| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Измерител на фазови разлики Л25  (Прочетена 2996 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен ian

Измерител на фазови разлики Л25
« -: 16 Февруари, 2016, 23:28:26 »
Здравейте, колеги.
Наскоро си купих този уред заради кутията и причината да Ви го показвам (преди да го разглобя) е, че може би някой от Вас също като мен не са го виждали.
В нета не намерих информация за него, ако някой има нещо или знае може да го публикува тук.
Поздрави на всички.

Неактивен regreed

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 453
  • Населено място: Анкх-морпорк.
  • Пустиняк и дърт темерутин
Re: Измерител на фазови разлики Л25
« Отговор #1 -: 17 Февруари, 2016, 06:45:46 »
Уредът е полезен,  и по-добре го запази. или размени за нещо друго което можеш да ползваш за кутия, но ако е читав не го съспивай!
Аз се бях скапал преди да търся такъв, че при нас в бачкането проблемите с тока са постоянни. А иначе апарата го ползват при включване
/ изключване на големи мощност в мрежата (3 фази, нали).
Омраз!

Неактивен LZ5PL

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 12
  • Населено място: София
Re: Измерител на фазови разлики Л25
« Отговор #2 -: 20 Септември, 2021, 21:45:22 »
Колега, сигурно отдавна си забравил за този уред, но темата сега ми попадна пред очите и мога да кажа нещо за него.
Уредът е производство на Техенерго (намираха се в София в пресечка на ул. „Козлодуй“) и се използваше при настройка на релейни защити в енергетиката.
Тогава нямахме сегашните автоматизирани тестери и при настройка на дистанционни защити свързвахме схема състояща се от товарно устройство (такова което генерира ток до 50 А), фазорегулатор (източникът на напрежение, чрез който подаваното в схемата еднофазно напрежение може да се изменя по величина и ъгъл), ампермер, волтмер и (отначало) косинус-фи мер. По-късно получихме този прибор, с който заменихме стрелковия косинус-фи мер. Имаше и още един прибор на Техенерго в същия корпус, с който мерехме интервали от време (в случая времето за задействане на настройваната релейна защита).
Голяма играчка си беше, цяло лабораторно упражнение. Предимството пред съвременните уреди беше че си длъжен през цялото време да мислиш за физическата същност на процеса - токът изпреварва или изостава от напрежението, в кой квадрант си в момента и т.н. Тогава си беше трудоемко, това предимство започнах да го разбирам когато заработих с автоматизирани прибори (средата на 1990-те) и започнах да виждам как по-младите колеги трудно се ориентират когато нещо не върви както трябва дали грешката е в изпитваното устройство или в свързването на тестера.
Истинското радио свети в тъмното.

Неактивен barlog

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 121
  • Населено място: гр. Куклен
Re: Измерител на фазови разлики Л25
« Отговор #3 -: 20 Септември, 2021, 22:29:22 »
Колега LZ5PL, къде в енергетиката работите, да не би в ЕСО ? На мен часовника на Техенерго ми беше любим прибор  :D

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |