или да търся други варианти. Нямам сериен порт на лаптопа, а повечето програматори са именно с такъв. Има и с ЮСБ разбира се, но са скъпи и като за начало мисля, че ще е по-добре за мен да започна с нещо евтино. Ползвам на лаптопа един кабел-преходник от USB към сериен порт и за редица фабрични устройства въпросния преходник работи много добре. Та това ми е въпроса - ще мога ли с този кабел-преходник да програмирам микроконтролери ако си купя или направя програматор със сериен порт? Естествено всякакви други съвети биха ми били от полза. Благодаря предварително.  :)

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен kolev

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 307
Re: Питане за микроконтролер и програматор
« Отговор #2 -: 02 Октомври, 2017, 19:23:23 »
Бях ги забравил тези хубави клипчета. Намерих отговора във втората част. Не става с преходния кабел. Ще взимам май от споменатия програматор Picit3 само че го намирам с много голяма разлика в цените от 30 до 100 лева.:o

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Питане за микроконтролер и програматор
« Отговор #3 -: 02 Октомври, 2017, 20:40:47 »
Имам работещ клонинг на Пик Кит 2, трябва да потърся схемата, и платка съм му разработил, мога да ти услужа и с програмиран микроконролер който влиза в състава му. Пиши ми ако имаш интерес.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен veso74

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 339
  • Населено място: Силистра
  • LZ2WSG
Re: Питане за микроконтролер и програматор
« Отговор #4 -: 03 Октомври, 2017, 19:40:08 »
Kolev, може да си вземеш първоначално китайската версия на PICKIT v3. При мен със закупуването реших два въпроса:
1. възможността за поддръжка на многообразие от възможни микроконтролери, които ще попаднат за експерименти
2. желанието ми да се "оттърва" точно от COM-порта на PC.

Така "захвърлих" няколко самоделни JDM програматорчета от миналото.

С китайкия клонинг не намерих начин да запиша/чета EEPROM от серията 24CXX. Би трябвало PICKIT v3 да ги поддържа, но на моята китайска версия просто липсваха наредени компоненти. Не е пропуск това за мен всъщност, вземах си после доп. програматор и за EEPROM, а и с няколко реда към Ардуино после и този програматор за EEPROM се обезмисли :)

Заниманията с микроконтролери са интересни. Заслужава си според мен усърдието в разучването.

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Питане за микроконтролер и програматор
« Отговор #5 -: 03 Октомври, 2017, 21:04:42 »
Бях ги забравил тези хубави клипчета. Намерих отговора във втората част. Не става с преходния кабел. Ще взимам май от споменатия програматор Picit3 само че го намирам с много голяма разлика в цените от 30 до 100 лева.:o
Тъй, релакс!
Харно нещо е 3-ката, но не е необходимо в началото. Ако сте забелязал ползам бутлоадер. С най-обикновен JDM някакъв на някой сериен порт си програмирате няколко 16Ф88 и после само през USB-TTL джаджата препрограмирате с Colt. Иначе е ужас все с програматор, ужасно е бавно, само се превключва. Colt може да програмира няколко разични процесора -http://mdubuc.freeshell.org/Colt/. Не купувайте клонингите, повечето имат проблеми с таймингите. Оригинла е тук - https://store.comet.bg/Catalogue/Product/8705/#e30%3D, за да работи извън проклетия MPLab му трябва device file и самостоятелна програмка, които мога да ви дам.
Гледайте по-лежерно на нещата, супер лесно се започва. Ако имате нужда да Ви програмирам чипове с бутлоадер ми ги пратете и ще ги Ви ги върна изпечени.
 :drinks:
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен kolev

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 307
Re: Питане за микроконтролер и програматор
« Отговор #6 -: 03 Октомври, 2017, 21:26:27 »
Благодаря за съветите. На мен идеята ми е да си взема някакъв USB програматор и един два чипа, да намеря някакви прости схемички из нета съответно с готови написани програмки и смело да изпробвам няколко схемички. Пък после вече да задълбавам постепенно по-надълбоко. И понеже нищо не можах да намеря за PIC, коета да е на USB, въпросния PicKit3 ми се струва доста добро нещо с което да започна.
П.П. Нямам от къде да ползвам серийни и паралелни портове  освен с по-горе споменатия преходник-кабел. За програмиране на радиостанции и разни други битови апаратури става, но за чипове както се казва в клипчето не става, защото му липсват някои важни напрежения.

Неактивен stoi

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 221
  • Населено място: Кричим
    • www.ev-bg.com
Re: Питане за микроконтролер и програматор
« Отговор #7 -: 04 Октомври, 2017, 09:00:13 »
Едни съвет от мен. За първи стъпки много подходящи са микропроцесорите PICAXE . Те всъщност са си PIC но с друга прошивка. Програмират се без програматор а директно по сериен порт. Пише се много удобно и лесно на модифициран BASIC .  С тях и дете може да реализира проект. Аз лично ги ползвам много често и за какво ли не.  http://www.picaxe.com/

Неактивен ditronix

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 421
  • Населено място: Провадия
Re: Питане за микроконтролер и програматор
« Отговор #8 -: 04 Октомври, 2017, 09:54:21 »
И аз съм за РIC KIT 3 варианта! Китайски такъв имам и отпаднаха всички проблеми с другите сакати програматори. Не е скъп, справя се с всичко. Ако колегата се увлече в заниманието и мине към по- сериозни неща, така или иначе ще стигне до тук. Ей това ползвам аз:    http://www.ebay.com/itm/PICkit3-PIC-KIT-3-5-PIC-Debugger-Programmer-Emulator-ICSP-for-FLASH-ROM-EEPROM-/192046175744?hash=item2cb6d81600:g:~4gAAOSwz-5Zfw~U    ,даже по- стара версия и досега имам нула проблеми. Двдесетина лева, какво да се занимава с платки....
DRL  модули за всички видове автомобили!

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Питане за микроконтролер и програматор
« Отговор #9 -: 04 Октомври, 2017, 10:13:51 »
На тази цена наистина е най-доброто което може да се купи. Препоръчвам! Както казах използвам самоделен клонинг на Pic Kit 2 и нямам никакви проблеми с него. Не виждам причини и с този да има проблеми. Не върви с новите версии на MPLAB, но използвах някаква външна програма с която записвах .hex файловете безпроблемно. Никакви забавяния не съм имал. За част от контролерите Pic Kit 3 следва да работи и като дебъгер т.е. да даде възможност за постъпково изпълнение на програмата, следене на стойностите на регистрите на процесора и т.н. което е изключително полезно при разработката на софтуер. Със сигурност е по-добро от всички варианти със сериен порт и други негови алтернативи.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен ditronix

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 421
  • Населено място: Провадия
Re: Питане за микроконтролер и програматор
« Отговор #10 -: 04 Октомври, 2017, 19:40:25 »
Точно! Трябва да работи и като дебъгър, въпреки че аз не съм го ползвал като такъв! Имах клонинг на PIC KIT 2,  правеше проблеми с по-новите процесори, дърпах плъгини, а бе беше забавление. Тоя ги познава всичките!
DRL  модули за всички видове автомобили!

Неактивен kolev

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 307
Re: Питане за микроконтролер и програматор
« Отговор #11 -: 05 Октомври, 2017, 10:51:02 »
Минах на нещо като компромисен вариант като за начало. Мисля, че за първи стъпки е добре, а след това ако се запаля и започна да дълбая надълбоко имам поле за надграждане. Намерих къде да използвам сериен порт и за това реших да си направя така наречения JDM програматор. Самата схема е с 5 чарка на кръст и повече от 5 лева не вярвам да излезе да си я направя. Схемата ще взема оттук:

http://scopionz.blogspot.com/2012/08/jdm-simple-pic-programmer.html

След това за овладяване на материята съм решил да направя един прост часовник с PIC16f628. Схемата му взех от тук:

http://radioshem.net/index.php?newsid=172

Също има много малко части и на една експериментална платка ще се получи много добре. Малко се притеснявам за свързването на лед индикаторите, защото до сега не съм правил такова нещо, но като дойде време пак ще питам  :)

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Питане за микроконтролер и програматор
« Отговор #12 -: 05 Октомври, 2017, 11:07:00 »
По-добре вариант Б! http://electronics-diy.com/electronic_schematic.php?id=60
Аз бях с него години - бомба е, може да се изведе и ICSP от него, но трябва да се винмава да няма захранване таргет платката и да няма обща земя с компютъра
НО НА ТОЗИ МУ ТРЯБВА ИСТИНСКИ СЕРИЕН ПОРТ С +/- 10В СИГНАЛИ, че се захранва от тях.
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен kolev

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 307
Re: Питане за микроконтролер и програматор
« Отговор #13 -: 05 Октомври, 2017, 11:17:35 »
За истински порт говоря - такъв на дънната платка, не за конвертор. Не е лоша и втората схема, също е с малко части. Оставам обаче на вариант А заради простата схемичка и минималното количество части. Надявам се да работи. Като напредна в материала няма да е проблем да изпробвам и втората схема на програматор.

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Питане за микроконтролер и програматор
« Отговор #14 -: 05 Октомври, 2017, 12:25:16 »
Причината за създаването на този вариант е значима - на много ПИК-чета им тръгва програмата вендага след запускане и не могат да се препрограмират след първия път. Допълнитения транзистор задържа ПИК-а спрян, докато не тръгне програматора и софтуера. Аз имах А ама имах проблеми с няколко чипа заради това. Така че направете Б вариант, не бих казал, че е нещо особенно по-сложен.
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |