| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Търся схема на RGB или RGB II карта за Правец 82, 8М, 8А  (Прочетена 16725 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен TheHungry

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 475
  • Населено място: Пловдив
Re: Търся схема на RGB или RGB II карта за Правец 82, 8М, 8А
« Отговор #75 -: 12 Декември, 2021, 20:55:57 »
Хм , имам чувството че има нещо объркано или някой от чиповете (предимно руските ) не отговарят по параметри , очаквах доста по-добър резултат. Предполагам си дал на маса старшите адреси на Eпром-а .

Относно броят на допълнителните кабели при Apple II+ зависи от версията на платката и се движи от 3 до 1 ( на моят за щастие е само 1 ) .
"I really do like SOLDERING as my programming language."  Bob Pease

Неактивен TheHungry

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 475
  • Населено място: Пловдив
Re: Търся схема на RGB или RGB II карта за Правец 82, 8М, 8А
« Отговор #76 -: 12 Декември, 2021, 21:08:29 »
Здравейте!
Във връзка с темата имам следните питания за видеоизхода на правците (8А/8С):
1. Как мога да свържа BNC изхода към модерен LCD?
Случая е - Имам един Samsung TV T22B350, който ползвам за монитор на компа. Има SCART, VGA, Composite/Component входове. Като свържа BNC-то към Composite виждам изображение, но е много изкривено.
2. Как може да се свърже RGB-то на 8С към SCART или VGA (видях един отговор по-нагоре, но е за CGA - дали ще стане за VGA)

Подай директно BNC изхода към комплексният вход на телевизора .

При 8Ц ще излезе черно бял сигнал , има начин да стане цветно NTSC но ще има нужда от преработка.

Относно RGB кън Скарт ще трябва да изведеш RGB и да го свържеш към Скарт буксата , както и да подадеш разрешение за превключване на Скарт-а , също така ще трябва и синхро сигнал .Някои телевизори се лъжат и взимат синхрото от комплексния вход и няма нужда да се свързва към Скарт-a , но това зависи от конкретната реализация . Естествено цветовете няма да са реалните
но все пак ще е шарено . Директно към VGA няма да стане трябва скалиране.  макар че някои стари VGA синхронизират на 15Khz ама пак иска допълнителни компоненти за да стане .
"I really do like SOLDERING as my programming language."  Bob Pease

Неактивен lopesbroko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 558
  • Населено място: град Добрич
Re: Търся схема на RGB или RGB II карта за Правец 82, 8М, 8А
« Отговор #77 -: 12 Декември, 2021, 21:53:13 »
Дайте идея за 8а,и8с за преработка на нтсц за да изкара цвят на обикновен телевизор,Ако има лесен начин с кондензаторче променливо или нещо друго???

Неактивен lz1tka

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 596
  • Населено място: Костинброд
Re: Търся схема на RGB или RGB II карта за Правец 82, 8М, 8А
« Отговор #78 -: 12 Декември, 2021, 22:42:18 »
Още малко хубави новини за финалната права.
Рома от 2716 е сменен на 27с512. Това малко подобри картината.
Обърнатите цветове се оказаха от моя CGA монитор. Вместо стандартните входове RGB на 2,3,4 пин , на моя монитор бяха различни  :unknown:. На схемата и платката са правилни.
Платката не подържа управление на яркосния сигнал, затова яркоста избива.
След малко повече ровене по схемата на Правец82, той се оказа малко по-добре опроводен  от Айпъл2(първите ревизии) за 7-я слот.Към дъното вече се включва само 1 кабел  за сигнала SEROUT. Без него картата няма да тръгне.

152549-0 152551-1
« Последна редакция: 12 Декември, 2021, 22:57:33 от lz1tka »
73!

Неактивен lz1tka

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 596
  • Населено място: Костинброд
Re: Търся схема на RGB или RGB II карта за Правец 82, 8М, 8А
« Отговор #79 -: 12 Декември, 2021, 22:52:15 »
Хм , имам чувството че има нещо объркано или някой от чиповете (предимно руските ) не отговарят по параметри , очаквах доста по-добър резултат. Предполагам си дал на маса старшите адреси на Eпром-а .

Относно броят на допълнителните кабели при Apple II+ зависи от версията на платката и се движи от 3 до 1 ( на моят за щастие е само 1 ) .
Проблема бе в монитора. Адресите винаги са на маса. Както писах само един кабел излиза.
73!

Неактивен TheHungry

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 475
  • Населено място: Пловдив
Re: Търся схема на RGB или RGB II карта за Правец 82, 8М, 8А
« Отговор #80 -: 12 Декември, 2021, 23:28:33 »
Дайте идея за 8а,и8с за преработка на нтсц за да изкара цвят на обикновен телевизор,Ако има лесен начин с кондензаторче променливо или нещо друго???

Взимаш схемата на Правец 8а/8Ц добавяш липсващите компоненти , сменяш кварца/генератора  на 14.318  и готово . Ще ти трябва и телевизор поддържаш 50Hz NTSC иначе ще трябва да сменяш и IOU чипа с такъв от Apple IIe.
"I really do like SOLDERING as my programming language."  Bob Pease

Неактивен lz1tka

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 596
  • Населено място: Костинброд
Re: Търся схема на RGB или RGB II карта за Правец 82, 8М, 8А
« Отговор #81 -: 13 Декември, 2021, 14:28:30 »
Целия проект в архива на база 27C512.
Съберете се 5 чьовека да си изработите платката, този който отговаря за нея и ми прати една бройка ще получи от мен 5 броя програмирани 27с512 за тях.
Всички въпроси в темата.
152555-0 152557-1
73!

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1300
  • Населено място: София
Re: Търся схема на RGB или RGB II карта за Правец 82, 8М, 8А
« Отговор #82 -: 13 Декември, 2021, 14:35:46 »
Успя ли да отстраниш проблемите с картината? На последната снимка виждам че все още цветовете не са правилни и отделно от това има някакви повтарящи се вертикални линии, за разлика от идеалната картина която колегата lopesbroko изкарва на CGA монитор на 3-та страница: цък!
« Последна редакция: 13 Декември, 2021, 14:50:58 от CVT »

Неактивен lz1tka

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 596
  • Населено място: Костинброд
Re: Търся схема на RGB или RGB II карта за Правец 82, 8М, 8А
« Отговор #83 -: 13 Декември, 2021, 14:50:41 »
Успя ли да отстраниш проблемите с картината? На последната снимка виждам че все още цветовете не са правилни и отделно от това има някакви повтарящи се вертикални линии, за разлика от идеалната картината която колегата lopesbroko изкарва на CGA монитор на 3-та страница: цък!
Те са заради ползваните крайни чипове. Копирах платката както си е,lopesbroko не ги ползва! Плюс това Прома е По бърз от Епрома (не е чак толкова важно щом дори и 2716 се справя). Наистина без тях картинката е доста по хубава.
На който му трябва да не ги монтира и си прекара с кабелчета директно връзките. Намислих си друга доработка която ще си правя след време,точно по тази причина си ги оставих (нищо че е влошена картината).
Още не съм пробвал RGB то на телевизора(с допълнително съгласуване както в темата за ZX Ленинград),крайните чипове ми трябват за тази работа.

Замяна:

555ир1 се заменя с 555ир16(както в оригинала)
555лн1 с 555тл2 (с ТЛ би трябвало да е по хубава картината)
555кп11(74ls257) с ls74157

Памета 27c512 e - ASI 27C512 FA G (за всеки случай)
« Последна редакция: 13 Декември, 2021, 15:19:37 от lz1tka »
73!

Неактивен lz1tka

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 596
  • Населено място: Костинброд
Re: Търся схема на RGB или RGB II карта за Правец 82, 8М, 8А
« Отговор #84 -: 13 Декември, 2021, 16:43:47 »
Оригиналния дизайн с КР556РТ4А за Правец 8А. Не е тестван,през него е направена за 27c512.

152560-0
73!

Неактивен TheHungry

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 475
  • Населено място: Пловдив
Re: Търся схема на RGB или RGB II карта за Правец 82, 8М, 8А
« Отговор #85 -: 13 Декември, 2021, 20:48:57 »
Гледам че ползваш К155ЛА12 вместо К555ЛА12 , мисля че с LS-ката нещата трябва да изглеждат по-добре , макар че като цяло има нещо не-както трябва според мен , не може да е толкова зле . Пусни снимка на един цветови тест по възможност GR и HGR.

"I really do like SOLDERING as my programming language."  Bob Pease

Неактивен lz1tka

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 596
  • Населено място: Костинброд
Re: Търся схема на RGB или RGB II карта за Правец 82, 8М, 8А
« Отговор #86 -: 14 Декември, 2021, 01:08:59 »
Гледам че ползваш К155ЛА12 вместо К555ЛА12 , мисля че с LS-ката нещата трябва да изглеждат по-добре , макар че като цяло има нещо не-както трябва според мен , не може да е толкова зле . Пусни снимка на един цветови тест по възможност GR и HGR.
Благодаря че ме подсети за това, имам ls37. Просто гледах снимката на картата че е 155 серия, на друга обаче е 555. Тя в началото бе с ls37 обаче заради ровенето по платката преди да тръгне я смених със 155.
В самото начало ми направи впечатление за шашкане от към 74175. Не ми остана време днес да се ровя защо картината страда :). Другаде прочетох че стойностите на някой съпротивления вместо 1к са 10к,изходните за към скарта също варират. Утре ще го мисля.
« Последна редакция: 14 Декември, 2021, 01:17:51 от lz1tka »
73!

Неактивен help40

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 253
  • Населено място: Варна
Re: Търся схема на RGB или RGB II карта за Правец 82, 8М, 8А
« Отговор #87 -: 14 Декември, 2021, 01:25:07 »
много странно ги правиш платките , явно за да ти е по лесно да ги изработиш после ги чертаеш обърнати  , но защо слоевете ги чертаеш разделени  ? 

в такъв вид не може да се "дадат на платкаджийница" 

трябва преди това доста да се поиграе с тях

да се обърнат , да се сложат една върху друга  ... , да се отбележат метализираните  "дупки" ... , да се очертае платката не с мед , а ... с контур или как се казва там , слоя за рязането ..

и и има изменения които .... сам не разбирам за какво са направени.....

ясно че като не ми харесва ... да си я начертая сам , но не можах да се сдържа да не кажа мнението  си

ще се опитам и аз да я начертая като повторя точно платката от снимките на "оригинала" 

даже  почнах , докато моето стане ..... ще мине време, а и не знам дали и аз не правя някоя грешка ,
не съм сигурен на синия ли слой трябва да чертая горната страна , но уж така е написано .... ще видим ....

ако успея да разбера как ПРОМ-а е заменен на ЕПРОМ , то ще се опитам да ги начертая един във друг, за да може да се постави каквото има човек ....

Внимание! Противникът подслушва!   
Как да контролираме Вселената, без да привличаме вниманието на санитарите

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1300
  • Населено място: София
Re: Търся схема на RGB или RGB II карта за Правец 82, 8М, 8А
« Отговор #88 -: 14 Декември, 2021, 09:26:36 »
Защо продължаваме с оригиналната версия? Аз мисля че ако ще се пречертава, най-добре да е без чиповете които lopesbroko е премахнал. Сравнявах снимките които е дал на същите игри с моя AppleII+ включен към цветен Тринитрон както и с AppleWin в цветен режим и мисля че картината която е получил е идеална. Ако се придържаме към оригинала, имаме вече 2 примера на лоша картина: първата версия на lopesbroko и сега тази на lz1tka.

Дайте да координираме - ако някой вече не е захванал да пречертава версията на lopesbroko, мога да го направя аз. Аз обаче използвам DesignSpark PCB, която не е толкова RAD и не знам дали да продължавам на нея или да сядам да уча KiCad (или нещо друго).
« Последна редакция: 14 Декември, 2021, 09:45:49 от CVT »

Неактивен help40

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 253
  • Населено място: Варна
Re: Търся схема на RGB или RGB II карта за Правец 82, 8М, 8А
« Отговор #89 -: 14 Декември, 2021, 09:46:41 »
моя проблем е че съм електронен инвалид :) 
и как да "пропусна" чиповете, не знам   

а програмата по-горе е  "Sprint-Layout 60"  и там  чертаеш  .... и както виждаш от снимката може да си сложиш за бекграуд (за фон)  снимка на оригиналната платка  , една отпред, една отзад ...  и избираш си страна ...лице , гръб ,  избираш дебелина на чертата ... и чертаеш 
има и готови цокли  ,  както се вижда имам  Аппле бъс  или как да го назовем ... edge connector-a
Внимание! Противникът подслушва!   
Как да контролираме Вселената, без да привличаме вниманието на санитарите

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |