| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Зарядно за акумулатор на автомобила.  (Прочетена 34794 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен soton

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 398
Re: Зарядно за акумулатор на автомобила.
« Отговор #30 -: 06 Март, 2014, 07:53:38 »
Това е много интересно и струва ми се съвсем логично-компресорите и фаровете и какви ли не джаджи теглят много и алтернатора товари мотора.Преставям си ако на моя шестак турбо му направя такова реле във функция от тока какво ще стане,трябва да се пробва.То и без това турбото като натиснеш два пъти газта те изстрелва.
0878640251

близо до София

Активен mano

  • Администратор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1303
  • Населено място: Пазарджик
  • LZ5TA
    • manofoto
Re: Зарядно за акумулатор на автомобила.
« Отговор #31 -: 10 Март, 2014, 16:05:14 »
Този тиристор (BT151-800r) не е ли малко малък 7.5А Link
Един приятел ме посъветва да е поне 20А или повече.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Зарядно за акумулатор на автомобила.
« Отговор #32 -: 10 Март, 2014, 16:28:03 »
Ами малък е леко, макар че най-вероятно няма да има проблем. Затова предположих да се направи в първичната регулацията. Имах схема, ама не я намирам сега, ако някой има да я постне.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3520
  • Населено място: Варна
Re: Зарядно за акумулатор на автомобила.
« Отговор #33 -: 10 Март, 2014, 17:50:10 »
Този тиристор (BT151-800r) не е ли малко малък 7.5А Link
Един приятел ме посъветва да е поне 20А или повече.

Става всякакъв аналог около 10 а и нагоре :)

Активен mano

  • Администратор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1303
  • Населено място: Пазарджик
  • LZ5TA
    • manofoto
Re: Зарядно за акумулатор на автомобила.
« Отговор #34 -: 10 Март, 2014, 20:00:03 »
Какво мислите за регулатор за осветление в първичната ?

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3520
  • Населено място: Варна
Re: Зарядно за акумулатор на автомобила.
« Отговор #35 -: 10 Март, 2014, 20:01:39 »
По принцип възможно :)

Неактивен ditronix

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 421
  • Населено място: Провадия
Re: Зарядно за акумулатор на автомобила.
« Отговор #36 -: 10 Март, 2014, 21:37:07 »
Еми не е хубаво да се регулира първичната. Променя се формата на синусоидата,по-точно тя се "осакатява",а желязото не е смятано да работи в "импулсен" режим. Да,по-лесно е да се регулира малък ток,но трафовете не са само активен товар,индуктивната съставяща си е фактор! Затова съвременните импулсни преобразуватели са алтернативата на старите зарядни. И са по-икономични,което не е за пренебрегване. От тази гледна точка преработката на старо компютърно захранване е решение на проблемите с линейните захранващи блокове. Просто трябва малко четене.....
А,не мога да се светна какво става като се натисне два пъти газта на шестака. Второто натискане явно пали турбото  и изстрелва "самолета"....А първото натискане на газта какво прави? Може би пали надпис "Моля,затегнете коланите...."???
DRL  модули за всички видове автомобили!

Неактивен Лъчо Минков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1124
  • Населено място: София

Неактивен soton

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 398
Re: Зарядно за акумулатор на автомобила.
« Отговор #38 -: 11 Март, 2014, 00:27:36 »
А бе никой не знае какво прави турбото при второто натискане, това е някаква екстра на Волво.
0878640251

близо до София

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Зарядно за акумулатор на автомобила.
« Отговор #39 -: 11 Март, 2014, 13:39:57 »
Относно несинусоидалните токове, имай предвид че консумирайки несинусоидален ток от вторичната създаваш почти същите главоболия на желязото на трансформатора както ако клатиш първичната несинусоидално, и в двата случая висши хармоници на тока и загуби от вихрови токове. Проблема с разсеяната индуктивност на трафа е по-голям, и ако не се изчисли регулатора специално за работа със съответния индуктивен товар ще има проблеми. Пробвал съм с димер в първичната, не е много добре, над определен ъгъл на регулиране се пошашавя и започва да пуска хаотично по някоя полувълна, което е естествено при индуктивен товар не е възможно регулирането в целия диапазон. Но трябва да са взети мерки регулатора да не изпада в такъв режим защото може а изгори, или да опече трафа.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3520
  • Населено място: Варна
Re: Зарядно за акумулатор на автомобила.
« Отговор #40 -: 11 Март, 2014, 18:05:41 »
Какво и има на схемата от първата страница,елемантарна схема.BT151-800 може да се замени с КУ202 който струва стотинки и е 10 ампера.Моля пишете по темата :spam:

Неактивен dexter4e

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 1
  • Населено място: Свищов
Re: Зарядно за акумулатор на автомобила.
« Отговор #41 -: 08 Юни, 2020, 13:12:45 »
Здравейте,да се включа и аз по темата. Имам едно старо захранване и съм решил да го направя зарядно за акумулатор. Та идеята ми е следната - на 12 волта да сложа един грец - по прости изчисления 12*1.41= 16.9 волта след греца. Един резистор или стабилизатор , за да се ограничи на 14.1 волта. Всичко това през реле. По нататък не съм смятал,но идеята е с един резистор и един транзистор (към акумулатора) да накарам релето да изключи , щом акумулатора стигне 13 волта заряд.

Схемата с греца е взета от китайско зарядно,но с траф.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |