| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Захранване на луминисцентни лампи  (Прочетена 6023 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен monti

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 94
  • Населено място: София
Захранване на луминисцентни лампи
« -: 01 Октомври, 2019, 16:38:41 »
При ровене из чичо Гугъл попаднах на една схема за захранване на луминисцентни лампи без дросел и стартер. В статията пише че схема е годна за пури до 60см. мен ме интересува кои стоиности на елементите да променя за да стане и за по големите пури тези които са над 1м.

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1529
  • Населено място: Варна
Re: Захранване на луминисцентни лампи
« Отговор #1 -: 01 Октомври, 2019, 17:47:02 »
Тази схема е много стара, от моето детство! За съжаление не става, тръбата се захранва с постоянен ток и  не след дълго, се поляризира, потъмнява в единия край и спира да свети!

Неактивен monti

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 94
  • Населено място: София
Re: Захранване на луминисцентни лампи
« Отговор #2 -: 01 Октомври, 2019, 17:58:28 »
благодаря за отговора styrshel, можеш ли да ми предложиш подобна схема която да върши работа

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1529
  • Населено място: Варна
Re: Захранване на луминисцентни лампи
« Отговор #3 -: 01 Октомври, 2019, 18:06:20 »
Има електронни баласти в магазините, които вършат работа.

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: Захранване на луминисцентни лампи
« Отговор #4 -: 01 Октомври, 2019, 20:18:25 »
Да, styrshel е много прав. Някъде, преди 25-30 години правехме подобни експерименти по такава схема и резултата беше такъв. Единствено, файдата беше, че известно време работеха с изгорял катод. Даже, дали някъде не съм запазил някоя работила платка с елементите и ако я намеря, мога да я пратя на колегата да продължи с експериментите?...
0888981645, 072365106

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3529
  • Населено място: Варна
Re: Захранване на луминисцентни лампи
« Отговор #5 -: 01 Октомври, 2019, 20:34:13 »
Преди много години в Млад Конструктор имаше статия със схемата по горе и таблица за стойностите за различни видове лампи.Аз не можах да я намеря сега,някой от по старите ако я има на лесно нека я качи.При мен работеше на две лампи по 40 вата от 1884 г. до края на 1998 г.После събориха гаражите където бяха сложени.Ползват се стари лампи с прекъснати катоди и няма проблеми.

Активен Любо Божков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1621
  • Населено място: с. Ресен общ. В.Търново
Re: Захранване на луминисцентни лампи
« Отговор #6 -: 01 Октомври, 2019, 20:58:24 »
Когато бях студент във ВМЕИ гр.Варна, в лабораторията по силова електроника на тогава главен асистент Димитър Юдов (сега професор), бяха разработени тиристорни инвертори, работещи на няколко килохерца. Използваха се в няколко тъкачни фабрики. Предимството бе, че работеха с "изгорели" лампи и се избягваше стробоскопичния ефект.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Захранване на луминисцентни лампи
« Отговор #7 -: 02 Октомври, 2019, 11:33:46 »
Здравей, аз също правих тази схема като бях по-млад и зелен, но достигнах до заключението, че не е с добри параметри. Действително е възможно да запали някоя по-издухана пура, защото по спомен даваше около 1000 волта на празен ход. Проблема е както са ти споменали колегите в това, че пурата работи с постоянен ток, и освен това, че ограничението на тока през пурата се осъществява от кондензатор. Това е неоптимално, защото в началото на всеки полупериод е необходимо достигане на по-висок напрежение за възникване на разряд, а след това напрежението върху пурата рязко спада. В този момент, за този рязък спад импеданса на кондензаторите е нисък, и през тръбата се формира доста силен токов импулс. За неговото ограничение са предвидени трите паралелно свързани мощни резистора, но въпреки това не са достатъчни. Резултатът е още по-ускорено износване на активния материал на катодите, и съвсем скоро започва нестабилна работа на пурата - забелязва се с просто око като трептене на светлината и то доста дразнещо. Като цяло съм пробвал схемата с доста различни стари пури и в заключение мога да кажа, че не си заслужава занимавката с нея, освен ако не е просто от любов към експеримента. Колеги и тогава ми казваха, че при тях схемата е работила дългогодично и безпроблемно - напълно е възможно, но причината за това са били старите български пури с голям диаметър, които очевидно са били доста по-яки и са издържали повече на неоптималния режим.
Сега на въпроса, кажи каква е идеята ти за използване на тази схема - мога да предложа някои интересни алтернативи.
- Ако е въпроса за пура с прекъснал катод - спокойно може да се шунтира прекъсналия катод и да се постави пурата в стандартната схема с дросел и стартер - може да изкара още. Ако просто пурата вече поддържа по-високо напрежение и пали стартера и ефекта е постоянно премигване - може да се направи експеримент с електронен стартер или стартов бутон вместо стартер, но вероятно щом е достигнала до този момент вече е време да бъде изхвърлена - една пура в момента струва толкова малко, че не си заслужава толкова да се пести.
- Електронни баласти - там трябва МНОГО да се внимава. Продават се и ГОЛЕМИ боклуци! Например мога да дам пример с лаборатория в технически университет, с нови осветителни тела със електронни баласти без специфична марка. За няма и 3 години отидоха 4 от 6. Като цяло много кофти качество на производство. Ако ще се купува електронен баласт той трябва да бъде марков, например OSRAM и да струва от 30 лв. нагоре. Е, аз предпочитам дросел и стартер, резултатите са доста по-добри от към надеждност.
Мога да предложа и схеми за захранване на такива пури от ниско постоянно напрежение, но май в случая не се търси такова нещо.
Успех!
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен pansim

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 618
  • Населено място: Сандански
Re: Захранване на луминисцентни лампи
« Отговор #8 -: 02 Октомври, 2019, 12:15:05 »
- Електронни баласти - там трябва МНОГО да се внимава. Продават се и ГОЛЕМИ боклуци! Например мога да дам пример с лаборатория в технически университет, с нови осветителни тела със електронни баласти без специфична марка. За няма и 3 години отидоха 4 от 6. Като цяло много кофти качество на производство.

Че това си е първо качество по днешни стандарти :D
Вие да не искате китайците да останат гладни.
Кофти качество е когато купуваш три /3/ лампи готови с вградени баласти и нито една не пали!!!
Лично изпитано от мен. Отидохме отново в магазина с човека който си ги бе купил и ооо...чудо... бяха ни дали погрешка от купчината НЕработещи, която беше по-голяма от купчинката работещи :D
Всъщност, в рамките на една година и тези работещи заминаха в коша.м Та толкова за качеството...просто бизнеса трябва да върви...
Лично мнение - по-добре светодиоди.
Извинявам се за отклонението от темата :drinks:
http://iza99.com/
Българска заваръчна техника с 5 години гаранция
Ремонт на заваръчно оборудване - 0887607722

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Захранване на луминисцентни лампи
« Отговор #9 -: 02 Октомври, 2019, 13:21:41 »
За това и до последно ще предпочитам дросела като баласт за луминесцентни лампи.
Иначе, действително е по-добре светодиодни, но там е въпроса какви, от къде, как да се оформят, ако не се заложи на готово решение.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен argonavt

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 223
  • Населено място: Ботевград
Re: Захранване на луминисцентни лампи
« Отговор #10 -: 02 Октомври, 2019, 14:58:40 »
Тези електронни баласти са за метал халогенни лампи 70 W .Могат ли да му свършат работа на колегата. Имам такива!
0889 926 079 / 0723 66 447

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Захранване на луминисцентни лампи
« Отговор #11 -: 02 Октомври, 2019, 16:23:05 »
Предполагам, че ако не друго, то е силно неоптимално да се използва за луминесцентни лампи. Първо вътре има запалка генерираща високо напрежение - нещо ненужно за луминесцентна лампа. Освен това, знам, че метал-халидните лампи не обичат да работят на висока честота, вероятно тук изхода е изкуствено накъсан с ниска честота 50 - 100 херца с променящ се поляритет, също ненужно за луминесцентната. За пада на напрежение върху метал-халидната в работен режим не съм сигурен колко е, но в заключение е жива загуба да се използва този сложен баласт за една смотана луминесцентна пура. Най-добре е той да си се използва по предназначение, за което има смисъл и си струва.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен argonavt

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 223
  • Населено място: Ботевград
Re: Захранване на луминисцентни лампи
« Отговор #12 -: 02 Октомври, 2019, 16:54:06 »
Да така е. На луминесцентната пура и е нужен високоволтов импулс 1000 - 1100 V , само за запалването , получен от самоиндукциятя на дросела , след което напрежението върху нея пада. Така че наистина няма смисъл да се пробва с подобна електроника от МХ - лампи !
0889 926 079 / 0723 66 447

Неактивен yooo

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 182
  • Населено място: София
Re: Захранване на луминисцентни лампи
« Отговор #13 -: 03 Октомври, 2019, 22:54:28 »
Здраве колега.Ако си решил да пробваш луминисцентна лампа с умножител на напрежение ето ти публикация от сп.Радио Телевизия Електроника.Работи без проблем с години.Вярно ,че стават черни кръгове в краищата ,но това не пречи.Правил съм такива не еднократно.Стойносите не са критични.

Неактивен yooo

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 182
  • Населено място: София
Re: Захранване на луминисцентни лампи
« Отговор #14 -: 03 Октомври, 2019, 23:02:33 »
Извинявам се не се съобразих с разширението на файла
« Последна редакция: 03 Октомври, 2019, 23:12:12 от yooo »

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |