| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Новия ми стар грамофон Dual 55E ,  (Прочетена 30183 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Новия ми стар грамофон Dual 55E ,
« Отговор #75 -: 19 Юни, 2015, 18:37:54 »
Ето и първите 2 тестови иглички, с различен профил.  Остри са колкот и металната. Заточих ги на шлиргел с фин камък , в посока провлачване. Хвърляше доста фин прах но стана трудно. 

Самото дърво е супер твърдо и чисто новия ми макетен нож, който е остър като бръснач искаше невероятно усилие, за да отреже клечката перпендикулярно. При това отрязване се виждат кръглите влакна на бамбука и може да се познае единствено така дали наистина е бамбукова клечката а не от някаво друго дърво. Сущо на пипане клечките са  мазни- гладки, за разлика от българските -чамови които са по порести на пипане.

Примерно усилието, което би ми било необходимо да отрежа алуминиева пръчка или меден проводник с тази дебелина и този нож е в пъти по-малко.
31503-0

Интересно е, че поставен върху метална основа с цялата тежест на дозата върху него - върха не се мачка- проверих с монокъл  8)
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Новия ми стар грамофон Dual 55E ,
« Отговор #76 -: 19 Юни, 2015, 19:57:02 »
направих си теста с една 33 оборотна винилова яко надрана плоча... Дървената игла възпроизвежда звук успешно  :) :) :) :) :), е не може да следи браздите... иска си бакелитена плоча.  :D
Пробвах и с една метална игличка,  която си  на прави собствени бразди във винила  :lol:

Следва закупуване на кантарче за регулиране на натиска и истинска  шеллакова плоча.
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Активен apm

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 23
  • Населено място: Стара Загора

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Новия ми стар грамофон Dual 55E ,
« Отговор #78 -: 23 Юни, 2015, 17:56:14 »
Днеска измерих натиска на рмото с кантарче : 100грама ... много е.

Явно е отпуснала регулиращата тежестта пластина... Ще трябва да я сменям, то е някаква жилава тел всъщност...
« Последна редакция: 23 Юни, 2015, 18:43:31 от Pichaga933 »
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Новия ми стар грамофон Dual 55E ,
« Отговор #79 -: 23 Юни, 2015, 19:29:51 »
Със сигурност 100 грама е много над очакваното, трябва регулировка, трябва да има някакъв начин, виж дали си я монтирал правилно. Не знам конкретния звукоснемател с какъв натиск работи, но предполагам че всичко над 20 - 25 грама е твърде много.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Новия ми стар грамофон Dual 55E ,
« Отговор #80 -: 23 Юни, 2015, 20:26:33 »
Има една извита твърда тел която влиза с 2 та си края в рамото, минава над една ос която служи за център на тежестта като кантар  и с  огъвката си  телта се закачва за щампован палец в черната ламрина отзад .  Много просто изпълнено, просто телта се е отпуснала с времето, защото не е държано рамото на стойката. 

Трябва да си намеря стоманена тел и да си направя нова- не уморена.  :(
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Новия ми стар грамофон Dual 55E ,
« Отговор #81 -: 24 Юни, 2015, 00:20:27 »
разпънах една пружина от малко по-дебела тел и я оформих като оригиналната тел. Но мога да настроя на минимум 38-40 грам натиск с нея..
 
Трябва да си изправям тестовта плоча,  че е крива...
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Новия ми стар грамофон Dual 55E ,
« Отговор #82 -: 24 Юни, 2015, 13:47:53 »
Засега го остави така на 40 грама и поразрови из нета тоя звукоснемател с какъв работен натиск е и тогава коригирай допълнително. Защото работата с по-нисък натиск от предписания е по-опасна за плочата от колкото работата с предписания натиск, пък бил и той твърде голям по съвременните стандарти. Но е важно да намериш данни колко трябва да е тоя натиск, иначе остава на слух като намериш плоча да видиш при кой критично нисък натиск се появяват значителни изкривявания, то ще се усети.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Новия ми стар грамофон Dual 55E ,
« Отговор #83 -: 24 Юни, 2015, 22:32:46 »
Днеска тренирах изправяне на 2 шеллакови плочи- ужасно криви чинии за супа направо- с пистолет за горещ въздух. Научих се ама основата ми беше не добре почистена и се поучиха вдлъбвания от песъчинки под плочата- като резултата е- 2 прецакани плочи- не, че не  свирят ама на вдлъбванията  прескачат. За следващия път технологията вече е изяснена. На чиста основа може да се пробвам да ги оправя...

с 40 грама не вади черни стружки. та смятам е ок. НО нямам болта за закрепване на иглата към дозата- импровизирам с някакви запилени.

Моля колегите, които имат такива дози да си снимат болтовете за закрепване на иглата, за да знам какво да търся- доста специфично е.

В момента има проблеми  с автостопа, сработва прекалено рано- в средата на плочата , та трябва да видя къде провлачва механиката.
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Новия ми стар грамофон Dual 55E ,
« Отговор #84 -: 24 Юни, 2015, 23:26:49 »
Предполагам просто трябва да се регулира малко, ти си разглабял всичко и сигурно си развалил центровката. Трябва да кажеш повече за технологията за изправяне че и аз имам за изправяне, точно като паници са и моите, разбира се не чак толкова тежък случай но се изкривиха защото ги бях оставил върху картонена кутия с плочи а върху тях други винилови плочи и така стана белята.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Новия ми стар грамофон Dual 55E ,
« Отговор #85 -: 25 Юни, 2015, 00:27:09 »
Технологията е лесна- нагряваш ЦЯЛАТА плоча с пистолет за горещ въздух бавно и методично( нагряваш и хартиятя в средат все едно не съществува- щото иначе ще се спука) Едната я изкривих щото не нагрявах хартията . Идеално права и чиста основа трябва да имаш отодолу, плочата също да е идеално чиста. Върху основата - ПДЧ маса примерно- дебела- полагаш ЧИСТО НОВ кадастрон и върху него плочата.
 При мене се получиха 3 проблема:

- В началото не нагрявах в средата и се получи ЧЕРТА от средата към външния ръб- нещо като пукнатина  изглежда но не е .

-После като продължих се размекна много и всички дребни дефекти по повърхността на масата ми- лакирана на четка ПДЧ- минаха през хартията  и се отпечатаха като вдлъбнатини и бъбуни по плочата

-После реших да снимам Втората плоча и се разсеях с фотоапарата и при задържане на пистолета на едно и също място веднага се нагъна на вълни района... Нагъването го оправих с притискане на дебела книга отгоре, докато е мека.

Хубавото е, че процеса може да се повтори/подесети. Правих го няколко пъти.

Идеята е : идеално права и чиста повърхност от нова  дебела твърда хартия.

-Нагряваш  равномерно с бързи движения върху цялата плоча включително средата където не свири.

-Като омекне средата леко се повдига. Аз натисках с книга с идеални корици. Не влияе върху браздите.

Като омекне мирише и е като пластелин. Като легне равномерно навсякъде се оставя да изстине.  Там където е било надигнато аз сложих книгата да притиска.

Предполагам е по-добре ако цялата се притисне равномерно а не само на места. Предполагам горна пдч плоскост с кадастрон и върху нея.

Оставяш да изстива към 30минути.

Кръгообразните движения-тип спирала от вътре навън с пистолета за горещ въздух са по подходящи от правите диаметрични, май с тях направих псевдо-пукнатината за която говорех по-горе.

Следващия път ще се подготвя с по добра основа и плот за отгоре и ще се пробвам да ги спася тия плочи.

Относно автостопа, разглобявах рамото  към 50 пъти. може да не съм събрал механизма правилно, трябва да го погледна , не е кой знае какво.

Чудя се дали да модифицирам с тежест примерно кантара с натягане в кутията с врътка, та да мога да прилага различен натиск за криви плочи и за читави. Но за целта като начало трябва да пробия оста на рамото а това иска доста точна колонна бормашина с малко или без биене, чудя се дали може да се пробие оста на лазер?
« Последна редакция: 25 Юни, 2015, 00:38:48 от Pichaga933 »
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Новия ми стар грамофон Dual 55E ,
« Отговор #86 -: 09 Октомври, 2015, 08:05:27 »
Малко развитие по Грамофона:

Свалих стария фурнир от кутията, понеже беше унищожен- надран, начукан, обелен и тн...
Температурно реагиращото лепило на водна основа на фурнира се сваля със:
-Шише вода- яко мокрене,
-Пситолет за горещ въздух- нагряване ,
-Шпакла  повдигане на фурнира в момента, в който водата попилата в него вода се превърне в пара от жегата.
37229-0
Слвалих и страничните и заданта дъска от кутията понеже бяха по-ниски от предния панел. Явно е била правена за вграждане в радиоапарат БГ производство а Шасито е купено като Кит.

Резнах от ПДЧ нови задна и странични дъски с височината на предната и ги монтирах с Лепило за Дърво Henkel Moment
37177-1
Фурнировах всчико с Фурнир "Зебрано" с лепило Henkel Universal. Първо страничните дъски, после предна и задна и накрая горната , за да се получи невидимото застъпване на ръбовете.
37179-2
Получи се. Още не съм решил как да го финиширам. Фурнира е леко релефен и мног приятен на пипане в това си състояние , чак не ми се иска да го шлайфам. Предполагам, че ще лакирам с мат в това състояние.
37181-3

Монтирах планка с бутон, с нормално отворен контакт, която да замени за сега не намираемия  живачен ключ.
37183-4
Добавих по идея на Ориго схема за мек старт на мотора.
37185-5
Разглобих дозата и свих диаметъра на държача за иглите - сега плътно и безпроблемно се монтират руските игли, които са масово намираеми в БГ и са по тънки от немските.
37189-6
Монтирах нов/стар щепсел от преди 40-та година . Има го в старите каталози, продавал се е като резервна част в БГ.
Изпилих го и го оформих на овал , за да влиза в съвремнните контакти, след това  лакирах изпиленото, за да изглежда фабрично.
Сложих Нов Текстилен кабел- този път червен. Оказа се че това е оригиналния цвят по снимки от нета на доста запазени екземпляри.
37187-7


За сега остава да потърся Червен филц 2мм за платера, че сегашното покритие не се връзва с кабела, да доизградя врътката напотенциометъра със смола и настърган бакелит, може би да монтирам и индикаторна глим-лампа и стикер със старото Дуалско- лого да изработя принтна и лепна..





« Последна редакция: 09 Октомври, 2015, 16:25:27 от Pichaga933 »
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Новия ми стар грамофон Dual 55E ,
« Отговор #87 -: 09 Октомври, 2015, 08:10:05 »
 :drinks: Страхотен!!! Червения филц ще го завърши идеално. Браво!
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Новия ми стар грамофон Dual 55E ,
« Отговор #88 -: 09 Октомври, 2015, 15:51:09 »
След усилено четене по западни сайтове неколкократно установих, че  силата на натиск на иглата за такива грамофони е 100гр.

Съответно бях го настроил на 50гр . и се получаваха проблеми като прескачане при иделано прави плочи, не-добро звукоприемане и тн.  При криви плочи беше абсолютно невъзможно да се задържи иглата върху плочата въобще...

След настойка на 100гр. Механиката на рамото сработи иделано .

+ един инцидент- днеска изтървах една от 2 те ми общо шеллакови плочи и я счупих( фонотеката ми на 78 оборота моно се намали на 50%-та)  :bad:  кофтито е, че се раздроби, ако беше цяло парче, щях да пробвам технологията за лепене ама...

Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Новия ми стар грамофон Dual 55E ,
« Отговор #89 -: 09 Октомври, 2015, 16:00:56 »
Мдаа, има го тоя риск с изтърването и не само, неприятно е! 100 грама щом казваш че му е нормалния натиск ок, ама да знаеш че ще изореш плочите :) Пускай го само за демонстрация на не особено ценни плочи :) Обърни мнимание и след прослушване дали върху повърхността на плочата не излизат стружки.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
1 Отговора
1350 Прегледи
Последна публикация 11 Януари, 2013, 06:16:30
от hydrometalique
13 Отговора
6450 Прегледи
Последна публикация 22 Юни, 2015, 23:32:10
от dido
1 Отговора
765 Прегледи
Последна публикация 08 Октомври, 2015, 15:19:39
от mano
0 Отговора
977 Прегледи
Последна публикация 29 Февруари, 2016, 09:55:10
от simod
2 Отговора
1133 Прегледи
Последна публикация 18 Юни, 2016, 14:24:30
от olxivanov

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |