| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: BPs720 - Регулируемо филтрирано захранване на базата на RD6012  (Прочетена 1671 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Здравейте сандъкчии!
След като RD Riden пуснаха на пазара RD6012 (скоро идва RD6018 а след време ще пуснат прецизна Р серия, очаквам с нетърпение!) реших, че е време да построя захранване с него. Хората слагат импулсно на 70В преди 6012, но това не е вариант за мен - много шумотевица настава, и без това ще филтрирам, нямам нужда от още боклуци на изхода. Ще се прави линейна задна част!
Купих един трансформатор 800ВА / 48В от Ташев, яки диоди STTH6003CW, кило кондензатори 4700мкФ, изкопах си старата кутия от ТЕС, поръчах захранването и се захванах! Предлагам ви една фото история на моето приключение, което завърши успешно преди малко!
138435-0138437-1
138439-2138441-3

До тук добре! Мостът е готов, трансформатора е монтиран. Единия вентилатор е за греца, другия е да вади топлия въздух от кутията и да върти хлад около импулсното. Трансформатора е много солиден и тежък, имам усещане, че характеристиката ще е бая твърда, точно каквато ми трябва. Може би се усещате какво съм направил - сложил съм оригиналния преден панел отзад, вентилаторите просто ЛЕГНАХА на местата на метрите!

138443-4138445-5
138447-6138449-7

52 дни по-късно, след хиляда разправии с митницата, хиляда разпечатки и документи за 60 долара, нерви и чакане, си получих захранването. Заедно с него дойде една новина от шефа на пощенски клон 07 до нас - от нова година НЯМА БЕЗМИТНИ ВНАСЯНИЯ ВЕЧЕ! Ще плащаме ДДС и за 1$! Не ми се говори...
Малкото трафче е за вентилаторите.
« Последна редакция: 08 Октомври, 2020, 23:27:25 от ahedproductions »
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Хайде първи проби!
Най ме вълнува шумотевицата. Напъвам го на около 2-3 А и меря преди и след филтъра. Изглежда добре!!! Меря на канал Б на скопа, десния.

138453-0138455-1
138457-2138459-3

Имах идея да отведа ОВ по напрежение след филтъра, за да може да си регулира филтрирания изход, но е невъзможно - минусът също участва във филтъра и тази индуктивност и пад ще хвърлят регулацията в хаос. Опитах - така и стана! За малко да изпусна захранването да си иде, изпадна от регулация и проплака на умирачка...  :D Това беше преди 1-2 седмици. Наскоро нарисувах панела и поръчката пристигна днес, връщайки ме на работния тезгях.

138461-4138463-5
138467-6138477-7

« Последна редакция: 08 Октомври, 2020, 23:31:19 от ahedproductions »
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Както се вижда потрябваха ми още 2 кондензатора по 4700 на самия вход на 6012, за да удържа входното напрежение над 63В при 12А. Ух, забравил съм да монтирам термо сензор на греца...утре. Инсталирах приложния софтуер, много ми харесва. Преди седмица правих частична калибрация, но тогава имах до 30 волта входно напрежение и далеч под 12А за ток, така че утре ще повторя калибрацията. Тепърва ще го меря по-подробно на шумове и пулсации. Има и още дреболии за оправяне, да постегна кабелажа, сензора за температура, но стана късно...и утре е ден! :)

138469-0138471-1
138473-2138475-3

Харното УСБ кабелче е от технополис!
Поздрави на всички!
Билян
« Последна редакция: 08 Октомври, 2020, 23:47:16 от ahedproductions »
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен триод

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 57
  • Населено място: София
Защо греца е с тези диоди? На каква честота работи импулсното? Сондите на осцилоскопа X10 ли са? При положение че има импулсен преобразувател в устройството, използването на мрежов трансформатор не се ли обезмисля? Един приличен филтър няма ли да оправи шумотевиците?

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
 :D Е това е един пълнител въпроси!!!
1) Защото са яки и има такива под ръка в Комет. Не ти ли харесват?
2) Ъъъ...ти да видиш, дори не съм се замислил. Някъде пишеше из нета, но не помня. Ще го мерна!
3) Измерванията ми със скопа са абсолютно невалидни! Скоро ще направя нови, както си трябва. Хванах си грешката на една от некачените снимки.
4) Не, не се обезмисля ни най-малко. Намери в нета видеата с 6006, да видиш какво бълва едното с импулсно зад него, и другото с линейна част. Двете шумотевици се наслагват и става нефилтрируемо кресчендо.
5) Че моя филтър си е съвсем приличен. :) А ако визираш импулсен предварителен блок, ще се налага да се слагат два броя филтри.
 :drinks:
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Ейй, най-накрая измерих шума!
Диференциалната сонда ми позволява да измервам едновременно и от двете страни на филтъра, без да закъсявам отрицателния полюс. Имаше нужда да направя къси проводници за нея, че с нейните дългите виждаше през криво огледало високите честоти. Тя е на 20Х, а другата ми сонда е стандартната за скопа. Интересното е, че имаше нужда от малка добавка по ВЧ филтъра - 1мкФ полипропилен на изхода. Резултата с него е повече от блестящ. Направих измерването само на 12А, където ситуацията с RD6012 е най-зле.
140431-0140433-1
140435-2140437-3

Ето и резултата 576мВ връх до връх без филтъра, 56мВ връх до връх с него. Това са -20.245дБ затихване.

140439-4

Импулсното е на около 67кХц. Янко, доволен от измерването? ;)
Скоро ще добавя кондензатора в захранването.
 
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Монтирах кондензатора вътре, с къси дебели проводници и кабелна обувка, заедно с проводниците на конектора. Шумът падна още повече, до към 36мВ при 12.1А, на ограничение. Доволен съм от резултата. Синхронизацията е малко по-трудна, защото този път меря само филтрирания изход, но на ръчно по веднъж се хваща импулса. Развивката е на 50нСек/дел и 20мВ/дел.
140477-0
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен триод

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 57
  • Населено място: София
Доволен. Очаквах да е на по-висока честота. Филтъра ми харесва. :good:

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
 :drinks:
Да и на мен! Препоръчвам проекта на всички! Става супер захранване.
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |