| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Сделано в СССР  (Прочетена 16751 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Gabo

  • Злодей
  • Администратор
  • Квантов генератор
  • *****
  • Публикации: 635
  • Населено място: Пазарджик
Re: Сделано в СССР
« Отговор #15 -: 20 Юни, 2014, 21:37:37 »
Според ПРАВИЛАТА НА ФОРУМА
10. Всички снимки публикувани във форума трябва да се прикачват към темата от предвидения за целта бутон под надписа [Прикачи:] Снимки пуснати като линкове от други сайтове са ЗАБРАНЕНИ и темите ще бъдат премахвани без предупреждение.

Толкова ли е трудно да спазвате елементарни правила?

Неактивен kolev

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 307
Re: Сделано в СССР
« Отговор #16 -: 20 Юни, 2014, 21:39:12 »
Платката ми прилича на българска изработка.

Активен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3519
  • Населено място: Варна
Re: Сделано в СССР
« Отговор #17 -: 20 Юни, 2014, 21:47:13 »
Български е :)

Неактивен radio-hobi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1055
  • Населено място: София
Re: Сделано в СССР
« Отговор #18 -: 20 Юни, 2014, 21:57:45 »
Такова нещо съм виждал на битака , спомням си ,че му се чудех какво е .  :D

Активен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1526
  • Населено място: Варна
Re: Сделано в СССР
« Отговор #19 -: 20 Юни, 2014, 22:31:58 »
Това не ми мяза да е сдялано в СССР ами си е нашенско!!! :D :D :D

Неактивен lz1wvm

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 36
  • Населено място: в Гората
Re: Сделано в СССР
« Отговор #20 -: 20 Юни, 2014, 22:45:33 »
Да,80-те години е произвеждан и в България.Ако намеря някой по-стари парчета,ще ги снимам. :D

Неактивен goldib

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 243
  • Населено място: Пловдив
Re: Сделано в СССР
« Отговор #21 -: 20 Юни, 2014, 22:57:09 »
И аз имам такъв  но мисля че е микровълнов   ( с диоди на гън )  сега ще взема дозиметъра и ще отида до него

Неактивен goldib

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 243
  • Населено място: Пловдив
Re: Сделано в СССР
« Отговор #22 -: 20 Юни, 2014, 23:02:47 »
0.11 микросиверта      демек нищо   в Пловдив фона е около 0.20 (за час),   но мисля че датчиците   "Уран "  бяха по големи квадратни с полукръгъл  отвор
« Последна редакция: 21 Юни, 2014, 19:59:49 от Gabo »

Неактивен kolev

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 307
Re: Сделано в СССР
« Отговор #23 -: 21 Юни, 2014, 08:23:50 »
В историята има доста случаи на използване на опасни и отровни вещества, не само в техниката, ами и в бита. Съвременните датчици за пожар нали и те бяха с някакъв изотоп.

Активен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3519
  • Населено място: Варна
Re: Сделано в СССР
« Отговор #24 -: 21 Юни, 2014, 09:12:24 »
Съвременните датчици за пожар работят с инфрачервена светлина и са безопасни.За по старите не знам.Опасност представляват светещите циферблати с т.н. фосфорна боя.Тези на които боята е зелено кафява те са радиоктивни.Произвеждани са до около1980 г.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Сделано в СССР
« Отговор #25 -: 21 Юни, 2014, 10:17:30 »
Да, така е има и радиоактивни обективи:
http://camerapedia.wikia.com/wiki/Radioactive_lenses
И много други неща. Това не значи че са опасни, често става въпрос за алфа и бета лъчение което е сравнително безопасно особено когато седиш на разстояние по-голямо от 1 метър. Старите димни детектори също, мисля че имаха Америций, но не са опасни, източника е екраниран.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Активен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3519
  • Населено място: Варна
Re: Сделано в СССР
« Отговор #26 -: 21 Юни, 2014, 10:23:43 »
Тук има много интересни измервания свързани с циферблатите на стари часовници,във форума има много хора които събират такива.Надявам се да е полезно.

http://german242.com/articles/radiation/radiation.htm

Неактивен ditronix

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 421
  • Населено място: Провадия
Re: Сделано в СССР
« Отговор #27 -: 21 Юни, 2014, 18:54:42 »
Датчикът от снимките е български и почти съм сигурен,че е ултразвуков. Изотопи се ползваха в старите пожарни датчици,масово слагани в обществени сгради и хотели. Лошото е че не са подлежали на никакъв контрол и още могат да се видят на много места,а колко има свалени от кой ли не и набутани в мазета и тавани-един Бог знае! за живака още помня как на времето майка ми с едни аптекарки бъркаха DIY кремове за лице, една от чиито съставки беше именно живакът. Каналите се чистеха с живак-една бутилка половин литър по спомени тежеше около 5 кила, баща ми беше донесъл у дома от Девня. Механизмът е прост- високо специфично тегло и висока течливост,изливаш го в мивката,чиито канал е запушен и чакаш да видиш какво ще се получи. То не че сега е кой знае колко по-екологично-мистър Мускула си е чиста проба сода каустик, белини,кислоли и още колко лайна сипваме в канализацията.....
DRL  модули за всички видове автомобили!

Неактивен lz1wvm

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 36
  • Населено място: в Гората
Re: Сделано в СССР
« Отговор #28 -: 22 Юни, 2014, 17:26:25 »
Честотата на излъчватела е около 35 килохерца.Та няма как да е Гън диод,още по-малко че трябват вълноводи за тази честота.Както писа ditronix е на ултразвук.Не знам дали се вижда добре на снимката,но датчика се състои от две метализирани плочи,и по-средата има още нещо.

Неактивен didov

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 592
  • Населено място: Попово
Re: Сделано в СССР
« Отговор #29 -: 22 Юни, 2014, 23:47:31 »
Датчикът е ултразвуков, използваше се от 86-90г от Сод-МВР. Монтираха го за големи охраняеми площи. Този датчик може да покрие до 35-40 кв м. Захранването е на 60 волта, от телефонната линия. При монтиране на два датчика в едно помещение, се изменя честотата на единия, за да не си влияят взаимно.  Тука е даден вариант на преработен датчик с 12 волтово захранване. Няма нищо общо с СССР :)

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |