| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Българска копирна машина Инфра 66  (Прочетена 7452 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Deltichko

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 261
  • Населено място: София, Царовището
  • Антон Оруш - колекционер на БГ техника
Българска копирна машина Инфра 66
« -: 28 Декември, 2014, 20:08:06 »
Отдавна се каня да кача свестни снимки на това чудо в нета. Става дума за българскиа копирна машина (ксерокс) на име Инфра 66. в информацията, която успях да намеря, е означен като термокопировално утройство (ТКУ).
Производител – вижда се логото на ДСО ИЗОТ, а конкретният изготовител е завод Оргтехника Силистра. Дата – 1970 г. Данните от табелката се четат. Само с потребляемата мощност ще Ви помогна – 1350 вата.
Единствената информация за него можах да открия в сп. ,,Космос“, бр. 6 от 1971 г., стр. 13.
Резултатът при включване – зеленият индикатор светва и валякът вътре бързо се завърта. Чува се средносилен бръмчащ звук.
Снимките са по-долу..
« Последна редакция: 28 Декември, 2014, 20:25:05 от Deltichko »
Антон Оруш - колекционер на БГ техника - за връзка: e-mail: [email protected] | GSM: 0896 625 803 | lat. 42° 70'; lon. 23° 33' | МС/ТС, 1950s | 1000 Sofia, Bulgaria

Неактивен radio-hobi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1055
  • Населено място: София
Re: Българска копирна машина Инфра 66
« Отговор #1 -: 28 Декември, 2014, 20:36:18 »
Интересно не знаех ,че сме произвеждали подобно нещо .


Неактивен kolev

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 307
Re: Българска копирна машина Инфра 66
« Отговор #2 -: 28 Декември, 2014, 23:46:18 »
Това да не би да е нещо като циклостил?

Неактивен Лъчо Минков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1124
  • Населено място: София
Re: Българска копирна машина Инфра 66
« Отговор #3 -: 29 Декември, 2014, 01:01:05 »
           Много интересна машина, но не е ли твърде малка за такава консумация на ток. А може да са отоплявали канцелариите. :D

Неактивен Deltichko

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 261
  • Населено място: София, Царовището
  • Антон Оруш - колекционер на БГ техника
Re: Българска копирна машина Инфра 66
« Отговор #4 -: 29 Декември, 2014, 08:50:48 »
Циклостилите са Дръстър по спомени.
Антон Оруш - колекционер на БГ техника - за връзка: e-mail: [email protected] | GSM: 0896 625 803 | lat. 42° 70'; lon. 23° 33' | МС/ТС, 1950s | 1000 Sofia, Bulgaria

Неактивен Gabo

  • Злодей
  • Администратор
  • Квантов генератор
  • *****
  • Публикации: 635
  • Населено място: Пазарджик
Re: Българска копирна машина Инфра 66
« Отговор #5 -: 29 Декември, 2014, 12:12:37 »
Доколкото имам спомени (не знам, дали става дума за същата или подобна машина) като ученик (82-84г.)  съм виждал копирани на подобна чудесия листа. Хартията наистина беше т.нар. термографска, както са сегашните касови бележки, но беше доста по-плътна и при драскане с метален предмет оставяше следи.
Та нищо чудно заради нагряващата печатна глава, която предполагаемо прави цял ред на листа, да е посочената консумация.

Неактивен radio-hobi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1055
  • Населено място: София
Re: Българска копирна машина Инфра 66
« Отговор #6 -: 29 Декември, 2014, 13:00:08 »
От казаното от Gabo се сещам ,че някъде имах един топ подобна термографска хартия ще взема да я потърся .

Неактивен radio-hobi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1055
  • Населено място: София
Re: Българска копирна машина Инфра 66
« Отговор #7 -: 29 Декември, 2014, 17:07:32 »
Ето я хартията , широка е точно колкото лист А4 .

Неактивен Gabo

  • Злодей
  • Администратор
  • Квантов генератор
  • *****
  • Публикации: 635
  • Населено място: Пазарджик
Re: Българска копирна машина Инфра 66
« Отговор #8 -: 29 Декември, 2014, 17:57:24 »
Тц, тази е за някой принтер или медицински уред. Не вярвам да стане за на Антон копира.
Онази която аз помня беше близо два пъти по-дебела от нормалната хартия и си беше на А4 нарязани листа.

Неактивен ditronix

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 421
  • Населено място: Провадия
Re: Българска копирна машина Инфра 66
« Отговор #9 -: 29 Декември, 2014, 19:11:31 »
Ей такива ролки термохартия има при мен 5-6 ролки. ХАмериканска, TEKTRONIX. Ползвахме я в термопринтер на геофизичната апаратура на баба ми от времето. :D Струваше майка си и баща си :( И трудно се намираше.  Напушва ме смях като чета пасажа, копиран от КОСМОС- използвало се нещото тук-там и не знам къде си... Използвала се дръжки! Сигурно са произведени 2-3-4 машини и Антон е ударил джакпота с това чукало. Отвсякъде си е антика, и то бутикова!
DRL  модули за всички видове автомобили!

Неактивен Deltichko

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 261
  • Населено място: София, Царовището
  • Антон Оруш - колекционер на БГ техника
Re: Българска копирна машина Инфра 66
« Отговор #10 -: 29 Декември, 2014, 19:42:08 »
Благодаря за похвалата, но не е толкова светла истината. 2217 му е фабричният номер - демек, имало е поне 2217 такива. Точно това не е джакпотът.
Трудно се е намирало, сигурно защото не се е разпространявало свободно за домашна употреба - все пак не е радио или телевизор. Но разните там институти и т. н. сигурно са имали от него.
Иначе със сигурност би било страшно привлекателно да бъде в такава малка бройка.
Антон Оруш - колекционер на БГ техника - за връзка: e-mail: [email protected] | GSM: 0896 625 803 | lat. 42° 70'; lon. 23° 33' | МС/ТС, 1950s | 1000 Sofia, Bulgaria

Неактивен lager

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 903
  • Населено място: село Обидим, обл Благоевград, общ. Банско
Re: Българска копирна машина Инфра 66
« Отговор #11 -: 13 Януари, 2015, 22:32:45 »
Повече от двадесет години- от миналата назад- съм ползвал (в службата)  Бултекс -Ксерокс сглобен мисля в Кочо Цветаров ,перфектна машина работеща с обикновенна хартия  . Правеше си цветни копия, с други думи никаква разлика от съвременните машини .Вече и тя е минала в пенсия - малко след мен- и ще се опитам да намеря документациите и , също и снимки да направя ако не е заминала през скрапа. Внедрена беше от един генерален директор на Респром , когото след това подгониха ,та той избяга чак в Силициевата долина.

Неактивен Deltichko

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 261
  • Населено място: София, Царовището
  • Антон Оруш - колекционер на БГ техника
Re: Българска копирна машина Инфра 66
« Отговор #12 -: 14 Януари, 2015, 09:43:47 »
Тази машина Бултекст по лиценз на самата компания Ксерокс ли е била направена?
Имам една с подобно название, но и аз като Вас - предпочитам първо да намеря документация и тогава да я кача - а не просто да показваме картинки като Инфрата.
Антон Оруш - колекционер на БГ техника - за връзка: e-mail: [email protected] | GSM: 0896 625 803 | lat. 42° 70'; lon. 23° 33' | МС/ТС, 1950s | 1000 Sofia, Bulgaria

Неактивен lager

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 903
  • Населено място: село Обидим, обл Благоевград, общ. Банско
Re: Българска копирна машина Инфра 66
« Отговор #13 -: 14 Януари, 2015, 14:23:34 »
Модел на Ксерокс внасян на части и сглобяван в Пловдив - БУЛТЕКС -за да стигна до него само за да го видя трябва  "да си плюя в сурата поне пет пъти". Това значи да се срещна с човек или хора с които срещите ми не носят приятни преживявания. За обогатяване на форума ще се жертвам.

Неактивен ditronix

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 421
  • Населено място: Провадия
Re: Българска копирна машина Инфра 66
« Отговор #14 -: 14 Януари, 2015, 15:08:43 »
Сега се сещам, че тук в завода ние имахме една електронна пишеща машина, която МАЙ ЧЕ също беше БУЛТЕКСТ! Убийствена машинка, направо компютър за писане и размножаване на документи! Печат, по качество съперничещ на лазерен принтер- лентата беще полимерна, плътна с нанесен слой, който съответната буква пренасяше върху хартията. Лентата втори път не можеше да се ползва май, можеше от нея да се чете текста на написните документи. Имаше памет, така че написан веднъж документ после можеше да се размножава в произволен брой екземпляри. Бе за времето си беше абсолютен уникат. А тъпата секретарка не я щеше, вероятно беше наясно че не е по акъла и и си щракаше с кютюка на баба и от времето. После дойде един отворко, счетоводител и я прибра при себе си машинката и си я ползваше съвсем по предназначение. Де отиде- и сега се чудя, как не съм я прибрал тогава.....
DRL  модули за всички видове автомобили!

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |