| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Ремонт на осцилоскоп Тектроникс 2236  (Прочетена 1310 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен ikarlo

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 221
  • Населено място: София
Ремонт на осцилоскоп Тектроникс 2236
« -: 22 Септември, 2021, 13:41:38 »
Това е един древен осцилоскоп, но все още с приемливи параметри, та ми е жал да го изхвърля. Лошото на почти всички Тектроникси от онова време е, че са разработвани в щатиге и после са пригаждани за европа. Какво има предвид: разработчика в САЩ има мрежа 110VAC и тя му е удобна да направи захранването по следната схема - първо един DC/DC преобразувател (след мрежов изправител, разбира се) за около 90VDC стабилни, при това с възможност да регулира ШИМа от 0 до 100% (е почти) и това позволява преобразуване в много широк обхват на входните напрежения. В случая с този Тектроникс без превключване от 90 до 240VAC. Само, че разработчика знае, че високата надежност в Щатите му е гарантирана защото ще работи далеч от максималното захранващо напрежение. Следва втори импулсен пуш-пул преобразувател от тия 90VDC да си направи всички необходими напрежения за работата на уреда. Предимства - двойно изолиране от мрежата през два импулсни трансформатора, висок коефициент на стабилизация, дуракоустойчивост от грешка при включване към мрежа с неизвестно напрежение. (Подобни схеми има в мвого кинескопни TV).
В моя случай осцилоскопа си е "отработил" достойно, даже с голям "излишък" отреденото му време, но в един момент става "цък-язък". Започна се от входния фиртър, интегриран един корпус с размери малко по-големи от стандартен входен куплунг (тип като за PC). Оказа се, че кондензаторите в него са за 250VDC, но големият запас надеждност (правен в Швейцария) му е позволил 20+ години безпроблемна работа. Няма да описвам как се добрах до него (Тектроникс са направени да работят, не да се ремонтират). Но, горе долу след година отново "Цък" и този път беше точно първият DC/DC преобразувател. Опитайте се да намерите оригиналните филтров кондезатор с много изводи и полевия транзистор за напрежение над 900V. Сигурно е въможно, но намерих по-лесен начин. След премахването на всички елементи около първия преобразувател, към задната стена се освободи място за един фабричен трансформатор 2х115/2x33V. След грец и филтър закова на 90VDC. Трафа, закрепен за алуминиевата задна стена (всичко в Тектроникса е алуминий) до вентилатора и вече пет години никакъв проблем. Е, за да се включи към мрежа 110V трябва превключване, но засега не смятам да ходя в Щатите, при това с осцилоскопа...

Неактивен ONZI

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1035
  • Населено място: Севлиево
  • Митко Матев 0886739549
Re: Ремонт на осцилоскоп Тектроникс 2236
« Отговор #1 -: 22 Септември, 2021, 14:39:52 »
Имам същият модел,много ми е удобен дори и да е стар.
Малко му е шумен вентилатора но го търпя все още.
Взех го повреден оправих го работи си добре.
В него е половин лаборатория.

Неактивен radio-hobi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1055
  • Населено място: София
Re: Ремонт на осцилоскоп Тектроникс 2236
« Отговор #2 -: 22 Септември, 2021, 15:49:24 »
Модела е добър , и аз имам 2-3 от същия модел един ползвам , друг почна да прави мизерии и съм го позахвърлил  :D

Неактивен ikarlo

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 221
  • Населено място: София
Re: Ремонт на осцилоскоп Тектроникс 2236
« Отговор #3 -: 22 Септември, 2021, 17:38:55 »
Не знам дали е тук мястото, ама да попитам: Намира ли се работоспособен индикаторен модул (Display board) за този модел? На моя дисплеят се е разхерметизирал и не работи (няма светлина, въпреки че отоплението е здраво).

Неактивен ONZI

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1035
  • Населено място: Севлиево
  • Митко Матев 0886739549
Re: Ремонт на осцилоскоп Тектроникс 2236
« Отговор #4 -: 22 Септември, 2021, 18:38:02 »
От някой стар калкулатор дали няма да стане?
casio имат подобни,или в ибей.

Неактивен ikarlo

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 221
  • Населено място: София
Re: Ремонт на осцилоскоп Тектроникс 2236
« Отговор #5 -: 22 Септември, 2021, 21:13:28 »
Индикаторът е седемсегментен вакуумен със специфично управление и захранване. Мислил съм по въпроса да го направя светодиоден с миниатюрни светодиоди, но руските, каквито имам, руснаците имат лоши отзиви - не се четат и им горят сегменти. Лошото е че мястото е супергърчаво, единствено мога да опитам външен дисплей. Знам, че тези осцилоскопи са сглобявани и у нас, но "българския" модел май няма цифров дисплей. Не ми е попадала българска елка от първите, с вакуумно луминисцентните индикатори, за да проверя, може ли да стане. Но и те са "антики" като осцилоскопа. Много време не съм ходил на битака, явно че трябва да се отиде там.

Неактивен ONZI

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1035
  • Населено място: Севлиево
  • Митко Матев 0886739549
Re: Ремонт на осцилоскоп Тектроникс 2236
« Отговор #6 -: 23 Септември, 2021, 11:35:13 »
Имам от този тип,ако прецениш че ще се събере подарявам ти го .

https://static.chipdip.ru/lib/280/DOC006280539.pdf

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
9 Отговора
1526 Прегледи
Последна публикация 06 Януари, 2020, 11:42:14
от simeon_ivanov
0 Отговора
1095 Прегледи
Последна публикация 26 Октомври, 2019, 12:28:24
от chav_chav

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |