| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Топлина от слънцето в дома  (Прочетена 22368 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен mano

  • Администратор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1303
  • Населено място: Пазарджик
  • LZ5TA
    • manofoto
Топлина от слънцето в дома
« -: 23 Септември, 2014, 21:28:21 »
Здравейте, миналата година се запалих по един проект гледайки един видеоклип в youtube.
Става въпрос за термопанел на принципа направи си сам от бирени кенчета. И понеже не харесвам бирата в пластмасовите галони, а открай време си пия в кенчета, реших че лятото ще ми стигне да събера нужното количество.
18669-0
За целта трябва да се направят дупки в долната част на кена, както и да се уголеми горната дупка. Ползвам ножица, с която пробивам и завъртам за получаване на някаква що годе кръгла дупка и така 3-4 пъти.
18671-1
След това с клеща разнищвам и горния край.
18673-2
Кеновете ги лепя с високотемпературен силикон.
18675-3
За сандъка купих 11см широки рендосани дъски и като по чудо реших да ги направя на П и там да затискам кеновете с парче стиропор, което ми се намираше из сайванта.
18677-4
И така докато втвърди силикона. В моя случай 9 кутии в комин, дъските са ми дълги 180см та ще стане нещо като квадрат. Лека по лека започнаха да се редят.
18679-5
Останаха още малко и започвам да правя страниците от дъските. За дъно ще ползвам стари пластмасови панели, които не ползвам за нищо. Върху тях ще сложа 2см фибран и най-подир алуминиево фолио.

Ето клипа, който ме запали.
/>

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Топлина от слънцето в дома
« Отговор #1 -: 23 Септември, 2014, 22:07:14 »
Супер, очаквам като го направиш да споделиш резултатите дали са добри, дали наистина топли това чудо, защото според мен когато влиза слънце в стаята отоплението е достатъчно ефективно, дори през зимата от слънчевата страна на апартамента температурата скача от 21 на 26 градуса.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен kolev

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 307
Re: Топлина от слънцето в дома
« Отговор #2 -: 24 Септември, 2014, 08:33:33 »
Добре е измислено, но каква ли мощност ще отдава. Съмнява ме да успее да затопли една голяма стая. Очакваме mano да сподели за резултата :)

Неактивен mano

  • Администратор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1303
  • Населено място: Пазарджик
  • LZ5TA
    • manofoto
Re: Топлина от слънцето в дома
« Отговор #3 -: 24 Септември, 2014, 09:12:47 »
Не очаквам да стопли стаята, а просто да подпомага основното отопление в слънчеви дни. Сега идва въпроса за вентилатора. Искам да го направя изцяло изолирано от външни енергоисточници и затова съм замислил поставянето на слънчев панел като на клипа. Дайте идея от къде мога да купя добър вентилатор на 12 волта, който да избутва въздуха когато започне нагряването и температурата достигне примерно 35 градуса.

Като цяло идеята е да се ползват алуминиеви кенчета. В големите вериги магазини се продават промоционални бири в железни кенчета. Ако попаднех на такива, директно ги хвърлям. Стените на кеновете са много тънки и лесно се нагряват, а дупките спомагат за турболентността на въздуха и благодарение на нея той се завихря вътре и успява да се затопли по-бързо.

Неактивен ditronix

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 421
  • Населено място: Провадия
Re: Топлина от слънцето в дома
« Отговор #4 -: 24 Септември, 2014, 09:49:46 »
А сега де! Това съм го чувал,но не съм го виждал! Кои бири са в железни кенове???? Един,който изкупува отпадъци ми развиваше такава теория, но не можа да ми покаже железен кен. В крайна сметка се оказа че ставало дума за флакони от дезодоранти и разни химии. Колега,ако наистина си срещал железни кенове, моля те кажи кои бири са в такива. Че поне да не купувам от тях.
DRL  модули за всички видове автомобили!

Неактивен mano

  • Администратор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1303
  • Населено място: Пазарджик
  • LZ5TA
    • manofoto
Re: Топлина от слънцето в дома
« Отговор #5 -: 24 Септември, 2014, 10:31:01 »
Довечера ще ги снимам, имам поне 5-6 вида. Обикновено са промоционални немски бири.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Топлина от слънцето в дома
« Отговор #6 -: 25 Септември, 2014, 12:52:31 »
Това лесно се проверява с магнит в ръка в супермаркета. Не е необходимо да ти казват кои марки бира, в реално време можеш да провериш всичко което купуваш дали е железен кена.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Лъчо Минков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1124
  • Населено място: София
Re: Топлина от слънцето в дома
« Отговор #7 -: 25 Септември, 2014, 14:19:26 »
          На самия кен има означение - AL или FE, на мен трябваше желязно кенче, за да си правя паропулсиращ двигател и за това ходех по магазините с магнитче. На любопитсващите обяснявах че така се проверява дали е маркова  бирата :D

Неактивен Лъчо Минков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1124
  • Населено място: София
Re: Топлина от слънцето в дома
« Отговор #8 -: 25 Септември, 2014, 14:23:18 »
Дайте идея от къде мога да купя добър вентилатор на 12 волта, който да избутва въздуха когато започне нагряването и температурата достигне примерно 35 градуса.
                  Можеш да използваш вентилатор от климатик, те са на 12 волта, 15 вата.

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Топлина от слънцето в дома
« Отговор #9 -: 25 Септември, 2014, 16:31:49 »
Все е тая дали от железен кен ще пиете бира или от алуминиев, и 2-та са здраво лакирани от вътре та нямате досегс аккъвто и да е метал, за с/ка на това питието ви плува в бавно разтворим канцерогенен лак-ов кондом- това важи за всички консервирани в метални опаковки хранителни продукти, лака отвътре се полага по стандарт задължително...
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен gmateev

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 142
  • Населено място: Пловдив
Re: Топлина от слънцето в дома
« Отговор #10 -: 25 Септември, 2014, 17:01:29 »
Не очаквам да стопли стаята, а просто да подпомага основното отопление в слънчеви дни. Сега идва въпроса за вентилатора. Искам да го направя изцяло изолирано от външни енергоисточници и затова съм замислил поставянето на слънчев панел като на клипа. Дайте идея от къде мога да купя добър вентилатор на 12 волта, който да избутва въздуха когато започне нагряването и температурата достигне примерно 35 градуса.

Като цяло идеята е да се ползват алуминиеви кенчета. В големите вериги магазини се продават промоционални бири в железни кенчета. Ако попаднех на такива, директно ги хвърлям. Стените на кеновете са много тънки и лесно се нагряват, а дупките спомагат за турболентността на въздуха и благодарение на нея той се завихря вътре и успява да се затопли по-бързо.

Приятел, иска ми се да споделяш повече подробности, живея на последен етаж на панелка, покрива е мое царство, така че мога да правя там, каквото си искам, и много пъти се замислям за алтернативни източници на енергия...
Факта, че медузата е оцеляла 700 милиона години без мозък, дава надежда на много хора....

Неактивен mano

  • Администратор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1303
  • Населено място: Пазарджик
  • LZ5TA
    • manofoto
Re: Топлина от слънцето в дома
« Отговор #11 -: 25 Септември, 2014, 21:42:16 »
18869-0
Това са ми металните кутии, иначе ще споделя, стига да ми остане поне още един свободен ден, за да го завърша. За сега съм почти готов с лепенето на кутиите, взел съм дъски за конструкцията, 2см фибран за изолация, алуминиево фолио и черен високотемпературен спрей. Като го сглобя ще взема стъкло за отгоре и монтирам. Не знам само дали стъкло или нещо друго.

Относно вентилатора от климатик, едва ли ще намеря, защото трябва да разглобя някой климатик, а аз нямам такъв за разглобяване.

gmateev, щом си на последния етаж и покрива можеш да го ползваш, нищо не те спира да направиш тази конструкция, че и в по-големи мащаби. При всички положения в слънчеви дни ще скарваш достатъчно топлина в апартамента, за да вдигне с поне 3 градуса температурата. Между другото на едно място видях същото изпълнение, но с вкарани медни тръби в кеновете. Така човека топлеше и вода освен въздух.

Неактивен ditronix

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 421
  • Населено място: Провадия
Re: Топлина от слънцето в дома
« Отговор #12 -: 25 Септември, 2014, 23:47:03 »
mano, благодаря! Това не са бири от ЛИДЛ. А в Провадия ,понеже сме село имаме само ЛИДЛ и явно затова не съм попадал на железни кенове. Жоро, щом си на последен етаж спокойно можеш да си направиш слънчев бойлер. Преди години имаше описана конструкция в един вестник "Направи сам". Там се използваше стъклопакет, който може и mano да използва вместо стъкло. Два джама разделени от дървени летвички примерно 25-30 мм. и обмазани със силикон. А и вече не е проблем да се поръча стъклопакет по размер,даже и напълнен с азот. И не струва кой знае колко.
DRL  модули за всички видове автомобили!

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Топлина от слънцето в дома
« Отговор #13 -: 26 Септември, 2014, 11:19:13 »
Абе не е хубаво да се слага прозоречно стъкло, поглъща много инфрачервената енергия, не случайно слънчевите колектори които се продават са с кварцово стъкло отпред, и по тази причина са доста скъпи. Не знам дали плексиглас не е по-добра идея вместо скъкло. Проблема разбира се ще бъде стареенето, и че след няколко години от печене на слънце и студ през зимата ще започне да помътнява и да поглъща повече и ще трябва да се смени.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен mano

  • Администратор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1303
  • Населено място: Пазарджик
  • LZ5TA
    • manofoto
Re: Топлина от слънцето в дома
« Отговор #14 -: 26 Септември, 2014, 13:01:30 »
Някои казват поликарбонат, но го продават на големи листове и е доста скъп.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |