| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Трансформатор Акорд 104.  (Прочетена 4369 пъти)

0 Потреб. и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен wladoo

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 87
Re: Трансформатор Акорд 104.
« Отговор #15 -: 08 Септември, 2016, 09:18:02 »
То си се опичаше и без повод, така че  :batt:

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3522
  • Населено място: Варна
Re: Трансформатор Акорд 104.
« Отговор #16 -: 08 Септември, 2016, 18:17:30 »
Утре ще го навия,днес не се получи.Резистор няма да има :)

Неактивен Любо Божков

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1619
  • Населено място: с. Ресен общ. В.Търново
Re: Трансформатор Акорд 104.
« Отговор #17 -: 08 Септември, 2016, 19:01:40 »
... а иначе трябва да проверя като си ида на село.
(Почти както в pdf файла)

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3522
  • Населено място: Варна
Re: Трансформатор Акорд 104.
« Отговор #18 -: 08 Септември, 2016, 19:33:27 »
Точно това е желязото!Благодаря :drinks:

Неактивен ditronix

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 421
  • Населено място: Провадия
Re: Трансформатор Акорд 104.
« Отговор #19 -: 08 Септември, 2016, 20:40:33 »
То си се опичаше и без повод, така че  :batt:
Смърт без причина няма, Владо! Така че от нищо резисторът не се е опичал! Дадох ви един джокер, който теглих още като ученик. И който ми е спестил много нерви и усилия!
DRL  модули за всички видове автомобили!

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Трансформатор Акорд 104.
« Отговор #20 -: 08 Септември, 2016, 20:51:47 »
Случвало ми се е да се опече и прекъсне след неколкократни последователни включвания към ел. мрежата от бързо повтарящия се във времето едно след друго по-голям пусков ток. Но това си е причина така или иначе. Наистина нормално е редно да не се опича и няма вреда да го има ако някой реши да сложи парче пирон вместо бушон :).
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен ditronix

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 421
  • Населено място: Провадия
Re: Трансформатор Акорд 104.
« Отговор #21 -: 09 Септември, 2016, 08:05:23 »
Оооо, да, това е една друга, често срещана причина! Аз я наричам "детска игра". Особено ако нещо не ще да тръгне, много често започва включване/ изключване с едва ли не мрежова честота. И следва описаната ситуация. Моят син например беше на 10 години, когато прецака така телевизора. Последва ремонт, но частите се оказаха ментета, след това  близо седмица разкарване по приятели, търсене на свестен транзистор и естествено невъзможност за гледане на "детското". И разяснения, че така не се прави. Малко трудно ми беше да обясня защо, но в крайна сметка разбрахме, че подобни изпълнения водят до повреди и не са здравословни. Много пъти са ми носили преди години радиа с тел вместо бушон. Изпогорени. Питам защо, обяснението винаги беше "Ами слагам бушон, ама след малко изгаря!". И няма кой да се сети, че този бушон затова е сложен- да изгори при проблем. Най- големия "бушон" който съм виждал беше на къмпинг "РАЙ" на река Камчия. Спря един ден токът и естествено реших да проверя бушона. Майко мила, развивам капачката и в нея болт 12 или 14 милиметра! Почти колкото оригинална вложка дебел! Не знам колко съм стоял и съм го гледал това нещо, но по едно време дойде моят приятел да види какво става! Ей такива неща с бушоните......
DRL  модули за всички видове автомобили!

Неактивен bxd

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 275
  • Населено място: София
Re: Трансформатор Акорд 104.
« Отговор #22 -: 09 Септември, 2016, 12:04:51 »
На времето с приятели се майтапехме, че това са "Влакови" бушони :)
Иначе този резистор се чудя дали не помага и за отстраняване на ВЧ съставки от мрежата? Защото така се получава RC звено (C-to идва от кондензаторите 5нФ паралено на първичната намотка на мрежовия траф) което е по-ефективно, отколкото ако няма допълнителен R.
ПП: Имам и такова наблюдение над една Мелодия 11 - като е вързана през крушка сякаш приема по-чисто особено на УКВ. И ми е минавала идеята точно да сложа такъв резистор последователно, без да знам че са слагали.
*** Търся: Telefunken 664WK *** Реставрирани: Хармония 20; Концерт; Симфония; Tesla 606 A; VEF Radio; Ригонда Моно-> Стерео; Мелодия 11; Романс; Мелодия 14 стерео *** Чакащи за реставрация: Loewe Opta 2367W *** Чакащи реставрация: <<няма>> :( ***

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3522
  • Населено място: Варна
Re: Трансформатор Акорд 104.
« Отговор #23 -: 09 Септември, 2016, 17:30:09 »
Резистора в първичната страна на трансформатора ограничава токовия удар при включване.Не знам колко е ефективно това,но така са го замисляли.Вч съставки,едва ли.Днес навих трансформатова и всичко си дойде на мястото,смятам темата за приключена.

Неактивен lopesbroko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 553
  • Населено място: град Добрич
Re: Трансформатор Акорд 104.
« Отговор #24 -: 25 Април, 2024, 09:06:31 »
Почти всички мрежови трансформатори от по-новия вариант с четерите ламелни пакета които са стегнати в ламаринен кожух,след време започват да БУЧАТ- дразнещо и непоносимо.Поради напукване на лака,явно и не добрия баланс на магнитопровода!
Вариантите  за ремонт са доста разнообразни, но аз реших да заменя трансформатора с такъв от по-старите модели.С него нямам проблеми.
На скоро реставрирах един от моите радиошкафове който бях занесъл на ранчото си за да го слушам през лятото.Също радваше и съседите като си обработваха градините,като пусках даже и грамофонни плочи.
Тази зима радиоприемника беше съсипан тотално от две мишки които се бяха настанили вътре и са изгризали всичко,трансформатори ,корди,кондензатори и проводници!Куп бели и мрасотия,бяха направили.Имах доста донори и възстанових приемника,понеже външният му вид беше като-нов.Като за отписан от колекцията ми радиошкаф укавето преработих със укасяване на три навивки от двете бобини на вариометрите.Набързо,без много внимание и време.5-6 станции ми бяха достатъчни за ранчото.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |