| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Спасяването на един съветски бинокъл 6х30  (Прочетена 2372 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Борис Борисов

  • Модератор
  • Квантов електрон
  • *****
  • Публикации: 436
  • Населено място: гр.Бяла, обл.Русе / София
  • Борис Борисов
Re: Спасяването на един съветски бинокъл 6х30
« Отговор #15 -: 28 Септември, 2022, 20:20:50 »
Намерих тази рецепта в Нета за стъклени очила. До колко работи не знам:

Как Да Премахнете Покритието От Стъклени Лещи?

За да премахнете покритието против отблясъци от стъклените лещи, трябва да подготвите следните неща: изопропилов алкохол, някакъв вид пластмасова стъргалка, солена вода, вода, чиния или купа.

Сега ще ви покажем как да премахнете покритието от очила.

Смесете 5 части изопропилов алкохол с една част солена вода.
Поставете очилата си върху чиния и изсипете приготвения разтвор точно толкова, че лещите да са изцяло потопени.
Оставете го да престои в разтвора за един час, за да омекне антирефлексното покритие.
Изстържете антирефлексното покритие с пластмасова стъргалка.
След това сте премахнали покритието от стъклените лещи.


Линк към оригинала: цък!

Не съм много навътре в химията, но звучи правдоподобно.  :D Ще я пробвам като ми остане време, иначе преди малко го разглобих да взема размерите на призмата и направих по-добра снимка.

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3522
  • Населено място: Варна
Re: Спасяването на един съветски бинокъл 6х30
« Отговор #16 -: 28 Септември, 2022, 22:45:09 »
Нарича се просветляване на оптиката.Ако свалиш това покритие качествата на бинокъла силно ще се влошат възможно до състояние да стане неизползваем.Преди години правяха просветляване на очила по поръчка,сега не знам.Технологията е сложна и скъпа.Позаинтересувай се ако има смисъл за теб преди да правиш някаква намеса или поне консултация със специалист.

Неактивен bxd

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 275
  • Населено място: София
Re: Спасяването на един съветски бинокъл 6х30
« Отговор #17 -: 29 Септември, 2022, 17:23:25 »
Да, наистина се нарича И просветление на оптиката. Но пак казвам(не съм божинката) при колегата е нещо много по - сериозно от паднало просветление/ антирефлексно покритие.
Само падналото покритие ще намали контраста на образа, но остротата ще се запази. При колегата сякаш самото стъкло се е разяло, нещо за което според мен спасение няма.
Все пак може да потърси  страницата във ФБ : “Ремонт на бинокли”. Аз съм пращал там астрономически бинокъл за колимация и останах много доволен. Сигурен съм, че биха дали и акъл за самостоятелна работа, без да вземат пари - много печени и готини хора да.
*** Търся: Telefunken 664WK *** Реставрирани: Хармония 20; Концерт; Симфония; Tesla 606 A; VEF Radio; Ригонда Моно-> Стерео; Мелодия 11; Романс; Мелодия 14 стерео *** Чакащи за реставрация: Loewe Opta 2367W *** Чакащи реставрация: <<няма>> :( ***

Неактивен Борис Борисов

  • Модератор
  • Квантов електрон
  • *****
  • Публикации: 436
  • Населено място: гр.Бяла, обл.Русе / София
  • Борис Борисов
Re: Спасяването на един съветски бинокъл 6х30
« Отговор #18 -: 29 Септември, 2022, 18:08:53 »
Да, наистина се нарича И просветление на оптиката. Но пак казвам(не съм божинката) при колегата е нещо много по - сериозно от паднало просветление/ антирефлексно покритие.
Само падналото покритие ще намали контраста на образа, но остротата ще се запази. При колегата сякаш самото стъкло се е разяло, нещо за което според мен спасение няма.
Все пак може да потърси  страницата във ФБ : “Ремонт на бинокли”. Аз съм пращал там астрономически бинокъл за колимация и останах много доволен. Сигурен съм, че биха дали и акъл за самостоятелна работа, без да вземат пари - много печени и готини хора да.

Отдавна следя страницата и публикуват наистина страхотни материали, не се бях сетил да им пиша досега.

Неактивен pansim

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 618
  • Населено място: Сандански
Re: Спасяването на един съветски бинокъл 6х30
« Отговор #19 -: 29 Септември, 2022, 19:24:11 »
Нарича се просветляване на оптиката.Ако свалиш това покритие качествата на бинокъла силно ще се влошат възможно до състояние да стане неизползваем.

Спокойно. Имало е много бинокли без просветляващи покрития и то с добро качество. Но наистина тук е сериозно положението. Интересно защо, и какъв ще бъде крайния резултат
http://iza99.com/
Българска заваръчна техника с 5 години гаранция
Ремонт на заваръчно оборудване - 0887607722

Неактивен NHB

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 888
  • Населено място: Варна
Re: Спасяването на един съветски бинокъл 6х30
« Отговор #20 -: 29 Септември, 2022, 20:07:04 »
Вземи някаква полираща паста и с марля или мека тъкан изтъркай хубаво замърсените повърхности. Няма да успееш да отнемеш от стъклото, за да се случи, ще трябва мноооого време да отделиш и мноооого пот да пролееш. Ще почистиш всичко от повърхността му, което ти е целта. Ако все пак останат някакви следи, то те са от ръжда, която може да е проникнала в повърхността. Може да се почисти от ръждата с потапяне за няколко часа в киселина - примерно разредена сярна, азотна или солна. На стъклото няма нищо да му стане.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |