| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Съвет за слънчево панелче  (Прочетена 8961 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1524
  • Населено място: Варна
Re: Съвет за слънчево панелче
« Отговор #15 -: 28 Октомври, 2016, 14:37:14 »
Аз пък ще предложа SF.R 135, при този ток, който се коментира, пада ще е под 0.1 V

Неактивен kolev

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 307
Re: Съвет за слънчево панелче
« Отговор #16 -: 28 Октомври, 2016, 18:25:03 »
Здравейте, благодаря ви за ценните съвети.
Днес купих 1N5819. Само такива имаха. Имаха и 5822 но ми се сториха ненужно мощни. Утре ако имам време ще се позанимавам. То повечето е механична работа.

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Съвет за слънчево панелче
« Отговор #17 -: 28 Октомври, 2016, 18:36:21 »
Значи смятайте 0.6В върху диода. При 120мА това са 72 миливата загуби връз диода. Харно.  :drinks:
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен kolev

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 307
Re: Съвет за слънчево панелче
« Отговор #18 -: 28 Октомври, 2016, 19:58:33 »
Искате да кажете че е трябвало да купя по големите ли? Въобще не съм ползвал шотки диоди до сега. Хич не ги разбирам.

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Съвет за слънчево панелче
« Отговор #19 -: 28 Октомври, 2016, 20:18:09 »
Не бре, стават, защо решхте така? А и една бърза проверка на дейташита на 1N5819 ще Ви покаже, че стават. Диодите на Шотки имат малко по-различна структур и се характеризират с по-голямо бързодействие (времето за запушване и отпушване), по-малък пад в права посока. Създадени са за импуслни устройства, например за логически схеми и импулсни захранвания. Споменахме ги тук заради малкия им пад в права посока, който яде нарежение. Във Вашия случай не е фатално въобще, просто си бистрим.
Ето тук може да видите - http://www.vishay.com/docs/88525/1n5817.pdf , че средния ток в права посока е допустим 1А, доста над Вашите изисквания, така че няма никакъв проблем.
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен kolev

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 307
Re: Съвет за слънчево панелче
« Отговор #20 -: 28 Октомври, 2016, 20:48:08 »
Ами реших така защото не са такива каквито ме посъветвахте да взема. Даже почнах да си мисля да им правя байпас и да са един вид като защита, а самия източник - соларно или адаптор да се избира с ключе. :D До магазина няма да ходя скоро пак и то специално за два диода. Едно отиване и връщане е по скъпо от диодите - тези са по 10 ст. Ето и малко снимки на радиото и панела. Хубавото че панела е толкова широк и дълъг колкото е кутийката. Мисля панела да е там където е говорителчето, а самото говорителче да преместя вътре в кутията. Говорителчето е от монитор и е доста мъничко, но свири прекрасно.

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Съвет за слънчево панелче
« Отговор #21 -: 28 Октомври, 2016, 20:49:18 »
 :bravo: :good: Страхотно е станало!
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен goldib

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 243
  • Населено място: Пловдив
Re: Съвет за слънчево панелче
« Отговор #22 -: 28 Октомври, 2016, 22:46:43 »
 :) :drinks:

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Съвет за слънчево панелче
« Отговор #23 -: 28 Октомври, 2016, 23:19:34 »
Да, добре е станало, и не казвам сега да сменяш диода но трябваше да купиш по-мощния. Да, не ти го препоръчах защото е 3 ампера - естествено в случая и 1n4148 ще издържи по ток, а именно ти го препоръчах защото при ТВОЯТ ток ще има по-малък пад на напрежение от 1 амперовия вариант. Така или иначе е важното да стане конструкцията и да си доволен.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен kolev

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 307
Re: Съвет за слънчево панелче
« Отговор #24 -: 29 Октомври, 2016, 12:12:16 »
Позанимавах се малко тази сутрин. Уцелих и слънчево време. Радвам се като малко дете. Много е готино как си свири от слънцето. Преместих говорителят отзаде и отвътре в кутията. Залепих панела отгоре със силикон. Бял имах, но не е чак такъв проблем. На снимките не е добре изсъхнал и за това е омазан. Като изсъхне хубаво ще почистя излишния. Сложих и един жак към който ще се включва адаптора. Даже си мисля че в мазето някъде имах женски жак със прекъсвач. Така ще реша проблема и с диодите, които ще отпаднат в случая. Какви наблюдения успях да направя върху работата на радиото със слънчевия панел.
Първо, че при недостатъчно огряване и леко усилен звук, радиото не може да запали като хората. Пиковата консумация превишава тази която осигурява панела, захранването кляка, радиото угасва, в следващия момент отново се включва, отново кляка захранването...... И от цялата тази работа се появяват едни осцилации и радиото започва да вие като линейка. :D Ако в този случай намаля звука, радиото започва да работи нормално. Второто което забелязах е точно по моя въпрос с кондензаторите. Ако премина пред радиото и го засенча то угасва за една десета секунда да речем (не съм засичал времето, много кратко угасва) и пак се включва. С вързан електролит 2200 микрофарада, това изгасване се свежда само до припукване. Мисля че няколко електролита няма да са излишни. Трето е нагряването на панела. Черен е и поглъща добре слънцето. Сигурно се нагря до педесетина градуса. Лятото може и яйце да пържиш на него. :rofl:
Какво ми остава да направя. Значи трябва да завърша всички електрически връзки. Следобяд ако имам време ще слезна в мазето да потърся жака с изключвател. Че има един плъх там дано да не ми е нагризал нещо. :o Ако не намеря жака се връщам на диодите. Трябва да намеря и един два електролита с по голям капацитет, но и с малки размери, защото след преместването на говорителят вътре не остана много място. Другото което мисля да направя е някаква планка за потенциометрите защото сега само са прекарани през дупките и се държат единствено на платката, което не е добре. Ами това е за сега. Ето и две три снимки. :)

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Съвет за слънчево панелче
« Отговор #25 -: 29 Октомври, 2016, 12:31:58 »
Браво! И в моето мазе имаше плъх но не му понесе и се изпари. Междувременно нищо не успя да нагризе, така че не се притеснявай. Те не са толкова тъпи че да гризат кондензатори и платки. Може да ти нагризе хартия или кабели с текстилна изолация (особено по-стари със съдържание на коприна) и пак не съм сигурен дали това не го правят само мишките.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен kolev

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 307
Re: Съвет за слънчево панелче
« Отговор #26 -: 09 Ноември, 2016, 11:38:21 »
Здравейте. Радиото е готово, плъха от мазето е мъртъв. :D Слижих метална планка да държи потенциометрите, сложих жак със изключвател с който когато е пъхната буксата на адаптора се изключва слънчевия панел. Наредих и 4 кондензатора, които вършат много добра работа според мен. Ако пекне слънце ще видим как ще е. Дано да успяват да се заредят и радиото да тръгне. Чудих се как да затворя кутията, но накрая и налепах ръбовете с топъл силикон и я притиснах.

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Съвет за слънчево панелче
« Отговор #27 -: 09 Ноември, 2016, 11:49:40 »
Старателен сте, това е най-добро качество за любител на електронната техника.  :drinks:
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен pansim

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 610
  • Населено място: Сандански
Re: Съвет за слънчево панелче
« Отговор #28 -: 09 Ноември, 2016, 19:09:47 »
Ентусиаст!!!
Браво.
http://iza99.com/
Българска заваръчна техника с 5 години гаранция
Ремонт на заваръчно оборудване - 0887607722

Неактивен kolev

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 307
Re: Съвет за слънчево панелче
« Отговор #29 -: 10 Ноември, 2016, 11:15:05 »
Днес пекна малко слънце и го пробвах. По трудно успява да запали радиото, но тръгне ли работи много стабилно. Явно кондензаторите ,,изяждат” част от тока на панела. При директно огряване си работи стабилно. Лятото на открито и на директно слънце мисля, че няма да има проблеми. Както се казва пълно щастие няма. Освен това кратковременно засенчване не изгася радиото. Кондензаторите осигуряват някакъв буфер. Ако го слушам с адаптора и ако изключа адаптора от контакта радиото свири още 5 секунди след това.  :)

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |