| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Едно мое творение....  (Прочетена 7156 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен kolev

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 307
Едно мое творение....
« -: 08 Март, 2014, 21:22:33 »
Като всеки уважаващ себе си жичкаджия притежавам разни платки свалени от различни радиотехнически устройства. Историята започва именно с един такъв комплект "карантия". Става въпрос за познатите до болка на всички изделия "Респром". Самият апарат няма какво да говоря за него - само ще кажа че е стоял в близост до готварска печка, на която предимно се е приготвяло пържено месо, пържени картофи и тем-подобни. За сметка на кутията платките освен миризма на пържолник са като нови. Ето защо реших да ги използвам в настоящият ми проект тип "Направи си сам".
 
Казано накратко реших да си направя нискочестотен усилвател или по-точно кутия за него. За целта използвах плоскости от алуминии с пластмаса посредата. След внимателно залагане на концепцията, финна преценка, измерване и рязане бях разкроил кутията:

Горен и долен капак преди обработката:

Преден и заден панел с нанесените технологични отвори върху тях:

Долен капак след обработка:

Страниците със залепени планки за захващане на горният капак:

Сглобената кутия:

А това е шината на която се закрепват платката с потенциометрите и бутонът за включване и изключване:

Разбира се, премахнах някой ненужни работи от платката на усилвателя:

И крайният резултат говори сам за себе си:




А тук снимка с един друг мой усилвател правен по същият начин тип "Каквото има в мазето", само че стъпалото му е Блаупункт, има светодиодна стълбица, защита на ОТ.


Инструментите които съм ползвал за да направя кутията не са никак особени - шублер, бормашина, пила за метал, ножовка. Проектът съм го почнал началото на януари и не съм прибързвал в изработката. Кутията стана доста по прилична от първият ми усилвател правен по този начин. За кажи речи 30 годишен усилвател свири доста прилично. Не съм сменил нито един електролитен кондензатор и въпреки това когато го включа има едва доловим "Hiss" шум. Брум няма. Не съм го затворил още тъй като в момента текат 72 часови проби. Сега обмислям да направя и на платката на тунера кутия, като захранването мисля да взема от този усилвател.  :)

Неактивен Ricarq

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 432
  • Населено място: Габрово
Re: Едно мое творение....
« Отговор #1 -: 09 Март, 2014, 10:35:03 »
С гелмитекс ли са лепени отделните корпуси ? ? ? ? ?
Аз до сега здрава спойка с хелмиътекс не съм видял , при мен след време всичко се разлепя :D
А може би е нещо друго ?

Неактивен kolev

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 307
Re: Едно мое творение....
« Отговор #2 -: 09 Март, 2014, 17:48:42 »
Пропуснах да спомена за захващането. Лепилото не е основното което държи, то е сложено по скоро за доуплътняване. Тайната е в миниатюрни винтове за дърво с дебелина 2 милиметра. Самите панели са с дебелина 4 милиметра. А главата на винтовете е 4 милиметра. Иска се доста точна работа, но се получава. Е на места винтовете са раздули леко предният панел например, но пък си е за лично ползване и на мен не ми пречи :).

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Едно мое творение....
« Отговор #3 -: 09 Март, 2014, 17:50:31 »
Този с респромските  части ме кефи  на вид  :)
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен pansim

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 617
  • Населено място: Сандански
Re: Едно мое творение....
« Отговор #4 -: 09 Март, 2014, 19:09:58 »
Поздравления за изработката
Много добре се е получило. Само ще си позволя един съвет - този черния грец, е най-добре да го замениш, независимо че привидно работи добре. Това от собствен опит.
Успех!
http://iza99.com/
Българска заваръчна техника с 5 години гаранция
Ремонт на заваръчно оборудване - 0887607722

Неактивен Laz

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 17
  • Населено място: Габрово
Re: Едно мое творение....
« Отговор #5 -: 09 Март, 2014, 19:20:49 »
Поздравления за ентусиазма , колега ! Получило се е супер ! При мен , когато се стигне до кутиите и .....до там ! С какво си обработил алуминиевите панели ?

Неактивен ian

Re: Едно мое творение....
« Отговор #6 -: 09 Март, 2014, 21:20:12 »
Поздравления за усърдието и находчивостта, колега!   :good:
В скоро време и на мен ми предстои изработването на кутия и може да се обадя за консултации, ако нямаш нищо против разбира се. :)

Неактивен kolev

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 307
Re: Едно мое творение....
« Отговор #7 -: 09 Март, 2014, 21:51:23 »
Благодаря за похвалите. Втора кутия правя с този материал и стана доста по-добре в сравнение с първата. Всичко съм правил на ръка, като единствената машина която съм ползвал е бормашина. Първо го разчертавам, после с ножовка изрязвам от външната страна на линията и след това идва бавната част - докарване на размера с точност милиметър и по-малко. Това става с пилене и шкурене - бавен процес. От тук идва и по-добрият резултат спрямо първата ми кутия - там поради прибързване си позволих да оставя повечко излишък, който впоследствие си каза думата след сглобяването. Може би третата кутия ще е още по-добра  :D
След това започвам да правя отворите по панелите - тук съм заложил на финно измерване и точна центровка. Въпреки това е трудно в домашни условия да центроваш няколко детайла един спрямо друг. Тук основни инструменти са бормашината с набор свредла и пилата за метал. От тестовете които направих на усилвателя реших да не слагам на горният капак вентилационни отвори. Изместих ги на задният панел и направих по-големи дупки на дъното.
Следваща стъпка е сглобяването на кутията - също трудна част впредвид малкият размер на винтовете и дебелината на панелите.
Последната стъпка е всичко да се сложи на мястото и да се окабели и да се изпробва разбира се. :)
Черният грец и аз не го харесвам, не знам защо, но не смених нищо по платката, съответно и него го оставих.
Съгласен съм, сложно нещо е да се направи подходяща кутия от подходящ материал. Дано темата е полезна.

Неактивен radio-hobi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1055
  • Населено място: София
Re: Едно мое творение....
« Отговор #8 -: 09 Март, 2014, 22:07:29 »
Добре е станало усилвателчето 8)

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3525
  • Населено място: Варна
Re: Едно мое творение....
« Отговор #9 -: 10 Март, 2014, 17:53:47 »
Получило се е добре :good:

Неактивен kolev

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 307
Re: Едно мое творение....
« Отговор #10 -: 10 Март, 2014, 21:48:00 »
Благодаря,
сега като се замисля ако трансформаторът беше малко по-нисък можех да направя кутията по-ниска и по-финна. Щеше да прилича на "Респром" от серията "У".
А за платката на тунера започнах да се замислям, тъй като кутията е метална. Това значи, че или трябва да изкарам феритната антена извън кутията или да направя тунера само с УКВ. Второто за мен не е вариант тъй като обичам да се ровя из MW, LW и SW обхватите. Използването на външна антена и заземяване го изключвам като вариант. Пък и цяла кутия само за едно УКВ...  :D

Неактивен dobringeorgiev

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 19
  • Населено място: Пазарджик
Re: Едно мое творение....
« Отговор #11 -: 18 Март, 2014, 17:22:42 »
Много добре изглежда (предполагам и функционира?) усилвателят. Браво!

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |