| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Още едно прекрасно видео от г-н Карлсон!  (Прочетена 1211 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1977
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Реставрация и настройка на Екофон Комерсиал 1.

В над двучасовото видео има редица много добри съвети и нагледен пример за настройка на суперхетеродин. Зная, че повечето любители не разполагат с генератор като неговия, но DDS генераторите, изпълнени адекватно в подходяща метална екранираща кутия, с една секция атенюаторчета на изхода, могат да предложат еквивалент за една хилядна от цената на този генератор. Ако има интерес мога да помисля за схемно решение на такава машина за домашно изпълнение.

:master2:
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен goldib

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 243
  • Населено място: Пловдив
Re: Още едно прекрасно видео от г-н Карлсон!
« Отговор #1 -: 19 Ноември, 2019, 08:11:04 »
Цитат
Ако има интерес мога да помисля за схемно решение на такава машина за домашно изпълнение.

    :D Ами почвай да мислиш бързо  :batt:

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1977
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Още едно прекрасно видео от г-н Карлсон!
« Отговор #2 -: 19 Ноември, 2019, 09:39:40 »
Ей, бандит! Само бухалки размахваш!  :D
Мислил съм аз бая по въпроса. Основния проблем идва от източника. Най ми е лесно да забуча един DSS, но кой ще си програмира процесори и ще лепи микроскопични части?
Освен това за езика, на който програмирам имам библиотеки само за AD9850 и AD9833/34. Първия е една шумна гадина, а втория се е доказал като абсолютно негоден за амплитудна модулация, просто криви. А генератор без АМ за какво ни е? Само МЧ ли ще настройваме? Нямам време кога да седна да преработя библиотеката за 9850 на 9851, той е по-добър и съм го модулирал успешно. Ако някой му се занимава да погледне библиотеката, но е писана на JALv2, близък е до С, ще помогне.
Иначе всичко останало ми е пределно ясно как да стане - и управление, и изходни филтри превлючваеми, и управление на изходното ниво прецизно, всичко.
Но няма да е съвсем евтино, според мен стотина лева ще излезе някъде. Но пък ще си е прецизен уред - и честотата точна, и нивото точно и хармониците долу в шувотевицата.
 :batt: :batt: :batt: 8)
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен veso74

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 343
  • Населено място: Силистра
  • LZ2WSG
Re: Още едно прекрасно видео от г-н Карлсон!
« Отговор #3 -: 19 Ноември, 2019, 13:19:00 »
Управлението на AD9851 спрямо AD9850 се различава само по стойността на един бит:
W0, Data[0] при AD9850: 6 x REFCLK Multiplier Enable е 0
W0, Data[0] при AD9851: 6 x REFCLK Multiplier Enable е 1

и съответно: по честотата на опорния генератор (по подразбиране, на китайските модули):
при AD9850 е 125 MHz
при AD9851 е 6 x 30 MHz = 180 MHz.

За АМ могат да се използват схемите на модулаторите, експериментирани (и коментирани) в теми във форума . Лично отдавна използвам Original AM Micropower Transmitter, тактуван от AD9833, AD9834, AD9835, AD9850 ...

Резултатите са добри и емоцията е строго положителна :).
Вариантът с модулация по Rset (AD9850/51, изв. 12) също е приложим.

http://www.techlib.com/electronics/amxmit.htm
« Последна редакция: 19 Ноември, 2019, 13:35:03 от veso74 »

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1977
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Още едно прекрасно видео от г-н Карлсон!
« Отговор #4 -: 19 Ноември, 2019, 13:34:15 »
Ами не е съвсем така. Освен, че сметката за честотата е друга и че трябва да се сетне бита за включване за вътрешния умножител на клока х6, има и още нещо - заводския тестов режим на 9851. В този режим може да се влезе по време на работа чрез определена комбинация от импулси на входовете, обаче може и чипа да влезе в него сам при събуждане. Тогава изхода ще е непредвим, защото по регистрите ще има нещо неясно. Трябва първо при пускане да се изчиства входния буфер и тогава чипа няма да влиза в този мод.
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен veso74

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 343
  • Населено място: Силистра
  • LZ2WSG
Re: Още едно прекрасно видео от г-н Карлсон!
« Отговор #5 -: 19 Ноември, 2019, 13:41:54 »
Горното го пиша с идеята за динамичо пресмянате на коефициентите, извършено винаги при нова честота.

При вариантът: ако си съкратил част от аритметичните пресмятания до твърди коефициенти (константи, предварително пресметнати - предполагам за по-малко памет в MCU?), то ще е необходимо и тях да промениш :). Нормално е -  константа с една стойност ще придобие друга стойност, с нова компилация.

За заводски режими: нямам престава за какво става въпрос, поясни.
След power-on следва инициализация и последващо зареждане на регистрите по SPI (pdf, стр. 12, 40 бита).

За зареждането на регистрите: не е необходимо изчистване. SPI, отваряш за запис, зареждаш с новите данни, затваряш. Чипът е на новата честота. Неопределени състояния няма, конфликт със стари данни няма.
« Последна редакция: 19 Ноември, 2019, 13:56:01 от veso74 »

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1977
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Още едно прекрасно видео от г-н Карлсон!
« Отговор #6 -: 19 Ноември, 2019, 14:46:20 »
Note:  setting data[1] high in programming word W0 (parallel mode) or word W33 high in serial mode is not allowed (see Tables I and III). This bit controls a factory test mode that will cause abnormal operation in the AD9851 if set high. If erroneously entered (as evidenced by Pin 2 changing from an input pin to an output signal), an exit is provided by asserting RESET. Unintentional entry to the factory test mode can occur if an FQ_UD pulse is sent after initial pow er-up and RESET of the AD9851. Since RESET does not clear the 40-bit input register, this will transfer the random power-up values of the input register to the DDS core. The random values may invoke the factory test mode or power-down mode. Never issue an FQ_UD command if the 40-bit input register contents are unknown.

https://alhkma.com/content/ICs/DAC/AD9851.pdf - страница 15, Programming the AD9851

Е за това се чисти входния регистър първо.
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен veso74

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 343
  • Населено място: Силистра
  • LZ2WSG
Re: Още едно прекрасно видео от г-н Карлсон!
« Отговор #7 -: 19 Ноември, 2019, 15:08:06 »
Parallel mode към AD9851 никога не съм използвал, а и първата заредена честота внася W33 = LOW. На китайските модули W0: D[0] и D[1] са хадруерно зададени към HIGH.

Не ми се е налагало доп. зануляване, изходния сигал с първата честота за препрограмиране надеждно излиза в изхода, но и при нужда за добавяне: няколко реда са в кода в инициализацията :).

Лично съм пускал AD9850 като AD9851 (с *6 опорен сигнал, с F </= 125 MHz), както и AD9851 като AD9850 (без множител *6). За мен са "почти" 100% съвместими, с изключение на макс. си стойности на някои параметри.
« Последна редакция: 19 Ноември, 2019, 15:13:32 от veso74 »

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1977
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Още едно прекрасно видео от г-н Карлсон!
« Отговор #8 -: 19 Ноември, 2019, 15:55:21 »
Прави ли ти се генератор с мен? :)
От мен хардуера, от теб софтуера?
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1529
  • Населено място: Варна
Re: Още едно прекрасно видео от г-н Карлсон!
« Отговор #9 -: 19 Ноември, 2019, 16:09:30 »
След като предвидливо си взех, малко неплатен отпуск и изгледах видеото, си казах: "по-малко sprechen, повече arbeiten"!  :D :D :D
Абе какво да кажа, напудрена работа. Да влезе във форума, па да види на Любо нещата, може и да прихване нещо!

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1977
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Още едно прекрасно видео от г-н Карлсон!
« Отговор #10 -: 19 Ноември, 2019, 16:12:15 »
Не го съди толкоз тежко. Неговата цел не е да направи исторически вярна реставрация, а да възстанови функционалността на 100%, да го обезопаси и да обясни на неразбиращите много полезни неща. Мен ме кефи. Да, ако го замеря с някоя реставрирана от Динев САБА сигурно ще онемее и ще си обръсне главата в знак на разкаяние, ама сега...  :D
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1529
  • Населено място: Варна
Re: Още едно прекрасно видео от г-н Карлсон!
« Отговор #11 -: 19 Ноември, 2019, 16:14:25 »
Не го съди толкоз тежко. Неговата цел не е да направи исторически вярна реставрация, а да възстанови функционалността на 100%, да го обезопаси и да обясни на неразбиращите много полезни неща. Мен ме кефи. Да, ако го замеря с някоя реставрирана от Динев САБА сигурно ще онемее и ще си обръсне главата в знак на разкаяние, ама сега...  :D
Вярно, да ме извинят Колегите и Динев и Валери...

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1977
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Още едно прекрасно видео от г-н Карлсон!
« Отговор #12 -: 19 Ноември, 2019, 16:18:36 »
Да, и Владо и Валери са невероятни, не са и само те. Тук има толкова хора правещи прекрасни реставрации и ремонти. А Г-н Карлсон може да му пратим линк, за съжаление целия ни форум е на БГ, иначе не се съмнявам че ще открие тук много интересни за него неща. Иначе добре си прави видеата човека, много труд е това. И му харесвам работилницата :)
ха сега veso74 да види поста и да се навие да направим един генератор за всички, цена няма да има... Вече съм го обмислил до голяма степен.
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен veso74

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 343
  • Населено място: Силистра
  • LZ2WSG
Re: Още едно прекрасно видео от г-н Карлсон!
« Отговор #13 -: 19 Ноември, 2019, 17:08:22 »
Отдавна съм си сглобил модулче. Щях да го заформям като конструкция, но може да ускоря процеса :).
Пускам текущия си работен вариант за генератор (1 Hz - 70 MHz) в нова тема:

Лаб. генератор с DDS AD9850 / AD9851
https://www.sandacite.com/forum/index.php?topic=14303.msg103852#msg103852

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1977
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Още едно прекрасно видео от г-н Карлсон!
« Отговор #14 -: 19 Ноември, 2019, 17:22:19 »
Айде, местим разговора в тази тема. По-късно ще опиша какво виждам аз.  :drinks:
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |