| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: батериен тулан  (Прочетена 38098 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Ангел Симеонов

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 818
  • Населено място: Русе
Re: батериен тулан
« Отговор #105 -: 14 Октомври, 2015, 11:39:27 »
Батериите които са използвани за анодни на преносими радиоапарати са изпълнени с галетни елементи както на 9 волтовите батерии.Затова техния обем е по-малък и съответно живота по-малък.Изключение правят анодните батерии за военните които бяха изпълнени с Р12 както на 4.5 волтовите батерии.Бяха в картонена кутия заляти с черна смола и изводи гъвкави с извод за 2 ра решетка.

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: батериен тулан
« Отговор #106 -: 14 Октомври, 2015, 12:08:15 »
Точкова заварка е истината тука, както по клемите да Li-ion батериите.
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: батериен тулан
« Отговор #107 -: 14 Октомври, 2015, 12:25:11 »
Така е но трябва хубав заваръчен апарат със разреждане на капацитет. Защото трансформаторните прилагат необходимото количество енергия за заварката за по-продължително време с което е твърде вероятно елемента да се прегрее повече от необходимото и желателното. Спойката няма особени недостатъци, ако се ползва хубав флюс и достатъчно мощен поялник, така че да не се прегрява много елемента. Другото е естествено по-добро но неприложимо в домашни условия за повечето хора.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен сашо

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 140
  • Населено място: sofia
Re: батериен тулан
« Отговор #108 -: 10 Юни, 2016, 21:08:26 »
да поизтупам темата от прахта ;)

бях се заел да стягам говорителя, изчистих шасито от ръжда, боядисах го, подлепих яденото от мишки по мембраната с парче от друга мембрана и запънах на правенето на нова шпула. оригиналната беше с двуслойна намотка 2х25 навивки от 0.15 проводник, направих си на струг дорник с диаметъра на вътррешния полюс, направих и една пробна шпула с по дебел проводник, чух му гласа, и до там. последните няколко месеца нямам време да се занимавам и се замислих дали някой не би се наел да довърши започнатото, както и евентуално да пренавие изходния траф (и двете намотки са прекъснали) срещу съответното заплащане, разбира се.
преди година и нещо говорих с Коста Рахнев, той каза "изпрати го", аз се замотах с други неща, забравих, и сега естествено ми е неудобно да му се обадя пак.
и сега търся жокер :)
препъникамъка е че радиото е с убийствената изходна мощност от 0.2вт, и говорителя наистина трябва да е като хората, иначе се обезмисля начинанието.....

Неактивен chav_chav

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 595
Re: батериен тулан
« Отговор #109 -: 13 Юни, 2016, 08:08:28 »
Чудя се ,дали няма да стане номера  с едно импулсно захранване от кинескопен монитор.Там ги има 90 волта а от намотката за 12 волта с едно 317 ще се докара на 1.5 волта.Аз също го обмислям,защото имам тук две ПУ-2 без захранване.Някой е извадил селеновите изправители и трябва да се заменят със съвременни диоди.Но нали се сещате че ,че напреженията ще литнат нагоре от малките падове.Особенно 1.5волта ще е много капризно за нагласяне.Като нищо могат да си заминат лампите.А ПУ-2 си има фабрично едни долапчета където могат да се сложат допълнителни платки с импулсно захранване.Само че не знам какви ниско честотни и високо честотни смущения ще възникнат.Примерно ,това импулсно ако се постави в тенеке?Не съм го пробвал ама нищо не ми липсва да го пробвам.
Моля кажете мнение.

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 894
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Re: батериен тулан
« Отговор #110 -: 13 Юни, 2016, 10:12:24 »
Импулсно в радиоапарат не бих сложил никога! Още повече стар такъв. Освен че се губи автентичноста, един ден като дефектира това импулсно, а то ще дефектира. Какви поражения ще дойдат? Радиото ще е за боклука. Намери си подходящ трансформатор или си поръчай да ти навие някой с машинка. Това е разрешението според мене де. А вие си знаете другото. По-добре трансформаторно захранване в отделна кутия ако няма място в кутията от колкото импулсно.
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: батериен тулан
« Отговор #111 -: 13 Юни, 2016, 12:19:18 »
Убийствена боза ще се лее от стандартно импулсно захранване и ще го слушаш предимно него! Има начин, но не е толкова лесно, и въобще не е нещо което можеш да си купиш. Бях пуснал по темите някъде линк, но пак става много трудно. Не си заслужава почти никога да се слага импуслно в приемник.
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен chav_chav

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 595
Re: батериен тулан
« Отговор #112 -: 13 Юни, 2016, 13:16:32 »
Нали ви пиша ,че полупроводниците се заменят със съвременни и от там идва проблема.Трябва трансформатора да се изчислява наново.Изчисляваш,изчисляваш и накрая се получава друго.

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 894
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Re: батериен тулан
« Отговор #113 -: 13 Юни, 2016, 19:02:47 »
Нищо не трябва да изчисляваш. Просто трябва да си на ясно с това. Какви напрежения ти трябват и какъв ток всяко. Останалото е просто. Навива се трафа по подходящ за целта начин. Ползваш елементарни стабилизатори по възможност 78хх или си правиш с ценери и транзистори. Всички изходи ги подпираш с защитен ценер, за да не вдигне повече при токов удар и да отиде някое отопление. За малки напрежения до 2 волта можеш, да си подбереш последователно свързани няколко обикновени диода или светодиод. Кое му е сложното. Има хора дето се занимават с навиване на трансформатори. Ще ти изработят какъвто искаш. Иначе сметките са елементарни при наличие на стабилизация разлика 0,5-1 волт не е фатална.
 С импулсно първо е боза както ти каза колегата. После като изсъхнат електролитите става още по интересно. А като опука тогава филма става съвсем цветен. Та затуй един обикновен траф. И да изгори, рядко ще даде на късо между двете намотки, че да има изненади
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен Любо Божков

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1618
  • Населено място: с. Ресен общ. В.Търново
Re: батериен тулан
« Отговор #114 -: 13 Юни, 2016, 21:26:13 »
...Някой е извадил селеновите изправители и трябва да се заменят със съвременни диоди.Но нали се сещате че ,че напреженията ще литнат нагоре от малките падове.Особенно 1.5волта ще е много капризно за нагласяне.Като нищо могат да си заминат лампите...
В моето ПУ 2 съм монтирал 317 за стабилизатор на отоплението. На тези стари селени не може да се разчита за добра стабилизация, а батерийни лампи се намират по-трудно. Изптравянето също е със съвременен грец, като стария селен може да си стои за декорация.

Неактивен chav_chav

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 595
Re: батериен тулан
« Отговор #115 -: 13 Юни, 2016, 22:31:32 »
Проблема не е в навиването.Аз имам такава машинка,бях си я купил за 7 рубли от СССР.Проблема е че тия малки трафчета нямат достатъчно голям прозорец и не могат да съберат и намотката за 90 волта.Всичките са правени за вторично малко напрежение 5-10 волта и макарата е плътно напълнена.Иначе трафчета дал Господ.И аз съм мислил за 317.Така ще е най -добре.Сметнах консумацията.Вторичната високоволтова/90в/ има няма 0.02ампера , отоплението на 1.5в е точно 0.15 ампера.Нищо работа.!
« Последна редакция: 13 Юни, 2016, 22:37:16 от chav_chav »

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: батериен тулан
« Отговор #116 -: 13 Юни, 2016, 23:19:21 »
:) как ще не са предвидени, 90 волта ще съберекато 2 и 2 :) нали все пак е за малък ток и е с тънък проводник. Аз лично получавам до 300 волта с очетворител на напрежение и такова трафче:
https://store.comet.bg/Catalogue/Product/10585/
Схемата е тази:
54388-0
Двата кондензатора от 470 микро свързани последователно след умножителя са напълно излишни според мен. Та варианти много има дори без поръчване на трафове.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен chav_chav

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 595
Re: батериен тулан
« Отговор #117 -: 14 Юни, 2016, 12:55:52 »
Благодаря Origo,за това не се бях сетил.Ще го пробвам!

Неактивен сашо

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 140
  • Населено място: sofia
Re: батериен тулан
« Отговор #118 -: 18 Април, 2017, 18:54:24 »
Хванах се да си довърша говорителя сам, но остава отворен въпроса кой ремонтира трансформатори? Молбата ми е ако знаете кой и къде би се наел да пренавие изходящия траф да ми дадете тази информация/контакт. Пакета ламели се е поиздул от ръжда, мога да го разглобя внимателно и да ги почистя с водна шкурка, като това е и следващия ми въпрос - дали са лакирани фабрично за изолация и почиствайки ги нужно ли е да правя нещо? Или да оставя всичко в ръцете на този, който ще го пренавива?

Неактивен сашо

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 140
  • Населено място: sofia
Re: батериен тулан
« Отговор #119 -: 19 Април, 2017, 22:44:11 »
Шпулата стана читава от четвърти опит, и вече имам добре работещ говорител за радиото. Очаквам предложения за изходния, че ако трябва аз да го навия радиото ще стане на 100 преди пак да засвири 😀

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |