| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Спасяването на един съветски бинокъл 6х30  (Прочетена 2374 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Борис Борисов

  • Модератор
  • Квантов електрон
  • *****
  • Публикации: 436
  • Населено място: гр.Бяла, обл.Русе / София
  • Борис Борисов
Не е сандък и ток в него не тече, но наскоро ми попадна този съветски бинокъл. Произвеждан през 40-те години от различни заводи. Конкретна информация за моя не
успях да намеря, ще се раздвам, ако някой сподели. Дойде при мен в умопомрачително състояние - може би това ме накара и да го взема.
Възстановяването определено щеше да е предизвикателство. Едната страна беше в прилично състояние, но за сметка на това през другата не се виждаше абсолютно нищо. Механически окулялрите се регулираха плавно, без луфт, но централното регулиране беше клеасало. Единият обектив беше варварски завит накриво. Наложи се цялостно разглобяване, раздвижване, смазване и почистване.
В хода на разглабянето открих, че страната, в която не се вижда нищо най-вероятно е била сериозно намокрена. Продължих с разглабянето и след измиването на призмите от проблемата страна открих, че покритието им е паднало. За съжаление на момента
не се сетих да ги измеря, за да мога да търся други. След почистването започнах да го сглобявам. Резбата на завития накриво
обектив не беше изцяло съборена и успях да го завия правилно. Колимацията я направих на око. След почистването вече се вижда
и скалата в десния окуляр. Но забелязах следния проблем - скалата е на фокус само когато фокусът на бинокъла е на сравнително
близко разстояние. На какво може да се дължи това? След това обърнах внимание и на кожената каишка - почистване и грижа за кожата.
В крайна сметка бих нарекъл резултата задоволителен. Въпреки че не се вижда много добре на снимките, изображението от дясно е доста мътно заради призмите, което от своя страна е натоварващо при продължително гледане. За съжаление няма какво много да се направи, без да се заменят призмите, но се радввам, че успях да спася този бинокъл.
Не знам дали сред вас има почитатели на оптичните инструменти, но дори и да няма се надявам тази история да ви вдъхнови.  :drinks:

Неактивен pansim

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 618
  • Населено място: Сандански
Re: Спасяването на един съветски бинокъл 6х30
« Отговор #1 -: 26 Септември, 2022, 17:23:12 »
Поздравления за ремонта! :drinks:
Не разбирам от бинокли, но по пътя на логиката, не трябва ли въпросните потъмнели призми да могат да се полират?
Или в дълбочина има проблем със стъклото?
Защото ако се полират въпреки че няма да има просветляващо покритие, все пак ще бъде по-добре от колкото с мътни призми.
Поне така ми се струва. А иначе за протокола - имам три бинокъла.
 Съветски, БПЦ4 8х30, японски 8х40 марка Суифт Саратога, и нов китайски с ED оптика, SVbony SV202

http://iza99.com/
Българска заваръчна техника с 5 години гаранция
Ремонт на заваръчно оборудване - 0887607722

Неактивен Борис Борисов

  • Модератор
  • Квантов електрон
  • *****
  • Публикации: 436
  • Населено място: гр.Бяла, обл.Русе / София
  • Борис Борисов
Re: Спасяването на един съветски бинокъл 6х30
« Отговор #2 -: 26 Септември, 2022, 17:41:29 »
На мен ми дойде същата мисъл, но единственото което съм полирал е пластмаса и нямам представа как се случват нещата със стъкло. Ще трябва да проуча и да пробвам, така или иначе са загубени. Сега ме е яд, че не се сетих да взема размера на призмите докато го бях разглобил, за да търся. В алиекспред видях че се продават някакви на доста добри цени. Много са добри съветските бинокли, повече са копие на цайс.

Неактивен bxd

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 275
  • Населено място: София
Re: Спасяването на един съветски бинокъл 6х30
« Отговор #3 -: 27 Септември, 2022, 19:53:44 »
защо са потъмнели призмите? Това е стъкло, ако не е издрано не би трябвало да има проблем. Освен това съм почти сигурен, че имаме пълно  вътрешно отражение, т.е няма нужда от отразяващо покритие за да работи призмата на 100%. Може да има просветление, но дори и да е паднало няма да се усеща твърде много липсата му- само образът ще е малко по-тъмен от на другия “канал”.

Имай предвид, че полирането на плоски повърхности е много прецизна и трудна работа, в никакъв случай не е за начинаещ оптик
*** Търся: Telefunken 664WK *** Реставрирани: Хармония 20; Концерт; Симфония; Tesla 606 A; VEF Radio; Ригонда Моно-> Стерео; Мелодия 11; Романс; Мелодия 14 стерео *** Чакащи за реставрация: Loewe Opta 2367W *** Чакащи реставрация: <<няма>> :( ***

Неактивен Борис Борисов

  • Модератор
  • Квантов електрон
  • *****
  • Публикации: 436
  • Населено място: гр.Бяла, обл.Русе / София
  • Борис Борисов
Re: Спасяването на един съветски бинокъл 6х30
« Отговор #4 -: 28 Септември, 2022, 08:51:49 »
защо са потъмнели призмите? Това е стъкло, ако не е издрано не би трябвало да има проблем. Освен това съм почти сигурен, че имаме пълно  вътрешно отражение, т.е няма нужда от отразяващо покритие за да работи призмата на 100%. Може да има просветление, но дори и да е паднало няма да се усеща твърде много липсата му- само образът ще е малко по-тъмен от на другия “канал”.

Имай предвид, че полирането на плоски повърхности е много прецизна и трудна работа, в никакъв случай не е за начинаещ оптик


На тези снимки се вижда покритието, което е паднало, предполагам в следствие на влагата. Не съм сигурно за какво точно служи. На страната с тези призми изображението е доста по-замъглено, липсва констраст и острота.

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1300
  • Населено място: София
Re: Спасяването на един съветски бинокъл 6х30
« Отговор #5 -: 28 Септември, 2022, 09:11:14 »
Това е антирефлексно покритие (или AR покритие както му казват). Намаля ъгъла при който светлината се отразява в следствие на което по-голяма част от светлината минава през лещата или призмата. Ако е частично паднало ще е по-добре да го свалиш нацяло. Може изображението да стане малко по-тъмно, но качеството му ще се повиши спрямо сегашното.
« Последна редакция: 28 Септември, 2022, 09:17:25 от CVT »

Неактивен Борис Борисов

  • Модератор
  • Квантов електрон
  • *****
  • Публикации: 436
  • Населено място: гр.Бяла, обл.Русе / София
  • Борис Борисов
Re: Спасяването на един съветски бинокъл 6х30
« Отговор #6 -: 28 Септември, 2022, 10:29:17 »
С какво мога да пробвам да го сваля?

Неактивен bxd

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 275
  • Населено място: София
Re: Спасяването на един съветски бинокъл 6х30
« Отговор #7 -: 28 Септември, 2022, 10:48:56 »
Това вероятно са гъбички - колкото и странно да е, може и по оптиката да има гъбички. Потърси във фотофорума как се махат - там знам че често се борят с такива по обективите.

@CVT: антирефлексното покритие представлява много тънък слой с размери ламбда / 4 с точно определен индекс на пречупване. Идеята е отразената светлина от лещата да е в противофаза с отразената вълна от покритието. Така двете се унищожават и почти няма отражение. Ако е еднослойно, обикновено ламбда се приема за 555нм (жълтозелен цвят), значи покритието е с дебелина само 555/4 = 139nm! Но дори да е частично отстранено или опадало това покритие - не е проблем и не трябва да се доотстранява!

ЕДИТ: ето една тема от мен: https://photo-forum.net/forum/read.php?f=1&i=1459033&t=1459033
« Последна редакция: 28 Септември, 2022, 11:02:08 от bxd »
*** Търся: Telefunken 664WK *** Реставрирани: Хармония 20; Концерт; Симфония; Tesla 606 A; VEF Radio; Ригонда Моно-> Стерео; Мелодия 11; Романс; Мелодия 14 стерео *** Чакащи за реставрация: Loewe Opta 2367W *** Чакащи реставрация: <<няма>> :( ***

Неактивен Борис Борисов

  • Модератор
  • Квантов електрон
  • *****
  • Публикации: 436
  • Населено място: гр.Бяла, обл.Русе / София
  • Борис Борисов
Re: Спасяването на един съветски бинокъл 6х30
« Отговор #8 -: 28 Септември, 2022, 11:33:41 »
Не са гъби, въпреки че на снимките прилича доста.  Гъбите изгглеждат по малко по друг начин и стига да не снимаш в контражур рядко оказяат влияние(стига обектива да не е като този от статията  https://clevercreations.org/how-to-prevent-remove-camera-lens-fungus/ ). Казвам го като фотограф с колекция от доста стари обективи във всякакво състояние.  :D В случая е падналато самото покритие, виждал съм същото нещо по челната леща на обективи.  Ако беше някакво външно замърсяване щеше със сигурност да се измие. Все пак щателно измих призмите с топла вода и веро. След като видях че няма резултат пробвах и със спирт, но отново призмите си останаха същите. Проблемът идва не липсата на покритие, а от това че то се е “разложило” и излющило и създава тези отражения. На снимките се вижда, че не е изцяло прозрачна. Според мен най-лесно ще е да намеря нови призми, даже гледах че руснаците продават по 700 рубли, но едва ли ще могат да се доставят.

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1300
  • Населено място: София
Re: Спасяването на един съветски бинокъл 6х30
« Отговор #9 -: 28 Септември, 2022, 11:46:29 »
Колегата bxd е прав относно принципа на работа на антирефлексно покритие, но не съм съгласен че трябва да се остави в това състояние. Ако така или иначе ще ги сменяш, пробвай да го премахнеш.

Неактивен Борис Борисов

  • Модератор
  • Квантов електрон
  • *****
  • Публикации: 436
  • Населено място: гр.Бяла, обл.Русе / София
  • Борис Борисов
Re: Спасяването на един съветски бинокъл 6х30
« Отговор #10 -: 28 Септември, 2022, 12:04:52 »
Колегата bxd е прав относно принципа на работа на антирефлексно покритие, но не съм съгласен че трябва да се остави в това състояние. Ако така или иначе ще ги сменяш, пробвай да го премахнеш.

С какво мога да пробвам да го махна?

Неактивен bxd

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 275
  • Населено място: София
Re: Спасяването на един съветски бинокъл 6х30
« Отговор #11 -: 28 Септември, 2022, 13:09:08 »
С ултразвукова вана? Просто ми хрумна, не знам дали ще сработи, но не би трябвало и да навреди.
*** Търся: Telefunken 664WK *** Реставрирани: Хармония 20; Концерт; Симфония; Tesla 606 A; VEF Radio; Ригонда Моно-> Стерео; Мелодия 11; Романс; Мелодия 14 стерео *** Чакащи за реставрация: Loewe Opta 2367W *** Чакащи реставрация: <<няма>> :( ***

Неактивен bxd

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 275
  • Населено място: София
Re: Спасяването на един съветски бинокъл 6х30
« Отговор #12 -: 28 Септември, 2022, 13:49:13 »
Пак погледнах снимката - много странно се е отлюспило. Не би трябвало да е антирефлексно покритие, понеже то е изключително тънко и направо ще падне. Ето един обектив с отлюспено антирефлексно покритие който дава отличен образ:
*** Търся: Telefunken 664WK *** Реставрирани: Хармония 20; Концерт; Симфония; Tesla 606 A; VEF Radio; Ригонда Моно-> Стерео; Мелодия 11; Романс; Мелодия 14 стерео *** Чакащи за реставрация: Loewe Opta 2367W *** Чакащи реставрация: <<няма>> :( ***

Неактивен Борис Борисов

  • Модератор
  • Квантов електрон
  • *****
  • Публикации: 436
  • Населено място: гр.Бяла, обл.Русе / София
  • Борис Борисов
Re: Спасяването на един съветски бинокъл 6х30
« Отговор #13 -: 28 Септември, 2022, 14:31:59 »
Още нещо - този бинокъл е произведен през 40-те години, не съм сигурен дали тогава технологията с тези покрития е била толкова развита.

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1300
  • Населено място: София
Re: Спасяването на един съветски бинокъл 6х30
« Отговор #14 -: 28 Септември, 2022, 20:06:59 »
Намерих тази рецепта в Нета за стъклени очила. До колко работи не знам:

Как Да Премахнете Покритието От Стъклени Лещи?

За да премахнете покритието против отблясъци от стъклените лещи, трябва да подготвите следните неща: изопропилов алкохол, някакъв вид пластмасова стъргалка, солена вода, вода, чиния или купа.

Сега ще ви покажем как да премахнете покритието от очила.

Смесете 5 части изопропилов алкохол с една част солена вода.
Поставете очилата си върху чиния и изсипете приготвения разтвор точно толкова, че лещите да са изцяло потопени.
Оставете го да престои в разтвора за един час, за да омекне антирефлексното покритие.
Изстържете антирефлексното покритие с пластмасова стъргалка.
След това сте премахнали покритието от стъклените лещи.


Линк към оригинала: цък!

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |