| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: walkey talkye настройка  (Прочетена 6498 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1897
  • Населено място: Пловдив
walkey talkye настройка
« -: 19 Февруари, 2019, 22:07:07 »
Здравейте.

Имам woki toki TCM Art No 212627
Много прилича на "Binatone MR-200 model 0503" и "Voxtel MR200"
Състав:
приемник   KA3361
синтезатор TB31202FN
НЧ         SL386D
           LM324 2br
           24C02
В тинейджъските ми години успях да разстроя всичко възможно в тях и даже убих едното.
тази неделя на пазара намерих едно с окян вид, което проработи.

Иска ми се да мога да настроян двете woki toki и да ги дам на дъщерята да им се радва.
За съжаление нямам опит с такава техника, освен в развалянето и.

Знам че във форума има много радио любители и тази техника Ви е позната
Молбата ми е да ме научите как се настройват тези woki toki.

Имат само 4 органа за настройка:
Един тример кондензатор в близост до синтезатора TB31202FN
Сдна феритна бобина в близост до приемника  KA3361
и два променливи резистора.
По късмо ще се опитам да проследя с какво са свързани



Прикачвам малко снимки
« Последна редакция: 03 Април, 2019, 21:49:18 от mano »

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1897
  • Населено място: Пловдив
Re: woki toki настройка
« Отговор #1 -: 22 Февруари, 2019, 21:08:04 »
Тример кондензатор в близост до синтезатора TB31202FN е свързан както в PDF
Сега търся къде мога да измеря честотата, която излиза от синтезатора с честотомер

Неактивен bycec

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 43
  • Населено място: Габрово
Re: woki toki настройка
« Отговор #2 -: 22 Февруари, 2019, 22:08:52 »
Със сигурност е много по-лесно и вярно, ако се измери честотата на синтезирания канал. Естествено, необходим е подходящ честотомер и все-пак  токито да излъчва.

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1897
  • Населено място: Пловдив
Re: woki toki настройка
« Отговор #3 -: 22 Февруари, 2019, 22:16:32 »
Може ли да обясниш по подробно
Цитат
честотата на синтезирания канал. Естествено, необходим е подходящ честотомер

П.П.
Сега виждам, че честотите са над 200Mhz.
Не разполагам с такава техника за измервания.

Някой навива ли се да ги настрои?
« Последна редакция: 22 Февруари, 2019, 22:44:00 от rolling_heads »

Неактивен bycec

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 43
  • Населено място: Габрово
Re: woki toki настройка
« Отговор #4 -: 22 Февруари, 2019, 22:52:37 »
Тук https://en.wikipedia.org/wiki/PMR446 са описани стандартите,честотите и номерацията на каналите.
Включваш токито на предаване на някой канал и с тримерчето настройваш честотата на предаване.
Приемната ще се получи автоматично.

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1897
  • Населено място: Пловдив
Re: woki toki настройка
« Отговор #5 -: 23 Февруари, 2019, 21:18:34 »
Направих следната постановка.
На входса на микрофона подададох 436kHz (търся близост до тона ла 432kHz)
С осцилоскопа гледам сигнала на говорителя на другото woki toki.
Въртя кондензатора на първата до получаване на симетрина синусоида и бобината на втората за масимум сигнал.
Мисля че това е достатъчно за настройка на честотите.

Имам друг проблем.
На едното woki toki е изгорял крайния транзистор.
Премистих здравия на мястото на изгорелия и другото woki toki тръгна.
Преди време правих опити със захранването и явно съм го опукал.
Ето какво показа всичкомера.
111944-0
Миля да ми помогнете в избора на транзистор.Няма никакви надписи по корпуса.



Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3520
  • Населено място: Варна
Re: woki toki настройка
« Отговор #6 -: 23 Февруари, 2019, 22:39:12 »
« Последна редакция: 24 Февруари, 2019, 01:15:41 от Pichaga933 »

Неактивен ivcho1996

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 149
  • Населено място: София
Re: woki toki настройка
« Отговор #7 -: 24 Февруари, 2019, 07:43:58 »
Намерих в къщи едно  woki toki Cobra MODEL:PR3175 напълно изправно (не го намирам другото  ???) , предполагам са идентични като устройство ако мислиш, че може да ти свърши работа за части или да пробваш да го настроиш с твоето ще ти го пратя. Снимки ще пусна по-късно  :hi:

Неактивен ivcho1996

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 149
  • Населено място: София
Re: woki toki настройка
« Отговор #8 -: 24 Февруари, 2019, 14:16:03 »
Снимки:

Неактивен NHB

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 888
  • Населено място: Варна
Re: woki toki настройка
« Отговор #9 -: 25 Февруари, 2019, 07:43:08 »
Мисля, че начинът на настройка, който си избрал, не е много правилен. Тръгнал си да настройваш предавателя по приемника, но приемникът ти отначало не е сигурно че е бил настроен... А има много прост и лесен начин за настройка, и не са нужни никакви апарати за него.
1. Трябва да настроиш приемника. Там има само една бобина - на опорния кръг на честотния демодулатор в 3361. За да я настроиш не трябва нищо друго освен да наблюдаваш шума на НЧ изхода на 3361 с осцилоскоп. Само шума, при липса на входен сигнал! Гледаш на 1 или 0.5 В/деление на осцилоскопа. Шумът има условно 'средна линия' и 'пикове', които са както нагоре, така и надолу от средната линия. При въртене на бобината, средната линия се мести нагоре - надолу, а пиковете се изрязват отгоре или отдолу... Настройваш така, че шумът да е максимално симетричен спрямо средната си линия. Има една особеност - понякога приемникът в сендбай работи в прекъснат режим - включва се за секунда и прави пауза за няколко сек. за да пести батерия. Ако е така, можеш да го включиш принудително, но не помня вече от кой крак - не съм ремонтирал и настройвал безжични телефони от 20г. Виж ПДФа на МС3361. Може и да го оставиш така и да гледаш в чакащ режим на по-голяма яркост - пак се вижда.
2. Сега вече остава само предавателят. Пак гледаш НЧ изход на приемника. Вече няма шум, а права линия, защото предавателят е включен. Но нивото на линията ще се променя нагоре-надолу от тримера на предавателя (трмерът променя честотата на предавателя)- трябва да е същото, като положението на 'средната линия' на шума без сигнал. Има и друг начин - свързваш осцилоскопа на изхода на филтъра за 455 КХз и гледаш амплитудата. Естествено, ще видиш синусоида с честота близка до 455, когато предавателят работи. Настройваш тримера на предавателя по мах на амплитудата. Ако сигналът е много силен, може да има ограничение, затова трябва да отдалечиш предавателя, за да понамалее сигналът...

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1897
  • Населено място: Пловдив
Re: woki toki настройка
« Отговор #10 -: 25 Февруари, 2019, 08:02:35 »
Благодаря за насоките.
Поръчал съм транзистори, когато пристигнат ще продължа

Неактивен NHB

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 888
  • Населено място: Варна
Re: woki toki настройка
« Отговор #11 -: 25 Февруари, 2019, 08:42:48 »
Замислих се...
Не съм сигурен, че тримерът променя честотата на предавателя, възможно е също да променя опорната честота на синтезатора на осцилаторната честота в приемника...
 Ако променя честотата на предавателя - това което съм написал, но да поясня - върти се тримера на едното токи, а с осцилоскопа се гледа сигнала в другото. После местата им се разменят и се прави същата настройка на приемника на второто и предавателя на първото.
 Ако променя честотата на осцилатора, тогава всичко се настройва по същия начин, но само в едното...
 Ако обаче тримерът променя едновременно честотата на предавателя и на осцилатора, тогава ще трябва честотомер... Всъщност и без уреди ще може, но първо провери на какво влияе тримерът...

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1897
  • Населено място: Пловдив
Re: woki toki настройка
« Отговор #12 -: 25 Февруари, 2019, 12:23:24 »
Тримера влияе на опорната честота.
Свързан е към кварцовия резонатор.

По нагоре съм дал линк към PDF

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 894
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Re: woki toki настройка
« Отговор #13 -: 25 Февруари, 2019, 17:48:22 »
Без честотомер няма да стане. Как се настройва. Първо трябва да се вкара гуна в режим. Но, щом си въртял опорния кварц, първо трябва кварца да си дойде на мястото. Това става с честотомер. После гледаш от схемата на синтезатора. От колко до колко волта работи фазовия детектор. Демек с какъв толеранс се управлява гуна. После се гледа в какъв честотен диапазон работи токито. Задаваш честота по средата и гледаш колко волта отиват на гуна. Трябва също да е средна стойност. После се гледат двата края на честотния обхват. Гуна трябва да работи- синтезатора да е захапал както се казва. Забелязах че синтезатора ти е двоен. Вероятно е с два гуна. Единия за приемника, другия за предавателя. Гуна трудно ще го барнеш. Най - вероятно си разбазикал фазовия детектор.
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3520
  • Населено място: Варна
Re: woki toki настройка
« Отговор #14 -: 25 Февруари, 2019, 18:05:09 »
Много сложни методики,ако си пипал само едното правиш следното.Взимаш честотомер,на входа му слагаш парче жица 1/4 от 70 см. т.е. 18 см.Работещото слагаш на някакъв канал и натискаш PTT.Записваш си честотата,после на същия канал натискаш PTT и въртиш тримера докато докараш честотата.Проверяваш на другите канали и си готов.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |