| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Съвет за слънчево панелче  (Прочетена 8977 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен kolev

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 307
Съвет за слънчево панелче
« -: 27 Октомври, 2016, 21:49:43 »
Здравейте,
Имам едно слънчево панелче 115х90 като това: https://m.ru.aliexpress.com/item/32741238873.html?aff_click_id=4ec96dc9e4a740bf88fa61373e0bc9c5-1476611393723-04586-JAqzR3j2R&aff_platform=y#autostay
Ще ми се да мога да го ползвам за нещо и ми се въртят разни идеи в главата. При огряване с нормална слънчева светлина радиото ми с TDA 7000 си свири нормално: http://panda-bg.com/bg/product/УКВ-Радиоприемник-88-108-MHz-/435767/
Ако се скрие слънцето обаче не му стига енергията. Върти ми се в главата да направя в кутия от тонмайстор радио с двойно захранване с въпросното китче. Или другото което е да сложа панелчето в някаква кутия и да го монтирам на осветено място и пак да използвам тока за някое радио да свири. Има места вкъщи които лятото грее около 5 часа слънце, което значи 5 часа да свири радиото. Мисля си дали ще има ефект ако свържа паралелно двайсетина електролитни кондензатора към панела. За зареждане на батерия също си мислих, но се опасявам че няма да може да се зарежда напълно въпросната и ще има периоди в които ще се изисква дозареждане, без да се консумира от нея. Какво ще ме посъветвате?

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Съвет за слънчево панелче
« Отговор #1 -: 27 Октомври, 2016, 22:02:03 »
Всичко започва с няколко прости променливи:
1) Колко ток гълта радиото?
2) Колко свирно време НЯМА слънце?
3) Колко ток дава панела (средно)?
4) С какво напрежение работи радиото?
5) Какво напрежение дава панела под товар = тока от т.1)
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен kolev

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 307
Re: Съвет за слънчево панелче
« Отговор #2 -: 27 Октомври, 2016, 22:21:18 »
Панелчето не съм го мерил но го дават 12 волта, 125 милиампера, 1,5 вата. Радиото при нормално усилен звук гълта около 50 - 70 милиампера от 9 волтов адаптер. При усилване докрай консумацията отива над 120 ма.

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Съвет за слънчево панелче
« Отговор #3 -: 27 Октомври, 2016, 22:34:48 »
А въпрос 2? Колко време е нужно да свири радиото без слънце?
9-волтовия адаптер стабилизиран ли е? Че повечето дават повечко напрежение, като не са натоварени номинално.
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен kolev

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 307
Re: Съвет за слънчево панелче
« Отговор #4 -: 28 Октомври, 2016, 07:05:46 »
Мисля си да оставя варианта да може.да се захранва от адаптора точно когато няма слънце, точно защото не съм сигурен дали ще успява да зареди батерия ако сложа например. Търкаля ми се една външна батерийка за телефон на която дават входно напрежение 5 волта, 1 ампер. Така излиза че ако сложа нея и ако слънчевата батерия дава средно по 100 ма ще трябва да я зареждам 10 - 12 часа, което е много. Мен по скоро ми се ще да оползотворя наличната слънчева енергия за времето когато грее слънце - да си посвири на аванта 3 - 4  часа радиото пък после ако ми се слуша още да мога да си включа адаптора. Тук ми изниква въпроса как да направя така че адаптора да не подава напрежение към панела, а само към радиото. С диоди дали ще стане? Другият ми въпрос все още е дали ще има смисъл от свързани паралелно големи електролити за да обират пикови консумации?

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Съвет за слънчево панелче
« Отговор #5 -: 28 Октомври, 2016, 07:27:15 »
Приемника Ви не може да се захранва от 5 волта, поне го дават от 8 до 14. Т.е. ако искате захранване резервирано, батерията ще трябва да дава някъде там, което е проблем. Не е проблем да се направи плаващо зарядно за такава схема, но ако искате да зареждате 12 волтова батерия ви трябва поне 14.4 за оловна (гелова) и малко по-малко за всякаквите други химии. При Вас виждам само един вариант - 9 волтова акумулаторна. Капацитета ѝ обаче е към 150мАч, което ще Ви даде средно час-два свирня след здрач. Ако панела Ви даваше по-високо напрежение, можеше да изпозлвате тази схема:
http://forum.allaboutcircuits.com/proxy.php?image=http%3A%2F%2Fwww.circuitdiagram.org%2Fimages%2F12v-solar-battery-charger-circuit.GIF&hash=35f3e0bc4ba56579273ffdf95607eec4 заедно с малко оловно гелово акумулаторче и да забравите проблемите с енергията. Веднъж като се зареди акумулатор, да кажем 1.5Ач, ще имате около 12 часа свирня на усилено докрай радио, т.е. никога няма да разреждате аумулатора докрай. А денем панела ще го дозарежда успешно за 5 часа. Но това изисква 18 волтов панел. Вашия панел е за 5 волтови системи. Така че си го ползвайте щастливо като директен източник и да, може да го изолирате с два диода от адаптора в диодно ИЛИ! Ето така:

60798-0

Само сложете някакви диоди, подходящи за целта, с малък пад, например - https://store.comet.bg/Catalogue/Product/18354/ - поръчва се с куриер от цялата страна.
 :hi:

Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен Ангел Симеонов

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 818
  • Населено място: Русе
Re: Съвет за слънчево панелче
« Отговор #6 -: 28 Октомври, 2016, 08:02:17 »
Съвсем правилна схема но.....къде ще отиде авантата от енергията на слънчевия панел след като адаптора е включен в мрежата? :empathy2:

Неактивен kolev

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 307
Re: Съвет за слънчево панелче
« Отговор #7 -: 28 Октомври, 2016, 08:39:11 »
Точно както си го мислех. Ще го направя така, без батерии. А радиото си свири с 5 волтовата батерия. На TDA 7000 и трябват 5 волта. На платката си има 7805. Захранването за усилвателя идва малко, но явно не му е проблем на LM386. Няма да го ползвам едновременно и на адаптор и на слънчева батерия. Само като е на слънце тогава ще свири от слънцето. Това радио по принцип си го ползвам в кухнята. Сложил съм го в една малка кутийка и е много компактно и удобно.и понеже лятото го пече слънцето ще може да си посвирва така да го кажа без да го включвам в тока. Освен това мога и да го взема на плажа да речем, където пак ще  работи от слънцето. В същото време пак си остава радио за кухнята и мога да си го включа в тока и да си слушам. Абе... ще ви покажа снимки като го направя. :D Аз пак да питам за кондензаторите има ли смисъл да вържа 4 -5 електролита от по 2000 микрофарада да речем. Нещо като ако някой мине пред радиото за секунда да кажем и го засенчи да не спира, или ако е повече усилено да няма голям пад на напрежението.

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Съвет за слънчево панелче
« Отговор #8 -: 28 Октомври, 2016, 09:44:31 »
Съвсем правилна схема но.....къде ще отиде авантата от енергията на слънчевия панел след като адаптора е включен в мрежата? :empathy2:
Ако човека сложи импулсен адаптор с малка консумация на празен ход с напрежение да кажем 9 волта, то слънчевата батерия винаги ще дава по-високо, когато е огряна и долния диод ще е запушен. така от адаптора няма да се консумира енергия, когато има слънце. Но това е в кръга на миливатите.

А радиото си свири с 5 волтовата батерия...

В този случай съветвам да си направите нормална соларна системка със зарядно, панелче и батерия! Заслужава си. Една такава платка - http://www.ebay.com/itm/2pc-DC-6-5-40V-Charging-board-9V-12V-24V-to-4-2V-Charger-module-Solar-Car-18650-/201627932843?hash=item2ef1f618ab:g:A4wAAOSwtnpXjzaU , комбинирана с една клетка 18650 на UltraFire - http://www.ebay.com/itm/18650-Li-ion-Akku-Bezeichnung-4000-mAh-fur-69-x18-mm-3-7-V-Ultrafire-Gold-/400990808967?hash=item5d5cea2b87:g:kd4AAOSw-CpYBN6e ще задоволи напълно нуждите на радиото и денем и нощем. Клетката не е 4000мАч, послъгват, но е някъде към 2200, което ще даде около 16 часа свирня на тъмно.
Просто премахнете 5-волтовия стабилизатор от радиото и му подайте директно от зарядната платка, на нея си има стабилизатор.
Кондензаторите нямат никакъв смисъл в случай. Капацитивна батерия се прави по друг начин и с по-специално кондензатори, освен това тук консумацията е голяма за такъв тип батерия.
 :drinks:
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Съвет за слънчево панелче
« Отговор #9 -: 28 Октомври, 2016, 10:41:21 »
Е, не вреди да има филтриращ електролит на входа на радиото, няма да покрие 1 секунда липса на слънце, но ще кара НЧУ да се „кефи“ на нискоомен източник в пиковете. Все пак НЧУ не иска да се храни от източник на ток, т.е. за пиковете на музикалния сигнал може да се окаже от полза един електролит 4700 микро. И по отношение на шотки диодите - аз препоръчвам такъв:
https://store.comet.bg/Catalogue/Product/9375/
по-малък пад ще има за същия ток от BAT48 който е за малък ток. Е този има и по-сериозен обратен ток, ама това мисля няма да е проблем. Мога да ти дам и схема с транзистори която представлява „идеален диод“ обаче мисля че не искаш да се вкарваш в такива филми :)
« Последна редакция: 28 Октомври, 2016, 11:17:44 от origo »
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Съвет за слънчево панелче
« Отговор #10 -: 28 Октомври, 2016, 10:50:53 »
Не мисля, че иска да се вкарва във филми, иска просто решение.
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен BatKoce

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 495
  • Населено място: Ракитово
    • velevel
Re: Съвет за слънчево панелче
« Отговор #11 -: 28 Октомври, 2016, 11:20:17 »
https://store.comet.bg/Catalogue/Product/43195/

Ето един диод с още по-малък пад.

На мен ще ми бъде интересна схемата на "идеалния диод" на Origo.
« Последна редакция: 28 Октомври, 2016, 11:26:42 от BatKoce »

Неактивен goldib

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 243
  • Населено място: Пловдив
Re: Съвет за слънчево панелче
« Отговор #12 -: 28 Октомври, 2016, 12:01:16 »
На мен ще ми бъде интересна схемата на "идеалния диод" на Origo.
И на мене :master2:

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Съвет за слънчево панелче
« Отговор #14 -: 28 Октомври, 2016, 13:37:04 »
Да, схемата в първия линк е интересна, по-проста е от моята, трябва да я пробвам сигурно работи добре.
Ето моята схема:
60802-0
Принципа е все същия - използва се P-канален MOSFET транзистор с относително ниско прагово напрежение и ниско съпротивление на канала в отпушено състояние.
Използва се и някакъв вид диференциален усилвател който следи кога разликата между входното и изходното напрежение става по-малка от зададената и съответно запушва/отпушва MOSFET транзистора.
Интересното при тези схеми е че се използва транзистора в малко „нестандартна“ конфигурация като тока тече в „обратната“ на нормалната посока, но както знаем основната разлика между дрейна и сорса в един такъв транзистор е това към кой от двата електрода е свързана подложката и респективно в коя посока е ориентиран паразитния диод към подложка. Иначе си се представят еднакво добре при протичане на ток и в двете посоки (което е едно от най-големите им предимства пред биполарните).
Та по моята схема:
Диференциалното стъпало T3 - T4 следи в идеалния случай входното и изходното напрежение да бъдат равни. Ако изходното започне да става по-ниско от входното транзистора T2 се запушва все повече с което се увеличава напрежението сорс-дрейн и полевия транзистор се насища по-силно. При обратното, ако изходното напрежение започне да се повишава и стане по-високо от входното T2 се отпушва с което запушва полевия транзистор.
P1 служи за балансиране на диференциалния усилвател и обикновено се настройва така че върху полевия транзистор да имаме малко по-голям пад на напрежение от нормалния пад в наситено състояние за съответния ток. Обикновено настройваме около 20 - 40 миливолта. Това се прави за да може при повишаване на изходното напрежение полевия транзистор да се запуши преди да е започнало протичането на ток в обратна посока, което би се случило ако има сериозна асиметрия в диференциалната двойка в неправилната посока. Реално аз съм реализирал схемата без тримера за донастройка и бих казал че проблеми не възникват никакви и балансиране не е необходимо, но все пак да се има предвид  възможността да се балансира при нужда. Базовите делители са сметнати за 6 волта входно напрежение, може да се наложи преизчисление ако се използва по-високо напрежение за запазване на режима на диференциалния усилвател.
Идеята за конструирането на тази схема взех именно от интегралната схема на Linear Technologies когато прочетох каква е нейната функционалност.
„Диода“ може да се каже че наистина е идеален, но приложението му е ограничено до превключване на отделни източници на захранващо напрежение беззагубно. Не става за детектори и други неща където също бихме искали да имаме идеални диоди.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |