| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Проблем с ремък за грамофон B&O  (Прочетена 3108 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен cwetalin

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 9
  • Населено място: София
Проблем с ремък за грамофон B&O
« -: 07 Декември, 2018, 22:47:30 »
Здравейте колеги.
Имам един грамофон на Bang & Olufsen, модела е 1200. Работеше си доста прилично, смених му и дозата, която ми излезе доста парички. Ремъкът беше напукан много и инвестирах и в ремък, оригинален, от Германия. С радост изхвърлих стария, обаче новия явно е маалко по-къс, много е стегнат и притиска моторчето което води до загуба на обороти. Видял съм се в чудо, ровя в мрежата за начин за отпускане на ремък, но не намирам нищо. Ако някой има идея какво да направя с новия ремък за да стане "по-стар" и по-отпуснат, нека даде идея. А, да, ремъкът е кръгъл и трудно се намира, скъп е и т.н., т.е., не ми се купува пак нов, с риск отново да не стане.

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Проблем с ремък за грамофон B&O
« Отговор #1 -: 07 Декември, 2018, 22:53:09 »
В случая не е обикновен Плосък ремък ами кръгъл, един вид доста дълъг О пръстен. Ако беше плосък да го наденеш на нещо и да чакаш ама с това няма начин да го разтегнеш- ако е силиконов.

За проба може да го наденеш на 2 колела с отонително голям диаметър и да ги фиксираш на една дъска с 2 пирона на малко по-голям от искания диаметър, ако се разтегне ще си решиш проблема, ама колко ще чакаш и дали ще стане...

Поръчай си О пръстен по размер - не са скъпи

https://www.google.com/search?q=%D0%9E+%D0%BF%D1%80%D1%8A%D1%81%D1%82%D0%B5%D0%BD%D0%B8+%D0%BF%D0%BE+%D0%BF%D0%BE%D1%80%D1%8A%D1%87%D0%BA%D0%B0&ie=utf-8&oe=utf-8&client=firefox-b

Ако решиш да си поръчваш, гледай да е силиконов за да е мек, че гумените са обикновенно доста твърди.


Дозите на тия наистина са ненормално скъпи, може да си купиш само нова игла, щото самата доза трудно се износва. Или да присадиш друга игла ама изисква микроскоп, подходяща игла и инструменти.

« Последна редакция: 07 Декември, 2018, 22:58:40 от Pichaga933 »
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен cwetalin

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 9
  • Населено място: София
Re: Проблем с ремък за грамофон B&O
« Отговор #2 -: 07 Декември, 2018, 23:03:19 »
Разпъвах ремъка на облегалката на стола за няколко дни но почти няма ефект. Чудех се нещо от сорта на гореща вода и т.н., но не ми се рискува още.
А за дозата - купих си SP12, не нова но в прилично състояние. На моята иглата просто се счупи, предполагам беше оригинаната от 1970 година :)

Благодаря за идеята за О пръстен, това може и да свърши работа. Ремъка, и стария и новия е черен гумен.

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Проблем с ремък за грамофон B&O
« Отговор #3 -: 07 Декември, 2018, 23:12:56 »
Силиконовите о пръстени са червени(Термоустоичив мек силикон).

Купувал съм, черни за такива грамофонни цели ама с тая дебелина са доста твърди и не стават за въртене с такова малко моторче.

Не я хвърляй старата, може да се намери подходяща игла и да се запои за стария иглодържач, предпалагам работа която може да бъде свършена с оборудването на добър GSM сервиз-  поялник с микро глава, микроскоп, пинсети за ситни елемнти...
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: Проблем с ремък за грамофон B&O
« Отговор #4 -: 08 Декември, 2018, 00:08:49 »
Колега, Пичагата е прав! Като си помисля колко ядове съм имал да съживя стари ролкови магнетофони с кръгли ремъци и колко пари съм дал?! То сега фирми предлагат стотици размери О-пръстени, от различни материали (поради различното им предназначение) и все ще се намери нещо подходящо. Дори погрешка да купиш няколко, пак ще ти е по-евтино.
0888981645, 072365106

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Проблем с ремък за грамофон B&O
« Отговор #5 -: 08 Декември, 2018, 12:38:18 »
Аз мисля че разумно разтягане на ремък е невъзможно! Пробвал съм и не става!
По-скоро регулирай оборотите, трябва някъде да има тримерче за настройка. Това е нормална операция след смяна на ремък. Успех!
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен lager

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 903
  • Населено място: село Обидим, обл Благоевград, общ. Банско
Re: Проблем с ремък за грамофон B&O
« Отговор #6 -: 08 Декември, 2018, 12:46:16 »
Кой от включилите се в темата е купувал О-пръстени , какви, от кого от поместените линкове и на какви  примерни цени? Аз също имам нужда от разни ремъци -кръгли или квадратни-затова питам. Преди време имаше също препоръки , доколкото си спомням за Хубата, но там нямаше никой.През изминалата година съм ходил два пъти  до София,ако отида трети път не искам да е за да гоня Михаля.

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Проблем с ремък за грамофон B&O
« Отговор #7 -: 08 Декември, 2018, 13:22:07 »
@lager

Линка е просто едно търсене в гуглето.  Избираш си фирма звъниш, питаш за цени даваш си спецификациите, и си го получваш по еконт с наложен платеж... Няма за какво да ходиш до София лично.

Последно взимах от една фирма в Горубляне http://snabteh.com/contacts.html
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: Проблем с ремък за грамофон B&O
« Отговор #8 -: 08 Декември, 2018, 19:45:38 »
Сега пък lager, пак Pichaga-та е прав (не, че правя наколенки), кръгли ремъци може да си избереш от гугъла, само че търсиш О-пръстени, така винаги поне аз съм ги намирал. Защото хората ги предлагат основно като уплътнителни пръстени, за различни цели, т.е. различни материали, но винаги можеш да се разбереш с тях какво  ти трябва. И пак, дори да сбъркаш, пак ще излезе по-евтино отколкото от разни търговци у нас или ибей. Виж, с квадратните е по-сложно. Не че си "рекламирам стоката", но мога да помогна безплатно с някой ремък, стига да е квадрат 1,3 мм и да имам съответната дължина.
0888981645, 072365106

Неактивен cwetalin

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 9
  • Населено място: София
Re: Проблем с ремък за грамофон B&O
« Отговор #9 -: 13 Декември, 2018, 21:41:23 »
Здравейте,
Да докладвам. Купих си О пръстен, но не стана, много е твърд. Както и да е, след наместване на мотора успях да настроя нещата, за сега мотора върти и не се товари. Имам друг проблем обаче. Оборотите на най-бързата настройка са малко по-бавни, на границата на чуването е, но се чува че "влачи". На оста на мотора има конусно-степенчата втулка, по която се движи гумена ролка. Когато ролката се движи по по-голям диаметър на втулката, оборотите са по-високи. Има 2 степени, за 33 и 45 оборота, съответно. Дайте идея какво да надяна на втулката, която при мен е пластмасова, за да вдигна малко диаметъра. Мислех си за термосвиваем шлаух, но този който имам ми се струва дебел. Най-дебелата част на първото стъпало е около 4.4мм, за ориентир. Изработка на нова втулка на струг за сега не ми се обмисля, мися че ще е трудна задача, най-вече заради дупката, в която влиза оста на мотора, която трябва да се прави със свредло, което неминуемо ще доведе до голям луфт и т.н

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: Проблем с ремък за грамофон B&O
« Отговор #10 -: 13 Декември, 2018, 21:57:53 »
Извинявай Цветалине, но нещо не е ясно? Отнало говориш за ремък, сега излиза и ролка? Можеш ли да снимаш, да видим що за конструкция е това, пък тогава да разсъждаваме?
0888981645, 072365106

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1527
  • Населено място: Варна
Re: Проблем с ремък за грамофон B&O
« Отговор #11 -: 13 Декември, 2018, 22:00:33 »
Втулките са конусни, дали не е направено за да се корегират оборотите чрез преместване на втулката надлъжно по оста?

Неактивен cwetalin

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 9
  • Населено място: София
Re: Проблем с ремък за грамофон B&O
« Отговор #12 -: 13 Декември, 2018, 22:05:51 »

Аз че не мога да се справя със снимането, не мога, но добре че има добри хора, които са го направили вместо мен  :)

За корекция на оборотите се придвижва гумената ролка по втулката. Когато моята е на границата на 2-те височини, оборотите са ниски.

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Проблем с ремък за грамофон B&O
« Отговор #13 -: 13 Декември, 2018, 22:36:43 »
Има и ремък и гумена фрикционна ролка тоя грамофон някаква комбинация е... Това с намалените обороти  мяза на друг проблем който е по сложен за решаване и се намира в ел.мотора, но не искам да те плаша. Принципно първите серии на модела Београм 1000 боледуват от тоя проблем и решението е нов мотор.

 Ще го решиш по другия начин.

Направи си един точен на размери чертеш на месинговия детайл и го поръчай на някоя фирма която има CPU струг, ще ти я направят точна до микрон, пък може и няколко различни размера да си поръчаш.

Това О-пръстена ми е интересно защо не е станало, от черните гумените ли поръча, щото те са твърдите?
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: Проблем с ремък за грамофон B&O
« Отговор #14 -: 13 Декември, 2018, 23:00:18 »
Както обикновено, Банг-Олуфсен има нестандартни решения, в случая хем фикционна, хем ремъчна предавка. Както казва стършел, тези конуси са за "финно регулиране" на оборотите чрез надлъжно изместване на ролката и се контрорират чрез стробоскопа. Но относно "влаченето" Цветалине, сигурен ли си че триещите се повърхности са добре почистени (обезмаслени, за гумата има специални препарати). Не ми е ясно какво значи "между двете степени"? Ролката трябва да се търкаля само по едната или само по другата. По какво съдиш, че ремъка е твърд?
0888981645, 072365106

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |