| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Малко помощ за радио КОНЦЕРТ  (Прочетена 1564 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен lubenov1

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 6
  • Населено място: Кюстендил
Малко помощ за радио КОНЦЕРТ
« -: 11 Април, 2019, 15:07:42 »
Здравейте до сега не съм писал в форума,но и за това дойде време.Закупих радио концерт и реших да го възтоновя.
На първо време извадих шасито,почистих го внимателно,както и лампите, огледах за разпоени елементи и кабели и последва включване.
Радиото заработи, пробвах го,чрез входния сигнал за магнетофон и подадох сигнал от гсм апарат. Дойде и звука и му се наслаждавах,около три-четри дни,докато не риших да превключа честотите от клавишите за да видя,дали ще хване нещо на укв,защото приятел ми каза,че се е хващала една честота на местно радио.
И проблема на радиото започна от там!
Изкара ковти сигнал лампата на главния трав EZ81 започна да искри и леко да пуши трафа.Разбира се веднага го изгасих,но в последващите пусканя на радиото проблема си остана. Чрез питане тук-там се риших да го отремонтирам. На първо време смених двойния кондензатор 2х 50мкф. И лампата Ez81 бе заместена от два диода 4007.
Сега радиото работи,но пак с проблем леко грее трафа и първата EL84 не ми харесва как грее и заграва.Значи има още някъде проблем.
Другия праблем,е че не мога да намеря цветна схема за кабелите на изходния трав.
Говорителите бяха свалени и аз чрез замерване открих на кои има сигнал.Лошото е че на белия кабел който върви в снопа за говорителите дава 274волта право напрежение и близо 600волта променливо.
Зеления си има сигнал, черния е маса, а на синия нама никой.
 Надявам се някой да даде съвет ,как и какво да направя за да мога да го оправя това радио.

Неактивен lager

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 903
  • Населено място: село Обидим, обл Благоевград, общ. Банско
Re: Малко помощ за радио КОНЦЕРТ
« Отговор #1 -: 11 Април, 2019, 15:54:55 »
Свали EZ80 и пусни радиото без нея.Трансформатора не трябва да грее, ако си имал късмет.Ако е така смени тази лампа с такава, за която си сигурен че е здрава.По-добре е да се смени с EZ81.Прехвърлящият кондензатор на EL84 също е добре да се смени.

Неактивен радиото

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 754
  • Населено място: Лом
Re: Малко помощ за радио КОНЦЕРТ
« Отговор #2 -: 11 Април, 2019, 16:02:40 »
Свали EZ80 и пусни радиото без нея.Трансформатора не трябва да грее, ако си имал късмет.Ако е така смени тази лампа с такава, за която си сигурен че е здрава.По-добре е да се смени с EZ81.Прехвърлящият кондензатор на EL84 също е добре да се смени.
Е то е  пушпул , трябва е на двете ЕЛ84 , да види напреженията .

Неактивен lubenov1

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 6
  • Населено място: Кюстендил
Re: Малко помощ за радио КОНЦЕРТ
« Отговор #3 -: 11 Април, 2019, 17:12:49 »
Да без лампа не грее! Преди дросела 300в след 315в или беше обратното не си спомням.
Това го замерих, след като сложих диоди вместо лампа.
Други кондензатори не съм сменил освен двойния.Поставил съм 2х47мкф на 400в.
Едно на ръка,че грее в повече едната лампа, но и това напрежение от белия кабел който излиза от втори пин от дясно на изходния трав, ме тревожи 274в. напрежени, а същевременно на синия кабел от синия кабел от първото пинче от дясно на трафа няма никой.Крачетат ги броя от долу на горе.Може ли по цветове и по крачетата на изходния трав,да ме кажете белия кабел,къде отива, както и синия,който би трябвало да е за първата двойка говорители.

Неактивен ONZI

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1035
  • Населено място: Севлиево
  • Митко Матев 0886739549
Re: Малко помощ за радио КОНЦЕРТ
« Отговор #4 -: 11 Април, 2019, 17:28:54 »
Здравейте до сега не съм писал в форума,но и за това дойде време.Закупих радио концерт и реших да го възтоновя.
На първо време извадих шасито,почистих го внимателно,както и лампите, огледах за разпоени елементи и кабели и последва включване.
Радиото заработи, пробвах го,чрез входния сигнал за магнетофон и подадох сигнал от гсм апарат. Дойде и звука и му се наслаждавах,около три-четри дни,докато не риших да превключа честотите от клавишите за да видя,дали ще хване нещо на укв,защото приятел ми каза,че се е хващала една честота на местно радио.
И проблема на радиото започна от там!
Изкара ковти сигнал лампата на главния трав EZ81 започна да искри и леко да пуши трафа.Разбира се веднага го изгасих,но в последващите пусканя на радиото проблема си остана. Чрез питане тук-там се риших да го отремонтирам. На първо време смених двойния кондензатор 2х 50мкф. И лампата Ez81 бе заместена от два диода 4007.
Сега радиото работи,но пак с проблем леко грее трафа и първата EL84 не ми харесва как грее и заграва.Значи има още някъде проблем.
Другия праблем,е че не мога да намеря цветна схема за кабелите на изходния трав.
Говорителите бяха свалени и аз чрез замерване открих на кои има сигнал.Лошото е че на белия кабел който върви в снопа за говорителите дава 274волта право напрежение и близо 600волта променливо.
Зеления си има сигнал, черния е маса, а на синия нама никой.
 Надявам се някой да даде съвет ,как и какво да направя за да мога да го оправя това радио.


Без говорители (товар)не го пускай ше ти пробие изходният траф.Провери го да не би вече да си го 'изтървал'.

Неактивен радиото

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 754
  • Населено място: Лом
Re: Малко помощ за радио КОНЦЕРТ
« Отговор #5 -: 11 Април, 2019, 18:46:14 »
Да без лампа не грее! Преди дросела 300в след 315в или беше обратното не си спомням.
Това го замерих, след като сложих диоди вместо лампа.
Други кондензатори не съм сменил освен двойния.Поставил съм 2х47мкф на 400в.
Едно на ръка,че грее в повече едната лампа, но и това напрежение от белия кабел който излиза от втори пин от дясно на изходния трав, ме тревожи 274в. напрежени, а същевременно на синия кабел от синия кабел от първото пинче от дясно на трафа няма никой.Крачетат ги броя от долу на горе.Може ли по цветове и по крачетата на изходния трав,да ме кажете белия кабел,къде отива, както и синия,който би трябвало да е за първата двойка говорители.
Снимай трафа изходния , и да видим кое , къде е .

Неактивен bobi mw

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 577
  • Населено място: Плевен
Re: Малко помощ за радио КОНЦЕРТ
« Отговор #6 -: 11 Април, 2019, 22:14:46 »
Единия кабел в снопа е за захранване на кондензаторните високоговорители затова имаш високо напрежение.Всички високоговорители ли работят?

Неактивен joro

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 148
  • Населено място: Пловдив
Re: Малко помощ за радио КОНЦЕРТ
« Отговор #7 -: 12 Април, 2019, 11:21:39 »
 не гледай само крайните лампи
 провери и лампите напред 'с'по
 анодите. 2 решетки

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1897
  • Населено място: Пловдив
Re: Малко помощ за радио КОНЦЕРТ
« Отговор #8 -: 12 Април, 2019, 12:08:10 »
Има пробил кондензатор, това е ясно.
Трябва да те научим как да го откриеш.
Предлагам ти за начало да свържеш крушка последователно на захранването от мрежата 250V.
По светенето се съди за консумацията на целия апарат.
Ако е изправено жичката на крушката трябва да се зачерви, не повече.
После махни всички лампи и пусни радиото без тях. Жичката на лампата не трябва да променя цвета си.

Офф не знам за кой път го пиша това.

Неактивен радиото

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 754
  • Населено място: Лом
Re: Малко помощ за радио КОНЦЕРТ
« Отговор #9 -: 12 Април, 2019, 15:38:11 »
Единия кабел в снопа е за захранване на кондензаторните високоговорители затова имаш високо напрежение.Всички високоговорители ли работят?
Не винаги страничните говорители са кондензаторни .

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Малко помощ за радио КОНЦЕРТ
« Отговор #10 -: 12 Април, 2019, 16:41:07 »
Страничните мисля, че никога не са, обаче предните ВЧ два броя на Концерт мисля че задължително са кондензаторни. Не съм виждал много Концерти но всичките са били с електростатични.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен радиото

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 754
  • Населено място: Лом
Re: Малко помощ за радио КОНЦЕРТ
« Отговор #11 -: 12 Април, 2019, 17:12:52 »
Страничните мисля, че никога не са, обаче предните ВЧ два броя на Концерт мисля че задължително са кондензаторни. Не съм виждал много Концерти но всичките са били с електростатични.
Предните - да . Може да не ги връзва , за да не обърка . Щото нали пише че иска цвят на кабелите . Ако работи , ще си работи и без тях . Ако има  фото , ще да е по добре .

Неактивен lubenov1

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 6
  • Населено място: Кюстендил
Re: Малко помощ за радио КОНЦЕРТ
« Отговор #12 -: 12 Април, 2019, 18:43:22 »
Така за сега по радиото са сменени катодния кондензатор 50uf 16v с 100uf на 25v.
При замерване на катодния резистор на EL84 показа 111ома,а е сложен 120ома и съм добавил 10ома за да стане поне 121ома.Лампата EZ81явно е дефектирала и я замених два диода по 4007 и съпротивление от 220ома преди дросела за да се вамали напрежението до 270v.Сменен е и двойния кондензатор 2х50uf с 2х47uf на 400v. Кондензаторните говорители не съм ги свързал, радиото го взех без говорителите. Вече по белия кабел напрежението е 15-16v. Смених кондензатора 1.5nf 250v. С такъв 1.5nf 600v.
Просто тъкъв имах, както и резистора R5.1k с R5.4k,защото имах най близка тази стойност. На синия кабел за другата двойка говорители няма сигнал, има само на зеления и на този за допълнителен говорител.
 
Интересувам се колко волта трябва да има на катодите на EL84 минимално и максимално преди да излязат от режим.
Маже да дадете,още препоръки, кое да сменям и замервам!😊
Струва ми се че доста се нагряват лампите EL84.

Неактивен радиото

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 754
  • Населено място: Лом
Re: Малко помощ за радио КОНЦЕРТ
« Отговор #13 -: 12 Април, 2019, 19:40:15 »
Така за сега по радиото са сменени катодния кондензатор 50uf 16v с 100uf на 25v.
При замерване на катодния резистор на EL84 показа 111ома,а е сложен 120ома и съм добавил 10ома за да стане поне 121ома.Лампата EZ81явно е дефектирала и я замених два диода по 4007 и съпротивление от 220ома преди дросела за да се вамали напрежението до 270v.Сменен е и двойния кондензатор 2х50uf с 2х47uf на 400v. Кондензаторните говорители не съм ги свързал, радиото го взех без говорителите. Вече по белия кабел напрежението е 15-16v. Смених кондензатора 1.5nf 250v. С такъв 1.5nf 600v.
Просто тъкъв имах, както и резистора R5.1k с R5.4k,защото имах най близка тази стойност. На синия кабел за другата двойка говорители няма сигнал, има само на зеления и на този за допълнителен говорител.
 
Интересувам се колко волта трябва да има на катодите на EL84 минимално и максимално преди да излязат от режим.
Маже да дадете,още препоръки, кое да сменям и замервам!😊
Струва ми се че доста се нагряват лампите EL84.
Ако анодното ти е 270волта , на кондерите - 240 - 250волта трябва да имаш на анодите на крайните .
Измери какво имаш на ПЪРВА решетка . Ако има ликаж , ще греят лампите .

Неактивен lubenov1

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 6
  • Населено място: Кюстендил
Re: Малко помощ за радио КОНЦЕРТ
« Отговор #14 -: 16 Април, 2019, 15:35:49 »
Здравейте! Радиото вече влезе в режим. Смених някой друг кондензатор и 2 съпротивления и за сега е добре.
Петането ми е да побвам ли да върна изправителната лампа EZ81 или да си оставя диодите,като варянт за изправяне на напрежението.
След диодите съм навързал съпротивления за да получа желаното нопрежение.
Диодите са 2 х 4007
Още един въпрос, диодите ще товарят ли трафа повече от лампата?

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |