| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Сделано в СССР  (Прочетена 16733 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен lager

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 903
  • Населено място: село Обидим, обл Благоевград, общ. Банско
Сделано в СССР
« -: 21 Април, 2014, 15:23:51 »
Не мога да го определя като атомна или неутронна бомба, оставям на тези които го видят евентуално да преценят колко велико техническо постижение е.

Неактивен kolev

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 307
Re: Сделано в СССР
« Отговор #1 -: 21 Април, 2014, 15:35:45 »
Това да не би да е звънец тип "гонг", "динг-донг" или нещо подобно? Има и живачна ампула, която в крайно положение прекъсва веригата и посредством пружината, котвата се връща в начално положение.  :)

Неактивен Radko

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 347
  • Населено място: София
Re: Сделано в СССР
« Отговор #2 -: 21 Април, 2014, 15:35:59 »
Домашен звънец гонг (бим-бам), с намотка за 220 V и живачна ампула за прекъсване, с цел получаване на многократни удари. Правилно е записано - да се свързва със специален бутон за 220 V, защото масовите бутони за звънец са за ниско напрежение и са опасни за звънящите, ако се ползват с този гонг.
Впрочем, работното положение не е това, както е на снимката.

Неактивен radio-hobi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1055
  • Населено място: София
Re: Сделано в СССР
« Отговор #3 -: 21 Април, 2014, 18:27:11 »
Това само Руснак може да го сътвори  :crazy:

Неактивен lager

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 903
  • Населено място: село Обидим, обл Благоевград, общ. Банско
Re: Сделано в СССР
« Отговор #4 -: 21 Април, 2014, 21:16:06 »
Безброй екоактивисти а и много други (даже колеги) се бунтуват примерно срещу живачните пари в енергоспестяващите лампи и термометрите. Това направо може да се нарече находище (според мен) на живак. Другият момент, който въпреки логото е забелязан- захранването на звънеца е директно от мрежата- бутона трябва да издържа 250 волта, а може да прекъсва както нулев така и фазов проводник- според предпочитанията на собственика, който може да е и инсталатор. Имам почти същия тип произведен в ГДР, ще го открия и ще го покажа. Имам обаче и аларма за дим Made in USA която доколкото си спомням съдържа в датчика си радиоактивен елемент (материал). Много важно - правят ги в Мексико, а ги изнасят в Европа- не вярвам да е специално производство за България.

Неактивен Ricarq

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 432
  • Населено място: Габрово
Re: Сделано в СССР
« Отговор #5 -: 21 Април, 2014, 21:37:43 »
У дома имаме същия звънец - не съм и предполагал , че е толкова опасен  :o - с тази живачна ампула най-вече.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Сделано в СССР
« Отговор #6 -: 22 Април, 2014, 12:37:24 »
Че какво й е на живачната ампула? Докато е здрава няма никакъв проблем, айде да не драматизираме. Относно енергоспестяващите крушки, не ми харесва как светят, а не че има живак вътре. Но живака е достатъчен аргумент срещу „екологичността“ на тия крушки. Колко звънеца ще смениш за 30 години? Най-вероятно нито един, докато за този период от време ще смениш поне 7-8 енерго спестяващи крушки (само в една стая).
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Radko

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 347
  • Населено място: София
Re: Сделано в СССР
« Отговор #7 -: 22 Април, 2014, 13:44:41 »
Ако сте толкова против живачните ампули, трябва да сте и против смартфоните, където датчикът за разпознаване на положението на апарата пак е един вид живачна ампула.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Сделано в СССР
« Отговор #8 -: 22 Април, 2014, 14:36:25 »
където датчикът за разпознаване на положението на апарата пак е един вид живачна ампула.
Тук вече грешиш. В смартфоните се използват акселерометри за отчитане на положението. Представлява интегрална схема в която „тежест“ е закрепена с тънки мостчета от пиезокристал. Деформацията на мостчетата дава ускорението и следователно положението спрямо земята.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Николай Николов

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 22
  • Населено място: Варна
Re: Сделано в СССР
« Отговор #9 -: 22 Април, 2014, 17:47:08 »
Ако някой се интересува от това изделие,мога да потърся из мазата.

Неактивен Radko

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 347
  • Населено място: София
Re: Сделано в СССР
« Отговор #10 -: 22 Април, 2014, 19:03:01 »
Тук вече грешиш. ....
Възможно е и да греша, всъщност съм виждал разглобен само един подобен апарат, доста стар, но там си беше с живак. Но не помня какъв модел е било.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Сделано в СССР
« Отговор #11 -: 22 Април, 2014, 19:36:55 »
Явно е бил някакъв по-стар модел. Също да кажа че не всеки течен метал е живак, в днешно време има заместители на живака, например: http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%93%D0%B0%D0%BB%D0%B8%D0%BD%D1%81%D1%82%D0%B0%D0%BD
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен lager

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 903
  • Населено място: село Обидим, обл Благоевград, общ. Банско
Re: Сделано в СССР
« Отговор #12 -: 22 Април, 2014, 22:29:40 »
Ето как са мислили и  делали по същото време в ГДР:

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Сделано в СССР
« Отговор #13 -: 23 Април, 2014, 12:28:50 »
Тоя май е от обикновените гонгове които при натискане на бутона викат динг а при отпускане донг, имам такъв също руски само че на 220 волта. Освен ако не са скрили някъде вътре живачната ампула май и тоя е такъв.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен lz1wvm

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 36
  • Населено място: в Гората
Re: Сделано в СССР
« Отговор #14 -: 20 Юни, 2014, 21:25:57 »
Това е руски датчик за движение-Уран.Разработка около 60-та година.Прилича на ултразвуков,но до колкото знам в излъчвателя и приемника има уранов елемент-от там идва и названието му.Излъчвателя съм го снимал с максимална резолюция за да се види.До сега не съм виждал датчик на подобен принцип.Не казвам,че няма но тук в България поне не знам да се продават.А и последните бройки са произвеждани до около 88 година.
« Последна редакция: 20 Юни, 2014, 21:46:14 от lz2xl »

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |